Friday, May 7, 2021
May 7, 2021

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from April 19

By , Columbian Assistant Sports Editor
Published:

TUESDAY’S SCHEDULE

(Subject to change)

BOYS BASKETBALL

Mountain View at Skyview, 7 p.m.

Heritage at Prairie, 7 p.m.

Kelso at Camas, 5:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Skyview at Mountain View, 7 p.m.

Prairie at Heritage, 7 p.m.

Kelso at Camas, 7 p.m.

BASEBALL

Mountain View at Evergreen, 4 p.m.

Prairie at Heritage, 4 p.m.

Kelso at Battle Ground, 4 p.m.

Woodland at Fort Vancouver, 4:40 p.m.

Seton Catholic at Goldendale, DH, 3 p.m.

King’s Way Christian at La Center, DH, 3 p.m.

Castle Rock at Columbia-White Salmon, DH, 3 p.m.

SOFTBALL

Mountain View at Evergreen, 4 p.m.

Prairie at Heritage, 4 p.m.

Kelso at Battle Ground, 4 p.m.

Columbia-White Salmon at Castle Rock, DH, 3 p.m.

La Center at King’s Way Christian, DH, 3 p.m. at VGSA

BOYS SOCCER

Washougal at Hockinson, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Mark Morris, 5 p.m.

Woodland at Ridgefield, 7 p.m.

Columbia River at R.A. Long, 6 p.m.

Columbia-White Salmon vs. Ilwaco, 6 p.m. at King’s Way Christian

King’s Way Christian at Columbia Adventist, 6 p.m.

Castle Rock at Seton Catholic, 6 p.m.

Toledo-Winlock at Stevenson, 5 p.m.

TRACK AND FIELD

Skyview at Battle Ground, 3:30 p.m.

Kelso at Evergreen, 3:30 p.m.

Mountain View at Heritage, 3:30 p.m.

GIRLS TENNIS

Mark Morris at Ridgefield, 3:30 p.m.

Hockinson at Skyview 3 p.m.

R.A. Long at Fort Vancouver, 3 p.m.

Stevenson at Montesano, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Hockinson vs. Columbia River, 3:30 p.m. at Club Green Meadows

Elma vs. King’s Way Christian, 3:30 p.m. at Club Green Meadows

La Center vs. Ilwaco, 3:30 p.m. at Surfside GC

BASEBALL

4A/3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Skyview 1 0

Camas 1 0

Union 1 0

Heritage 0 0

Battle Ground 0 0

Evergreen 0 0

Prairie 0 1

Kelso 0 1

Mountain View 0 1

MOUNTAIN VIEW 5, SKYVIEW 1

Skyview 300 200 0—5 9 0

Mt. View 000 100 1—1 3 0

Skyview

Pitching — Caden Vire 4 IP, 1 H, 1 ER, 11 K, 3 BB, win; Brendan Bowyer 3 IP, 2 H, 0 ER, 3 K, 1 BB. Highlights — Seth Minor 2-3, run, 2B, RBI; Kyle Olson 2-4, run, RBI; Brock Blakely 1-3, run; Brady Davis 2-3, 2B, 2 RBI; Jack Santic 2-4, run.

Mountain View

Pitching — Jacob Martin 3.2 IP, 6 H, 5 ER, 1 K, 3 BB, loss; Jaden Rippelmeyer 3.1 IP, 3 H, 0 R, 6 K, 0 BB. Highlights — Rippelmeyer 1-4,  2B; Martin 2 SB, run; Mason Wrede 2-3.

UNION 11, PRAIRIE 4

Union 133 001 3—11 11 0

Prairie 030 000 1—4 6 2

Union

Pitching — Braden Barnum 2 IP, 4 H, 3 ER, 1 K; Dylan Osborne 4 IP, 2 H, 0 R, 7 K, 1 BB, win; Dylan Richardson 1 IP, 0 H, 1 ER, 3 K, 4 BB. Highlights — Osborne 2-5, 2B, 4 RBI; Logan Richards 1-1; Jordan Head run, 2 BB; Ben Lewis 1-3, 2B, 2 BB; Luke Chaney 2-5, 2B, 3 RBI; Max Lazzaro 2-5, run, RBI; Jake Knepper 1-3; Dylan Richardson  2-3, 2 runs, 2B, RBI; Devon Woods 2 runs, BB.

