Saturday, May 15, 2021
May 15, 2021

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from March 4

By
Published:

FRIDAY’S SCHEDULE

FOOTBALL

Evergreen vs. Heritage, 3 p.m. at McKenzie Stadium

Mountain View vs. Union, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Battle Ground at Kelso, 7 p.m.

Skyview vs. Prairie, 7 p.m. at District Stadium

Washougal vs. Hudson’s Bay, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Mark Morris at Ridgefield, 7 p.m.

R.A. Long at Woodland, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Castle Rock, 7 p.m.

Fort Vancouver at Goldendale, 7 p.m.

CROSS COUNTRY

Washougal, Ridgefield at Columbia River, 2:30 p.m.

SLOWPITCH SOFTBALL

Columbia River at Hudson’s Bay, 3:30 p.m.

Fort Vancouver at R.A. Long, 3:30 p.m.

BOYS TENNIS

Fort Vancouver at Columbia River, 2:30 p.m.

VOLLEYBALL

4A/3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Camas 4 0

Kelso 3 1

Mountain View 3 1

Skyview 3 1

Union 3 1

Prairie 2 2

Battle Ground 0 4

Heritage 0 4

Evergreen 0 4

CAMAS 3, EVERGREEN 0

25-12, 25-21, 25-3

Camas

Highlights — Kiah Hollister 8 service points, 3 aces, 3 digs; Delaney Clark 1 kill, 1 block; Grace Varsek 8 kills, 2 service points, 18 digs, 1 block; Chloe Ascuitto 4 kills, 2 blocks 2 digs; Halle Reiter 11 digs, 2 service points; Jessie Westby 3 digs, 3 service points, 1 ace; Sydney Moltrum 31 assists, 1 kills, 4 digs, 9 service points, 1 ace; Emmy Hansen 17 kills, 5 service points, 1 ace, 9 digs, 1 block; Alliyah Barnes: 6 kills, 9 service points, 1 ace.

JV — Camas won; C — Evergreen 2-1

UNION 3, BATTLE GROUND 0

25-4, 25-18, 25-19

Union

Highlights — Kendall Clark 17 digs, 12 kills, 4 aces; Makayla Buzzell 1 dig, 2 kills; Alice Tokaryev 2 digs; Drew Eggleston 7 digs, 10 kills, 3 aces; Hannah Schmidt 5 kills; Piper McKibbin 1 dig, 1 kill; Abby Watson 4 digs, 12 assists, 3 aces; Josie Becker 10 digs, 13 assists, 1 kill, 2 aces; Reilyn Sabado 1 dig; Maecy Dale 9 digs, 2 aces.

Battle Ground

Highlights — Bethany Tuchardt 5 kills, 2 blocks, 1 ace, 7 digs; Alyssa Hammers 3 kills; Makayla Loose 2 kills, 1 dig; Juliann McCabe 6 assists, 4 digs; Annabelle Murphy 6 assists, 4 digs; Miranda Maudlin 6 digs; Olivia Kimmel 2 aces, 4 digs; Abbi Hearron 2 kills, 5 digs.

SKYVIEW 3, HERITAGE 0

25-17, 25-17, 25-15

Heritage

Highlights — Katherine Peneueta 8 kills, 3 blocks, 8 digs, 3 aces; Keanna Salavea 7 kills, 2 blocks; Ashley Lehman 11 digs; Ariah Nassey 5 kills; Ryan Isam 20 assists.

Skyview

Highlights — Angela Olson 18 digs, 1 assist; Kayden Thomas 1 ace, 1 block, 8 kills; Makenna Eoff 4 aces, 2 blocks, 1 kill, 3 digs; Avalon Watkins 12 digs, 12 assists, 2 aces; Riley Hill 4 digs, 3 kills, 5 assists, 2 aces; Brooke Olson 7 digs; Annie Hite 7 digs, 11 assists, 1 kill; Maddi Flynn  6 digs; Lauren Harris 2 digs, 7 kills, 1 block; Madi Wallman 3 digs, 4 kills, 2 blocks; Tyra Schaub 4 digs, 3 blocks, 15 kills.

