Wednesday, June 16, 2021
June 16, 2021

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results of June 8

By
Published:

WEDNESDAY’S SCHEDULE

BOYS BASKETBALL

2A district playoff: Ridgefield W.F. West, 7 p.m.

2A district playoff: Black Hills at Mark Morris, 7 p.m.

2A district consolation: Fort Vancouver at Washougal, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

2A district playoff: Hockinson at W.F. West, 5:30 p.m.

2A district playoff: Tumwater at Hudson’s Bay, 7 p.m.

2A district consolation: Ridgefield at Washougal, 5:30 p.m.

GIRLS BOWLING

2A district bowling tournament, 9 a.m. at Triangle Bowl, Longview

BOYS BASKETBALL

2A District Tournament

All games single elimination

Tuesday’s Games

(1) Mark Morris 75, (4) Fort Vancouver 63

(2) Ridgefield 65, (3) Washougal 57

District semifinals

Wednesday

Ridgefield at W.F. West, 7 p.m.

Black Hills at Mark Morris, 7 p.m.

RIDGEFIELD 65, WASHOUGAL 57

WASHOUGAL — Holden Bea 2, Tristan Farrell 0, Gavin Tyacke 0, Gabe Kent 6, Brig Griffin 8, Ioannis Fassilis 25, Samuel Evers 9, Johny Sidwell 0, Aaron Ackman 7. Totals 20 (8) 9-14 57.

RIDGEFIELD — Carson Knight 9, Juelz Mendoza 18, Zachary Warren 7, Ty Snyder 9, Easton Ortega 2, Henry Hughes 12, Nathan Semlick 6, Sidhartha Bryant 2. Totals 23 (6) 13-17 65.

Washougal 12 9 9 27—57

Ridgefield 13 12 19 21—65

MARK MORRIS 75, FORT VANCOUVER 63

FORT VANCOUVER — Keyontae Cage 4, Sam Crawford 2, Tre Cannon 13, Gabe Daigle 5, Dean Cadena 9, Khalil Singleton 30. Totals 23 (8) 9-15 63.

MARK MORRIS — Deacon Dietz 23, Kobe Parlin 10, Nate Millspaugh 18, Braydon Olson 5, Jamison Watson 10, Ashton Harvey 9. Totals 29 (5) 12-19 00.

Fort 13 13 24 12—63

Mark Morris 20 15 17 23—75

2A GSHL consolation games

Fifth place

COLUMBIA RIVER 68, HUDSON’S BAY 50

HUDSON’S BAY — Anthony Garces-Armstrong 10, Brendynn Williams 14, Eddie Grier 12, Kayden Gonzales 0, JP LeGuyader 0, Jaylen Appelt 1, Isaiah David 9, Izek Finn 4. Totals 15 (11) 9-17 50.

COLUMBIA RIVER — Sam James 11, Alden Fay 25, Max Sturtevant 3, Homero Anguiano 2, Cade Lujan 3, Dominick D’Emilio 2, Jacob Ayers 3, Scott Parkin 3, Nico Valdez 16, Dylan Dean 0, Leslie McCulley 0. Totals 24 (10) 10-18 68.

