Thursday, May 13, 2021
May 13, 2021

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results of March 13

By
Published:

FOOTBALL

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Hockinson 4 0

Ridgefield 3 1

Washougal 3 1

Columbia River 2 2

Woodland 2 2

Mark Morris 1 3

Hudson’s Bay 1 3

RA Long 0 4

HOCKINSON 14, RIDGEFIELD 7

Hockinson 7 7 0 0—14

Ridgefield 0 0 0 7—  7

First quarter

H — Daniel Thompson 51 run (John Charles kick)

Second quarter

H — Jarod Oldham 1 run (Charles kick)

Fourth quarter

R — Sam Everett 4 run (Ty Snider kick)

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — Ridgefield: Everett 7-28, Luke Price 12-4, Matt Vance 3-3, Tanner Roberts 2-2. Hockinson: Thompson 8-79, Cody Wheeler 5-13, Makaio Juarez 4-2, Oldham 8-10, James Kruse 3-9, Enzo Oliverio 1-0.

PASSING — Ridgefield: Price 18-37-0-180. Hockinson: Oldham 16-29-3-119.

RECEIVING — Ridgefield: Aidan Hundt 3-10, Ty Snider 6-69, Isaiah Cowley 6-68, Ryan Jenkins 3-33. Hockinson: Andre Northrup 7-58, Thompson 4-27, Juarez 2-5, Kenyon Johnson 2-24, Wheeler 1-5.

1A TRICO LEAGUE

W L

Castle Rock 4 0

La Center (3-1) 3 0

Seton Catholic (2-2) 2 1

Columbia-White Salmon 1 3

Goldendale 1 3

Fort Vancouver 0 4

CASTLE ROCK 66, FORT VANCOUVER 12

Castle Rock 24 36 6 0—66

Fort Van. 6 0 6 0—12

First Quarter

CR — Wyatt Partridge 53 run (Chance Naugle run)

FV — Evan Mendez 16 pass from Kaeleb Cvitkovich (run failed)

CR — W. Partridge 85 kickoff return (Naugle run)

CR — Buddy Kayser 56 fumble return (Lane Partridge pass from Naugle)

Second Quarter

CR — Naugle 11 run (Adam Partridge pass from Naugle)

CR — David Garcia 40 interception return (Anthony Enyeart run)

CR — Landon Gardner 19 pass from Naugle (pass failed)

CR — Isaac Trigsted 40 interception return (pass failed)

CR — Austin Mcquilliams 40 interception return (Ian Burton run)

Third Quarter

FV — Mendez 63 pass from Cvitkovich (pass failed)

CR — Ian Burton 17 run (pass failed)

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — Castle Rock, Wyatt Partridge 5-81, Ian Burton 4-58, Austin Mcquilliams 1-51, Chance Naugle 2-5, Nolan Williams 1-4, Chase Rusher 2-3, Anthony Enyeart 1-1. Fort Vancouver, Nikolao Liufau 4-48, Anthony Gibson 13-27, Kaeleb Cvitkovich 3-(minus 26).

PASSING — Castle Rock, Chance Naugle 4-7-0-73. Fort Vancouver, Kaeleb Cvitkovich 17-45-5-285.

RECEIVING — Castle Rock, Landon Gardner 2-42, Austin Mcquilliams 1-19, Wyatt Partridge 1-12. Fort Vancouver, Evan Mendez 6-146, Antonio Ronquillo 6-76, Tayvon Nance 4-67, Zebedee Santacruz 1-(minus 4).

SETON CATHOLIC 36, GOLDENDALE 28

Goldendale 7 6 7 8—28

Seton 2 6 6 20—36

First Quarter 

G — Caleb Smith 20 run (Justin Demott kick)

SC — Safety

Second Quarter

SC — Elijah Volk 2 run (run failed)

G — Smith 85 kick return (run failed)

Third Quarter

SC — Noah Carlos 4 run (run failed)

G — Tyler Wells 22 run (Demott kick)

Fourth Quarter

SC — CJ Hamblin 30 pass from Carlos (2 pt. conversion good)

SC — Lance Stuck 40 pass from Hamblin (2 pt. conversion good)

SC — Hamblin 40 pass from Carlos (run failed)

G — Smith 2 run (2 pt. conversion good)

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — G: Caleb Smith 19-95, Kade Bomberger 8-37, Tyler Wells 3-22, Riker Hanning 1-8. SC: Elijah Volk 21-88, CJ Hamblin 8-18, Noah Carlos 12-(minus-18), Jack Callerame 1-5

PASSING — G: Kade Bomberger 6-19-1-76. SC: Noah Carlos 16-26-2-247, CJ Hamblin 1-1-0-40

RECEIVING — G: Caleb Smith 1-3, Tyler Wells 5-73. SC: CJ Hamblin 9-135, Lance Stuck 6-107, Sean Emberlin 1-5.

