Wednesday, May 12, 2021
May 12, 2021

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from March 15

By , Columbian Sports Editor
Published:

TUESDAY’S GAMES

VOLLEYBALL

2A district playoffs

Hudson’s Bay at Woodland, 7 p.m.

R.A. Long at Mark Morris, 7 p.m.

1B district playoffs

Firm Foundation at Wishkah Valley, 6 p.m.

Three Rivers Christian at Taholah, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

2A district playoffs

Ridgefield at Columbia River, 7 p.m.

Washougal vs. Hockinson, 7 p.m. at Prairie HS

Consolation: R.A. Long vs. Mark Morris, 4 p.m.

VOLLEYBALL

4A/3A GREATER ST. HELENS

W L

Camas 5 0

Kelso 6 1

Skyview 5 1

Union 4 2

Mountain View 4 3

Prairie 3 3

Heritage 0 5

Evergreen 1 6

Battle Ground 0 7

Monday’s Games

EVERGREEN 3, BATTLE GROUND 2

17-25, 19-25, 25-18, 25-16, 15-7

Evergreen

Highlights — Arrianna Walker 9 kills, 6 aces,13 digs; Zenora Salano 14 kills, 4 aces; Elizabeth Lopez 13 digs; Jocie Synder 16 digs, 3 aces.

Battle Ground

Highlights — Bethany Tuchardt 13 kills, 3 aces, 15 digs; Karleigh Potter 5 kills; Alyssa Hammers 5 kills; Makayla Loose 4 kills; Miranda Maudlin 12 digs, 4 aces; Juliann McCabe 17 assists, 1 ace, 13 digs; Annabelle Murphy 6 assists, 6 digs.

KELSO 3, MOUNTAIN VIEW 1

24-26, 25-14, 25-22, 25-22

Mountain View

Highlights — Ella Schoene 12 kills, 8 blocks, 4 digs, 1 ace; Edita Ljuca 8 kills, 5 blocks; Hailey Paull 4 kills, 17 digs, 1 ace; Natalie Dumm 14 assists, 5 digs; Bethany Pham 14 assists, 6 digs; Ariyanna Haygood 4 kills, 4 blocks; Amanda Harper 28 digs, 1 ace, 1 kill, 2 assists; Makena Gamby 4 kills, 2 blocks, 7 digs, 1 assist; Minami Watase 16 digs, 1 ace; Kenna Daron 2 kills, 3 digs.

GIRLS SOCCER

4A/3A GREATER ST. HELENS

W L T Pts

Union 5 0 1 16

Skyview 5 0 1 16

Camas 5 0 0 15

Prairie 3 2 1 10

Mountain View 3 2 1 10

Kelso 3 3 0 9

Evergreen 1 6 0 3

Heritage 0 5 0 0

Battle Ground 0 7 0 0

Monday’s Games

EVERGREEN 2, BATTLE GROUND 1

Evergreen

Goals (assists) — Andrianne Agbayani (Chloe Klappholz) Agbayani  (Nallely Mojica-Zavala). Goalkeeper saves —Trinity Hikok 6.

Coach’s standouts — Rose Camacho, Veronica Castaneda, Alexa Agbayani.

Halftime — 2-0

1A District Playoffs

KING’S WAY CHRISTIAN 5, HOQUIAM 1

King’s Way Christian

Goals — Allison Smith, pk; Annabelle Atwood (Sophia Rubano), Atwood (Valerie Knight), Alivia Sand, Sara Thudium. Goalkeeper saves — Thudium 1, Ella Rounsley 2.

Hoquiam

Goal — Tauni Hillard.

Halftime — King’s Way 2-0.

LA CENTER 5, ELMA 2

No report

Wednesday’s Games

Semifinals

La Center at Montesano, 6 p.m.

Tenino at King’s Way, 6 p.m.

Consolation

Goldendale vs. Elma, 6 p.m.

Hoquiam vs. Castle Rock, 6 p.m.

BOYS GOLF

4A/3A Greater St. Helens

UNION 166, MOUNTAIN VIEW 167

At Camas Meadows, par-36

UNION — Laredo Maldonado 38, Dax Anderson 41, Will Rushing 45, Camden Mills 42, Campbell Gustafson 45.

MOUNTAIN VIEW — Graham Moody 35, Tyler Klepec 42, Willie Yeh 38, Ethan Chidester 57, Kian Iverson 52.

SKYVIEW 161, PRAIRIE 179

At Tri-Mountain, par-37

SKYVIEW — Allen Kim 37, Dustin Brooks 38, Cole Entenman 41, Blair Maruhn 45, Mattias Lindgren 56.

PRAIRIE — Jack Leidy 39, Jack Dahlberg 46, Hayden Rose 46, Patrick Kurfurst 48, Colin Schiler 49.

