Tuesday, October 20, 2020
Oct. 20, 2020

Linkedin Pinterest

High School Scoreboard, May 1

By , Columbian Sports Editor
Published:

WEDNESDAY’S, SCHEDULE

(Subject to Change)

SOFTBALL

Union at Battle Ground, 4 p.m.

Heritage at Camas, 4:30 p.m.

Mountain View at Evergreen, 4 p.m.

Hudson’s Bay at Fort Vancouver, 4 p.m.

Prairie at Kelso, 4 p.m.

Mark Morris at Woodland, 4 p.m.

Hockinson vs. Columbia River, 4 p.m. at VGSA

Washougal at R.A. Long, 4 p.m.

La Center at Ridgefield, 4:30 p.m.

TRACK AND FIELD

Fort Vancouver at Evergreen, 3:30 p.m. at McKenzie Stadium

Columbia River, Woodland at R.A. Long, 3:30 p.m.

GIRLS TENNIS

Union at Camas, 3:30 p.m.

Prairie at Kelso, 3:30 p.m.

Evergreen at Mountain View, 3:30 p.m.

Ridgefield at Columbia River, 3:30 p.m.

Mark Morris at R.A. Long, 3:30 p.m.

Hockinson at Washougal, 3:30 p.m.

BASEBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Camas (15-4) 10 2

Skyview (14-5) 8 4

Union (13-6) 7 5

Battle Ground (7-11) 4 8

Heritage (1-19) 1 11

CAMAS 3, BATTLE GROUND 0

B. Ground 000 000 0—0 4 3

Camas     111 000 x—3 5 3

Battle Ground

Pitching — Sam Sutton 5 IP (L). 5 H, 3 K, 2 BB; Isaiah Newton 1 IP, 1 K, 0 BB, 0 R; Highlights — Cody Niblack 1-4; Sean Pearce 1-2; Logan Valtierra 1-1; Josh Baldwin 1-2.

Camas

Pitching — Riley Sinclair 3 IP, 2 H, 2 K, 1 BB; Lucas Barbier 4 IP, 2 H, 4 K, 0 BB; Highlights — Tyler Forner 1-3; Grant Heiser 2-3, 2B, RBI; Jacob Trupp 2-3, R.

SKYVIEW 6, UNION 1

Union 000 010 0—1 7 2

Home 220 101 x—6 7 1

Union

Pitching — Spencer McGuire 3.1 IP, 2 K, 4 BB; Payton Jeffries 2.2 IP, 2 K, 1 BB; Highlights — Carter Sutton 2-3, RBI; Jordan Head 2-3; Mason Hill 1-3; Payton Jeffries 1-2; Luke Staton 1-3.

Skyview

Pitching — Ryan Pitts 7 IP (W) 7 H, 1 ER, 8 K, 1 BB; Highlights — Liam Kerr 1-3, R, RBI; Ryan Pitts 1-2, R; Cooper Barnum 2-4, 3 RBI; Micah Baylous 1-3, RBI; Lowell Dunmire 1-3; Braden Aspon 1-3, R.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mountain View (18-1) 14 1

Evergreen (12-6) 10 5

Kelso (13-7) 8 7

Prairie (7-11) 6 9

Hudson’s Bay (9-11) 6 9

Fort Vancouver (3-17) 1 14

EVERGREEN 10, FORT VANCOUVER 0

Evergreen    005 201 2—10 11 1

F. Vancouver 000 000 0—0 5 0

Evergreen

Pitching — Jared Morser 3 IP, 3 H, 4 K, 0 BB; Conner Bice 2 IP, 0 H, 0 BB, 2 K; Carter Monda 1 IP, 0 H, 0 BB; Dezmon Warren 1 IP, 2 H, 0 BB; Highlights — Carter Monda 2-4, 2B, RBI; Russell Fearington 3-4, HR, 2B, 3 RBI; Andrew Jennerjohn 1-2, RBI; Luke Allen 3-4, 2 2B, RBI; Anthony Thomas 1-1, 2B, RBI; Jared Morser 1-2, 2 RBI.

Fort Vancouver

Pitching — Laurenza 3 IP, 6 H, 2 K; Runkle 0 IP, 1 H, 2 BB; Stokes 1 IP, 0 H, 1 K, 1 BB; Block 3 IP, 4 H, 1 K; Highlights — Laurenza 1-2, 2B; Runkle 1-3, 2B; Buttersfield 1-3; Hart 2-3, 2B.