Prairie

Pitching — Brandon Baum 0 IP, 1 BB; Brady Trombello 2 IP, 3 H, 3 ER, 5 K, 1 BB, loss; Caden McCray 3 IP, 3 H, 1 ER, 5 K, 2 BB; Patrick Kurfurst 2 IP, 5 H, 4 ER, 4 K, 3 BB. Highlights — Ryan McClintock 1-3; Jaden Trombello 2-3, run, RBI; Brandon Baum 1-4, run; Cameron Smith 1-3, run; Demetri Garifalakis 1-2, RBI; Jaden Upton run, RBI, BB; Taylor Mosiman RBI.

CAMAS 7, KELSO 3 (8 inn.)

Camas 200 000 14—7 12 2

Kelso 000 110 10—3 7 1

Camas

Pitching — Ethan Hubbell 4.2 IP, 3 H, 1 ER, 5 K, 4 BB; Ryan McClaskey 0.2 IP, 2 H, 0 R, 1 K, 1 BB; Boston Jensen 0.2 IP, 0 H, 0 R, 2 K; Max Fraser 2 IP, 2 H, 1 ER, 2 K, 1 BB, win. Highlights — Jake Blair 3-4, 3 runs, HR, RBI; Max Fraser 1-4, run, 3B, 3 RBI; Boston Jensen 2-4, run, 2B, rBi; Drew Hancock 1-5, 2B, 2 RBI; Lucas Warner 1-4; Holt Williams 2-2, run; Skip Dickson 1-2, run; Zach Blair 1-3.

Kelso

Pitching — Carter Gaston 6 IP, 8 H, 2 ER, 6 K, 1 BB; Jackson Toms 1.1 IP, 4 H, 4 ER, 1 K, 2 BB, loss; Zeke Smith 0.2 IP, 0 H, 0 R, 1 K. Highlights — Chico Huntington 2-3, 2 runs, 2 2B; Masyn Allison 1-4; Hunter Letteer 2-2, run, 2 Rbi; Michael Hause 1-3; Zach Torppa 1-4.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Columbia River (8-1) 5 1

Hockinson (6-2) 5 1

Washougal (6-2) 5 1

Ridgefield (7-3) 5 1

Mark Morris (5-2) 3 2

R.A. Long (1-6) 1 4

Woodland (1-6) 1 4

Fort Vancouver (1-5) 0 5

Hudson’s Bay (1-7) 0 6

Monday’s games

Mark Morrs vs. R.A. Long, postponed

Woodland vs. Fort Vancouver, postponed

WASHOUGAL 2, COLUMBIA RIVER 1

Wash. 001 010 0—2 4 2

C.River 100 000 0—1 5 3

Washougal

Pitching — Travis Gibson 6.1 IP, 0 ER, 6 K, 1 BB, W; Damien Panko 0.1 IP; Jack Davy 0.1 IP, S. Highlights — Blake Mattern 1-4; Xavier Gilmore 2-3, R, 3B; Thad MacDonald 1-3.

Columbia River

Pitching — Nick Alder 7 IP, 12 K, 3 BB, 1 ER. Highlights — Nick Alder 1-2, SB; Sawyer Parkin 2-4; Jordan Wiggins 1-3; Sam Boyle 1-2.

RIDGEFIELD 10, HUDSON’S BAY 4

Bay 001 003 0—4 4 0

Ridge. 015 310 x—10 10 0

Hudson’s Bay

Pitching — Chase Hart 2.2. IP, 6 H, 6 ER, 1 K, 5 BB, loss; Chanz Flores 3.1 IP, 4 H, 4 ER, 3 K ,4 BB.  Highlights — Duke Beamer 1-3; Elias Estrada run, BB;  Dylan Damos run, 3 BB; Sebastian Laddusaw 1-3, 2 RBI; Flores 1-3; Raven Barnes 1-2, run.

