Thursday, January 27, 2022
Jan. 27, 2022

Linkedin Pinterest

Weekly high school sports schedule, April 30-May 5

By
Published:

(SCHEDULE SUBJECT TO CHANGE)

MONDAY, APRIL 30

BASEBALL

Union at Battle Ground, 4 p.m.

Heritage at Camas, 4 p.m.

Fort Vancouver at Evergreen, 4 p.m.

Kelso at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Prairie at Mountain View, 4 p.m.

R.A. Long at Woodland, 4 p.m.

Ridgefield at Mark Morris, 4 p.m.

Columbia River at Washougal, 4 p.m.

SOFTBALL

Battle Ground at Union, 4 p.m.

Camas at Skyview, 4 p.m.

Mark Morris at Mountain View, 4 p.m.

Montesano at Kelso, 4:30 p.m.

Woodland Washougal, 4 p.m.

Columbia River at R.A. Long, 4 p.m.

Hockinson at Ridgefield, 4:30 p.m.

GIRLS TENNIS

Battle Ground at Skyview, 3:30 p.m.

Union at Heritage, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Mark Morris vs. Washougal, 3:30 p.m. at Orchard Hills

TUESDAY, MAY 1

BASEBALL

Battle Ground at Union, 4 p.m.

Camas at Heritage, 4 p.m.

Evergreen at Fort Vancouver, 4 p.m.

Hudson’s Bay at Kelso, 4 p.m.

Mountain View at Prairie, 4 p.m.

Hockinson at R.A. Long, 4 p.m.

Mark Morris at Washougal, 4 p.m.

Columbia River at Ridgefield, 4 p.m.

Castle Rock at Columbia-White Salmon, DH, 3 p.m.

King’s Way Christian at La Center, DH, 3:30 p.m.

Stevenson at Irrigon (Ore.), DH, 3 p.m.

SOFTBALL

Evergreen at Fort Vancouver, 4 p.m.

Hudson’s Bay at Kelso, 4 p.m.

Mountain View at Prairie, 4 p.m.

R.A. Long at Columbia River, 4 p.m.

Columbia-White Salmon at Castle Rock, DH, 3:30 p.m.

La Center at Stevenson, DH, 3:30 p.m.

BOYS SOCCER

Heritage vs. Skyview, 5 p.m. at Kiggins Bowl

Camas at Battle Ground, 7 p.m.

Evergreen at Kelso, 7 p.m.

Fort Vancouver vs. Hudson’s Bay, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Prairie vs. Mountain View, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Hockinson at R.A. Long, 6 p.m.

Columbia River at Ridgefield, 7 p.m.

Mark Morris at Washougal, 7 p.m.

La Center at Seton Catholic, 5 p.m.

King’s Way Christian at Columbia-White Salmon, 6 p.m.

Castle Rock at Toledo-Winlock, 7 p.m.

TRACK AND FIELD

Heritage at Battle Ground, 3:30 p.m.

Camas at Union, 3:30 p.m.

Evergreen at Hudson’s Bay, 3:30 p.m.

Prairie at Fort Vancouver, 4 p.m.

Mountain View at Kelso, 4 p.m.

Mark Morris at Hockinson, 4 p.m.

GIRLS TENNIS

Kelso at Evergreen, 3:30 p.m.

Fort Vancouver at Mountain View, 3:30 p.m.

Hudson’s Bay at Prairie, 3:30 p.m.

Washougal at Hockinson, 3:30 p.m.

Columbia River at Ridgefield, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Battle Ground, Evergreen vs. Kelso, 3 p.m. at Three Rivers

Skyview vs. Union, 3:30 p.m. at Camas Meadows

Mountain View vs. Prairie, 3 p.m. at The Cedars

Fort Vancouver vs. Hudson’s Bay, 3 p.m. at Heron Lakes

Washougal, Mark Morris at Woodland, 2 p.m. at Lewis River

Ridgefield vs. Columbia River, 2 p.m. at Tri-Mountain

Hockinson vs. R.A. Long, 2 p.m. at Mint Valley

WEDNESDAY, MAY 2

BASEBALL

Columbia River at Hockinson, 4:30 p.m.

R.A. Long at Ridgefield, 4:30 p.m.

SOFTBALL

Battle Ground at Skyview, 4 p.m.

Camas at Heritage, 4 p.m.

R.A. Long at Mark Morris, 4 p.m.