HUDSON’S BAY 8, PRAIRIE 4

Hud.Bay 010 040 3—8 7 0

Prairie 000 012 1—4 4 6

Hudson’s Bay

Pitching — Jaxon Mills 3 IP, 0 H, 4 K, 0 BB; Daymian Wright 1 IP; Sean Dahlke 1 IP, 1 K, 1 BB; Kaden Grooms 1 IP, 1 K, 1 BB; Carter Morse 1 IP, 1 K, 3 BB; Highlights — Peyton Westwick 1-4, 2 R, 2 SB; Jaxon Mills 1-3, R, RBI; Alan Merrill 1-4, R, 2 RBI, 2B, SB; Trent Palen 1-4, R, 2 RBI, 3B; Daymian Wright 1-3, R; Aaron Atkins 1-2, RBI; Kaden Grooms 1-1, R, SB.

Prairie

Pitching — Ethan McClintock 4.1 IP, 2 K, 2 BB; Will Staley 2.2 IP, 0 ER; 1 K, 0 BB; Highlights — Trey Hebert 1-3, R, RBI, 2B; Zack Brown 1-2, SB; Jaden Trombello 1-1, R.

MOUNTAIN VIEW 8, KELSO 6

Mtn. View 010 220 3—8 11 4

Kelso 300 111 1—6 8 1

Mountain View

Pitching — Aaron Hsu 4.1 IP, 4 H, 1 ER; Quinn Rooks 2 IP (W), 2 H, 1 ER, 1 K; Riley McCarthy 0.2 IP, 1 H, 1 ER; Highlights — Isaiah Parker 1-4, R; Riley McCarthy 2-4, 2 R, 4 RBI; Andrew Selden 2-3, R, RBI; Quinn Rooks 1-4, R; Mitchell Allison 3-4, R, 2 RBI; Andrew Gulliford 1-3, RBI; Gavin Trono 1-2, 2 R.

Kelso

Pitching — Trey Hartley 4 IP, 4 H, 3 ER, 1 K; Hiatt 2 IP, 3 H, 2 ER; Torppa 1 IP (L), 4 H, 3 ER; Highlights — Ransom 1-3, 2 R; Miller 1-2; Trevor Hartley 1-4, R; Torppa 2-4, 2 R; Smith 1-3, 3 RBI; Davis 1-3, R; Sutterby 1-2.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Columbia River (15-3) 10 1

Ridgefield (12-6) 8 3

R.A. Long (9-9) 7 5

Washougal (8-7) 4 6

Hockinson (4-8) 3 7

Woodland (7-11) 3 7

Mark Morris (4-13) 3 8

RIDGEFIELD 11, HOCKINSON 3

Ridgefield 103 610 0—11 10 1

Hockinson 011 010 0—3 6 4

Ridgefield

Pitching — Kellen Bringhurst 3 IP (W) 3 H, 1 ER, 4 K; Jimmy Wallace 2.2 IP, 3 H, 1 ER, 4 K; Clay Madsen 0.2 IP, 2 K; Highlights — Josh Mansur 1-5, R; Spencer Andersen 1-4, R; Brock Harrison 1-2; Cody Wallace 3-3, R, 4 RBI; Clay Madsen 2-4, R, 3 RBI; Tyler Lehnertz 2-3, 2 RBI.

Hockinson

Pitching — Cody Wheeler 2 IP, 2 H, 1 ER, 3 K, 3 BB; Ryan Warnke 2 IP, (L) 7 H, 2 ER, 3 K; Zachary Vanatta 1 IP, 0 H, 1 ER, 2 K; Jake Talarico 2 IP, 1 H, 4 K; Highlights — Sawyer Racanelli 1-2; Levi Crum 1-3, R; Zachary Vanatta 1-1, R; Trey Williams 1-4; Kade Wangler 2-3, RBI.

