Tuesday, December 10, 2019
Dec. 10, 2019

Linkedin Pinterest

Local high school graduation ceremonies for Class of 2017

By , Columbian staff writer
Published: June 5, 2017, 6:01am
21 Photos
Alexa Roemer
Alexa Roemer Photo Gallery

A lot happens in 13 years. When the Class of 2017 entered kindergarten in 2004, George W. Bush was running for a second term. Mount St. Helens erupted that year. The Cowlitz Tribe announced it wanted to build a casino in Clark County. Evergreen won the state 4A football title that fall, the first for a Clark County school since playoffs began.

Now those shy 5-year-olds are 18 and launching into a new phase of life. We honor their accomplishments and wish them well, for they are our future.

Battle Ground High School

Baccalaureate: None.

Graduation: 7 p.m. Wednesday, June 14, The CAGE (large gym), 300 W. Main St., Battle Ground, with 478 graduates.

Honors: Valedictorian is Janelle Tapani and salutatorian is Danielle Keerbs.

CAM High School

Baccalaureate: 3 p.m. Sunday, June 11, at Battle Ground Baptist Church, 1110 N.W. Sixth Ave., Battle Ground.

Graduation: 7 p.m. Friday, June 16, Prairie High School, 11311 N.E. 119th St., Brush Prairie, with 56 graduates.

Honors: Valedictorian is Victoria McCormic and salutatorians are Skyler Denfeld, Tanner Stocks, Savannah Smith and Emily Gonzales.

Camas High School

Baccalaureate: 7 p.m. Wednesday, June 14, Grace Foursquare Church, 717 S.E. Everett Road, Camas.

Graduation: 7 p.m. Friday, June 16, Doc Harris Stadium, 26900 SE. 15th St., Camas, with 450 graduates.

Honors: Valedictorian is Jason Kim and salutatorian is Calvin Taylor.

Cascadia Technical Academy

Baccalaureate: None.

Each program has its own event. Seniors return to home school for graduation.

Cedar Tree Classical Christian

Baccalaureate: None.

Graduation: 7 p.m. Tuesday, June 13, Glenwood Community Church, 12201 N.E. 72nd Ave., Vancouver, with eight graduates.

Honors: Valedictorian is Alyssa Peterson and salutatorian is Sarah Morgan.

Columbia Adventist Academy

Baccalaureate: Was Saturday, June 3, Meadow Glade Seventh-day Adventist Church.

Graduation: Was Sunday, June 4, at Meadow Glade Seventh-day Adventist Church, 11101 N.E. 189th St., Battle Ground, with 14 graduates.

Honors: None.

Columbia River High School

Baccalaureate: Was Sunday, June 4, at Columbia River High School.

Graduation: 11 a.m. Saturday, June 10, Sunlight Supply Amphitheater, 17200 N.E. Delfel Road, Ridgefield, with 320 graduates.

Top 5 percent: Colin Chase, Jacob Cook, Ellesse Cooper, Allison Corlett, Alaina Crosby, Haley Diment, Sarah Firstenburg, Katrina Hampson, Samantha Hixson, Nicholas John, Paul Meister, Carissa Saunders, Kylie Smith.

Evergreen High School

Baccalaureate: None.

Graduation: 11 a.m. Saturday, June 10, McKenzie Stadium, 2205 N.E. 138th Ave., with 425 graduates.

Top 5 percent: Chiemi Baker, Emma Barskey, Isabel Berger, Mikayla Burdette, Thomas Chenevert, Carissa Cutler, Kyle Duong, Delaney Ferguson, Rebecca Flinchbaugh, Daniel Garrett, Daloun Inthathirath, Alena Jarvis, Emily Jennings, Kayley Judd, Jenna Krause, Bao Le, Haydee Lopez, Angie McGraw, Pearl Melton, Nicolas Otasu, Evan Saraivanov, Connor Wier.

Excelsior High School

Baccalaureate: None.

