Sunday, December 8, 2019
Dec. 8, 2019

Linkedin Pinterest

Weekly high school sports schedule, Oct. 7-12

By
Published: October 6, 2019, 6:46pm

(SCHEDULE SUBJECT TO CHANGE)

MONDAY, OCT. 7

VOLLEYBALL

Battle Ground at Union, 7 p.m.

Camas at Heritage, 7 p.m.

Evergreen at Fort Vancouver, 7 p.m.

Mountain View at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Prairie at Kelso, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Camas at Skyview, 6 p.m.

Union at Battle Ground, 7 p.m.

Kelso at Fort Vancouver, 6 p.m.

Hudson’s Bay vs. Evergreen, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Mountain View at Prairie, 7 p.m.

BOYS TENNIS

Camas at Skyview, 3:30 p.m.

Union at Heritage, 3:30 p.m.

Prairie at Fort Vancouver, 3:30 p.m.

Hudson’s Bay at Mountain View, 3:30 p.m.

Ridgefield at Evergreen, 3:30 p.m.

Columbia River at R.A. Long, 3:30 p.m.

Washougal at Mark Morris, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Evergreen vs. Skyview, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

Mountain View vs. Union, 3:50 p.m. at Camas Meadows

Washougal vs. Ridgefield, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

SLOWPITCH SOFTBALL

Heritage at Skyview, 4:30 p.m.

Hudson’s Bay at Union, DH, 4 p.m.

Washougal at Evergreen, 4:30 p.m.

Camas at Mountain View, 4:30 p.m.

Prairie at Battle Ground, 4:30 p.m.

R.A. Long at Mark Morris, 4:30 p.m.

TUESDAY, OCT. 8

VOLLEYBALL

Woodland at Hockinson, 7 p.m.

Columbia River at Ridgefield, 7 p.m.

Mark Morris at R.A. Long, 7 p.m.

King’s Way Christian at La Center, 7 p.m.

Stevenson at Seton Catholic, 7 p.m.

Castle Rock at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

Washington School for Deaf at Firm Foundation, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

Mark Morris at R.A. Long, 6 p.m.

Woodland at Hockinson, 7 p.m.

Ridgefield at Columbia River, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Castle Rock, 6 p.m.

La Center at King’s Way Christian, 6 p.m.

Seton Catholic at Stevenson, 6 p.m.

BOYS TENNIS

Heritage at Battle Ground, 3:30 p.m.

Prairie at Camas, 3:30 p.m.

Columbia River at Ridgefield, 3:30 p.m.

Mark Morris at R.A. Long, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Prairie vs. Fort Vancouver, 3 p.m. at Fairway Village

Kalama vs. King’s Way Christian, 3:30 p.m. at Club Green Meadows

Elma, Seton Catholic vs. La Center, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

SLOWPITCH SOFTBALL

Skyview at R.A. Long, DH, 4 p.m.

Mountain View at Fort Vancouver, DH, 4 p.m.

Union at Washougal, 4:30 p.m.

Evergreen at Cams, 4:30 p.m.

Kelso at Prairie, 4:30 p.m.

Battle Ground at Heritage, 4:30 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 9

VOLLEYBALL

Battle Ground at Skyview, 7 p.m.

Heritage at Union, 7 p.m.

Evergreen at Mountain View, 7 p.m.

Fort Vancouver at Prairie, 7 p.m.

Kelso at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Naselle at Washington School for Deaf, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

Union at Camas, 7 p.m. at Doc Harris Stadium

Skyview at. Heritage, 6 p.m.

Kelso vs. Mountain View, 5 p.m. at McKenzie Stadium

Prairie vs. Evergreen, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Fort Vancouver at Hudson’s Bay, 6 p.m.

CROSS COUNTRY

Columbia River, Mark Morris at Washougal, 4 p.m. at William Clark Park

Castle Rock, La Center, Seton Catholic vs. King’s Way Christian, 4 p.m. at Lewisville Park

GIRLS SWIMMING

Fort Vancouver, Hudson’s Bay, Mark Morris, R.A. Long vs. Skyview, 3:45 p.m. at LaCamas Swim and Sport

Washougal, Camas at Kelso, 5 p.m.