1A Trico LEAGUE

W L

Columbia-WS (14-4) 9 2

La Center (9-9) 7 5

King’s Way (7-11) 5 6

Castle Rock (6-10) 4 7

Stevenson (6-9) 3 8

KING’S WAY CHRISTIAN 11,
CASTLE ROCK 9

Game 1

King’s Way 203 042 0—11 8 3

Castle Rock 002 510 1—9 8 1

King’s Way Christian

Pitching — Bryce Dodge 3 IP, 1 K, 5 BB; Isaac Hanley 1 IP, 1 K, 2 BB; Ty Mairs 3 IP, 2 K, 1 BB; Highlights — Ty Mairs 1-3, R; Cole Sheretz 2-3, 3 R; Isaiah McLeod 1-1, 4 R, 2 SB; Bryce Dodge 1-3, 2 R, 3 RBI, 3B; Tayler Shega 1-2, R, RBI; Aiden Pisarczyk 1-3, RBI.

Castle Rock

Pitching — Erik Titus 2.1 IP, 1 K, 4 BB; Ethan Erickson 1.2 IP, 2 K, 2 BB; Alex Buchanan 1 IP, 1 K, 0 BB; Skyler King 2 IP, 0 K, 3 BB; Highlights — Skylar McQuilliams 1-4, R, 3 RBI, 2B; Skyler King 1-3, 2 R; Erik Titus 2-4, RBI; Ethan Perdue 1-4, 2 RBI; Cole Hooper 2-4, R; Austin McQuilliams 1-1, 3 R.

KING’S WAY CHRISTIAN 15,
CASTLE ROCK 3

Game 2

King’s Way 327 13 —15 15 0

Castle Rock 010 20 —3 3 3

King’s Way

Pitching — Isaiah McLeod 5 IP (W) 3 H, 3 ER, 4 K, 7 BB; Highlights — Ty Mairs 2-4, 3 R, 2 RBI; Cole Sherertz 2-3, 3 R, RBI; Bryce Dodge 4-5, R, 5 RBI; Tayler Shega 1-4, 2 R; Brett Filuk 1-2, R; Aiden Pisarczyk 1-2, 2 RBI; Andrew Metz 2-2, R, RBI; Brayden Waits 1-4, 2 R.

Castle Rock

Pitching — Perdue 1.1 IP (L) 6 H, 5 ER, 1 K; Quillalls 1.1 IP, 4 H; Highlights — Creed 1-2, 2 RBI; Erickson 1-3; King 1-3.

STEVENSON 3,
COLUMBIA-WHITE SALMON 2
Game 1

Col-WS 000 001 1—2 8 0

Stevenson 010 101 0—3 6 2

Columbia-White Salmon

Pitching — Davis Koester 4 IP, 3 H, 1 ER, 4 K, 0 BB; Highlights — Trenton Howard 1-3, R; Hayden Webster 1-4, RBI; Davis Koester 2-4; Shawn McMann 1-3, RBI; Cooper 1-3; Austin Charters 1-3; Jordan Trout 1-3, R.

Stevenson

Pitching — Brandon Connell 6.1 (W) 5 H, 12 K, 1 BB, 1 ER; Alec Van Pelt 0.2, 1 ER; ; Highlights — Connor Blair 1-3, R; Brandon Connell 3-3, RBI, R; Carter Bennett 2-3; Cameron Douglass 2 RBI.

COLUMBIA-WHITE SALMON 16, STEVENSON 6
Game 2

Col-WS 032 641 —16 12 3

Stevenson 002 040—6 3 3

Columbia-White Salmon

Pitching — Garrett Hogberg 3 IP (W) 0 H, 0 ER, 2 K; Kolby Riggleman 3 IP, 3 H, 3 ER, 1 K; Highlights — Payden Webster 2-4, 3 R; Davis Koester 1-4, 2 R; Sean McMahon 3-5, 2 R, RBI; Austin Charters 3-3, 3 R, RBI; Dominic Raether 1-3, 2 R, 4 RBI; Garrett Hogberg 2-2, 3 R.

Stevenson

Pitching — Alec VanPelt 3 IP (L) 3 H, 3 ER, 3 BB; Garrett Mathany 1 IP, 5 H, 6 ER, 1 K; Connor Blair 0.1 IP, 2 H, 2 ER, 2 BB; Marcus Monette 1.2 IP, 2 H, 1 ER, 3 K; Highlights — Connor Blair 1-2, R; Brandon Connell 1-3, R, RBI; Jaycob Ottis 1-3, RBI.

BOYS SOCCER

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T

Skyview (10-3-2) 6 2 0

Camas (8-5-3) 4 2 2

Union (7-5-3) 4 3 1

Heritage (9-6-1) 4 3 1

Battle Ground (4-9-2) 0 8 0

SKYVIEW 1, UNION 0

Skyview

Goals (assists) — Own Goal; Goalkeeper saves — Dylan De Baldo 8.