Graduation: 4 p.m. Friday, June 16, Washougal High School, Washburn Performing Arts Center, 1201 39th St., with 20 graduates.

Honors: None.

Firm Foundation Christian School

Baccalaureate: None.

Graduation: Was Friday, May 19, Firm Foundation gymnasium, Battle Ground, with 13 graduates.

Honors: Valedictorian is Sofia Tervo and salutatorian is Cody Sibley.

Fort Vancouver High School Center for International Studies

Baccalaureate: Was June 4 at Fort Vancouver High School.

Graduation: 2 p.m. Saturday, June 10, Sunlight Supply Amphitheater, 17200 N.E. Delfel Road, Ridgefield, with 270 graduates.

Top 5 percent: Graciela Ajtun Vicente, Madison Armes, Sydney Brugman, Maddison Durr, Luis Figueroa-Valencia, Tonisha Francisco, Eduardo Hernandez, Kenia Juarez Lascano, Daniil Kaizer, Jasmeen Kaur, Rozana Mohammad, Anna Pavliuk, Jazlyn Ramirez, Justus Wambach.

49th Street Academy

14619 N.E. 49th St., Suite B, Vancouver. A transition school that accepts students from kindergarten through age 21.

Graduation: Students will graduate with their home schools.

Baccalaureate: None.

Hayes Freedom High School

Graduation: 2 p.m. Saturday, June 17, Liberty Middle School main gym, 1612 N.E. Garfield St., Camas, with 42 graduates.

Honors: None.

Henrietta Lacks Health and Bioscience High School

Baccalaureate: Was Sunday, June 4, in the HeLa Commons.

Graduation: 5 p.m. Friday, June 9, at McKenzie Stadium, 2205 N.E. 138th Ave., Vancouver, with 122 graduates.

Top 10 percent: Aidan Cox, Viktoriya Didyk, Ashley Helenihi, Kerrigan Honn, Alyssa Meyer, Ana Munteanu, Anthony Phung, Peyton Rader, Miriam Staykov, Madelyn Terhune, Louis Wetchler, Xavier Xaybanha.

Heritage High School

Baccalaureate: Was Sunday, June 4, at Heritage High School, 7825 N.E. 130th Ave., Vancouver.

Graduation: 8:30 p.m. Friday, June 9, McKenzie Stadium, 2205 N.E. 138th Ave., Vancouver, with 452 graduates.

Top 5 percent: Matthew Aguayo, Maxwell Basarab, Kaitlan Belocura, Karsten Brown, Eliza Chow, Emily Fraser, Madison Gotfredson, Megan Hanisko, Sophie Hatch, Dennis Jekal, Kaiya Kozuma, Diana Kutsenko, Madison Madsen, Vivian Nguyen, Lourdes Padilla, Emily Pemberton, Johnny Pham, Annastasia Reed-Holmes, Marounney Sar, Alina Svirdan, Mallory Vanover-Miller, Sara Wu, Ernesto Zurita-Ruiz.

Hockinson High School

Baccalaureate: 7 p.m. Thursday, June 8, Hockinson High School, 16819 N.E. 159th St., Brush Prairie.

Graduation: 7 p.m. Friday, June 9, Hockinson High School, 16819 N.E. 159th St., Brush Prairie, with 130 graduates.

Top 5 percent: Matthew Gospe, Dana Robertson, Emily Coulimore, Sara Stark, Julia Ballo, Katrina Abbas, Mallory Hylton.

Hudson’s Bay High School

Baccalaureate: 7 p.m. Friday, June 9, Hudson’s Bay High School, 1601 E. McLoughlin Blvd., Vancouver.

Graduation: 5 p.m. Saturday, June 10, Sunlight Supply Amphitheater, 17200 N.E. Delfel Road, Ridgefield, with 360 graduates.