Hud.Bay 14 10 14 12—50

Col.River 18 10 21 17—68

OTHER WASHINGTON SCORES

Adna 54, Toutle Lake 46

Archbishop Murphy 63, Marysville-Pilchuck 50

Auburn 82, Todd Beamer 28

Auburn Mountainview 72, Thomas Jefferson 36

Bellevue Christian 69, Seattle Christian 59

Bethel 56, Peninsula 46

Capital 58, River Ridge 46

Cashmere 73, Cascade (Leavenworth) 45

Central Valley 80, Ferris 60

Clarkston 67, Othello 44

Colfax 46, Lind-Ritzville/Sprague 44

Columbia (Hunters) 56, Cusick 36

Davenport 61, Liberty (Spangle) 40

Emerald Ridge 75, Bellarmine Prep 45

Evergreen Lutheran 39, Northwest Yeshiva 36

Federal Way 65, Kentridge 58

Fife 56, Eatonville 40

Foss 59, Steilacoom 51

Franklin Pierce 85, Washington 67

Friday Harbor 64, Coupeville 63

Gonzaga Prep 76, Cheney 48

Jackson 74, Monroe 68

Kalama 56, Ilwaco 45

Kamiak 67, Lynnwood 54

Kamiakin 76, Hanford 45

Kent Meridian 73, Auburn Riverside 59

La Salle 61, Toppenish 20

Lakeside (Seattle) 58, Franklin 53

Lakewood 72, Marysville-Getchell 67

Life Christian Academy 78, Charles Wright Academy 20

Lynden 51, Mount Vernon 29

Lynden Christian 69, Sehome 40

Mariner 65, Mountlake Terrace 56

Moses Lake Christian Academy 69, Pateros 47

Mt. Spokane 72, Mead 37

Muckleshoot Tribal School 63, Crosspoint Academy 52

Naches Valley 71, Connell 31

Napavine 56, Rainier 38

North Central 47, Rogers (Spokane) 44

Northport 56, Republic 53

O’Dea 57, Ingraham 48

Prosser 80, Grandview 65

Pullman 63, East Valley (Spokane) 43

Richland 90, Pasco 35

Roosevelt 58, Garfield 44

Selah 68, East Valley (Yakima) 51

Shadle Park 73, West Valley (Spokane) 45

Shorecrest 62, Edmonds-Woodway 59

Stanwood 58, Everett 47

Timberline 74, North Thurston 39

University 70, Lewis and Clark 59

W. F. West 48, Shelton 43

Wahkiakum 82, Toledo 53

Walla Walla 68, Kennewick 54

Wenatchee 61, Moses Lake 47

White River 61, Enumclaw 52

Zillah 94, College Place 51

GIRLS BASKETBALL

2A District Tournament

All games single elimination

Tuesday’s Games

(1) Hudson’s Bay 68, (5) Ridgefield 41

(3) Hockinson 61, (2) Washougal 59, OT

District semifinals

Wednesday

Hockinson at W.F. West, 5:30 p.m.

Tumwater at Hudson’s Bay, 7 p.m.

HUDSON’S BAY 68, RIDGEFIELD 41

RIDGEFIELD — Kellie Nguyen 0, Kelli Krsul 10, Annikka Hill 0, Courtney Beyer 3, Elizabeth Swifte 9, Grace Goode 9, Morgan G 1, Lizzie Andrew 8, Audrey Chapman 2. Totals 16 (6) 3-12 41.

HUDSON’S BAY — Zoraya Jones 2, Alyssa Fleishmann 0, Promise Bond 0, Miranda Gonzalez 0, Jaydia Martin 14, Alana Stephens 2, Devon Johnson-Brown 0, Paytin Ballard 4, Mahaila Harrison 12, Aniyah Hampton 23, Kamelai Powell 9, Stacia Mikaele 0, Emma Mady 0. Totals 29 (4) 2-6 68.

Ridgefield 10 8 5 18—41

Hud.Bay 18 18 17 15—68

HOCKINSON 61, WASHOUGAL 59, OT

HOCKINSON — Allie Seekins 0, Addie Chappelle 4, Gracie Brammer 12, Delaney Chappelle 0, Abby Willette 1, Kylie Ritter 29, Cordy Plymale 0, Ellie Ritter 5, Lillie Mueller 10. Totals 24 (8) 5-6 61.

WASHOUGAL — Chloe Johnson 2, Taylor Gibbons 0, Savea Mansfield 15, Jaiden Bea 23, Samantha Mederos 0, Carissa De La Rocha 5,  Skylar Bea 14, McKenna Jackson 0. Totals 21 (1) 16-29 59.