JV — Skyview won; C — Skyview won.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W  L

Ridgefield 7 0

Woodland 6 1

Columbia River 3 1

Mark Morris 3 3

Hockinson 2 3

Hudson’s Bay 1 3

RA Long 1 4

Washougal 1 5

Fort Vancouver 0 4

Thursday’s results

Fort Vancouver vs. R.A. Long, no report

RIDGEFIELD 3, HOCKINSON 0

25-9, 25-10, 25-18

Ridgefield

Highlights — Emily Paul 2 aces, 4 digs; Kohana Fukuchi 3 kills, 17 assists, 3 aces, 8 digs; Paige Stepaniuk 3 digs; Emilea Stepaniuk 13 digs, 3 aces; Natalie Andrew 7 kills; Presley Mckaskill 8 kills, 1 block, 1 dig; Allie Andrew 8 kills 4 aces, 2 digs; Taylor Zanas 1 ace; Sophia Torres 1 dig, 1 block; Morgan Harter 6 kills, 1 block, 21 assists, 1 ace, 5 digs; Lizzie Andrew 2 blocks; Emily Vossenkuhl 6 kills, 4 blocks, 1 dig.

JV — Ridgefield won; JV2 — Hockinson won

WOODLAND 3, HUDSON’S BAY 0

25-11, 25-16, 25-21

Woodland

Highlights — Emma Swett 10 kills, 10 assists, 9 digs; Kennedy Huesties 7 kills, 3 blocks; Mackenzie Gilchrist 10 assists, 6 aces, 3 kills;  Liz Hurn 17 digs, 6 aces; Leanna Russell 12 digs; Kyley Storie 3 blocks, 4 kills; Lucy George 3 kills.

MARK MORRIS 3, WASHOUGAL 1

25-14, 23-25, 25-13, 25-17

Highlights not reported

1A TRICO LEAGUE

W L

King’s Way Christian 3 0

Goldendale 2 0

Castle Rock 2 2

La Center 2 1

Columbia-White Salmon 0 3

Seton Catholic 0 3

Thursday’s results

LA CENTER 3, COLUMBIA-WHITE SALMON 0

25-18, 25-17, 25-20

La Center

Highlights — Tiffany Chandler 16 kills, 29 digs, 3 aces; Jordayn Murphy 8 kills, 22 digs; Amie Russell 8 kills, 2 blocks, 4 assists, 11 digs; Deanna Baher 3 kills, 16 digs; Montana Hansen 2 kills, 4 blocks; Elizabeth LeBouef 1 kill, 22 assists, 4 digs; Grace Clinton 8 assists, 3 digs; Alyse Webberley 3 blocks.

KING’S WAY CHRISTIAN 3, CASTLE ROCK 1

25-23, 23-25, 25-16, 25-20

King’s Way Christian

Highlights — Abigail Cummins 5 kills, 1 block, 30 assists, 8 digs; Cameron Young 2 aces, 20 kills, 3 blocks, 1 assist, 11 digs; Brooke Mattila 3 aces, 8 kills, 5 blocks, 1 assist, 11 digs; Bridget Young 1 ace, 10 kills, 2 blocks, 1 assist; Madeline Shrock 6 kills, 2 assists, 1 dig; Belen Kingsella 7 digs;  Delaney Devine 2 aces, 1 kill, 1 assist, 11 digs; Natalie O’Neill 2 aces, 8 digs; Kayla Meinel 1 kill, 1 assist, 3 digs; Carson Karris 3 assists; Brietta Glover 1 ace, 1 kill, 1 assist, 2 digs.

GIRLS SOCCER

4A/3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Camas 4 0 0 12

Skyview 3 0 1 10

Union 3 0 1 10

Prairie 2 1 1 7

Mountain View 2 1 1 7

Kelso 2 2 0 6

Evergreen 0 4 0 0

Battle Ground 0 4 0 0

Heritage 0 4 0 0

UNION 4, BATTLE GROUND 1

Union

Goals (assists) — Avery Schilling (Kaile Bunda), Schilling (Bunda), Schilling (Audrey Moehring), Maddie Cooke (Ellie Barrett).  Goalkeepers saves — Taylor Tinnon 0, Stephanie Leckwold 0. Coach’s standouts — Bella Barrett, Ashley Elcock

Halftime — 2-0

JV — Union 4-2

CAMAS 8, EVERGREEN 0

Evergreen

Goalkeeper saves — Trinity Hikok 12 saves. Coach’s standouts -— Rose Camacho, Leigh Ann Herboth.