Union

Goalkeeper saves — Christian Alcorn 6.

Halftime — 0-0

CAMAS 7, BATTLE GROUND 0

Camas

Goals (assists) — Dauda Woodruff (Ethan Jud), Tybalt Thornberry (Jud), Woodruff (Zander Samodurov). Goalkeeper saves — Liam Kalhagen 2.

JV — Camas, 7-0.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T

Mtn. View (11-4-1) 9 0 1

Prairie (7-4-5) 5 3 2

Kelso (5-7-3) 4 5 1

Evergreen (7-8-1) 4 5 1

Ft. Vancouver (6-8-2) 2 6 2

Hudson’s Bay (2-12-1) 2 7 1

EVERGREEN 4, FORT VANCOUVER 0

Evergreen

Goals (assists) — Elijah Lavin (Saul Castaneda), Oscar Carrillo Gonzalez (unassisted), Elijah Lavin (Andrea Bejar), Elijah Lavin ( Saul Castaneda). Coach’s standouts — Henry Davidson, Saul Castaneda.

Halftime — 2-0.

JV — 2-2.

MOUNTAIN VIEW 3, KELSO 2

Mountain View

Goals (assists) — Nathan Purvis (Andres Lopez-Garcia), Josserica Messina (Justin Lufkin-Quant), Purvis (Daniel Bello). Goalkeeper saves — Daniel Bello, 2. Coach’s standout — Lopez-Garcia.

Halftime — Mountain View, 2-0.

JV — Mountain View.

PRAIRIE 6, HUDSON’S BAY 0

Prairie

Goals (assists) — David Klimovich (unassisted), Quentin Roemer (unassisted), Klimovich (Roemer), Austin Mahoney (pk), Aage Jenson (Owen Clayton), Lucas Tisdale (unassisted). Goalkeeper saves — Garett Cochell 4. Coach’s standout — David Klimovich.

Halftime — 3-0.

JV — Prairie 1-0.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L SW SL Pts

Columbia River 12 0 0 0 36

Woodland 8 2 0 1 25

Ridgefield 6 6 0 0 18

R.A. Long 5 6 1 0 17

Mark Morris 3 6 2 2 12

Hockinson 4 8 1 0 11

Washougal 1 10 0 1 4

WOODLAND 4, HOCKINSON 0

Woodland

Goals (assists) — Aidan Thrall (Jackson Finn), Thrall (Finn), Jesse Thrall (Finn), Owen Terhorst (Finn). Goalkeeper saves — Treyson Thrall 4. Coach’s standout — Finn.

Halftime — Woodland, 3-0.

JV — Hockinson, 1-0

COLUMBIA RIVER 7, RIDGEFIELD 0

Columbia River

Goals (assists) — Jake Connop (Maks Yurichko), Connop (Marcos Diaz), Aaron Espinosa (Yurichko), Connop (Yurichko), Espinosa (Connop), Espinosa (Miles Miranda), David Lockwood (Diaz). Goalkeeper saves — Miles Miranda 4.

Ridgefield

Goalkeeper saves — Joe Lindbo 6, Jace Wilson 2.

Halftime — 4-0.

JV — River 5-3

R.A. LONG 2, MARK MORRIS 1

1A TRICO LEAGUE

W L

Toledo/Winlock (10-0-4) 10 0

Seton Catholic (11-2) 9 2

Columbia-WS (6-5-1) 6 4

La Center (7-8-0) 5 6

Stevenson (5-7-0) 5 7

xCastle Rock (2-10-1) 2 8

xKing’s Way Chr. (0-11-0) 0 10

SETON CATHOLIC 5, STEVENSON 1

Seton

Goals (assists) — David Moore (Seth Moore), Connor Coffey (Jetzael Meza-Gonzalez), Lance Stuck (Coffey), Kellen Ball (Kaegan Young-Byle), Young-Byle. Goalkeeper saves — Andy Olson 2.

