Friday, February 28, 2020
Feb. 28, 2020

Linkedin Pinterest

High school scoreboard Feb. 15

By , Columbian Assistant Sports Editor
Published:

SATURDAY’S SCHEDULE

BOYS BASKETBALL

3A bi-district tournament

Peninsula at Evergreen, 7 p.m.

Prairie at Lincoln, 7 p.m.

2A district tournament

Washougal at W.F. West, 7 p.m.

Woodland at Columbia River, 7 p.m.

Tumwater at R.A. Long, 7 p.m.

Hockinson at Black Hills,7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

4A bi-district tournament

Union vs. Rogers-Puyallup, 1:45 p.m. at Wilson HS, Tacoma

Bellarmine vs. Skyview, 3:30 p.m. at Wilson HS, Tacoma

Tahoma vs. Camas, 1:45 p.m. at Foss

1A district playoffs

King’s Way Christian at Elma, 6 p.m.

Montesano at La Center, 5 p.m.

1B district playoffs

Columbia Adventist vs. Taholah, 6:30 p.m. at Castle Rock

WRESTLING

4A regionals at Spokane (Mead)

3A regionals at Kelso

2A regionals at Tumwater

1A regionals at Hoquiam

Girls regionals at Kelso

GYMNASTICS

4A district meet, 9 a.m. at Northpointe

3A-2A district meet, noon at Northpointe

BOYS BASKETBALL

4A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Quarterfinals, Friday

Kentwood 65, Federal Way 63

Battle Ground 69, Skyview 67, OT

Union 70, Olympia 57

Sumner 61, Auburn 57

Loser-out games, Friday

South Kitsap 64, Rogers-Puyallup 52

Puyallup 76, Kentridge 67

Mount Rainier 49, Kentlake 46

Kennedy Catholic 65, Auburn Riverside 61

Loser-out games, Monday

South Kitsap (11-12) vs. Auburn (20-4), 5 p.m. at Mt. Tahoma HS

Puyallup (16-6) vs. Olympia (17-5), 6:45 p.m. at Mt. Tahoma HS

Mount Rainier (14-9) vs. Skyview (16-7), 5 p.m. at Wilson HS

Kennedy Catholic (14-10) vs. Federal Way (20-4), 6:45 p.m. at Wilson HS

Semifinals, Wednesday

Kentwood (15-8) vs. Battle Ground (13-9), 6 p.m. at Mt. Tahoma HS

Union (22-0) vs. Sumner (17-5), 7:45 p.m. at Mt. Tahoma HS

UNION 70, OLYMPIA 57

UNION (22-0) — Ty McCullum 0, Tanner Toolson 21, Mason Hill 15, Izaiah Vongnath 2, Ariya Briscoe 5, Josh Reznick 14, Kaden Horn 13, Connor Flannigan 0. Totals 23 (9) 15-16 70.

OLYMPIA (17-5) — Ethan Gahm 15, Zack Swanson 5,  Kai Johnson 18, Jackson Grant 17, Keagan Heistand 2 . Totals 21 (4) 11-15 57.

Union 25 10 13 22—70

Olympia 12 19 8 18—57

BATTLE GROUND 69,

SKYVIEW 67 (OT)

BATTLE GROUND (13-9) — Max Ramirez 4, Cole Billingsley 0, Nate Millspaugh 8, Brendan Beall 19, Kaden Perry 38. Totals 27-58 (4-16) 11-11 69.

SKYVIEW (16-7) — Alec Marshall 21, Squeeky Johnson 4, Sean Boss 14, Kyle Gruhler 11, Jace Chatman 9, Cody McKinney 8. Totals 26-59 (10-30) 5-6 67.

B. Ground 17 13 18 11 10—69

Skyview 16 17 11 15 8—67

3A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Quarterfinals, Saturday

Peninsula (8-13) at Evergreen (18-2), 7 p.m.

Mt. Tahoma (16-5) at Gig Harbor (17-3), 7 p.m.

Prairie (13-8) at Lincoln (15-6), 7 p.m.

Capital (15-6) at Wilson (18-2), 7 p.m.

2A DISTRICT TOURNAMENT

First round, Saturday

Washougal (12-8) at W.F. West (15-5), 7 p.m.

Woodland (11-11) at Columbia River (16-3), 7 p.m.

Tumwater (16-4) at R.A. Long (12-8), 7 p.m.

Hockinson (7-13) at Black Hills (15-5),7 p.m.

