Tuesday, August 11, 2020
Aug. 11, 2020

Linkedin Pinterest

Weekly high school sports schedule, Dec. 9-14

By
Published:

(SCHEDULE SUBJECT TO CHANGE)

MONDAY, DEC. 9

BOYS BASKETBALL

Kentwood at Battle Ground, 5:30 p.m.

R.A. Long at Heritage, 7 p.m.

Mountain View at Washougal, 7 p.m.

Mark Morris at Fort Vancouver, 7 p.m.

Goldendale at Columbia-White Salmon, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Heritage at R.A. Long, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Union, 7 p.m.

Mossyrock at Battle Ground, 7 p.m.

Mountain View at Columbia River, 7 p.m.

Fort Vancouver at Castle Rock, 7 p.m.

Woodland at La Center, 7 p.m.

Goldendale at Columbia-White Salmon, 6 p.m.

GIRLS BOWLING

Camas vs. Prairie, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Fort Vancouver vs. Heritage, 3:15 p.m. at Big Al’s

Mountain View vs. Mark Morris, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Evergreen vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Camas vs. Prairie, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Fort Vancouver vs. Heritage, 3:15 p.m. at Big Al’s

TUESDAY, DEC. 10

BOYS BASKETBALL

Union at Peninsula, 6 p.m.

Battle Ground at Mount Rainier, 7 p.m.

Evergreen at Camas, 7 p.m.

Kelso at WF West, 7 p.m.

Hockinson at Hudson’s Bay, 7 p.m.

King’s Way Christian at Columbia River, 7 p.m.

Ridgefield at Castle Rock, 7 p.m.

Woodland at Seton Catholic, 7 p.m.

Aberdeen at R.A. Long, 7 p.m.

Stevenson at Estacada (Ore.), 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Columbia Adventist, 7 p.m.

Oregon School for Deaf at Washington School for Deaf, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Battle Ground at Mark Morris, 7 p.m.

Camas at West Linn (Ore.), 7 p.m.

Washougal at Skyview, 7:30 p.m.

Columbia River at King’s Way Christian, 7 p.m.

Oregon School for Deaf at Washington School for Deaf, 5:30 p.m.

WRESTLING

Washougal, Columbia-White Salmon, Skyview at Stevenson, 6 p.m.

La Center at Rainier (Ore.), 6 p.m.

GIRLS BOWLING

Prairie vs. Skyview, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Union vs. Hudson’s Bay, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Kelso vs. Columbia River, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Fort Vancouver vs. Ridgefield, 3:15 p.m. at Hazel Dell Lanes

WEDNESDAY, DEC. 11

BOYS BASKETBALL

Heritage at West Albany (Ore.), 6 p.m.

Prairie at Skyview, 7 p.m.

Hockinson at Mountain View, 7 p.m.

Woodland at Fort Vancouver, 7 p.m.

Hoquiam at Castle Rock, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Kelso at Heritage, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Woodland, 7:30 p.m.

Black Hills at Washougal, 7 p.m.

Ridgefield at La Center, 7 p.m.

Stevenson at Columbia Adventist, 7 p.m.

WRESTLING

Battle Ground at Prairie, 7 p.m.

Mark Morris at Columbia River, 6 p.m.

Woodland at Hockinson, 6 p.m.

R.A. Long at Ridgefield, 6 p.m.

Castle Rock at W.F. West, 7 p.m.

BOYS SWIMMING

Columbia River, Fort Vancouver, Hudson’s Bay, R.A. Long, Skyview at Mark Morris, 5 p.m.

Evergreen, Heritage, Mountain View, Union at Kelso, 5 p.m.

GIRLS BOWLING

Mark Morris vs. Union, 3:15 p.m. at Big Al’s

Ridgefield vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al’s

R.A. Long vs. Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

THURSDAY, DEC. 12

BOYS BASKETBALL

Union at Fort Vancouver, 7 p.m.

Battle Ground at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Evergreen at Hockinson, 7:30 p.m.