OTHER WASHINGTON STATE SCORES

Aberdeen 20, Centralia 0

Auburn 32, Todd Beamer 13

Bothell 32, Woodinville 6

Eatonville 66, Fife 28

Elma 35, Tenino 20

Forks 30, Rainier 16

Garfield 28, Seattle Prep 0

Kentridge 21, Decatur 7

Klahowya 40, Port Townsend 6

Liberty Christian 72, Yakama Tribal 0

Mary Knight 67, Clallam Bay 0

Nathan Hale 40, Franklin 0

Okanogan 48, Wahluke 6

Olympic 21, Sequim 12

Pasco 30, East Valley (Yakima) 7

Port Angeles 40, Kingston 7

River View 20, Tri-Cities Prep 19

Selkirk 50, Springdale 13

Shadle Park 21, Othello 18

Skyline 41, Issaquah 0

Tumwater 41, W. F. West 0

VOLLEYBALL

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Ridgefield 9 0

Columbia River 7 1

Woodland 6 3

Mark Morris 5 3

R.A. Long 3 5

Hudson’s Bay 3 4

Hockinson 2 5

Washougal 1 7

Fort Vancouver 0 7

RIDGEFIELD 3, WOODLAND 1

25-16, 20-25, 25-12, 25-13

Ridgefield

Highlights — Emily Paul 1 ace, 6 digs; Kohana Fukuchi 1 kill, 25 assists, 2 aces, 7 digs; Paige Stepaniuk  2 aces, 7 digs; Emilea Stepaniuk 1 ace, 16 digs; Natalie Andrew 5 kills, 1 dig; Presley Mckaskill 5 kills, 1 dig; Allie Andrew 14 kills, 9 blocks 3 aces; Morgan Harter 8 kills, 1 block, 3 aces, 6 digs, 17 assists; Lizzie Andrew 4 kills, 2 blocks, 1 dig; Emily Vossenkuhl 5 kills, 1 block, 1 dig.

Woodland

Highlights — Lucy George 17 kills; Emma Swett 14 kills, 4 blocks, 15 digs; Mackenzie Gilchrist 28 assists; Kennedy Huesties 6 blocks, 4 kills; Leanna Russell 10 digs; Liz Hurn 9 digs.

JV — Ridgefield won; JV2 — Ridgefield won

GIRLS SOCCER

2A DISTRICT PLAYOFFS

Saturday’s first round

Ridgefield 2, R.A. Long 0

Washougal 1, Mark Morris 0

Tuesday’s matches

Second round

Ridgefield at Columbia River

Washougal vs. Hockinson at Prairie HS

Consolation

R.A. Long vs. Mark Morris

WASHOUGAL 1, MARK MORRIS 0

Washougal

Goals (assists) — Lauren Rabus (un); Goalkeeper saves — McKenzi Gehrke 3. Coach’s standout — Emily Rabus.

Halftime — 1-0

RIDGEFIELD 2, R.A. LONG 0

Ridgefield

Goals (assists) — Ava Kruckenberg (Paytn Barnett), Kelli Kirusl (Kiara Farley). Goalkeeper saves — Paige Jones 3. Coach’s standout — Kriusl.

Halftime — 1-0.

2B DISTRICT PLAYOFFS

Saturday’s first round

Adna 1, Stevenson 0

Kalama 7, South Bend 0

Onalaska 9, Napavine 0

Ocosta 2, Toledo 1

Tuesday’s second round

Adna vs. Kalama, 6 p.m.

Onalaska vs. Ocosta, 6 p.m.

BOYS CROSS COUNTRY

1A TRICO LEAGUE CHAMPIONSHIP

At White Salmon; 3 miles

Team scores — La Center 50, Seton Catholic 56, Goldendale 60, Columbia-White Salmon 76, King’s Way Christian 95, Castle Rock 159.

Individuals

Overall winner — Joseph Blanshan, La Center, 16:39.97

LA CENTER — 1, Joseph Blanshan 16:39.97; 4, Spencer Holm 18:03.63; 8, Anthony Larkin 18:48.39; 14, James Hallstrom 19:29.61; 23, Wade Cox 20:07.75.

SETON CATHOLIC — 2, Koen Ross 17:38.07; 5, Paulo Vidales 18:18.20; 11, Ben Ross 19:10.89; 16, Cayden Lauder 19:32.77; 22, Brett Lamey 19:59.57.

GOLDENDALE — 6, Nick Bowdish 18:24.75; 9, Austin Williams 18:50.74; 10, Ivan Erland 19:02.96; 17, Camden Orozco 19:37.28; 18, Sebastian Sanchez 19:38.36.

COLUMBIA — 7, Camden Uffelman 18:37.63; 13, August Lorincz 19:14.24; 15, Nathaniel Chambers 19:31.00; 20, Henry Wilson 19:42.55; 21, Dominic Davidson 19:47.33.

KING’S WAY CHRISTIAN — 3, Degenet Pratt 17:58.93; 12, Nathan Rose 19:13.91; 19, Hunter Baron 19:40.30; 25, Brayden Disbrow 20:28.40; 39, Lucas Fabianek 23:38.34.

CASTLE ROCK — 26, Kasen Meyers 20:49.07; 27, Tristan Reagor 20:56.39; 36, Marcus Fenison 22:59.51; 37, Parker Labeau 23:00.00; 41, Caleio Knowlton 23:39.89.

GIRLS CROSS COUNTRY

1A TRICO LEAGUE CHAMPIONSHIP

At White Salmon; 3 miles

Team scores — Seton Catholic 15, La Center 45, Castle Rock 102, Columbia-White Salmon inc., King’s Way Christian inc.

Individuals

Overall winner — 1, Lara Carrion, Seton Catholic 18:40.34

SETON CATHOLIC — 1, Lara Carrion 18:40.34; 2, Alexis Leone 18:43.41; 3, Avery Garrison 19:38.52; 4, Sara Cordova 19:42.54; 5, Virginia Carrion 20:15.17.

LA CENTER — 7, Lauren Fox 20:37.60; 8, Addison Crum 20:49.43; 9, Makayla Hubler 21:33.61; 13, Tamsyn Lewis 23:22.12; 15, Hazel Allen 25:16.30.

CASTLE ROCK — 12, Kaitlyn Meyers 22:59.52; 21, Emma Mallery 33:18.86; 22, Taylar Madden 33:52.47; 23, Samantha Cook 35:24.10; 24, Jordynn Madden 35:27.40.

COLUMBIA — 10, Ella Zimmerman 21:47.95; 14, Rian Pedersen 23:54.01.

KING’S WAY CHRISTIAN — 11, Savanna Woody 22:00.32.

Loading...