Ridgefield

Pitching — Khol Bush 5.1 IP, 3 H, 2 ER, 9 K, 3 BB, win; Max Daniels 0.2 IP, 1 H, 2 ER, 1 K, 1 BB; Drew Hartleoo 1 IP, 0 H, 0 R, 2 K. Highlights — Harteloo 1-4; R, 2B; Reed Fry 2-2, 2 runs, 2 BB; Bush 2-2, 2 runs, 2B, 2 RBI, BB; Wyatt Bartroff 3-3, 3 runs, 2B, HR, 2 RBI; Easton Ortega 1-3, run, 2 RBI; Nick Radosevich 2 RBI, 2 BB; Matt Kinswa 1-4; Max Daniels run, 2 BB; Matthew Conrad RBI, BB.

SOFTBALL

4A/3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Skyview 1 0

Union 1 0

Kelso 1 0

Heritage 0 0

Battle Ground 0 0

Evergreen 0 0

Camas 0 1

Prairie 0 1

Mountain View 0 1

SKYVIEW 4, MOUNTAIN VIEW 2

Skyview 103 000 0—4 9 2

Mt. View 000 110 0—2 6 0

Skyview

Pitching — Addie MacPherson 7 IP, 6 H, 1 ER, 4 K, 1 BB, win. Highlights — Averie Sievers 2-4, run; Addie MacPherson 1-3, 2 runs, 2B; Skylar Groesbeck 1-1, run; Lilly Rockett 1-2; Lauren Johnson 1-2, RBI; Abbi Railey 1-2; Maddi Scull 1-3, RBI; Samantha Groesbeck 1-2.

Mountain View

Pitching — Bre King 7 IP, 9 H, 3 ER, 6 K, 1 BB, loss.  Highlights — Mary Fogg 1-4; Kinsey Martin 1-4, 2B, RBI; Hailey Paull 1-3, run; Camryn Biggs 2-3; Ruby Gunter 1-3, run.

UNION 10, PRAIRIE 5

Union 121 500 1—10 15 2

Prairie 000 022 1—5 8 5

Union

Pitching — M. Erihshar 7 IP, 8 H, 4 ER, 9 K, 4 BB, win. Highlights — M. Lovegren 3-5, 2 runs; A. Griffith 3-5, 2B, 3B, 2 runs; M. Erihshar 2-5, 2 RBI; K. Brusseau 2-5, 2 runs, RBI; M. Tumerty 1-4, run; Kameron Buck 2-4, run, 2B, 2 RBI; Bailee Boltz 2-3, run.

Prairie

Pitching — Jade Hayslip 3 IP, 8 H, 3 ER, 3 K, loss; Rylee Wall 4 IP, 7 H, 2 ER, 7 K, 1 BB. Highlights — Alysia Fraly 1-3, BB; Rylee Wall 2-4, run, 2B; Naleigha Staclup 3-4, run, HR, 2 RBI; Saskia Summerhill 1-2, run, HR, 2 RBI; Maleena Blunk 1-1, run.

KELSO 9, CAMAS 0

Camas 000 00 —0 2 6

Kelso 440 1x —9 6 0

Camas

Pitching — Maddie Ellis 4 IP, 6 H, 5 ER, 5 K, 4 BB, loss. Highlights — Ali Snyder 1-2; Mercy Canifax 1-2, 2B.

Kelso

Pitching — Hailey Jackson 5 IP, 2 H, 0 R, 14 K, 1 BB, win. Highlights — Lexi Grumbois 2-2, 2 runs; Alissa Mertes 1-3, 2 runs, HR, 2 RBI; Hailey Jackson 3-3, 2 runs, 2 HR, 4 RBI; Madyson Wood run, BB.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Columbia River 2 0

Woodland 2 0

Ridgefield 2 0

R.A. Long 1 0

Mark Morris 1 1

Hudson’s Bay 0 1

Hockinson 0 2

Washougal 0 2

Fort Vancouver 0 2

WOODLAND 16, HUDSON’S BAY 2

Woodland            402 19—16 17 1 

Hud. Bay       200 00—2 3 3

Woodland

Pitching —Leanna Russell 5 IP, 6 K. Highlights — Leanna Russell 3-5, HR; Coco Macdonald 3-4, 2B;  Jayden Roth 3-4, 2B, 3B; Avery Andrews 2-3; Hope Batchelder 2-4, 3 RBI.