Rochester at R.A. Long, 7 p.m.

Trout Lake at Stevenson, 7 p.m.

Naselle at Washington School for Deaf, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Battle Ground at Hudson’s Bay, 5:30 p.m.

Woodland at Evergreen, 7 p.m.

R.A. Long at Castle Rock, 7 p.m.

Hockinson at King’s Way Christian, 7 p.m.

Stevenson at Trout Lake, 7 p.m.

Naselle at Washington School for Deaf, 5:30 p.m.

WRESTLING

Fort Vancouver, King’s Way Christian at Seton Catholic, 6 p.m.

GIRLS BOWLING

Battle Ground vs. Hudson’s Bay, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

FRIDAY, DEC. 13

BOYS BASKETBALL

Washougal at Camas, 7 p.m.

Heritage at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Columbia River at Skyview, 7:30 p.m.

Sandy (Ore.) at Mountain View, 7 p.m.

Prairie at Woodland, 7:30 p.m.

Kelso at Mark Morris, 7:30 p.m.

La Center at Ridgefield, 7 p.m.

Seton Catholic at R.A. Long, 7 p.m.

Seattle Academy at King’s Way Christian, 7 p.m.

Hoquiam at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Glacier Peak at Union, 5:30 p.m. at Prairie

Washougal at Camas, 5:30 p.m.

Heritage at Hudson’s Bay, 5:30 p.m.

Columbia River at Skyview, 6 p.m.

Kelso at Mark Morris, 6 p.m.

Snohomish at Prairie, 7 p.m.

King’s Way Christian at Ridgefield, 5:30 p.m.

Tumwater at Hockinson, 7:30 p.m.

Montesano at Castle Rock, 7 p.m.

Winlock at Seton Catholic, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Hoquiam, 7 p.m.

WRESTLING

Camas, Heritage, Woodland at Rose City Classic, 1 p.m. at Westview HS, Beaverton, Ore.

GIRLS BOWLING

Columbia River vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al’s

Heritage vs. Union, 3:15 p.m. at Big Al’s

Evergreen vs. Prairie, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Fort Vancouver vs. Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Mountain View vs. Hudson’s Bay, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

SATURDAY, DEC. 14

BOYS BASKETBALL

Battle Ground at Olympia, 6 p.m.

Union at Mount Si, 6 p.m.

Tumwater at Hockinson, 7:30 p.m.

Seattle Academy at Seton Catholic, 3:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Prairie vs. Glacier Peak, 1:30 p.m. at Union

Snohomish at Union, 3 p.m.

WRESTLING

Washougal, Castle Rock, Columbia River, Evergreen, Fort Vancouver, Hudson’s Bay, Hockinson, Kelso, King’s Way Christian, Ridgefield, Seton Catholic, Skyview, Woodland at Wildcat Invitational, 10 a.m. at La Center HS

Prairie at Wilfong Classic, 9:30 a.m. at Puyallup HS

Kelso at Atown Throwdown, 9 a.m. at Arlington HS

Camas, Heritage at Rose City Classic, 1 p.m. at Westview HS, Beaverton, Ore.

Mark Morris at Tony Clarke Classic, 9:30 a.m. at Bonney Lake HS

Stevenson at Bruin Invitational, 10 a.m. at Columbia-White Salmon

BOYS SWIMMING

Battle Ground, Camas, Columbia River, Evergreen, Fort Vancouver, Hudson’s Bay, Heritage, Hockinson, Kelso, La Center, Mountain View, Prairie, R.A. Long, Skyview, Union at Mark Morris Pentathlon, 10 a.m.

GYMNASTICS

Battle Ground, Heritage, Prairie, Ridgefield, Skyview vs. Columbia River, 9 a.m. at Naydenov

Evergreen, Hudson’s Bay vs. Mountain View, 2 p.m. at Northpointe

Washougal, Union vs. Camas, 6 p.m. at VEGA

Loading...