Halftime — Seton, 2-1

BOYS TRACK AND FIELD

SKYVIEW 82, UNION 63

100 meters — Casey Murray (S) 11.40; 200 — Thomas Bieniewicz (S) 23.62; 400 — Casey Murray (S) 55.03; 800 — Jonathan Riley (S) 2:04.66; 1,600 — Andres Solorzano-Jones (U) 4:46.44; 3,200 — Kaimana Marccini (S) 10:51.48; 110 hurdles — Cason Shepard (U) 15.59; 300 hurdles — Cason Shepard (U) 40.74; 400 relay — Skyview (Eric Prhodiko, Robert Mosley, Gavin Baskette, Casey Murray) 44.57; 1,600 relay — Skyview (Isaiah Ornelas, Cole Kaysner, Spencer Puggh, Michael Pierre) 3:48.46; Shot put — Jacob Yasson (S) 43-6; Discus — Jackson Saylor (U) 133-10; Javelin — Jackson Saylor (U) 167-4; High jump — Andres Solorzano-Jones (U) 6-2; Long jump — Daron Ulrich (U) 21-4; Triple jump — Alex Nelson (U) 38-6.25; Pole vault — Michael Rogers (U) 14-0.

CAMAS 110, BATTLE GROUND 35

100 meters — Joshua Fearrington (C) 11.45; 200 — Micah Harimoto (C) 23.76; 400 — Blake Deringer (C) 52.61; 800 — Sam Geiger (C) 2:03.43; 1,600 — Austin Weese (C) 4:43.38; 3,200 — Carson Frawley (C) 10:28.01; 110 hurdles — Andrew Vanderwood (C) 16.32; 300 hurdles — Quinton Patterson (C) 42.33; 400 relay — Camas 45.47; 1,600 relay — Battle Ground 3:42.54; Shot put — Mason Wann (BG) 41-2; Discus — Nick Kluka (C) 128-7; Javelin — Matt Williams (C) 173-6; High jump — Tyler Knoeppel (C) 5-9; Long jump — Micah Harimoto (C) 20-5; Triple jump — Jordan King-Gonzales (BG) 38-8; Pole vault — Tyrel Halme (BG) 12-6.

MOUNTAIN VIEW 101,
HUDSON’S BAY 39

100 meters — Bobby Shepard (M) 11.07; 200 — Tresean Foreman (M) 23.84; 400 — Payton Rush (M) 53.41; 800 — Garrett Ridder (M) 2:14; 1,600 — Elijah Sassmannshaussen (H) 5:05; 3,200 — Anthony Johnson (M) 11:35; 110 hurdles — David McAndie (M) 16.28; 300 hurdles — Josh Hulbert (M) 45.13; 1,600 relay — Mountain View 4:15; Shot put — Daniel Furcron (M) 40-0; Discus — Daniel Furcron (M) 123-8; Javelin — Lucas Tomblinson (H) 141-8; High jump — Wyatt Prutch (H) 6-2; Long jump — Dion Archer-Roll (M) 19-4; Triple jump — Tresean Foreman (M) 41-11.25; Pole vault — Matthew Prado (M) 10-6.

PRAIRIE 86, KELSO 59

100 meters — Darius Dancel (P) 11.1; 200 — Nick Lawhead (P) 23.3; 400 — Eli Keeley (K) 52.5; 800 — Brent Philips (P) 2:07.2; 1,600 — Colten Jorgensen(K) 4:39; 3,200 — Isaac Moulton (P) 10:27; 110 hurdles — Caleb Sagert (P) 15.2; 300 hurdles — Caleb Sagert (P) 41.7; 400 relay — Prairie, 43.3; 1,600 relay — Prairie 3:41.7; Shot put — Josiah Fisher (K) 47-3; Discus — Todd Johanson (K) 140-10; Javelin — Joey Carroll (P) 150-6; High jump — Darius Dancel (P) 6-2; Long jump — Darius Dancel (P) 21-8; Triple jump — AJ Dixson (P) 43-6; Pole vault — Caleb Sagert (P) 12-0.

GIRLS TRACK AND FIELD

UNION 102.5, SKYVIEW 45.5

100 meters — Annaliese Ward (U) 13.15; 200 — Vanessa Nicacio (U) 28.08; 400 — Presley Timmons (S) 1:03.60; 800 — Samantha Williams (S) 2:31.94; 1,600 — Serena Smith (U) 5:36.36; 3,200 — Haylee Brrodahl (U) 11:54.89; 100 hurdles — Kim Phan (U) 18.07; 300 hurdles — Arianna Suarez (U) 52.89; 400 relay — Union (Arianna Suarez, Brooklyn Jackson, Brinley Jackson, Logan Nelson) 50.13; 800 relay — Union (Arianna Suarez, Brooklyn Jackson, Logan Nelson, Vanessa Nicacio) 1:49.06; 1,600 relay — Skyview (Alexis Perez, Samantha Williams, Sophie Green, Presley Timmons) 4:37.91; Shot put — Genina Carey (U) 32-10; Discus — Genina Carey (U) 111-9; Javelin — Lexi Raymore (U) 104-10; High jump — Madi Schalk (U) 5-0; Long jump — Madi Schalk (U) 16-7; Triple jump — Cecilia Fox-Middleton (S) 33-4; Pole vault — Abigail Tully (S) 9-0.