Hudsons Bay

Pitching — Sophia Soto 3 IP; Chloe Holland 2 IP. Highlights— Promise Bond 1-2; Berkeley Ringler 1-2; Sophia Soto 1-2.

COLUMBIA RIVER 14,
FORT VANCOUVER 2

CR 642 11—14  15  0

FV 000 11—2    4   1

Columbia River

Pitching —F. Wiley 5 IP, K. Highlights — F. Wiley 1-3, 2 R, RBI; Countryman 1-1, 3 R, 2B, RBI; Harrel  2-2, 3 R; Reyes 4-4, 3 R, 2 2B, 2 RBI; Ynez 4-4, 2 R, 2B, 3B, 5 RBI; A Wiley 2-3, R, RBI.

Fort Vancouver

Pitching — Destiny Scott 5 IP, 2K. Highlights — Destiny Scott 1-3, R; Maranda Sumner 1-2 R RBI; Emma Garrett 1-2; Aliyah Schlegel 1-2, RBI.

RIDGEFIELD 21, WASHOUGAL 6

Washougal 033 —6 4 6

Ridgefield 894 —21 16 2

Washougal

Pitching — Ciarrah Piller 1.1 IP, 10 ER, 1 BB, loss; Chloe Johnson 0.2 IP, 7 H, 5 ER, 4 BB. Highlights — Emma Camp 1-2, RBI; Sarah Jones 1-2, run; Natalie Collins 1-1; Peyton Robb 1-1, 2 runs, BB; Chloe Johnson run, 2 BB.

Ridgefield

Pitching — Shelby Harris 3 IP, 4 H, 5 ER, 9 BB, 1 K, win. Highlights — Mallory Vancleave 1-2, 3 runs, 3 RBI; Madison Walker 2-3, run, Rbi; Harris run, BB; Lily Mittman 2-4, 2 runs, 3 RBI; Kekai Schultz 2-3, 3 runs, 2B, RBI; Elizabeth Peery run, BB; Natalie Smith 2-3, 3 runs, 2 RBI; Maizy Whitlow 4-4, 3 runs, 2B, HR, 6 RBI; Makayla Ferguson RBI; Madeline Smith 1-1, run, RBI; Audri Chapman 1-1, run; Alissa Wallway 1-2, run.

MARK MORRIS 6, HOCKINSON 5

Hock. 020 030 0—5 8 4

MM 210 003 x—6 7 2

Hockinson

Pitching — Maggie Skinner 6 IP, 7 H, 4 ER, 3 K, 3 BB, loss.Highlights — Ashley King 2-4; Bella Aspas 1-4; Maggie Skinner run, BB; Darby Peters 2-4, 2B, RBI; Reylinn Ferguson 2 runs, 2 BB; Kyle Ritter 1-3; Hannah Dunn 1-3, run, 3B, 2 RBI; Linna Kerr 1-3, RBI.

Mark Morris

Pitching — Megan Jenkins 5 IP, 7 H, 3 ER, 3 K, 3 BB; Harley Davis 2 IP, 1 H, 0 R, 2 K, 0 BB, win. Highlights — Mackenzie Powers 1-3, run; Bre Greenwalt 1-4, 2 RBI; Avery Pense 1-4, run, 2B, RBI; Kaitlynn Westerby 1-2, run, BB; Mackenzie Verdoom 1-2, run; Emily Foytack 2-3, run, RBI.

KELSO 9, CAMAS 0

Camas 000 00 —0 2 6

Kelso 440 1x —9 6 0

Camas

Pitching — Maddie Ellis 4 IP, 6 H, 5 ER, 5 K, 4 BB, loss. Highlights — Ali Snyder 1-2; Mercy Canifax 1-2, 2B.

