Weekly high school sports schedule, Sept. 11-16

By

Published:

 

(SCHEDULE SUBJECT TO CHANGE)

MONDAY, SEPT. 11

VOLLEYBALL

Union at Kent-Meridian, 7 p.m.

Mark Morris at Evergreen, 7 p.m.

Fort Vancouver at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

R.A. Long at Kelso, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Prairie at Battle Ground, 7 p.m.

Washougal vs. Evergreen, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Milwaukie (Ore.) vs. Hudson’s Bay, 8 p.m. at Kiggins Bowl

BOYS TENNIS

Union at Columbia River, 3:30 p.m.

Battle Ground at Prairie, 3:30 p.m.

Washougal at Fort Vancouver, 3:30 p.m.

Hudson’s Bay at R.A. Long, 3:30 p.m.

Evergreen at Ridgefield, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Union vs. Mountain View, 3 p.m.

Evergreen, Skyview vs. Hockinson, 3 p.m. at The Cedars on Salmon Creek

Battle Ground vs. R.A. Long, 3:30 p.m. at Mint Valley

Mark Morris vs. Hudson’s Bay, 3:30 p.m. at Heron Lakes

Columbia River vs. Washougal, 3:30 p.m. at Orchard Hills

TUESDAY, SEPT. 12

VOLLEYBALL

Prairie at Heritage, 7 p.m.

Mountain View at Union, 7 p.m.

Fort Vancouver at King’s Way Christian, 7 p.m.

Hudson’s Bay at La Center, 7 p.m.

Hockinson at Washougal, 7 p.m.

Ridgefield at Columbia River, 7 p.m.

Mark Morris at Woodland, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Skyview at Seton Catholic, 5 p.m.

Camas at Sherwood (Ore.), 7 p.m.

Heritage vs. Mountain View, 7:30 p.m. at McKenzie Stadium

King’s Way Christian vs. Fort Vancouver, 6 p.m. at Kiggins Bowl

Tualatin (Ore.) at Prairie, 7:30 p.m.

Kelso at R.A. Long, 6 p.m.

Mark Morris at Woodland, 7 p.m.

Hockinson at Washougal, 7 p.m.

Columbia River at Ridgefield, 7 p.m.

Irrigon (Ore.) at Columbia-White Salmon, 5 p.m.

La Center at Elma, 7 p.m.

CROSS COUNTRY

Kelso, Camas, Prairie vs. Battle Ground, 4 p.m. at Lewisville Park

Heritage, Hudson’s Bay, Union at Fort Vancouver, 4 p.m.

Mountain View, Evergreen at Skyview, 4 p.m.

BOYS TENNIS

Mountain View at Battle Ground, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Battle Ground, Camas, Evergreen, Fort Vancouver, Heritage, Kelso, Mountain View, Prairie, Skyview, Union, Hudson’s Bay at Jeff Hudson Invitational, 8 a.m. at Heron Lakes

Seton Catholic vs. La Center, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

WEDNESDAY, SEPT. 13

CROSS COUNTRY

Washougal at R.A. Long, 4 p.m.

Hockinson at Mark Morris, 4 p.m.

Ridgefield, Woodland vs. Columbia river, 4 p.m. at Vancouver Lake Park

Columbia-White Salmon, Castle Rock, King’s Way Christian, La Center, Stevenson vs. Seton Catholic, 4 p.m. at Vancouver Lake Park

GIRLS SWIMMING

La Center, Battle Ground, Prairie, Hockinson vs. Mountain View, Evergreen, Heritage, Union, 4 p.m. at Cascade Fitness

Kelso, Hudson’s Bay vs. Columbia River, 3:30 p.m. at Propstra Aquatic

BOYS TENNIS

R.A. Long at Battle Ground, 3:30 p.m.

Mountain View at Camas, 3:30 p.m.

Evergreen at Heritage, 3:30 p.m.

Fort Vancouver at Mark Morris, 3:30 p.m.

Washougal at Hudson’s Bay, 3:30 p.m.

