Friday, October 22, 2021
Oct. 22, 2021

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from April 27

By , Columbian Sports Editor
Published:

WEDNESDAY’S SCHEDULE

(Subject to change)

BASEBALL

Union at Camas, 4 p.m.

Kelso at Prairie, 4 p.m.

Heritage at Battle Ground, 4 p.m.

R.A. Long at Mark Morris, 4 p.m.

SOFTBALL

Union at Camas, 4 p.m.

Kelso at Prairie, 4 p.m.

Heritage at Battle Ground, 4 p.m.

Columbia River at Washougal, 4 p.m.

Fort Vancouver at Mark Morris, 4 p.m.

Hudson’s Bay at Ridgefield, 4 p.m.

Woodland at R.A. Long, 4 p.m.

1A district playoffs

Goldendale vs. Montesano, 1 p.m. at Montesano HS

Hoquiam at King’s Way Christian, 1 p.m. at Crait Field, Montesano

La Center vs. Tenino, 1 p.m. at Elma Ventron Fields

Elma vs. Castle Rock, 1 p.m. at Elma Ventron Fields

Semifinal, 3 p.m. at Montesano HS

Semifinal, 3 p.m. at Elma Ventron Fields

Loser-out, 3 p.m. at Crait Field, Montesano

Loser-out, 3 p.m. at Elma Ventron Fields

Championship, 5 p.m. at Montesano HS

Third-place, 5 p.m. at Crait Field, Montesano

Consolation, 5 p.m. at Elma Ventron Fields

WRESTLING

Kelso, Camas at Battle Ground, 7 p.m.

Mountain View, Skyview at Evergreen, 7 p.m.

Prairie, Union at Heritage, 4 p.m.

BOYS SOCCER

Camas at Kelso, 7 p.m.

Mountain View at Evergreen, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Prairie at Heritage, 7 p.m.

GIRLS TENNIS

Battle Ground at Camas, 3:30 p.m.

Evergreen at Skyview, 3:30 p.m.

Heritage at Union, 3:30 p.m.

Ridgefield at Fort Vancouver, 3:30 p.m.

Hockinson at Hudson’s Bay, 3:30 p.m.

Mark Morris at Columbia River, 3:30 p.m.

Washougal at R.A. Long, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Battle Ground vs. Camas, 3:30 p.m. at Camas Meadows

Union vs. Skyview, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

Kelso vs. Heritage, 3:30 p.m. at Club Green Meadows

Prairie vs. Mountain View, 3:30 p.m. at Mountain View

Columbia River vs. Hudson’s Bay, Fort Vancouver, 3:30 p.m. at Heron Lakes

Washougal vs. Mark Morris, 3:30 p.m. at Longview CC\

Woodland vs. Ridgefield, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

GIRLS SWIMMING

Camas, Washougal vs. Evergreen, Mountain View, Heritage, Union, 3:30 p.m. at Cascade Fitness

Battle Ground, Prairie, Hockinson, La Center vs. Skyview, Columbia River, Hudson’s Bay, Fort Vancouver, 3:30 p.m. at LaCamas Swim and Sport

GIRLS BOWLING

Camas vs. Battle Ground, 3:30 p.m. at Tiger Bowl

Union vs. Prairie, 3:30 p.m. at Tiger Bowl

Skyview vs. Mountain View, 3:30 p.m. at Hazel Dell Lanes

Heritage vs. Kelso, 3:30 p.m. at Triangle Lanes

BOYS BASKETBALL

4A/3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Union 3 0

Camas 2 0

Skyview 2 1

Battle Ground 2 1

Prairie 1 1

Evergreen 1 2

Heritage 0 2

Kelso 0 2

Mountain View 0 2

Tuesday’s Games

Kelso at Mountain View, no report

BATTLE GROUND 67, EVERGREEN 51

EVERGREEN — Jordan Simon 0, Jonathan Simon 0, Chris Williamson 0, Peyton Albers 8, Caden Clark 0, Jaylen Fite 0, Robert Lawrence 3, Adonis Johnson 3, Tyler Hagge 0, Davonni Wright 0, Lenin Fierro 10, Carmelo Stewart-Turner 0, Joey Jack 7, Jaden Stanley 20. Totals 18 (6) 9-12 51.