Camas

Goals (assists) — Bella Burns (Maya Parman), Hannah Terry (Lily Loughney), Loughney (unassisted), Kiya Gramps (Parman), Gramps (Parman), Loughney (unassisted), Paige Nelson (Parker Mairs), Taylor Minnick (Ashley Tupper). Goalkeepers save — Keely Wieczorek 0, Adriana Cortes 0 saves

Halftime — Camas 4-0

JV — Camas 3, Skyview 0

SKYVIEW 6, HERITAGE 0

Skyview

Goals (assists) — Riley Bowen (Delaney DeGrande), Avarey Kerbs (DeGrande), Alyse Anderson (Morgan Smith), Anderson, Kerbs, Smith (Bowen); Goalkeeper saves — Taylor Crowley 1, Annelise Carroll 0.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Hockinson 5 0

Columbia River 4 1

Ridgefield 5 2

Washougal 4 2

Mark Morris 3 3

RA Long 2 3

Woodland 2 5

Fort Vancouver 0 4

Hudson’s Bay 0 5

Thursday’s results

Fort Vancouver vs. R.A. Long, no report

HOCKINSON 3, RIDGEFIELD 0

Hockinson

Goals (assists) — Grace Abbott (Ellie Ritter), Abby Dombrow (Payton Lawson), Dombrow (Kendall McGraw); Goalkeeper saves — Amanda Jeschke 2.

Halftime — 1-0.

JV — Hockinson 8-0.

WASHOUGAL 3, MARK MORRIS 0

Washougal

Goals (assists) — Lauren Rabus (Lauren Snedeker), Rabus (Snedeker), Rabus (un); Goalkeeper saves — Makenzi Gehrke 4.

Halftime — 0-0.

JV — Washougal 2-0.

WOODLAND 5, HUDSON’S BAY 0

Hudson’s Bay

Goalkeeper saves — Marisa Dahlberg 7

Half — Woodland 4-0.

1A TRICO LEAGUE

W L

King’s Way Christian 3 0

La Center 2 0

Castle Rock 2 1

Goldendale 0 2

Seton Catholic 0 2

Columbia-White Salmon 0 2

Thursday’s results

La Center at Columbia-White Salmon, no report

Goldendale at Seton Catholic, no report

KING’S WAY CHRISTIAN 2, CASTLE ROCK 0

King’s Way Christian

Goals (assists) — Allison Smith (un), Alivia Sands (Dani Krippner). Goalkeeper saves — Sara Thudium 9.

Halftime — 1-0.

BOYS CROSS COUNTRY

HUDSON’S BAY 33, WOODLAND 37, FORT VANCOUVER INC.

At David Douglas Park, 4K

HUDSON’S BAY — 4, Connor LaRue 16:51; 5, Rome Carse 16:52; 6, Gustavo Gonzalez 16:53; 7, Aidan Schrater 16:57; 11, Clark Temme 17:46.

WOODLAND — 1, Jaron Lamoreaux 14:15; 3, Aidan Rivers 15:35; 8, Kaleb Krausse 17:00; 10, Brock Massey 17:45; 15, Tate Davis 18:33

FORT VANCOUVER — 2, Cohen Thomas 15:15; 9, Dylan Brooks-Minck 17:37; 13, Kevin Nguyen 18:14; 18, Jorge Barajas 19:55.

MARK MORRIS MEET

At Laka Sacajawea, 5,000 meters

Team scores — Mark Morris 29, Hockinson 48, Three Rivers Christian 61, R.A. Long 92, Washington School for Deaf inc.

MARK MORRIS — 3, Adam Nixo 17:11; 4, Carson Allen 17:25; 6, Eric Bauman 17:40; 7, Antonio DaSilva 18:20; 9, Justin Wilson 18:55.