CAMAS 132, BATTLE GROUND 13

100 meters — Ella Norton (C) 13.58; 200 — Ella Wilks (C) 27.33; 400 — Emma Coates (C) 1:02.74; 800 — Grace Varsek (C) 2:25.56; 1,600 — Grace Varsek (C) 5:25.72; 3,200 — Ashley McKinstry (C) 12:16.65; 100 hurdles — Ella Wilks (C) 17.10; 300 hurdles — Ella Wilks (C) 48.58; 400 relay — Camas 53.84; 800 relay — Camas DQ; 1,600 relay — Camas 4:18.70; Shot put — Lucy George (C) 29-7.50; Discus — Rebecca Knight (C) 86-9; Javelin — Lucy George (C) 98-1; High jump — Rebecca Knight (C) 5-0; Long jump — Lucy George (C) 16-8; Triple jump — Alexandra Stott (C) 30-10; Pole vault — Shea McGee (C) 10-3.

MOUNTAIN VIEW 124,
HUDSON’S BAY 20

100 meters — Emily Madura (M) 13.41; 200 — Emily Madura (M) 28.22; 400 — Brianna Benitez (H) 1:06; 800 — Ilena Dalla Gasperina (M) 2:39; 1,600 — Jasmine Bates (M) 5:35; 3,200 — Hannah O’Meara (M) 14:09; 100 hurdles — Katherine Kadrmas (M) 16.37; 300 hurdles — Katherine Kadrmas (M) 46.07; 400 relay — Mountain View 52.69; 800 relay -— Mountain View 1:53.88; 1,600 relay — Mountain View 4:28; Shot put — Mykala Preston (M) 33-5; Discus — Mykala Preston (M) 124-0; Javelin — Trinity Rose (M) 91-6; High jump — Katherine Kadrmas (M) 4-8; Long jump — Peyton Desantis (M) 14-7.5; Triple jump — Peyton Desantis (M) 32-1; Pole vault — Dakota Beaudoin (M) 8-1.

KELSO 84, PRAIRIE 64

100 meters — Tally Connors (K) 13.1; 200 — Anna Neal (P) 26.8; 400 — Katie Broman (K) 1:03; 800 — Meri Dunford (P) 2:23.3; 1,600 — Olivia Jones (P) 5:50.9; 3,200 — Andrea Cernuda (P) 12:06.5; 100 hurdles — Jordan Jensen (P) 18.9; 300 hurdles — Haley Graham (K) 50.2; 400 relay — Prairie 55.4; 800 relay — Prairie 1:52.8; 1,600 relay — Prairie 4:19.2; Shot put — Ally Harman (K) 36-9; Discus — Ally Harman (K) 106-10; Javelin — Erin Tack (K) 119-7; High jump — Natalie Fraly (K) 4-9; Long jump — Ava Nichols (K) 14-8; Triple jump — Erin Tack (K) 30-10.50; Pole vault — Natalie Fraly (K) 9-0.

GIRLS TENNIS

UNION 6, HERITAGE 0

Singles — Sawyer Lamey (U) def. Maria DuPrey 7-5, 6-4; Rachel Kikley (U) def. Jadyn Gobert 6-0, 6-1; Marina Morningstar (U) def. Ella Levy 6-1, 6-1.

Doubles — Nicole Knudtson/Miriam Muntean (U) def. Jennifer Ferguson/Lydia Harris 6-0, 6-0; Julia Muller/Laura Muntean (U) def. Natalie Williams/Savannah Keller 6-2, 6-0; Brin Wolvert/Bella Barett (U) def. Amanda Nguyen/Kathy Vo 6-3, 6-4.

JV — Union 4-2.