BATTLE GROUND — Charles Jones 0, Gage Hay 2, Max Ramirez 2, Cole Billingsley 6, Cassius Davis 4, Tait Spencer 12, Clayton Heath 0, Kaden Perry 25, Ty Robertson 16, Noah Currie 0. Totals 29 (3) 6-10 67.

E’green 12 15 7 17—51

B.Ground 16 16 15 20—67

UNION 79, SKYVIEW 71

UNION — Ariya Briscoe 11, Bryson Metz 19, Tobias Merriweather 0, Kaden Lewis 3, Izaiah Vongnath 13, Cole Rebman 0, Kaden Horn 27, Jake Bowen 4, Evan Manville 0, Jack Tanner-Johnson 2. Totals 30 (11) 8-9 79.

SKYVIEW — Dominic Wakeland 0, Colton Looney 18, Squeeky Johnson 20, Kaleb Storaci 2, Mehkai Brooks 23, David Sheppert 0, Jaxon Faile 2, Cole Bain 6, Joshua Rushing 0. Totals 27 (5) 12-15 71.

Union 23 13 25 18—79

Skyview 15 18 16 22—71

JV — Union 66-40

GIRLS BASKETBALL

4A/3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Union 3 0

Camas 2 0

Skyview 2 1

Kelso 2 1

Prairie 1 1

Mountain View 1 2

Battle Ground 1 2

Heritage 0 2

Evergreen 0 3

KELSO 50, MOUNTAIN VIEW 34

KELSO — Josie Ahrens 4, Holly Dugan-Wicken 1, Alyssa Badgley 1, Sophia Wickham 0, Kaydence Mackin 0, Evermore Kaiser 14, Natalie Fraley 24, Lexi Grumbois 4, Haley Little 2, Jaron Stone 0. Totals 22 (3) 3-5 50.

MOUNTAIN VIEW —  Victoria Schnieder 16, Lauren Coop 4, Ella Schoene 1, Nina Peterson 0, Katelyn Henderson 11, Sydney Horton 2,  Mykala Preston 0. Totals 10 (3) 11-19 34.

Kelso 14 14 13 9—50

Mtn.View 8 12 7 6—34

BATTLE GROUND 44, EVERGREEN 26

BATTLE GROUND — Abby Beall 0, Hermione Bauer 0, Marissa Maunu 5, Jenna Bergren 3, Yvette Rosales 1, Candice Adams 8, Danielle Arn 2, Mallory Meyer 23, Naomi Cooper 2. Totals 18 (5) 3-12 44.

EVERGREEN — Isabelle Robles 2, Lily Glenn 6, Kenzie Lyons 0, Hilary Yoon 6, Coarleigh Speer 11, Vannesa Trejo-Soria 0, Winter Farnsworth 0, Keyonna Landa 1, Cheyenne Morales 0, Noely Santos 0, Karen Carrillo-Alvares 0. Totals 10 (0) 6-12 26.

B.Ground 4 10 17 13—44

E’green 6 2 11 7—26

UNION 75, SKYVIEW 36

SKYVIEW — Brooke Riley 2, Samantha Groesback 4, Maddie Hendricks 8, Rowyn Riley 14, Avery Wilson 2, Skyler Groesbeck 1, Kiki Parks 0, Alyssa Perez 0, Jordan Hallett 5. Totals 15 (4) 2-5 36.

UNION — Kennedy Myers 3, Grace Burchette 3, Olivia Euverman 12, Lolo Weatherspoon 8, Sydney Cowling 6, Abbey Kaip 18, Kaneyl Carpenter 4, Caitlyn Leake 12, M. Spike 3, Ariel Ammentorp 6. Totals 28 (14) 5-10 75.