HOCKINSON — 1, Trevan Bischoff 16:04; 2, Joshua Saeman 16:16; 11, Ethan Hsu 19:15; 13, Max Dorotik 19:28; 21, Gerry Conradie 21:22.

THREE RIVERS CHRISTIAN — 5, Jake Beck 17:35; 8, Walker Poyner 18:38; 12, Zachary Parham 19:24; 16, Bodie Huhta 20:35; 20, David Woodman 21:19.

RA LONG — 14, Leo Askeland 19:33; 17, Tyler Tronnes 20:58; 18, Jack Vawter 21;14; 19, Jared Chandler 21:17; 24, Leonardo Cuellar 29:54.

WSD — 28, Lorenzo Fortunato 39:26.

GIRLS CROSS COUNTRY

FORT VANCOUVER 19, HUDSON’S BAY 48, WOODLAND INC.

At David Douglas Park, 4K

FORT VANCOUVER — 1, Dani Buttrell 17:52; 3, Pamela Melchor-Burgos 19:20; 4, Ava Arroyo 19:45; 5, Briana Vargas 20;25; 6, Athiena Ghormley 20:53.

HUDSON’S BAY — 2, Miranda Gonzalez 19:11; 9, Mollie Miller 23:23; 11, Ada Owens 23:43; 12, Sophia LeBard 24:03; 14, Stephanie Snapp 25:21.

WOODLAND — 7, Annika McCarty 21:15; 10, BrookLynn Donald 23:27; 13, Jaylee Graham 25:01.

MARK MORRIS MEET

At Laka Sacajawea, 5,000 meters

Team scores — Hockinson 34, R.A. Long 54, Three Rivers Christian 76, Mark Morris inc., Washington School for Deaf inc.

HOCKINSON — 1, Allyson Peterson 18:08; 2, Jordyn Gutridge 20:49; 7, Taylor Kopp 21:42; 11, Taylor Souders 24:19; 14, Ashlyn Trenda 25:49.

RA LONG — 5, Miranda Lomax 21:04; 8, Kailey Beaudoin 21:56; 10, Isabel Carleton 23:17; 15, Ava Girard 26:35; 16, Nika Nesbit 26:44.

THREE RIVERS CHRISTIAN — 9, Rachel Pielaet 23:16; 12, Kelsey Poyner 24:40; 13, Nicole Walker 24:53; 19, Crystal Pan 30:35; 23, Alana McMillan 34:26.

MARK MORRIS — 3, Lily Koski-Haase 20:57; 4, Kara Nixon 20:58; 6, Isabelle Allen 21:14;

WSD — 20, Gabrielle Grosmick 33:43; 21, Ella Stromberg 34:15; 22, Deborah Dennis 34:24; 23, Alana McMillan 34:26.

BOYS TENNIS

WASHOUGAL 4, MARK MORRIS 2

Singles — Ben Haukaat (MM) def. Wyatt Sims 6-0, 6-0; Skyler McCoy (MM) def. Tucker Kneipp 6-0, 6-1; Evan Vincent (W) def. Austin Lomay 4-6, 6-3, 10-6.

Doubles — Owyn Watts/Stephen Warren (W) def. Kenji Landon/Marco St. Martin 6-2, 6-1; Reid Rotundo/Kael Krabenhoft (W) def. Sam Masier/Ramzi Preuitt 6-1, 4-6, 6-0; Ben Stephenson/Dylan Ledbetter (W) def. Krager Clark/Jayer Kent 6-0, 6-3.

BOYS GOLF

COLUMBIA RIVER 150, RIDGEFIELD 170

At par-36 Green Meadows

COLUMBIA RIVER — Sam James 33, Aiden Fay 38, Noah Larson 39, Jack Kendrick 40, Ryan Snyder 41, Zach Dobbe 49.

RIDGEFIELD — Cruz Combs 39, Cade Bringhurst 41, Nick Radosevich 44, Caden Whitsitt 46, Colby Andrew 48, Zach Warren 49.

JV — Columbia River 186-215.

SLOWPITCH SOFTBALL

SKYVIEW 9, KELSO 7

Skyview 004 030 2—9 11 0

Kelso 010 420 0—7 11 0

Loading...