Kelso

Pitching — Hailey Jackson 5 IP, 2 H, 0 R, 14 K, 1 BB, win. Highlights — Lexi Grumbois 2-2, 2 runs; Alissa Mertes 1-3, 2 runs, HR, 2 RBI; Hailey Jackson 3-3, 2 runs, 2 HR, 4 RBI; Madyson Wood run, BB.

2B CENTRAL LEAGUE

STEVENSON 7, WAHKIAKUM 6

BOYS TRACK AND FIELD

COLUMBIA RIVER 80, RIDGEFIELD 43, R.A. LONG 22

At Ridgefield

100 — 1, Ethan Arnett (CR) 11.77; 2, Dakarae Pekarek (CR) 11.95; 200 — 1, Ethan Arnett (CR) 23.95l 2, Christopher King (RAL) 24.60; 400 — 1, Sean Denison (CR) 57.77; 2, Jacob Peak (R) 58.97; 800 — Timothy Bradshaw (R) 2:04.15; 2, Daniel Barna (CR) 2:05.04; 1,600 — 1, Liam Rapp (R) 4:56.71; 2, Daniel Zimmer (R) 4:59.38; 3,200 — 1, Daniel Barna (CR) 10:41.31; 2, Austin Vega (R) 10:53.74; 110 hurdles — 1, Aiden Wise (R) 15.14; 2, Kegan Davenport (CR) 17.52; 300 hurdles — 1, Aiden Wise (R) 41.45; 2, Isaiah Cowley (R) 43.97; 400 relay — 1, Columbia River 46.10; 2, R.A. Long 47.96; 1,600 relay — 1, Ridgefield 3:46.38; 2, Columbia River 3:49.93; Shot put — 1, Samuela Kaumatule (CR) 40-4.75; 2, Zachary Dobbe (CR) 40-2.5; Discus —  Noah Gilchrist (RAL) 99-2; 2, Jaxon Cook (RAL) 95-2; Javelin — 1, Jakob Braunstein (R) 146-6; 2, Noah Gilchrist (RAL) 146-1; High jump — 1, Jack Darling (CR) 5-6; 2, Samuela Kaumatule (CR) 5-4; Long jump — 1, Diego Woodall (RAL) 19-1; 2, Dakarea Pekarek (CR) 18-6; Triple jump — 1, Vincent Orizotti (CR) 37-4; 2, Salim Tufts (CR) 35-3; Pole vault — 1, Levi Williams (CR) 14-0; 2, Luke Hongel (CR) 13-0.

HUDSON’S BAY 79,

MARK MORRIS 63

At Hudson’s Bay

100 — George Mosier (MM) 11.61; 200 — George Mosier (MM) 24.60; 400 — Truckee Morton (HB) 56.56; 800 — Justin Wilson (MM) 2:19.75; 1,600 — Adam Nixon (MM) 5:00.34; 3,200 — Adam Nixon (MM) 10:38.76; 110 hurdles — Rylan Jewel (MM) 18.90; 300 hurdles — Rylan Jewel (MM) 49.39; 400 relay — Hudson’s Bay (August Degagne, Lamont Jackson, Gustavo Gonzalez, Mateo Varona) 50.03; 1,600 relay — Hudson’s Bay (Kayden Gonzales, Aidan Schrater, Gustavo Gonzalez, Truckee Morton) 3:54.44; Shot put — Christopher Martin (HB) 46-4; Disus — Christopher Martin (HB) 119-8; Javelin — Lucas Tomblison (HB) 150-9; Long jump — Deacon Dietz (MM) 19-3.5; Triple jump — Kayden Gonzales (HB) 31-7; High jump — George Mosier (MM) 5-4; Pole vault — Clark Temme (HB) 9-6.