Top 5 percent: Ethan Mayers, Aleksandr Mertvyy, Zoe Logue, Ruth Shutenikova, Diana Stelmakh, Jack Kearney, Maya Gough, Trisha Beavers, Hannah Cain, Tupou Vaenuku, Jessica Lira, Morgan Eppers, Alenandra Mendez Torres, Rachel Boardman.

King’s Way Christian School

Baccalaureate: None.

Graduation: 1 p.m., Saturday, June 10, Vancouver church sanctuary, 3300 N.E. 78th St., Vancouver, with 43 graduates.

Honors: Valedictorian is Isaiah Pratt; co-salutatorians are Koby Kimball and Hannah Dillinger.

La Center High School

Baccalaureate: Was Sunday, June 4, La Center High School commons.

Graduation: 7 p.m. Saturday, June 10, La Center High School gymnasium, 725 N.E. Highland Ave., with 103 graduates.

Honors: Valedictorian is Megan Muffett and co-salutatorians are Jeffrey Mayolo and Ellie Johnson.

Legacy High School/IQ Academy

Baccalaureate: None.

Graduation: 5 p.m. Monday, June 12, Mountain View High School, 1500 S.E. Blairmont Drive, Vancouver, with 50 graduates.

Honors: None.

Mountain View High School

Baccalaureate: Was Sunday, June 4, Mountain View High School auditorium.

Graduation: 4 p.m. Saturday, June 10, McKenzie Stadium, 2205 N.E. 138th Ave., Vancouver, with 497 graduates.

Top 5 percent: Aisha Amiri, Javier Anton, Zane Chowdhry, Savanna Craig, Juliet Cuthbert, Maxwell Deng, Emmie Dong, Caledonia Gilchrist, Suyash Gupta, Daniela Jimenez-Cerritos, Kathryn Leland, Eugene Lim, Annie Lu, Kathryn Lum, Samantha McCarthy, Tenzin Moenbook, Jolie Qiu, Valeria Rodriguez, Miranda Sheridan, Thamira Skandakumar, Jacob Stein, Parker Thompson, Paola Vanegas-Del Toro, Hamilton Vuu, Katherine Waller, David Warne, Liam Wenrich, Katherine Xu, Ivy Ye, Angelina Zimenko.

Prairie High School

Baccalaureate: 6 p.m. Sunday, June 11, Prairie High School, 11311 N.E. 119th St., Brush Prairie.

Graduation: 7 p.m. Thursday, June 15, Battle Ground High school (tickets required), 300 W. Main St., Battle Ground, with 340 graduates.

Honors: Valedictorian is Stephanie Sells and salutatorian is Katherine Schaefer.

Ridgefield High School

Baccalaureate: None.

Graduation: 7 p.m. Friday, June 9, Ridgefield High School stadium (weather dependent) or main gym, 2630 S. Hillhurst Road, with 160 graduates.

Top 3 percent: Autumn Bochart, Natalie Eussen, Jacob Neil, Jill Salonga, Brandon Lehto, Kara Klaus, Rosaline Mayfield.

River HomeLink High School

Baccalaureate: Was Sunday, May 21, at Brush Prairie Church, 11814 N.E. 117th Ave.

Graduation: 7 p.m., Friday, June 9, Prairie High School, 11311 N.E. 119th St., Brush Prairie, with 69 graduates.

Honors: Valedictorian is Trevor Walker and salutatorian is Alyssa Osbron.

Seton Catholic College Prep

Baccalaureate: Was Friday, June 2, at St. Joseph Catholic Church, Vancouver.

Graduation: Was Saturday, June 3, Seton Catholic College Prep, with 36 graduates.

Honors: Co-valedictorians are Richard Torres and Emily Martin.

Skyview High School

Baccalaureate: Was June 4 at Skyview Auditorium.

Graduation: 8 p.m. Saturday, June 10, Sunlight Supply Amphitheater, 17200 N.E. Delfel Road, Ridgefield, with 525 graduates.