Hockinson 20 15 9 7 9—61

Washougal 9 12 11 14 7—59

2A GSHL consolation games

Monday

WOODLAND 73, FORT VANCOUVER 41

WOODLAND — Emersyn Finn 2, Lucy George 25, Abigail Huston 7, Emily Hughes 4, Kenzi Bunger 5, Olivia Swanson 4, Riley Standing 0, Nanu Dodds 0, Coco MacDonald 4, Sydney George 4, Ella Lindsay 0, Kennedy Huesties 4, Jayden Roth 10, Bella Mattison 0. Totals 28 (1) 16-36.

FORT VANCOUVER — Marcelina Contrera-Smith 0, Avery Rowe 0, Lavalerie Lindsey 5, Gloria Winner 4, Kailey Gonzalez 27, April Cruz 0, Athiena Ghormley 1, Brynna Wygal 0, Olivia Anthony 0, Alicia Sparks 3, Victoria McCabe 5. Totals 14 (3) 10-22 41.

Woodland 15 21 23 14—73

Fort 8 6 15 12—41

WOODLAND 38, COLUMBIA RIVER 36

WOODLAND — Emersyn Finn 5, Lucy George 19, Abigail Huston 0, Emily Hughes 2, Riley Standing 0, Nanu Dodds 2, Coco MacDonald , Sydney George 2, Kennedy Huesties 4, Jayden Roth 4, Bella Mattison 0. Totals 13 (1) 11-23 38.

COLUMBIA RIVER — Sami Myers 6, Lily Jones 6, Teagan Benke 0, Kinzi Drake 1, Emma Iniguez 1, Noelle Young 4, Grace Trickett 0, Logann Dukes 6, Haley Vanallen 6, Ari Kuschner 6, Emalee Place 0. Totals 11 (6) 8-19 36.

Woodland 11 9 10 8—38

River 14 5 13 4—36

COLUMBIA RIVER 61, FORT VANCOUVER 53

COLUMBIA RIVER — Sarah Boyden 0, Sami Myers 16, Lily Jonas 4, Teagan Benke 2, Kinzi Drake 0, Emma Iniguez 2, Noelle Young 8, Grace Trickett 2, Logann Dukes 11, Haley Vanallen 0, Ari Kuschner 6, Ellie Sarchi 2, Emalee Place 8. Totals 24 (2) 11-14 61.

FORT VANCOUVER — Jasli Avendano 0, Marcelina Contrera-Smith 2, Avery Rowe 7, Lavalerie Lindsey 5, Gloria Winner 1, Kailey Gonzalez 31, April Cruz 0, Athiena Ghormley 0, Brynna Wygal 6, Brenda Sanchez 0, Olivia Anthony 1, Victoria McCabe 0. Totals 20 (1) 12-23 53.

River 21 14 6 20—61

Fort 14 8 10 21—53

OTHER WASHINGTON SCORES

Tuesday’s Games

Adna 52, Napavine 47

Burlington-Edison 65, La Conner 61

Central Valley 58, Ferris 35

Cheney 48, Gonzaga Prep 47

Clarkston 76, Othello 25

Davenport 63, Liberty (Spangle) 40

East Valley (Spokane) 52, Pullman 47

Friday Harbor 32, Coupeville 31

Kamiakin 63, Hanford 51

Kennewick 38, Walla Walla 35

Lewis and Clark 44, University 30, OT

Mead 64, Mt. Spokane 42

North Central 51, Rogers (Spokane) 26

Odessa 58, Wellpinit 53

Pateros 53, Moses Lake Christian Academy 52

Prosser 63, Grandview 53

Richland 53, Pasco 44

River View 54, Dayton/Waitsburg 21

Seattle Prep 74, Garfield 54

South Kitsap 53, Graham-Kapowsin 40

West Valley (Spokane) 64, Shadle Park 39

Loading...