HOCKINSON 73,
FORT VANCOUVER 47

At Hockinson

100 — 1, Enzo Oliverio (H) 11.5; 2, Kenyon Johnson (H) 11.8; 200 — 1, Enzo Oliverio (H) 23.4; 2, Andre Northrup (H) 24.4; 400 — 1, Andrey Kanyvets (FV) 59.6; 2, Noah Prior (H) 1:00.5; 800 — 1, Trevan Bischoff (H) 2:04.5; 2, Cohen Thomas (FV) 2:19.9; 1,600 — 1, Joshua Saeman (H) 4:33; 2, Trevan Bischoff (H) 4:38.0; 3,200 — 1, Joshua Saeman (H) 9:59.7; 2, Owen MacDonald (H) 12:18.4; 110 hurdles — 1, J’Quan Collins (FV) 16.1; 2, Andrew Walczyk (FV) 17.7; 300 hurdles — 1, Andrew Walczyk (FV) 46.8; 2, Wen-hsien Hsu (H) 48.1; 400 relay — 1, Hockinson 47.4; 2, Fort Vancouver 48.1; 1,600 relay — 1, Hockinson 3:56.1; Shot put — 1, Kenan Weinmaster (FV) 36-4.5; 2, Joshua Hattan (H) 35-3; Discus — 1, Cody Wheeler (H) 109-4; 2, Joshua Elvestrom (FV) 101-2; Javelin — 1, Cody Wheeler (H) 145-11; 2, Nelson Thompson (H) 135-6; High jump — 1, Kenyon Johnson (H) 5-4; 2, Anthony Peake (FV) 5-2; Long jump — 1, Kenyon Johnson (H) 20-3.5; 2, J’Quan Collins (FV) 18-10.5; Triple jump — 1, J’Quan Collins (FV) 37-10; 2, Andre Northrup (H) 36-6.

WOODLAND vs. WASHOUGAL

Team scores not available

100 — Brig Griffin (Wash) 11.82; 200 — Brig Griffin (Wash) 24.83; 400 — Liam Churchman (Wash) 1:01.09; 800 — Samuel Grice (Wasj) 2:06.57; 1,600 — Joran Lamoreaux (Wo) 4:51.83; 3,200 — Joran Lamoreaux (Wood) 10:36.48; 110 hurdles — N/A; 300 hurdles — Vincent Dayley (Wash) 1:01.66; 400 relay — Washougal 49.93; 1,600 relay  Washougal 4:07.50; Shot put — Jason Bowman (Wood) 49-2; Discus — Jason Bowman (Wood) 142-4; Javelin — Jason Bowman (Wood) 160-11; Long jump — Brig Griffin (Wa) 19-4.75; Triple jump — Cole Logan (Wood) 39-2; High jump — Tucker Kneipp (Wash) 5-2; Pole vault — Judeah Sanders (Wood) 11-0.

GIRLS TRACK AND FIELD

COLUMBIA RIVER 70.32, RIDGEFIELD 53.98, R.A. LONG 24.66

At Ridgefield High

100 — 1, Kathryn Chapin (RAL) 13.31; 2, Ava Kruckenberg (R) 13.37; 200 — 1, Kathryn Chapin (RAL) 27.83; 2, Grace Russell (CR) 28.03; 400 — 1, Lucia Ianello 1:02.84; 2, Natalie Andrew (R) 1:05.11; 800 — Hanna Bailey (CR) 2:27.65; 2, Paige Kenney (R) 2:39.40; 1,600 — 1, Tyla Angstrom 5:55.75; 2, Hanna Tran (CR) 6:01.37; 3,200 — Hanna Bailey (CR) 12:44.16; 2, Kinzi Drake (CR) 13:20.28; 100 hurdles — 1, Paige Johnson (CR) 18.05; 2, Kalina Gravel (CR) 19.83; 300 hurdles — 1, Paige Johnson (CR) 53.00; 2, Julia Knight (CR) 54.30; 400 relay — 1, Ridgefield 53.49; 2, R.A. Long 54.01; 800 relay — 1, Columbia River 1:56.68; 2, Ridgefield 2:03.33; 1,600 relay — 1, Columbia River 4:28.87; 2, Ridgefield 4:40.21; Shot put — 1, Harling Flores (R) 35-10.5; 2, Jaxyn Jones (RAL) 29-8.25; Discus — Harling Flores (R) 98-8; 2, Jaxyn Jones (RAL) 75-8; Javelin — 1, Kelli Krsul (R) 105-1; 2, Erin White (RAL) 86-1; High jump — 1, Lotte Renner (CR) 4-8; 2, Josie Rinta (R) 4-4; Long jump — 1, Ava Kruckenberg (R) 16-4; 2, Grace Russell (CR) 14-1.5; Triple jump — 1, Madison Ruddy (R) 31-2.5; 2, Josie Rinta (R) 30-11; Pole vault — 1, Grace Hopkins (CR) 9-0; 2, Kathryn Chapin (RAL) 8-0.

