Weekly prep sports schedule, Jan. 2-6

By

Published:

 

(SCHEDULE SUBJECT TO CHANGE)

TUESDAY, JAN. 2

BOYS BASKETBALL

R.A. Long at Woodland, 7 p.m.

Washougal at Hockinson, 7:30 p.m.

Firm Foundation at Columbia Adventist, 7 p.m.

WEDNESDAY, JAN. 3

BOYS BASKETBALL

Heritage at Battle Ground, 5:30 p.m.

Skyview at Camas, 5:30 p.m.

Prairie at Evergreen, 5:30 p.m.

Kelso at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Mountain View at Fort Vancouver, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Castle Rock, 7 p.m.

Stevenson at La Center, 7 p.m.

King’s Way Christian at Seton Catholic, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Heritage at Battle Ground, 7 p.m.

Skyview at Camas, 7 p.m.

Prairie at Evergreen, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Kelso, 7 p.m.

Fort Vancouver at Mountain View, 7 p.m.

Columbia River at Mark Morris, 7 p.m.

Hockinson at Washougal, 7 p.m.

R.A. Long at Woodland, 7 p.m.

King’s Way Christian at Seton Catholic, 5:30 p.m.

Columbia-White Salmon at Castle Rock, 5:30 p.m.

La Center at Stevenson, 5:30 p.m.

WRESTLING

Woodland at Ridgefield, 7 p.m.

BOYS SWIMMING

Battle Ground, Prairie, Hockinson vs. Camas, Washougal, 3:45 p.m. at LaCamas Swim and Sport

GIRLS BOWLING

Camas vs. Skyview, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Union vs. Battle Ground 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Fort Vancouver vs. Evergreen, 3:15 p.m. at Big Al’s

Hudson’s Bay vs. Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Prairie vs. Mountain View, 3:15 p.m. at Big Al’s

THURSDAY, JAN. 4

BOYS BASKETBALL

Woodland at Columbia River, 7 p.m.

Hockinson at Ridgefield, 7 p.m.

Mark Morris at R.A. Long, 7 p.m.

Firm Foundation at Oakville, 7 p.m.

Columbia Adventist at Naselle, 7:30 p.m.

Washington School for the Deaf at Three Rivers Christian, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Columbia Adventist at Naselle, 6 p.m.

Washington School for the Deaf at Three Rivers Christian, 5:30 p.m.

WRESTLING

Skyview at Union, 7 p.m.

Battle Ground at Prairie, 7 p.m.

Camas at Heritage, 7 p.m.

Fort Vancouver at Mountain View, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Kelso, 7 p.m.

Battle Ground at Prairie, 7 p.m.

Columbia River at Hockinson, 6 p.m.

Mark Morris at Washougal, 6 p.m.

BOYS SWIMMING

Hudson’s Bay, Skyview vs. Columbia River, Fort Vancouver, 3:45 p.m. at Propstra Aquatic

GIRLS BOWLING

Evergreen vs. Mountain View, 3:15 p.m. at Big Al’s

Ridgefield vs. W.F. West, 3:15 p.m. at Fairway Lanes

FRIDAY, JAN. 5

BOYS BASKETBALL

Camas at Heritage, 5:30 p.m.

Union at Skyview, 6 p.m.

Kelso at Mountain View, 5:30 p.m.

Fort Vancouver at Evergreen, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Prairie, 7 p.m.

La Center at King’s Way Christian, 7 p.m.

Castle Rock at Stevenson, 7 p.m.

Seton Catholic at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Camas at Heritage, 7 p.m.

Union at Skyview, 7:30 p.m.

Evergreen at Fort Vancouver, 7 p.m.

Prairie at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Kelso at Mountain View, 7 p.m.

Columbia River at Woodland, 7 p.m.

R.A. Long at Mark Morris, 7 p.m.

Ridgefield at Hockinson, 7:30 p.m.

Castle Rock at Stevenson, 5:30 p.m.

King’s Way Christian at La Center, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Seton Catholic, 7 p.m.

WRESTLING

Fort Vancouver at Rochester, 6 p.m.

Battle Ground, Camas, Fort Vancouver, Hudson’s Bay, La Center at Kelso Girls Invitational

GIRLS BOWLING

Battle Ground vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al’s

Heritage vs. Skyview, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Evergreen vs. Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Lanes

Fort Vancouver vs. Mountain View, 3:15 p.m. at Big Al’s

Prairie vs. Hudson’s Bay, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Ridgefield vs. Columbia River, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Mark Morris vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Lanes

SATURDAY, JAN. 6

BOYS BASKETBALL

Mark Morris at Columbia River, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Washougal at Skyview, 7 p.m.

W.F. West at Prairie, 7 p.m.

WRESTLING

Heritage at Clackamas (Ore.) Invitational, 10 a.m.

Mountain View at Dick Pruett Invitational at Kent-Meridian

Evergreen at Hillsboro (Ore.) Invitational

Mountain View, Fort Vancouver at Kelso Invitational

Woodland, Stevenson at Jim Bair Invitational, 10 a.m. at Castle Rock

Battle Ground, Camas, Fort Vancouver, Hudson’s Bay, La Center, Woodland, Prairie, Skyview at Kelso Girls Invitational

GYMNASTICS

Columbia River, Evergreen, Camas, Washougal vs. Skyview, 9 a.m. at Naydenov

Hudson’s Bay, Fort Vancouver vs. Heritage, 2 p.m. at VEGA

Prairie, Mountain View, Ridgefield vs. Union, 6 p.m. at Northpointe