Top 5 percent: Kevin Barth, Madeline Bretzing, Megan Calverley, Ji Choi, Grace Eversaul, Corden Heaps, Taylor Irwin, Jadan Irwin, Utsav Kapoor, Selam Kidane, Isaac Larson, Meg Luther, Stefanie McMillan, Angelina Pauletto, Zachary Peros, Kristofer Prevost, Jared Rankin, Connor Rasmussen, Erik Reschke, Amy Schneider, Sydney Steele, Kilene Tapio, Antonio Tommasini, Natalie Watts, Aleena West.

Stevenson High School

Baccalaureate: None.

Graduation: 4 p.m. Saturday, June 10, Stevenson High School football stadium (weather permitting) with 71 graduates.

Honors: Valedictorian is Theodore Lanz and salutatorian is Seraya Lueders.

Summit View High School

Baccalaureate: None.

Graduation: 6:30 p.m. Tuesday, June 13, Prairie High School, 11311 N.E. 119th St., Brush Prairie, with 115 graduates.

Honors: None.

Union High School

Baccalaureate: Was Sunday, June 4, Union High School auditorium.

Graduation: 8 p.m. Monday, June 12, McKenzie Stadium, 2205 N.E. 138th Ave., Vancouver, with 526 graduates.

Top 5 percent: Yesenia Ceron-Nava, Andrew Chanthavong, Misun Chong, Allison Connell, Jaimie Ding, Elysha Fu, Min Gao, Angelica Gianatassio, Benjamin Gruher, Emily Haslam, Jessica Hou, Alexander Kalian, Gore Kao, Katharine Kaplan, Adaline Lee, Zion Moore, Thuy-Linh Nguyen, Patrick Parker, Woodson Parker, Kareena Patel, Isabel Reed, Genevieve Rubinelli, Shanta Oriana Sampath, Keithen Shepard, Lhanze Tum, Michael Ugarov, Tiexiao Wang, Katarina Watson.

Vancouver Flex Academy (formerly Lewis and Clark)

Baccalaureate: None.

Graduation: 7 p.m. Monday, June 12, Fort Vancouver High School, 5700 E. 18th St., with 16 graduates.

Top 5 percent: Victoria Pena and Josh Steele.

Vancouver iTech Prep

Baccalaureate: None.

Graduation: 7 p.m. Wednesday, June 14, Vancouver School of Arts and Academics Royal Durst Theatre, 3101 Main St., Vancouver, with 22 graduates.

Top 5 percent: Alexa Roemer, William Janney.

Vancouver School of Arts and Academics

Baccalaureate: None.

Graduation: 8 p.m. Monday, June 12, Vancouver School of Arts and Academics Royal Durst Theatre, 3101 Main St., Vancouver, with 61 graduates.

Top 5 percent: Alaina Bossert, Courtney Wilmington, Janelle Dockter, Beth Hanrahan.

Washington State School for the Blind

Graduation: Was Friday, June 2, Sherman Auditorium, 2214 E. 13th St., Vancouver, with 13 graduates.

Honors: None.

Washington School for the Deaf

Baccalaureate: None.

Graduation: 6:30 p.m. Wednesday, June 14, George B. Lloyd Auditorium, 611 Grand Blvd., Vancouver, with 12 graduates.

Honors: None.

Washougal High School

Baccalaureate: None.

Graduation: 5 p.m. Saturday, June 17, Fishback Stadium, 1201 39th St., with 200 graduates.

Honors: Valedictorians are Ryan Krout and Robert Wayper. Salutatorian is Meghan Jackson.

Woodland High School

Baccalaureate: Was Sunday, June 4, in the Woodland High School Commons.

Graduation: 7 p.m. Friday, June 9, Woodland High School Stadium, 757 Park St., with 135 graduates.

Top 5 percent: Cody Aceveda , Patrick Forcier, Elijah Green, Andrew Hanson, Sailor Jenkins, Benjamin Miller, Noelle Nesbitt.

Loading...