JV — Skyview 191-202

2A GSHL Championship

At Mint Valley, par-71

Team scores — Columbia River 122, Ridgefield 92, Woodland 88, R.A. Long 85, Hockinson 68, Washougal 45, Mark Morris 27, Hudson’s Bay 2, Fort Vancouver 2.

Individual champion — Sam James (CR) 72.

COLUMBIA RIVER — 1, Sam James 72; 10, Ryan Snyder 81; t-11, Jack Kendrick 82; t-14, Noah Larson 83; t-14, Alden Fay 83.

FORT VANCOUVER — t-37, Ned Seekamp 105; 44, Max Simon 146.

HOCKINSON — 7, John Dorotik 78; t-11 Mac Klodt 82; t-22, Jarrett Christensen 91; t-24, Grant Gumringer 94; t-24 Tanner Williams 94; 34, Degan Guinn 102.

HUDSON’S BAY — 42, Shane Weidemann 120; 43, Benz Brawley 129.

MARK MORRIS — t-16, Ryan O’Farrell 84; t-24, Ian MacArthur 97; 29, Beau Jensen 95; 30, Caleb Stewart 97; 37, Paxton Nippert 105; 41, Brock Messinger 108.

R.A. LONG — t-2 Jay Nickerson 73; 5, Noah Gilchrist 75; 8, Hewson Nguyen 79; t-31, Wayne Keegan 99.

RIDGEFIELD — 6, Cade Bringhurst 76; 9, Nick Radosevich 80; t-16, Cruz Combs 84; 20, Zac Warren 86; 21, Colby Andrew 88; t-22 Caden Whitsitt 91.

WOODLAND — t-2, Gaige Pilot 73; t-2, Dan Huddleston 73; t-16, Logan Autrey 84; t-31, Keaten Stansberry 99; 33, Tyler Beltran 100; t-35, Colton Hall 103.

WASHOUGAL — t-11, Oliver Evers 82; t-16 Chase Baldwin 84; t-24, Keagan Payne 94; t-35, Colby Mings 103; t-37, Bryce Holmes 105; 40, Carson Chase 107.

KING’S WAY CHRISTIAN 165, -HERITAGE 220, EVERGREEN inc.,

Club Green Meadows, par-36

KING’S WAY — Ty Mairs 37, Aiden Pisarczyk 41, Dawson Nesbitt 46, Hunter Davenport 41, Issac Pisarczyk 52.

HERITAGE — Seaver Smith 50, Colton Hess 59, Jake Teti 58, Tanner Moody 56, Logan Siewert 56.

EVERGREEN — Russel Fearington 41, Austin Eltinge 52, Cody Cook 65.

BOYS TENNIS

UNION 6, EVERGREEN 0

Singles — Jacob Flentke (U) d. Finn Chenevert 6-1, 6-1; Rohan Thawani (U) d. Trevin Linhgston 6-3, 6-1; Peter Lin (U) d. William To 6-4, 6-3.

Doubles — Gabe Hapke/James Bertheau (U) d. Corey Ming/William Goth 6-0, 6-0; Brayden Shoemaker/Nate Burbank (U) d. Porter Lorange/Shuran Dasgupta 6-3, 6-1; Austin Davis/Abhay Kadambi (U) d. Daniel Pierson/Theo Davis 6-0, 6-0.

SLOWPITCH SOFTBALL

COLUMBIA RIVER 10-20,
FORT VANCOUVER 9-8

Game 1

Fort Vancouver   105   3—9   7  1

Columbia River   540  1—10 13  1

Fort Vancouver

Highlights —  Ari Cousins 2-3, R; Emma Garrett 1-3, R, RBI; Riona Plebuch 1-2, R, RBI; Allison Wilushewski 1-2, 2 RBI.

Columbia River

Highlights —  Ventura 3-3, 3R; Wiley 2-3, 2R, 3B, 2RBI; Stensrude 2-2, 2R, 2B, 3B, 3 RBI; Hogan 2-2, 2R, 2B, 3B, RBI; Whalstrom 2-2, R, 2B, 2 RBI.

Game 2

Columbia River   244 (10)—20 20  4

Fort Vancouver 152    0—8 4 1

Columbia River

Highlights — Ventura 4-4, 2R, 2 2B, 3 RBI; Wiley 2-3, R, 4 RBI; Hogan 2-3, 2R, 2B, HR, 2 RBI; Fraidenburg 3-3, 3R, 2B, 3B, HR, 6 RBI.

Fort Vancouver

Highlights — Garrett 1-2, 2B, 2 RBI; Sandra Martinez 1-2, RBI; Wilushewski 1-1, R, RBI.

R.A. LONG 3-13, WASHOUGAL 2-5

Loading...