Weekly high school sports schedule, Nov. 27-Dec. 2

By

Published:

 

(SCHEDULE SUBJECT TO CHANGE)

MONDAY, NOV. 27

BOYS BASKETBALL

Washougal at Mountain View, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Evergreen at Washougal, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Union vs. Columbia River, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Ridgefield vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al’s

Heritage vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Battle Ground vs. Tumwater, 3:15 p.m. at Tumwater Lanes

TUESDAY, NOV. 28

BOYS BASKETBALL

Seton Catholic at Battle Ground, 7 p.m.

R.A. Long at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Adna at Ridgefield, 7 p.m.

Stevenson at Horizon Christian (Ore.), 7 p.m.

Oakville at Firm Foundation, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Union at Ridgefield, 7 p.m.

Battle Ground at Mountain View, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Woodland, 7 p.m.

La Center at Columbia River, 7 p.m.

Stevenson at Horizon Christian (Ore.), 5:30 p.m.

GIRLS BOWLING

Skyview vs. Mark Morris, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

WEDNESDAY, NOV. 29

BOYS BASKETBALL

Heritage at Evergreen, 7 p.m.

Columbia River at Tumwater, 7 p.m.

Kalama at Woodland, 7 p.m.

Morton-White Pass at La Center, 7 p.m.

Riverside (Ore.) at Columbia-White Salmon, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Heritage at Evergreen, 5:30 p.m.

Washougal at Battle Ground, 7 p.m.

Fort Vancouver at Mark Morris Jamboree

Riverside (Ore.) at Columbia-White Salmon, 6 p.m.

Castle Rock at Toledo, 7 p.m.

Estacada (Ore.) at Seton Catholic, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Columbia River vs. Skyview, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

R.A. Long vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al’s

Union vs. Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Mountain View vs. Heritage, 3:15 p.m. at Big Al’s

Evergreen vs. Battle Ground, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Mark Morris vs. Hudson’s Bay, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

THURSDAY, NOV. 30

BOYS BASKETBALL

Prairie at Camas, 7 p.m.

Mountain View at Union, 7 p.m.

Mark Morris at Fort Vancouver, 7 p.m.

Adna at Seton Catholic, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Three Rivers Christian, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Ridgefield at Mountain View, 7 p.m.

Kelso at R.A. Long, 7 p.m.

Woodland at La Center, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Three Rivers Christian, 5:30 p.m.

Tenino at King’s Way Christian, 7 p.m.

WRESTLING

Prairie, Hockinson, Skyview at Heritage jamboree, 7 p.m.

Stevenson at Columbia-White Salmon jamboree, 5 p.m.

GIRLS BOWLING

Ridgefield vs. Prairie, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Fort Vancouver vs. W.F. West, 3:15 p.m. at Fairway Lanes

BOYS SWIMMING

Washougal, Battle Ground, Camas, Columbia River, Evergreen, Fort Vancouver, Hudson’s Bay, Hockinson, Kelso, Prairie, R.A. Long, Skyview, Union at Mark Morris Jamboree, 4 p.m.

FRIDAY, DEC. 1

BOYS BASKETBALL

Parkrose (Ore.) at Battle Ground, 7 p.m.

Camas at Wilson (Ore.), 7 p.m.

Fort Vancouver at Heritage, 7 p.m.

Skyview at Mark Morris, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Stevenson, 7 p.m.

R.A. Long at Kelso, 7 p.m.

La Center at Woodland, 7 p.m.

King’s Way Christian at Washougal, 7 p.m.

Tenino at Castle Rock, 7 p.m.

Elma at Seton Catholic, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Lyle-Wishram, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Kamiakin at Camas, 5 p.m.

Heritage at Fort Vancouver, 7 p.m.

Mountain View at Skyview, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Battle Ground vs. Mark Morris, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Union vs. Ridgefield, 3:15 p.m. at Hazel Dell Lanes

Heritage vs. W.F. West, 3:15 p.m. at Fairway Lanes

Mountain View vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al’s

Skyview vs. Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Hudson’s Bay at Columbia River, 3:15 p.m.

Prairie vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

SATURDAY, DEC. 2

FOOTBALL

2A state championship: Hockinson vs. Tumwater, 10 a.m. at Tacoma Dome

BOYS BASKETBALL

Hudson’s Bay at Seton Catholic, 7 p.m.

John McCrossin Memorial Classic at Fife HS

Franklin vs. Prairie, 1 p.m.

Kentwood vs. Union, 4 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Union at Lake Washington, 2 p.m.

Hudson’s Bay at Stevenson, 7 p.m.

La Center at Kalama, 7 p.m.

Toutle Lake at Castle Rock, 7 p.m.

Seton Catholic at Adna, 7 p.m.

WRESTLING

Battle Ground, Mountain View, Stevenson at Mark Morris

Union, Kelso at Edmonds Invitational, 9 a.m.

Camas at End of the Trail Tournament, 9 a.m. at Oregon City HS

Heritage at Ranger Tournament, 10 a.m. at Estacada, Ore.

Hudson’s Bay, Hockinson, King’s Way Christian, La Center, Seton Catholic, Woodland at Ridgefield Spudder Tournament, 10 a.m.

Battle Ground at Lady Jag Kickoff Invitational at Emerald Ridge HS

Mountain View at Columbia River Girls Invitational

Washougal, Prairie, Woodland at Jump On In Girls Tournament, 9 a.m. Yelm HS

GYMNASTICS

Battle Ground, Evergreen, Prairie, Heritage vs. Columbia River, 9 a.m. at Naydenov

Camas, Washougal vs. Fort Vancouver, 2 p.m. at VEGA

Hudson’s Bay, Mountain View, Ridgefield, Skyview vs. Union, 6 p.m. at Northpointe