1A DISTRICT TOURNAMENT

First round, Friday

Seton Catholic 66, Forks 48

King’s Way Christian 79, Hoquiam 25

La Center 66, Elma 52

Stevenson 74, Montesano 71, OT

Tuesday’s games

Semifinals at King’s Way Christian

Seton Catholic (12-9) vs. King’s Way Christian (17-4), TBD

La Center (15-6) vs. Stevenson (9-12), TBD

Loser-out games at Montesano

Forks (13-8) vs. Hoquiam (8-13), TBD

Elma (10-11) vs. Montesano (15-6), TBD

KING’S WAY CHRISTIAN 79, HOQUIAM 25

HOQUIAM (8-13) — Garrett Dick 2, Ben Estes 0, Cameron Bumstead 14, Batuba Erden Zandan 0, Zach Elsos 0, Trey Brydon 3, Giovoni Foster 0. Totals 9-42 (1-17) 6-10.

KING’S WAY CHRISTIAN (17-4) — Giovanny Evanson 12, Kobi Cason 12, Gage Koenders 10, Ty Snider 0, Mason Packer 0, Bryce Dodge 5, Kai Butterworth 10, Justin Frahm 7, Brady Metz 8, Bailey Meek 2, Sam Kelly 13. Totals 29-49 (9-18) 12-15 79.

Hoquiam 10 6 2 7—25

King’s Way 21 22 23 13—79

LA CENTER 66, ELMA 52

ELMA (10-11) — Canon Seaberg 10, Cobey Moore 7, Nick Church 11, Sawyer Witt 11, Noah Huttula 0, Brady Johnston 7, Josiah Jones-Wyeth 0, Raiden Aho 6. Totals 18 (6) 10-21 52.

LA CENTER (15-6) — Hunter Ball 5, Parker Ball 3, Shawn Child 3, Jeremy Humphrey 6, Isaiah Romero 11, Riley Fender 14, Cedric Hubler 0, Hunter Ecklund 24, Pettit 0. Totals 24 (6) 13-22 66.

Elma 12 12 12 16—52

La Center 11 24 13 18—66

1B DISTRICT TOURNAMENT

Semifinals, Saturday

At Castle Rock HS

Three Rivers Christian vs. Taholah, 5 p.m.

Mary M. Knight vs. Naselle, 3:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

4A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Quarterfinals, Saturday

At Wilson HS, Tacoma

Decatur (16-6) vs. Kentridge (18-4), noon

Union (17-4) vs. Rogers-Puyallup (20-1), 1:45 p.m.

Bellarmine (17-4) vs. Skyview (15-6), 3:30 p.m.

Kentwood (16-6) vs. Todd Beamer (20-2), 5:30 p.m.

Loser-out games, Saturday

At Foss HS

Curtis (11-11) vs. Olympia (12-11), noon

Tahoma (17-5) vs. Camas (13-9), 1:45 p.m.

Auburn (13-10) vs. Auburn Mountainview (12-10), 3:30 p.m.

Sumner (15-6) vs. Enumclaw (9-14), 5:30 p.m.

3A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Quarterfinals, Friday

Prairie 81, Yelm 37

Hudson’s Bay 51, Capital 43

Lincoln 55, Kelso 45

Bethel 46, Gig Harbor 45

Loser-out games, Tuesday

At Clover Park

Kelso (15-8) vs. Peninsula (11-10), 6 p.m.

Gig Harbor (13-9) vs. Wilson (14-7), 7:45 p.m.

At Rogers-Puyallup

Yelm (16-7) vs. Bonney Lake (8-12), 6 p.m.

Capital (16-5) vs. Spanaway Lake (10-11), 7:45 p.m.

Semifinals, Wednesday

Prairie (14-7) vs. Hudson’s Bay (17-6), TBA

Lincoln (17-5) vs Bethel (21-0), TBA

PRAIRIE 81, YELM 37

YELM — Imani Tustison 5, Isabella Foxley 2, My’Kel Jones 11, Madison Plevyak 4 Bayleigh Harder 10, Grace Cebula 2. Totals 12 (4) 7-15 37.

PRAIRIE — Dayna Vera 11, Meri Dunford 10, Allie Corral 27, Trinity Perrin 0, Kaitlyn Caughey 1, Anna Neal 0, Lauren Sauter 3, Kori Clark 3, Claire Heitschmidt 17, Hannah Clouse 3, Kylie Diaz 6. Totals 31 (17) 2-6 81.

Yelm 9 10 7 11—37

Prairie 19 23 18 21—81

HUDSON’S BAY 51, CAPITAL 43

HUDSON’S BAY (17-6) — Jaydia Martin 15, Ashley Rodriguez 2, Paytin Ballard 9, Mahaila Harrison 4, Kamelai Powell 19, Stacia Mikaele 2. Totals 22 (3) 3-7 51.

CAPITAL (16-5) — Kendall Hooper 12, Raegen Henry 13, Nicole Lindblom 3, Kyra Ashton 5, Olivia Henry 3, Sydney Riedel 4, Amelia Grimsted 3. Totals 15 (8) 5-10 43.

The Columbian is becoming a rare example of a news organization with local, family ownership. Subscribe today to support local journalism and help us to build a stronger community.