Columbia River at Prairie, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Columbia River vs. Camas, 3:30 p.m. at Camas Meadows

THURSDAY, SEPT. 14

VOLLEYBALL

Black Hills at Battle Ground, 7 p.m.

Camas at Prairie, 7 p.m.

Kelso at Heritage, 7 p.m.

Union at Evergreen, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Hood River (Ore.), 6:30 p.m.

King’s Way Christian at Kalama, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Battle Ground vs. Mountain View, 4 p.m. at McKenzie Stadium

Tumwater at Camas, 6 p.m.

Evergreen vs. Heritage, 6 p.m. at McKenzie Stadium

Prairie vs. Union, 8 p.m. at McKenzie Stadium

Skyview vs. Columbia River, 8 p.m. at Kiggins Bowl

Stevenson at Fort Vancouver, 4 p.m.

Rochester vs. Hudson’s Bay, 6 p.m. at Kiggins Bowl

Kelso at Aberdeen, 7 p.m.

Hockinson at Mark Morris, 5 p.m.

R.A. Long at Ridgefield, 7 p.m.

Washougal at Woodland, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Riverside (Ore.), 5 p.m.

Montesano at King’s Way Christian, 6 p.m.

La Center at Centralia, 7 p.m.

Hoquiam at Seton Catholic, 7 p.m.

BOYS GOLF

Battle Ground vs. Union, 3 p.m. at Camas Meadows

Camas vs. Heritage, 3 p.m. at Club Green Meadows

Hudson’s Bay vs. Evergreen, 3 p.m. at Fairway Village

Prairie vs. Fort Vancouver, 3 p.m. at Colwood

Mountain View vs. Kelso, 3 p.m. at Three Rivers

Hockinson vs. Woodland, 3:30 p.m. at Lewis River

Mark Morris vs. Ridgefield, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

King’s Way Christian, Elma vs. Montesano, 3:30 p.m. at Oakridge GC

Kalama vs. La Center, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

Seton Catholic vs. Hoquiam, 3:30 p.m. at Highlands GC

FRIDAY, SEPT. 15

FOOTBALL

Battle Ground vs. Mountain View, 4:30 p.m. at McKenzie Stadium

AC Davis at Camas, 6 p.m.

Heritage at West Valley-Yakima, 7 p.m.

Skyview at O’Dea, 7 p.m.

Union at Eastside Catholic, 7 p.m.

Black Hills vs. Prairie, 7 p.m. at Battle Ground District Stadium

Fort Vancouver at Hoquiam, 7 p.m.

Hudson’s Bay vs. Evergreen, 7:30 p.m. at McKenzie Stadium

Hockinson at Woodland, 7 p.m.

Columbia River at Washougal, 7 p.m.

Ridgefield at La Center, 7 p.m.

Mark Morris at R.A. Long, 7 p.m.

Lake Washington at Kelso, 7 p.m.

King’s Way Christian at Bainbridge, 7 p.m.

Stevenson at Portland Christian (Ore.), 7 p.m.

Castle Rock at Montesano, 7 p.m.

Tenino at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

VOLLEYBALL

Stevenson at Sundome Tournament, Yakima

BOYS TENNIS

Columbia River at Camas, 3:30 p.m.

Skyview at Prairie, 3:30 p.m.

Evergreen at Union, 3:30 p.m.

Washougal at Heritage, 3:30 p.m.

Mountain View at Bellarmine, 2:30 p.m.

R.A. Long at Fort Vancouver, 3:30 p.m.

SATURDAY, SEPT. 16

GIRLS SOCCER

Battle Ground at McNary (Ore.), 1:30 p.m.

Union at Capital, 3 p.m.

Prairie at Hockinson, 1 p.m.

Stevenson at Forks, 3 p.m.

CROSS COUNTRY

Camas, Battle Ground at Oregon City Invitational, 8 a.m.

Woodland at Fort Steilacoom Invitational, 10 a.m.

King’s Way Christian, Columbia-White Salmon, Stevenson at Trico Strawberry Island Meet, 10 a.m.

BOYS TENNIS

Mountain View at Thomas Jefferson, 9 a.m.