Skyview 11 6 6 13—36

Union 26 15 16 18—75

BASEBALL

4A/3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Skyview 4 0

Union 2 1

Camas 2 1

Prairie 2 1

Battle Ground 1 1

Kelso 1 2

Heritage 1 2

Mountain View 1 3

Evergreen 0 3

SKYVIEW 3, UNION 2

Skyview 030 000 0—3 6 3

Union 000 100 1—2 7 1

Skyview

Pitching — Mikey Miller 7 IP, 7 K, 0 BB. Highlights — Tyler Howard 1-4, 2B; Kyle Olson 1-3, R; Brady Davis 1-3, R, RBI, 2B; Zayne Boyes 1-3; Cade Reitzenstein 1-2, R, SB; Jake Kennedy 1-3.

Union

Pitching — Jordan Head 4 IP, Dylan Richardson 3 IP 3 K, BB. Highlights — Dylan Osborne 2-4; Ben Lewis 1-3, R; Luke Chaney 1-3; Max Lazzaro 1-3, 2B; Devon Woods 2-3, R.

PRAIRIE 7, MOUNTAIN VIEW 3

Mt. View 101 010 0—3 4 1

Prairie 003 202 x—7 9 2

Mountain View

Pitching — Casen Reed 4 IP, 7 H, 4 ER, 4 K, 2 BB, loss; Isaac Hodory 2 IP, 2 H, 2 ER, 2 K, 2 BB. Highlights — Jacob Martin 1-4, run; Mason Wrede 1-2, run; Riley McCarthy 2-4, run, 2B, RBI.

Prairie

Pitching — Patrick Kurfurst 5 IP, 3 H, 1 ER, 4 K, 3 BB, win; Ryan McClintock 2 IP, 1 H, 0 R, 3 K. Highlights — Landon Gunter 1-4; Cameron Smith 1-4, run, RBI; Reece Walling 1-3, run; Jaden Trombello run, BB; Brandon Baum 2-3, 2B, 3 RBI; Demetri Garifalakis 2-3; Wren Cecil run, BB; Jaden Uption run, BB; Colin Schiller 2-3, 2 runs, 2B.

HERITAGE 11, EVERGREEN 1

E’Green 000     10—1 3 3

Heritage 006     14—11 10 1

Evergreen

Pitching — Anthony Ho’okano 3.1 IP, 2 K, 2 BB; Hayden Young 1 IP; Russell Fearington 0.1 IP, 1 K. Highlights — Russell Fearington 1-3; Jayden Crace 1-2, R; Conner Cuypers 1-2, RBI.

Heritage

Pitching — Ryan Taylor 4 IP, 9 K, 2 BB. Highlights — Daniel Kehler 2-4, R; Brady Culp 0-2, 2 R, 2 RBI, SB; Logan Tika 1-3, R, RBI, 2B, SB; Aidan Hermanson 1-2, 2 R, 2B; Gehrig Hoskins 2-4, R, 3 RBI, 2B; Aidan Brady 2-2, R, RBI; Anthony Dowell 2-3, R, RBI.

1A District Playoffs

Semifinals

King’s Way Christian 3, Montesano 0

La Center 3, Elma 1

Third place

Montesano 6, Elma 5

Championship

La Center 6, King’s Way Christian 5

LA CENTER 6, KING’S WAY CHRISTIAN 5

La Center 210 021 0—6 8 1

King’s Way 000 005 0—5 7 1

La Center

Pitching — Michael Goode 5.1 IP, 5 K, 2 BB; Riley Fender 1.1 IP, K, BB. Highlights — Irving Alvarez 1-2, R, RBI; Michael Goode 2-4, R, 2 RBI; Tom Lambert 1-2, R, RBI, 2 SB; Layne Harris 2-3, 2 RBI, SB; Coby Nemanny 1-3, R, SB; Wyatt Bethje 1-4.

King’s Way Christian

Pitching — Isaiah McLeod 1 IP, 2 K, 4 BB; Max Mitchell 6 IP, 3 K, BB. Highlights — Isaiah McLeod 1-4, R; Max Mitchell 1-3, R; Bryce Dodge 1-4, R, 3 RBI, HR; Aiden Pisarczyk 1-4, R; Andrew Peru 1-2, R; Marcus Whitney 1-3; Jack Somarakis 1-2, RBI.

