High school scoreboard 11-19

By

Published:

 

GIRLS SOCCER

CLASS 4A STATE PLAYOFFS

At Sparks Stadium, Puyallup

Saturday’s Games

Third place

Camas 2, Kennedy Catholic 1

Championship

Issaquah 2, Central Valley 1

CAMAS 2, KENNEDY CATHOLIC 1

Camas

Goals (assists) — Jazzy Paulson (Callie Rheaume), Rheaume. Goalkeeper saves — Falissitie DePasquale 2.

Kennedy Catholic

Goals — Bailey Hall. Goalkeeper saves — Jaclyn Seifert 6.

Halftime — 0-0.

CLASS 3A STATE PLAYOFFS

At Sparks Stadium, Puyallup

Saturday’s Games

Third place

Kamiakin 1, Bellevue 0

Championship

Mercer Island 4, Stadium 1

CLASS 2A STATE PLAYOFFS

At Shoreline Stadium

Saturday’s Games

Third place

White River 3, West Valley-Yakima 2

Championship

Liberty 3, Columbia River 0

LIBERTY 3, COLUMBIA RIVER 0

Liberty

Goals (assists) — Makena Carr (Chloe Winn), Carr (unassisted), Nikayla Copenhaver (unassisted); Goalkeeper saves — Sophie Mendoza 1, Taylor Thatcher 0.

Columbia River

Goalkeeper saves — Alex Schulz 6, Liz Canton 0.

Halftime — 2-0.

CLASS 1A STATE PLAYOFFS

At Shoreline Stadium

Saturday’s Games

Third place

La Salle 3, Seattle Academy 2

Championship

Cascade 2, King’s 1, OT-PKs

CLASS 2b-1B STATE PLAYOFFS

At Sunset Chev Stadium

Saturday’s Games

Third place

Brewster 2, Adna 0

Championship

Life Christian 1, St. George’s 0

BOYS SOCCER

CLASS 2B-1B STATE PLAYOFFS

At Sunset Chev Stadium

Saturday’s Games

Third place

Prescott 4, Orcas Island 0

Championship

Crosspoint 2, St. George’s 0

FOOTBALL

CLASS 4A STATE PLAYOFFS

Saturday’s Games

Quarterfinals

Central Valley 41, Skyline 0

Richland 28, Gonzaga Prep 21

Woodinville 49, Graham-Kapowsin 17

Sumner 56, Monroe 14

Semifinals

Saturday, Nov. 25

Central Valley at Richland

Woodinville vs. Sumner

CLASS 3A STATE PLAYOFFS

Quarterfinals

Saturday’s Game

Bellevue 42, Timberline 7

Semifinals

Saturday, Nov. 25

Bellevue at O’Dea

Garfield at Rainier Beach

CLASS 2A STATE PLAYOFFS

Quarterfinals

Saturday’s Games

West Valley-Spokane 28, Selah 15

Hockinson 34, Liberty 20

Semifinals

Saturday, Nov. 25

Hockinson at West Valley-Spokane

Archbishop Murphy at Tumwater

HOCKINSON 34, LIBERTY 20

Liberty 7 10 3 0—20

Hockinson 7 14 13 0—34

First quarter

L — Jacob Thoresen 18 run (Holden Kooiker kick)

H — Sawyer Racanelli 12 pass from Canon Racanelli (Nick Charles kick)

Second quarter

H — Canon Racanelli 1 run (Charles kick)

L — Thoresen 51 pass from Jake Wright (Kooiker kick)

H — Sawyer Racanelli 16 pass from Canon Racanelli (Charles kick)

L — Kooiker 42 FG

Third quarter

H — Canon Racanelli 10 run (Charles kick)

H — Matt Henry 24 pass from Canon Racanelli (kick failed)

L — Kooiker 37 FG

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — Liberty: Jacob Thoresen 5-39, Reilly Larson 7-28, San Coulton 5-19, Mason Vold 1-4, Samuel Brown 8-25, Jake Wright 7-14. Hockinson: Colton Wheeler 11-59, Canon Racanelli 14-54, Sawyer Racanelli 1-4, Bailey Jones 2-4.

PASSING — Liberty: Samuel Brown 4-9-1-100; Jake Wright 1-51. Hockinson: Canon Racanelli 19-28-0-311.

RECEIVING — Liberty: Thoresen 1-51, Sam Coulton 1-19, Tyler Suttles 1-5, Noah Wright 2-49, Cameron McLaren 1-27. Hockinson: Sawyer Racanelli 7-85, Peyton Brammer 4-96, Matt Henry 4-42, Nicholas Frichtl 3-50, Jake Beslanowitch 1-38.

CLASS 1A STATE PLAYOFFS

Quarterfinals

Saturday’s Games

La Center 41, Cascade Christian 35, 3OT

Meridian 28, Montesano 7

Royal 49, Okanogan 0

Semifinals

Saturday, Nov. 25

Newport at Royal

La Center at Meridian

CLASS 2B STATE PLAYOFFS

Quarterfinals

Saturday’s Game

Liberty 51, DeSales 7

Semifinals

Saturday, Nov. 25

Kalama at Napavine

Asotin at Libertyr

CLASS 1B STATE PLAYOFFS

Quarterfinals

Saturday’s Games

Almira/Coulee-Hartline 60, Naselle 30

Lummi 62, Tacoma Baptist 42

Semifinals

Saturday, Nov. 25

Odessa at Sunnyside Christian

Almira/Coulee-Hartline at Lummi

OREGON SCORES

Saturday’s Games

Class 5A semifinals

Churchill 35, Mountain View 28

Hermiston 35, Wilsonville 27

Class 4A semifinals

Cottage Grove 54, Mazama 35

Marshfield 48, Ontario 28

Class 3A semifinals

Cascade Christian 49, Scio 28

Santiam Christian 30, Rainier 14

Class 2A semifinals

Monroe/Triangle Lake 47, Knappa 42

Santiam 23, St. Paul 22

Class 1A semifinals

Dufur 58, Falls City 28

Hosanna Christian 36, Triad School 34