Hud.Bay 18 17 6 10—51

Capital 14 15 7 7—43

LINCOLN 55, KELSO 45

KELSO — Josie Ahrens 0, Alexis Kleven 6, Cooper Joy 6, Erin Tack 4, Evermore Kaiser 6, Mati Ohlson 4, Natalie Fraley 16, Madison Harkins 0, KK Perez 0, Grumbois 0, Storie 0. Totals 15 (4) 11-12 45.

LINCOLN — Banks 0, Aysen 9, Tomas 4, Blackburn 4, Johnson 25, Frazier 6, Warren 7. Totals 20 (1) 14-31 55.

Kelso 14 7 11 13—45

Lincoln 6 11 17 21—55

2A DISTRICT TOURNAMENT

First round, Friday

W.F. West 48, Woodland 34

Washougal 56, Hockinson 42

Black Hills 61, Columbia River 56.

Tumwater 48, R.A. Long 28

Monday’s games

Semifinals at Woodland

Washougal (19-2) vs. W.F. West (16-5), 6 p.m.

Black Hills (16-5) vs. Tumwater (20-1), 7:45 p.m.

Loser-out games at Ridgefield

Hockinson (12-10) vs. Woodland (13-8), 6 p.m.

Columbia River (16-5) vs. R.A. Long (10-11), 7:45 p.m.

BLACK HILLS 61,
COLUMBIA RIVER 56

BLACK HILLS (16-5) — Paige Corbin 0, Megan River 11, Jordyn Bender 6, Abbey Bigler 0, Madison Parker 3, Olivia Hisaw 0, Mia Flores 14, Cassady MacWhorter 0, Addie Ainsworth 25, Riley Thoemmes 2, Kaitlyn Carson 0. Totals 23 (6) 9-15 61.

COLUMBIA RIVER (16-5) — Dejah Wilson 12, Sami Myers 3, Lily Jonas 3, Sydney Flores-Tucker 9, Bailey Gatten 2, Isabelle Fink 0, Ari Kuschner 4, Jordan Ryan 16, Ellie Christian 7. Totals 16 (8) 16-20 56.

Black Hills 18 17 12 14—61

Col. River 7 15 20 14—56

TUMWATER 48, R.A. LONG 28

R.A. LONG (10-11) — Miranda Lomax 11, Myah Bodily 0, McKenna Leff 0, Jadyn Terry 2, Makayla Jenkins 0, Maddie McCoy 0, Kailey Sirnio 4, Grace House 2, Maria Sheldon 0, Bobbi Clark 1, Jayla Clark 8. Totals 11 (1) 5-6 28.

TUMWATER (20-1) — Janiesse Armstrong 0, Lily McCauley 8, Natalie Sumrok 14, Olivia Bailon 7, Aubrey Amendala 12, Kaari Little 0, Khloe Murphy 0, Isabella Lund 5, Cassie Kaufman 2. Totals 20 (6) 2-4 48.

RA Long 9 4 6 9—28

Tumwater 19 16 9 4—48

WASHOUGAL 56, HOCKINSON 42

HOCKINSON (12-10) — Not available.

WASHOUGAL (19-2) — Chloe Johnson 0, Jaiden Bea 16, Taylor Gibbons , Savea Mansfield 16, Carissa De La Rocha , McKinley Stotts 9, Samantha Mederos 2, McKenna Jackson 0, Skylar Bea 15, Kailee Neyer , Brooke Dayley .

Hockinson 7 11 15 9—42

Washougal 4 20 13 19—56

W.F. WEST 48, WOODLAND 34

WOODLAND (13-8) — Lucy George 3, Kaija Olson 11, Payten Foster 9, Sydney George, Kaily Christensen 2, Kelly Sweyer 9, Nicole Guthrie 0. Totals 12 (6) 4-6 00.

W.F. WEST (16-5) — Maggie Vadala 5,  Drea Brumfield 13, Madi Mencke 5, Kyla McCallum 4, Annika Waring 11, Tehani Henry 4, Taya McCallum 4. Totals 14 (3) 17-21 48.

Woodland 5 8 10 11—34

WF West 8 12 15 13—48

1A DISTRICT TOURNAMENT

Semifinals, Saturday

King’s Way Christian (11-8) at Elma (14-6), 6 p.m.

Montesano (13-8) at La Center (13-7), 5 p.m.

1B DISTRICT TOURNAMENT

First round, Tuesday

Quarterfinals, Thursday

Columbia Adventis 50, Wishkah Valley 20 (loser out)

Mary M. Knight 27 Three Rivers Christian 22 (loser out)

Semifinals, Saturday

At Castle Rock HS

Columbia Adventist vs. Taholah, 6:30 p.m.

Mary M. Knight vs. Naselle, 2 p.m.

Loading...