LA CENTER 3, ELMA 1

Elma 000 000 1—1 6 4

La Center 111 000 x—3 3 0

Elma

Pitching — Cobey Moore 5 IP, 5 K, 6 BB; Justin Elliott 1 IP, 1 K, 0 BB. Highlights — JT Tiffany 1-3; Justin Elliott 1-2, R, 2B; Blake Corr 1-3, RBI; Caleb Knutson 2-2; Clay McBride 1-3.

La Center

Pitching — Irving Alvarez 7 IP, 9 K, BB. Highlights — Ethan Skinner 1-4, R; Tom Lambert 1-3, R, RBI; Layne Harris 1-3.

KING’S WAY CHRISTIAN 3, -MONTESANO 0

King’s Way 300 000 0—3 6 2

Montesano 000 000 0—0 2 1

King’s Way Christian

Pitching — Bryce Dodge 7 IP, 10 K, 2 BB. Highlights — Isaiah McLeod 2-4, R, 2B; Ty Mairs 1-3, R, RBI, 2 SB; Max Mitchell 1-2, R, SB; Bryce Dodge 1-3, SB; Andrew Peru 1-3, 2 RBI, 2B.

Montesano

Pitching — Ridgway 5.2 IP, 8 K, BB; Poler 1.1 IP, K, 0 BB. Highlights — Pierce 2-2, 2B.

Non-League

COLUMBIA RIVER 18, RIDGEFIELD 1

Ridgefield 010       00—1 3 3

Col.River   3(11)4   0x—18 11 2

Ridgefield

Pitching — Matthew Conrad 2 IP, 2 K, 3 BB; Cade Bringhurst 0.2 IP, 1 K, 4 BB; Matt Kinswa 1.1 IP, 3 K, BB. Highlights — Aidan Hundt 1-2; Easton Ortega 2-2.

Columbia River

Pitching — Casey Struckmeier 4 IP, 5 K, BB; Brett Pinkston 1 IP, 0 K, 2 BB. Highlights — Nick Alder 2-4, 2 R, 2 RBI; Walker Atkins 1-2, 3 R, 2 RBI, 2B; Sawyer Parkin 2-4, 2 R, 4 RBI, 2B; Jordan Wiggins 1-3, R, 2 RBI; Corbin Sarvela 1-2; Brett Runyon 1-2, 3 RBI, 2B; Dominick D’Emilio 2-3, 2 R, RBI; Gavin Smith 1-2, 3 R, RBI.

SOFTBALL

4A/3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Skyview 4 0

Battle Ground 3 0

Heritage 3 0

Mountain View 2 2

Union 1 2

Kelso 1 2

Evergreen 1 3

Prairie 0 3

Camas 0 3

MOUNTAIN VIEW 12, PRAIRIE 5

Mtn.View 113 312 1—12 14 1

Prairie 000 221 0—5 10 2

Mountain View

Pitching — Bri King 7 IP, 1 K, 0 BB. Highlights — Mary Fogg 2-4, 3 R, RBI; Hailey Paull 2-4, R, 2 RBI; Ava Lechner 2-5, 2 R, 2 RBI, 2B; Bri King 1-3, R; Tenley Winters 2-4, 2 R, 2 RBI; Lauren Fitzgerald 2-4, 2 R; Camryn Biggs 3-4, R, 4 RBI.

Prairie

Pitching — Jade Hayslip 3 IP, 3 K, 2 BB; Emma Estep 1 IP, 3 K, 0 BB; Gianna Redman 3 IP, K, 0 BB. Highlights — Alyssa Fraly 3-4, R, 2 RBI, HR, 2B; Pravina Blunk 1-4, R; Naleigha Stalcup 1-4; Gianna Redman 2-4, R, RBI, 2B; Jade Hayslip 1-3; Julieann Lindsey 1-3, R, RBI; Alexis Pfau 1-3, RBI.

HERITAGE 7, EVERGREEN 4

E’Green 010 102 0—4 7 5

Heritage 004 201 x—7 8 1

Evergreen

Pitching — Delaney Bollman 6 IP, 2 K, BB. Highlights — Cammi Bailey 1-4; Delaney Bollman 1-4; McKayla White 2-4, 2 R, 2 SB; Kaiya Cheek 2-3, R, 2 RBI, HR.