HOCKINSON 77,
FORT VANCOUVER 33

At Hockinson

100 — 1, Nora Roscoe (H) 13.4; 2, Anna Nadal (H) 13.8; 200 — 1, Anna Nadal (H) 28.1; 2, Nora Roscoe (H) 29.4; 400 — 1, Athiena Ghormley (FV) 1:14.8; 800 — 1, Jordyn Gutridge (H) 2:31.2; 2, Allyson Peterson (H) 5:21.4; 1,600 — 1, Allyson Peterson (H) 5:21.4; 2, Jordyn Gutridge (H) 5:59.1; 3,200 — 1, Danijela Buttrell (FV) 12:40; 2, Jordyn Gutridge (H) 5:59.1; 300 hurdles — 1, Sophia Leonard (H) 54.7; 400 relay — 1, Hockinson 53.2; 2, Fort Vancouver 57.5; 800 relay — 1, Fort Vancouver 2:02.9; 1,600 relay — 1, Hockinson 4:56.0; Shot put — 1, Victoria McCabe (FV) 19-1; Discus — 1, Julia Ritton (H) 55-9; 2, Victoria McCabe (FV) 51-8.5; Javelin — 1, Celia Racanelli 14-6.5; High jump — 1, Sophia Leonard (H) 4-6; Long jump — 1, Celia Racanelli 14-6,5; 2, Anna Madal (H) 14-0; Triple jump — 1, Celia Racanelli (H) 29-5; 2, Sophia Leonard (H) 28-3.

MARK MORRIS 80,

HUDSON’S BAY 64

At Hudson’s Bay

100 — Emma Fisher (MM) 13.37; 200 — Macie Balkan (MM) 27.85; 400 — Quin Harvel (MM) 1:09.81; 800 — Isabelle Martin (MM) 2:40.14; 1,600 — Kara Nixon 6:00.85; 3,200 — Lily Koski-Haase (MM) 13:34.72; 100 hurdles — Ada Owens (HB) 17.59; 300 hurdles — Emma Fisher (MM) 51.0; 400 relay — Mark Morris (Madi Stacy, Macie Balkan, Brooke Sampson, Emma Fisher) 53.34; 800 relay — Mark Morris (Madi Stacy, Alexandria White, Macie Balkan, Emma Fisher) 1:53.88; 1,600 relay — Hudson’s Bay (Liz Perkins, Sophia LeBard, Ada Owens, Miranda Gonzalez) 4:35.56; Shot put — Anastacia Mikaele (HB) 30-1; Discus — Anastacia Mikaele (HB) 76-5; Javelin — Ainslie Hayes (MM) 65-5; Long jump — Erica Snyder (MM) 14-9.25; Triple jump — Erica Snyder (MM) 29-10.25; High jump — Miranda Gonzalez (HB) 4-4; Pole vault — Bella Patroni (HB) 7-0.

WOODLAND vs. WASHOUGAL

Team scores not available

100 — Paige Maas (Wash) 14.06; 200 — Leila Tienhaara (Wash) 29.99; 400 — Jamie Maas (Wash) 1:04.60; 800 — Elle Thomas (Wash) 2:25.27; 1,600 — Elle Thomas (Wash) 5:13.10; 3,200 — Audrey Grice (Wash) 14:31.27; 100 hurdles — Lucy George (Wood) 15.73; 300 hurdles — Savea Mansfield (Wash) 53.63; 400 relay — Washougal 54.03; 800 relay — Washougal 2:00.01; 1,600 relay — Washougal 4:47.67; Shot put — Lucy George (Wood) 36-8; Discus — Isabella Juhl (Wash) 86-11; Javelin — Lucy George (Wood) 105-7; Long jump — Kennedy Huesties (Wood) 14-2; Triple jump — Lauren Bennett (Wash) 31-0; High jump — Lucy George (Wood) 5-2; Pole vault — Dasha Vasilenko (Wood) 8-0.