CAMAS 4, SKYVIEW 2

Singles — Leilani Gonzalez (S) def. Rachel Merrill 6-0, 6-3; Marissa Hunter (S) def. Jace Morkii 6-4, 2-6, 6-3; Natalie Dunnam (C) def. Autumn Salinez 6-0, 6-0.

Doubles — Tianni Trieu/Angela Xu (C) def. Alneeda San/Rebekah Morgan 6-2, 6-2; Emma Carag/Asia Crook (C) def. Sammy Nieda/Anna Mottola 6-3, 2-6, 6-1; Tyler Cheng/Ally Schnell (C) def. Mary Skorobogatava/Camille Cupp 6-3, 4-6, 6-2.

JV — Camas 6-0

PRAIRIE 5, EVERGREEN 0

Singles — Emma Tuttle (P) d. Kaytlynn Kolb 6-2, 6-1; Sarah Shirley (P) d. Anita Lytvnn 6-1, 6-1; Monika Kaneshige (P) d. Bailey Livingston 6-1,
6-0.

Doubles — Amber Holmgren/Alyssa Hanes (P) d. Destinee Hedding/Francesca Zuno 6-0, 6-1; Angelica Llanos Valle/Hailey Hall (P) d.  Abby Stowell/Luja Yohannes 6-3, 6-1.

GIRLS GOLF

CAMAS 172, UNION 197

At par-35, Camas Meadows back 9

CAMAS — Emma Cox 35, Ashley Gillespie 39, Ashley Clark 41, Wenny Cai 47, Elizabeth Gillespie 49, Ashley Gerst
54.

UNION — Cassidy Pettitt 41, Callie Mills 43, Alyssa Garvey 56, Kaitlyn Gresham 57, Drew Lobis 62, Addie Seto 62.

SKYVIEW 183, HERITAGE, Inc.
At Club Green Meadows, par 36

SKYVIEW — Maddy Starwalt 45, Keely Mickel 48, Olivia Madden 53, Halie Renne 59, Kyla Thomas 41, McKenna Lea 49.

HERITAGE — Keziah Nguyen 68, Hannah Jason 63.

MOUNTAIN VIEW 205, KELSO 223

At Three Rivers

MOUNTAIN VIEW — Kaila Bonawitz 46, Audrey Chang 51, Mazey Copeland 51, Calley West 57, Marie Maratos 58.

KELSO — Liz Dolan 41, Grace Forrest 56, Kelli Rakoz 59, Kylee Gibbs 67.

PRAIRIE 204, HUDSON’S BAY Inc.
At Cedars, par-32

PRAIRIE — Charis Abrahamson 44, Mia Renner 44, Spohia Drinkward 57, Kennedy Higgins 59.

BAY -— Xaaran Dolence 46, Emily Sanders Inc.

EVERGREEN 213,
FORT VANCOUVER inc.
At Fairway Village, par 35

EVERGREEN — Melanie Ciodanu 46, Hilary Woon 55, Coraleigh Speer 55, Tyler Helmer 57.

FORT VANCOUVER — Kiana Coburn 36, Haley Tibbits 48, Bailey Van Roy 58.

COLUMBIA RIVER 200, RIDGEFIELD 210
At Tri-Mountain, par-37

COLUMBIA RIVER — Madeline Kim 47, Karlyn Gomez 44, Alexandra Runnels 60, Sarah Boyden 58, Cristina Nicolas 58, Sami Myers 51.

RIDGEFIELD — Samantha Fenton 46, Alyssa Dewey 52, Alicia Hodge 57, Samantha Saenz 55.

MARK MORRIS 207, WASHOUGAL 241
At Longview CC, par-35

WASHOUGAL — Ellie Watts 64, Tress Phillips 58, Mariah Moran 66, McKenna Jackson 62, Taylor Vincent 66, Kailee Neyer 57.

MARK MORRIS — Grace Hedlund 50, Clarissa Escudero 48, Valerie Worder 63, Cassie Katlin 51, Mariah Fleckenstein 58, Marlen Angulo 77.

KING’S WAY CHRISTIAN 208, HOQUIAM 212
At Club Green Meadows

KING’S WAY — Hannah Moats 47, Riley Phillbrook 51, Isabelle Olinger 54, Aly Evenson 56.

HOQUIAM — Bailey Smith 52, Makenzie Cheatum 52, Brooke Bogdanovich 53, Katelyn Stevens 55.

Loading...