Heritage

Pitching — Makenzie Misner 5 IP, 5 K, 2 BB; Lydia Schwenker 2 IP, 2 K, 2 BB. Highlights — Charliana Lizma 2-3, R, 2 RBI, SB; Freya Strathman-Reinwald 1-3, R, 2 RBI, 2B; Makenzie Misner 1-3; Emma Sharp 1-3; Cayleigh White 2-3, 3 R, 3 SB; Lydia Schwenker 1-3, R, 3 SB.

SKYVIEW 6, UNION 3

Skyview 221 001 0—6 9 2

Union 000 102 0—3 5 1

Skyview

Pitching — Lilly Rockett 3 IP, 3 K, 2 BB; Addie MacPherson 4 IP, 5 K, BB. Highlights — Angela Olson 2-4, R, RBI, 3B; Kya Jenkins 1-3, RBI; Skylar Groesbeck 1-3, R, RBI, 3B; Lilly Rockett 1-3, RBI; Abby Ayala-Cordova 1-2, 2 R, RBI; Lauren Johnson 1-2, 2B; Samantha Groesbeck 1-2, RBI.

Union

Pitching — Ermshar 6 IP, 6 K, 9 BB; Boltz 1 IP. Highlights — J. Mies 1-2, 2B; Ermshar 1-2; P. McKibbin 1-3, R; Kamryn Buck 1-3, 2 RBI, 2B; B. Chavez 1-3.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Columbia River 6 0

Ridgefield 5 0

Woodland 3 2

R.A. Long 2 1

Hockinson 3 4

Mark Morris 2 3

Washougal 2 5

Hudson’s Bay 1 3

Fort Vancouver 0 5

Tuesday’s Games

Hudson’s Bay 12, Washougal 10

Fort Vancouver at R.A. Long, no report

RIDGEFIELD 17, MARK MORRIS 2

Ridgefield 393 2—17 18 2

M.Morris 101 0—2 3 3

Ridgefield

Pitching — Madeline Smith 4 IP, 4 K, 0 BB; Highlights — Mallory Vancleave 2-2, 3 R, 3 RBI, SB; Madison Walker 3-4, 2 R, RBI, SB; Lily Mittman 3-4, 2 R, 3 RBI; Kekai Schultz 1-3, 2 R, RBI; Elizabeth Peery 3-4, 2 R, 3 RBI; Maizy Whitlow 1-3, RBI; Madeline Smith 1-3, 2 RBI, 2B; Courtney Beyer 1-1, R, RBI; Natalie Smith 2-2, 2 R, RBI.

Mark Morris

Pitching — Megan Jenkins 2 IP, 0 K, 2 BB; Highlights — Breanna Greenwalt 1-2, R, 2B; Avery Pense 1-2, RBI; Hallie Watson 1-2, RBI, 2B.

HOCKINSON 7, WOODLAND 2

Hockinson 001 230 1—7 9 1

Woodland 010 001 0—2 4 3

Hockinson

Pitching — Lilli Seale 7 IP, 5 K, BB. Highlights — Maggie Skinner 1-2, R, RBI; Ashley King 0-3, R, 2 RBI; Nicole Webster 1-5, RBI; Lilli Seale 1-3, R, RBI, 2B; Darby Peters 2-5, 2 R, 2 RBI, HR; Hannah Dunn 3-4, R, 2B.

Woodland

Pitching — Gabi Silveria 5 IP, 2 K, 5 BB; Leanna Russell 2 IP, 1 K, BB. Highlights — Leanna Russell 1-3, SB; Coco Macdonald 1-2, R; Gabi Silveria 2-3, R, 2B, 3B.

BOYS SOCCER

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L SOW SOL Pts.

Columbia River 8 0 0 0 24

Ridgefield 6 1 0 0 18

Woodland 5 2 0 0 15

Hudson’s Bay 2 3 1 1 9

Fort Vancouver 3 4 0 0 9

R.A. Long 2 3 1 0 8

Washougal 1 4 0 0 3

Hockinson 1 5 0 0 3

Mark Morris 0 6 0 1 1

Note: 3 points for a win, 2 for a shootout win, 1 for a shootout loss.