BOYS TENNIS

Battle Ground at Skyview, 3:30 p.m.

Camas at Union, 3:30 p.m.

Evergreen at Fort Vancouver, 3:30 p.m.

Hudson’s Bay at Prairie, 3:30 p.m.

Mark Morris at Columbia River, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

R.A. Long vs. Hockinson, 2 p.m. at The Cedars

Washougal vs. Woodland, 2 p.m. at Lewis River

Columbia River vs. Ridgefield, 2 p.m. at Tri-Mountain

SLOWPITCH SOFTBALL

Heritage at Evergreen, 4:30 p.m.

Kelso at Washougal, 4:30 p.m.

Skyview at Fort Vancouver, 4:30 p.m.

Battle Ground at Hudson’s Bay, 4:30 p.m.

Mark Morris at Camas, 4:30 p.m.

Prairie at Union, 4:30 p.m.

R.A. Long at Mountain View, 4:30 p.m.

THURSDAY, OCT. 10

FOOTBALL

Battle Ground vs. Heritage, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Mountain View vs. Prairie, 7 p.m. at Battle Ground District Stadium

Columbia River at Washougal, 7 p.m.

Lake Quinault at Washington School for Deaf, 3:30 p.m.

VOLLEYBALL

Newberg (Ore.) at Heritage, 7 p.m.

Ridgefield at Woodland, 7 p.m.

Washougal at R.A. Long, 7 p.m.

Castle Rock at King’s Way Christian, 7 p.m.

Stevenson at La Center, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Seton Catholic, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Washougal at R.A. Long, 6 p.m.

Ridgefield at Woodland, 7 p.m.

Columbia River at Hockinson, 7 p.m.

King’s Way Christian at Castle Rock, 6 p.m.

La Center at Stevenson, 6 p.m.

Seton Catholic at Columbia-White Salmon, 6 p.m.

BOYS TENNIS

Columbia River at Heritage, 3:30 p.m.

Battle Ground at Fort Vancouver, 3:30 p.m.

Ridgefield at Mark Morris, 3:30 p.m.

Washougal at R.A. Long, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Seton Catholic vs. King’s Way Christian, 3:30 p.m. at Club Green Meadows

SLOWPITCH SOFTBALL

Battle Ground at Kelso, 4:30 p.m.

FRIDAY, OCT. 11

FOOTBALL

Sumner at Camas, 7 p.m.

Skyview vs. Union, 7:30 p.m. at McKenzie Stadium

Evergreen at Kelso, 7 p.m.

Fort Vancouver vs. Hudson’s Bay, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Hockinson vs. Mark Morris, 7 p.m. at Longview Memorial Stadium

R.A. Long at Ridgefield, 7 p.m.

Montesano at Woodland, 7 p.m.

King’s Way Christian at Castle Rock, 7 p.m.

Stevenson at La Center, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Camas at Sherwood (Ore.), 5:30 p.m.

CROSS COUNTRY

Union at Champoeg (Ore.) Invitational

BOYS TENNIS

Union at Skyview, 3:30 p.m.

Hudson’s Bay at Evergreen, 3:30 p.m.

Prairie at Mountain View, 3:30 p.m.

SATURDAY, OCT. 12

FOOTBALL

Columbia-White Salmon at Seton Catholic, 1 p.m.

VOLLEYBALL

Woodland at Burlington-Edison Invitational

CROSS COUNTRY

Battle Ground at Lacey Invitational

Camas, Columbia River, Hockinson, Kelso, Prairie at Hole in the Wall Invitational at Lakewood HS

R.A. Long, Woodland, Mountain View at Bill Kehoe South Sound Invitational at St. Martin’s College, Lacey

GIRLS SWIMMING

Washougal, Battle Ground, Camas, Columbia River, Evergreen, Fort Vancouver, Hudson’s Bay, Heritage, Hockinson, Mark Morris, Mountain View, Prairie, R.A. Long, Skyview, Union at Kelso Invitational, 10 a.m.

Loading...