GIRLS TENNIS

COLUMBIA RIVER 6,
HUDSON’S BAY 0

Singles — Piper Rylander (CR) d. Faye Leverman 6-1, 6-1; Ari Domniti (CR) d. Mady McMillan 6-0, 6-0; Annabella Madrigal (CR) d. Karen Rosales 6-1, 6-0.

Doubles — Ali Dreves/Lauren Dreves (CR) d. Liam Tatum/Liz Tatum 6-0, 6-0; Grace Rudi/Maddie Sheron (CR) d. Ashley Lezama/Claire Garrow 6-1, 6-1; Reese Rylander/Maia Wolverton (CR) d. Madison Soumokil/Zoe Triol (HB) 6-1, 6-1.

WASHOUGAL 5, HOCKINSON 1

Singles — Sam Klopman (W) d. Madison Dyer 6-2, 6-2; Merritt Jones (W) d. Ella Meier 6-2, 6-3; Avery Berg (W) d. Kendall Pongon 6-1, 6-4.

Doubles — Lillie Mueller/Grace Pool (H) d. Skylar Bea/Taylor Gibbons 7-5, 3-6, 7-6; Charlotte Baker/Ellie Lewis (W) d. Reagan Hough/Grace Abbott 6-4, 6-4; Hadley Jones/Jaisa Wilson (W) d. Delaney Chappelle/Addie Chappelle 3-6, 6-3, 6-4.

GIRLS GOLF

MARK MORRIS 238,
RIDGEFIELD, inc.

At Longview Country Club, par 36

RIDGEFIELD — Alyssa Dewey 39, Cami Price 84, Savannah Stokes 78.

MARK MORRIS — Valorie Worden 54, Ella Hedlund 55, Ava Escudero 62, Madeline Pospichal 67.

WOODLAND 196, R.A. LONG, inc.

At Lewis River, par 35

WOODLAND — Rayleah Trice 39, Erin MAdsen 55, Zoe Jouwsma 47, Karalynn Conditt 63, Brooklyn Gaston 59, Lucy Sams 55.

R.A. LONG — Harli Witham 72, Laynee Logan 63, Morgan Brazier 70.

GIRLS BOWLING

SKYVIEW 1944, HERITAGE 1473

At Hazel Dell Lanes

SKYVIEW — Chloe Gregory 167-210-174-551, Lillian Peschka 136-127-139-402, Karly Coleman 136-145-191-472, Joelyn Sotelo 157-202-160-519.

HERITAGE — Amya Leduc 106-69-81, Alexis Fisher 155-139-134, Mia Caggianese 143-155-151, Evalynn Ables 88-111-141.

UNION 1981, EVERGREEN 1890

At Hazel Dell Lanes

EVERGREEN — Alexis Clarke 158-149-153-460, Jessey Echiel107-200, Soreya 114, Kierra Wilcox 185-165-180-430, Kailee Wilcox 167-176-146-489.

UNION — Sam Kisor 113-133-129-375, Evelyn Chin 170-163-163-496, Jessica Burning 223-236-149-608, Lexi McConey 202-162-168-532.

BATTLE GROUND 1437,
MOUNTAIN VIEW 1349

At Hazel Dell Lanes

MOUNTAIN VIEW — Mireya Dimas 110-116-102-328; Maya Peterson 135-162-101-398, Alex Rinehart 99-95-194, Karli Douglas 92-90-182, Larissa Crandall 119, Mya Nguyen 128.

BATTLE GROUND — Sydney Wheaton 120-121-120-361, Delayne Ellington 123-157-112, Easley Stephenson 100-97-98-295, Marylou Grimes 144-150-95-389.

Loading...