Tuesday’s Games

R.A. Long at Washougal, no report

Columbia River 7 Hudson Bay 0

Columbia River

Owen Kerr (Alex Brown), Alexis Castrejon (Elliott McClafferty), Alec Conkley (Rowen Naylor), McClafferty (Castrejon), Logan Simmons (Ryan Brown), Greer Snellman (McClafferty), Simmons (Josh Hamilton)

Goalkeeper saves — Cameron Givvens 1, Ian Schoonmaker 3.

Hudson’s Bay

Goalkeeper saves — Joseph Roeper 10.

Coach’s standout: Angel Camba.

Halftime — 4-0

RIDGEFIELD 8, FORT VANCOUVER 2

Ridgefield

Goals (assists) — Israel Hernandez (Ben Poppert), Fernando Jimenez (Jude Willis), Israel Hernandez (unassisted), Jude Willis (unassisted), Jude Willis (Ravishek Chand), Jude Willis (Steven Cunningham), Fernando Jimenez (Jack Brown), Jude Willis (Trevor Whittle). Goalkeepers saves — Jace Wilson 7.

WOODLAND 5, MARK MORRIS 0

Woodland

Goals — Emmanuel Cruz, Gaige Pilot, Pilot, Christian Cruz, Riley Suomi.

Halftime — 4-0.

1A District Playoffs

First round

Columbia Adventist vs. Forks

La Center 6, Tenino 1

Stevenson vs. Elma

Seton Catholic 8, Montesano 0

Thursday’s Games

Semifinals, 6 p.m.

Loser-outs, 6 p.m.

LA CENTER 6, TENINO 1

La Center

Goals (assists) — Brendon Leach (unassisted), Leach (Garrett Grindle), Leach (Jacob Dong), Dong (Angel Merino), Adam Denney (unassisted), Leech (Denney). Goalkeeper saves — Shawn Child 10.

Coach’s standout — Leech, Denney.

Halftime — 4-1.

SETON CATHOLIC 8, MONTESANO 0

Seton Catholic

Goals (assists) — Uriel Meza-Gonzalez  (David Moore), Gavin Erickson (Serafim Apostolou), Apostolou (Moore), Apostolou (Unassisted), Kaegan Young-Byle (Moore), Moore (Erickson), Moore (Emmanuel Mariscal), Dennis Babiy (Apostolou).

BOYS TRACK AND FIELD

UNION 84, BATTLE GROUND 47

100 — Tobias Merriweather (U) 11.36; 200 — Benjamin Haywood (U) 23.34; 400 — Dom Colletto (U) 56.40; 800 — Cameron Lantagne (U) 2:10.67; 1,600 — Cameron Lantagne (U) 4:39.00; 3,200 — ; 110 hurdles — Cason Shepard (U) 15.23; 300 hurdles — Cason Shepard (U) 40.06; 400 relay — Battle Ground (Lane Landas, Michael Kennedy, Anthony McCree, Artem Papirovyy) 45.51; 1,600 relay — Union (Stewart Johnson, Cameron Lantagne, Grayson Caldwell, Cormac McCarthy) 3:46.70; Shot put — Joel Lee (U) 41-3; Discus — Jason Volovik (U) 71-11; Javelin — Lane Landas (BG) 141-5; High jump — Benjamin Haywood (U) 5-8; Long jump — Benjamin Haywood (U) 19-8; Triple jump — Anthony McCree (BG) 38-1; Pole vault — Brody Larson (BG) 12-0.

PRAIRIE 77, EVERGREEN 48

100 — Charles Dayton (E) 11.77; 200 — Charles Dayton (E) 24.77; 400 — Ethan Cabral (P) 55.49; 800 — Dylan Ho (P) 2:13.16; 1,600 — Logan Bigelow (P) 4:51.73; 3,200 — Logan Bigelow (P) 10:58.94; 110 hurdles — Kenneth Ogbeama (P) 16.00; 300 hurdles — Kaden Lauman (E) 48.77; 400 relay — Prairie (Kenneth Ogbeama, Ian Davis, Alijah Machida, Joseph Garrett) 46.80; 1,600 relay — Evergreen (Sirak Yohannes, Kaden Lauman, Jeremiah Hofschneider, Lorenzo Anguiano) 4:03.18; Shot put — David Kailea (E) 51-7; Discus — David Kailea (E) 118-2; Javelin — Jacob Wald (P) 116-11; High jump — Ian Davis (P) 5-10; Long jump — Ian Davis (P) 19-9.5; Triple jump — Joseph Garrett (P) 38-0.5; Pole vault — Kenneth Pedersen (P) 6-0.

