Saturday, September 19, 2020
Sept. 19, 2020

Linkedin Pinterest

High school scoreboard March 8

By , Columbian Assistant Sports Editor
Published:

MONDAY’S SCHEDULE

GIRLS GOLF

Heritage, Fort Vancouver vs. Washougal, 3:30 p.m. at Orchard Hills CC

BOYS BASKETBALL

4A HARDWOOD CLASSIC

At Tacoma Dome

Saturday’s games

Fourth-place

Olympia 59, Sumner 48

Third-place

Union 63, Glacier Peak 49

Championship

Mount Si 58, Central Valley 47

UNION 63, GLACIER PEAK 49

UNION (27-1) — Tanner Toolson 18, Mason Hill 8, Ariya Briscoe 4, Josh Reznick 5, Kaden Horn 25, Aiden Liss 0, Ty McCullum 3, Izaiah Vongnath 0, Evan Eschels 0, Connor Flannigan 0, Spencer McGuire 0. Totals 32 (10) 9-13 63.

GLACIER PEAK (25-2) — Tucker Molina 10, Tristan Bates 11, Pierce Darlington 0, Brayden COrwin 0, Brayden Quantrille 10, Caleb Lee 1, Bobby Shiebers 13, Jackson Hawkins 2, Tyson Willis 1, Colton St. Jeans 1, Torey Watkins 0. Totals 20 (4) 13-18 49.

Union    17    14    15 17—63

Gla. Peak  5    14    11 19—49

3A HARDWOOD CLASSIC

At Tacoma Dome

Saturday’s games

Fourth-place

Wilson 71, Kamiakin 62

Third-place

Eastside Catholic 73, Rainier Beach 72

Championship

Garfield 69, O’Dea 44

2A HARDWOOD CLASSIC

At Yakima SunDome

Saturday’s games

Fourth-place

Black Hills 63, Toppenish 58

Third-place

Lynden 72, Lindbergh 58

Championship

North Kitsap 56, Clarkston 53

1A HARDWOOD CLASSIC

At Yakima SunDome

Saturday’s games

Fourth-place

Cashmere 43, River View 40

Third-place

Seattle Academy 67, La Salle 63

Championship

King’s 70, Lynden Chr. 67, OT

2B HARDWOOD CLASSIC

At Spokane Arena

Saturday’s games

Fourth-place

Lk Roosevelt 49, Toutle Lake 46

Third-place

St. George’s 80, Willapa Valley 52

Championship

Brewster 58, Life Christian 57

1B HARDWOOD CLASSIC

At Spokane Arena

Saturday’s games

Fourth-place

Oakesdale 46, Almira-Coulee-Hartline 41

Third-place

Naselle 70, Lummi 41

Championship

Odessa 62, Yakama Tribal 36

GIRLS BASKETBALL

4A HARDWOOD CLASSIC

At Tacoma Dome

Saturday’s games

Fourth-place

Issaquah 67, Todd Beamer 56

Third-place

Glacier Peak 47, Union 45

Championship

Central Vly 59, Woodinville 55

GLACIER PEAK 47, UNION 45

GLACIER PEAK (23-5) — Aaliyah Collins 12, Shaylin Sande 0, Malia Smith 5, Madison Rubino 9, Maya Erling 16, Grace Godines 0, Kailyn Allison 0, Elyse Wadal 5. Totals 23 (4) 5-11 47.

UNION (21-7) — Mason Oberg 15, Lolo Weatherspoon 6, Abbey Kaip 9, Mackenzie Lewis 8, Sarah LItchford 6, Lexi Ramore 0, Olivia Euverman 0, Kaneyl Carpenter 1, Caitlyn Leake 0, Ariel Ammentorp 0. Totals 21 (5) 8-15 45.

Gla. Peak 13 14 11 9—47

Union 14 8 7 16 —45

3A HARDWOOD CLASSIC

At Tacoma Dome

Saturday’s games

Fourth-place

Mount Spokane 61, Bethel 45

Third-place

Arlington 61, Eastside Catholic 57

Championship

Garfield 55, Lake Washington 41

2A HARDWOOD CLASSIC

At Yakima SunDome

Saturday’s games

Fourth-place

East Valley 55, Ellensburg 54

Third-place

Tumwater 62, Burl-Edison 48

Championship

Lynden 60, West Valley-Spokane 38

1A HARDWOOD CLASSIC

At Yakima SunDome

Saturday’s games

Fourth-place

Annie Wright 59, Warden 40

Third-place

Freeman 49, La Salle 40

Championship

Lynden Christian 58, Cashmere 55

2B Hardwood Classic

At Spokane Arena

Saturday’s games

Fourth-place

Columbia-Burbank 51, Tri-Cities Prep 40

Third-place

Wahkiakum 48, Northwest Christian-Colbert 46

Championship

Liberty 52, La Conner 45

1B HARDWOOD CLASSIC

At Spokane Arena

Saturday’s games

Fourth-place

Wellpinit 56, Curlew 40

Third-place

Pomeroy 48, Mt. Vernon Christian 26

Championship

No. 3 Oakesdale (19-7) vs. No. 2 Inchelium (24-2), late

Loading...