Ridgefield at Woodland, 4 p.m.

Washougal at Hockinson, 4:30 p.m.

BOYS SOCCER

Columbia-White Salmon at Castle Rock, 6 p.m.

TRACK AND FIELD

R.A. Long, Woodland at Columbia River, 3:30 p.m.

Ridgefield at Washougal, 3:30 p.m.

GIRLS TENNIS

Battle Ground at Union, 3:30 p.m.

Skyview at Camas, 3:30 p.m.

Hockinson at R.A. Long, 3:30 p.m.

Mark Morris at Washougal, 3:30 p.m.

THURSDAY, MAY 3

BASEBALL

Wilson (Ore.) at Camas, 4 p.m.

King’s Way Christian at Adna, 3:30 p.m.

SOFTBALL

Hudson’s Bay at Evergreen, 4 p.m.

Prairie at Fort Vancouver, 4 p.m.

Kelso at Mountain View, 4 p.m.

BOYS SOCCER

Skyview at Camas, 7 p.m.

Union vs. Heritage, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Hudson’s Bay vs. Evergreen, 5 p.m. at McKenzie Stadium

Prairie vs. Fort Vancouver, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Mountain View at Kelso, 7 p.m.

La Center at Stevenson, 7 p.m.

Seton Catholic at Toledo-Winlock, 7 p.m.

2A district play-in game

GSHL No. 5 at EvCo No. 4, TBA

TRACK AND FIELD

King’s Way Christian, Stevenson at La Center, 3:45 p.m.

Columbia-White Salmon, Castle Rock at Seton Catholic, 3:45 p.m.

GIRLS TENNIS

Heritage at Battle Ground, 3:30 p.m.

Camas at Union, 3:30 p.m.

Evergreen at Hudson’s Bay, 3:30 p.m.

Prairie at Fort Vancouver, 3:30 p.m.

Mountain View at Kelso, 3:30 p.m.

Hockinson at Mark Morris, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Camas vs. Jesuit, 3:30 p.m. at Langdon Farms

Washougal vs. Hockinson, 3:30 p.m. at The Cedars

Woodland vs. Ridgefield, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

FRIDAY, MAY 4

BASEBALL

La Center at King’s Way Christian, 3 p.m.

Columbia-White Salmon at Castle Rock, 4 p.m.

SOFTBALL

Heritage at Battle Ground, 4 p.m.

Skyview at Union, 4 p.m.

Fort Vancouver at Kalama, 4 p.m.

Mark Morris at Columbia River, 4 p.m. at VGSA

Hockinson at Woodland, 4 p.m.

Ridgefield at Washougal, 4 p.m.

Stevenson at La Center, DH, 3:30 p.m.

Castle Rock at Columbia-White Salmon, DH, 3:30 p.m.

TRACK AND FIELD

Washougal, Hockinson, King’s Way Christian, Woodland at Spudder Classic, 3 p.m. at Ridgefield

GIRLS TENNIS

Hockinson at Columbia River, 3:30 p.m.

Ridgefield at R.A. Long, 3:30 p.m.

Washougal at Mark Morris, 4 p.m.

SATURDAY, MAY 5

BASEBALL

3A bi-district tournament

GSHL No. 4 vs. PCL No. 1, 11 a.m. at Foss HS

Quarterfinal game, 2:15 p.m. at Heidelberg Park OR Loser-out game, 2 p.m. at Foss HS

SSC No. 6 vs. Mountain View, 10 a.m. at Propstra Stadium

Quarterfinal game, 4 p.m. at Propstra Stadium OR Loser-out game, 4:15 p.m. at Mountain View HS

SSC No. 4 vs. GSHL No. 2, 1 p.m. at Heritage Park, Puyallup

Quarterfinal game, 4 p.m. at Heritage Park OR Loser-out game, 4:15 p.m. at Bonney Lake HS

GSHL No. 3 vs. PCL No. 3, 1 p.m. at Regional Athletic Complex, Lacey

Quarterfinal game, 4 p.m. at RAC OR Loser-out game, 4:15 p.m. at River Ridge HS

BOYS SOCCER

2A district tournament

GSHL No. 3 at EvCo No. 2, TBA

TBD vs. Columbia River, TBA at Kiggins Bowl

EvCo No. 3 at GSHL No. 2, TBA

GSHL No. 4 at EvCo No. 1, TBA

Loading...