GIRLS TRACK AND FIELD

UNION 108, BATTLE GROUND 31

100 — Brinley Jackson (U) 13.25; 200 — Stacy Sutton (BG) 28.50; 400 — Brinley Jackson (U) 1:02.03; 800 — Emily Rosenkranz (U) 2:33.03; 1,600 — Nia Washington (U) 5:33.34; 3,200 — ; 100 hurdles — Emberlynn Mack (U) 19.04; 300 hurdles — Andrea Johnson (BG) 49.89; 400 relay — Battle Ground (Riley Shaffer, Adison Dunn, Gabrielle Geipel, Lexi Tatkovski) 58.52; 800 relay — Union (Arianna Suarez, Maddie Caldwell, Emberlynn Mack, Brinley Jackson) 1:52.68; 1,600 relay — Battle Ground (Adison Dunn, Andrea Johnson, Stacy Sutton, Faizah Ford) 4:29.50; Shot put — Ariel Ammentorp (U) 38-1.5; Discus — Ariel Ammentorp (U) 93-10; Javelin — Reilyn Sabodo (U) 85-9; High jump — Hannah Schmidt (U) 4-4; Long jump — Hannah Schmidt (U) 15-9.5; Triple jump — Hannah Schmidt (U) 32-0.5; Pole vault — Emberlynn Mack (U) 8-6.

PRAIRIE 109, EVERGREEN 30

100 — Sarah Neal (P) 14.10; 200 — Sarah Neal (P) 29.63; 400 — Morgan Hill (P) 1:09.09; 800 — Natalie Moulton (P) 2:40.86; 1,600 — Suzie Johnson (P) 5:53.95; 3,200 — Annie Anderson (P) 13:48.93; 100 hurdles — Kara Mattson (P) 15.58; 300 hurdles — Kara Mattson (P) 46.89; 400 relay — Prairie (Cali Turigliatto, Morgan Hill, Ally Jensen, Sarah Neal) 53.91; 800 relay — not held; 1,600 relay — Prairie (Sierra Bowers, Adeline Smith, Lauren Sautter, Suzie Johnson) 4:42.48; Shot put — Lillie Amies (P) 25-10; Discus — Julia Oglevie (E) 78-3; Javelin — Julia Oglevie (E) 90-5; High jump — Julia Oglevie (E) 4-8; Long jump — Kara Mattson (P) 16-11.5; Triple jump — Allison Schaefer (P) 28-6.5; Pole vault — Adeline Smith (P) 7-0.

GIRLS SWIMMING

At Kelso High

200 medley relay — 1, Kelso 2:13.37 ; 200 freestyle — Kaylina Smith (Mark Morris) 2:35.87; 200 individual medley — Angie Eugenis (K) 2:24.40; 50 freestyle — Shayla Kazensky (K) 30.91; 100 butterfly — Carli Williams (K) 1:13.18; 100 freestyle — Mikey Mace (R.A. Long) 1:03.52; 500 freestyle — Carli Williams (K) 6:33.03; 200 free relay — R.A. Long 2:07.59; 100 backstroke — Angie Eugenis (K) 1:04.63; 100 breaststroke — Rylee Berry (MM) 1:18.40; 400 free relay — Kelso 4:28.58.

BOWLING

Monday’s result

PRAIRIE 2163, HERITAGE 1216
At Hazel Dell Lanes

PRAIRIE — Lilly Bash 175-159-151-485, Elissa St. Julian 211-172-171-555, Karley Wald-Hayes 214-203-181-598, Anna Gatlin 151-192-182-525.

HERITAGE — Amya Leduc 64-101-75-240, Evalynn Ables 97-117-118-332, Mia Coggianese 92-124-112-328, Alexis Fisher 103-114-99-316.

Loading...