Saturday, May 8, 2021
May 8, 2021

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from March 19

By
Published:

SATURDAY’S SCHEDULE

VOLLEYBALL

Camas at Skyview, 12:30 p.m.

2A district playoffs

Woodland vs. Tumwater, 1 p.m. at Hudson’s Bay HS

Ridgefield vs. W.F. West, 2:30 p.m. at Hudson’s Bay HS

Third-place match, 4:30 p.m. at Hudson’s Bay HS

Championship match, 6 p.m. at Hudson’s Bay HS

1A district playoffs

Third place: La Center at Castle Rock, 11 a.m.

Championship: King’s Way Christian vs. Goldendale, TBA

1B district playoffs

Semifinals and championship at Oakville

GIRLS SOCCER

Camas at Skyview, 11 a.m.

2A district playoffs

Third-place: Columbia River vs. Black Hills, 1 p.m. at Battle Ground HS

Championship: Hockinson vs. Tumwater, 3 p.m. at Battle Ground HS

1A district playoffs

Fourth-place: Elma vs. Castle Rock, 7 p.m. at Montesano

Third-place: La Center at King’s Way Christian, 4 p.m.

Championship: Montesano at Tenino

CROSS COUNTRY

2B district meet, 11 a.m. at Rainier HS

FOOTBALL

4A/3A GREATER ST. HELENS

W L

Skyview (4-0) 3 0

Mountain View 3 1

Union 3 1

Evergreen 2 1

Camas 1 1

Heritage 2 2

Kelso 1 3

Battle Ground 0 3

Prairie 0 3

CAMAS 40, KELSO 32

Camas 19 14 7 0—40

Kelso 0 14 3 15—32

First quarter

C — Guo 52 run (kick failed)

C —Blair 25 run (run failed)

C — Phillips 1 run (Gerardo kick)

Second quarter

K — Noah 1 run (Smith kick)

C — Blair 37 run (Gerardo kick)

C — Phillips 14 run (Gerardo kick)

K — Letteer 2 run (Smith kick)

Third quarter

C — Blair 29 run (Gerardo kick)

K — Smith 27 FG

Fourth quarter

K — Calixte 5 run (Smith kick)

K — Hause 14 fumble recovery (Noah pass from Letteer)

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — Camas: Phillips 21-150, Guo 6-116, Blair 8-111, Schneider 3-17, Ioane 1-3, Speer 1-(minus-3); Kelso: Calixte 9-47, Letteer 12-18, Noah 10-6, Spaulding 2-0, Cooper 1-(minus-4).

PASSING — Camas: Jake Blair 10-23-0-150; Kelso: Hunter Letteer 9-19-0-180.

RECEIVING — Camas: Caroussos 4-37, Milholen 1-35, Dewey 2-33, SIlva 1-24, Thorkelson 1-12, Phillips 1-9.

Kelso: Kay 2-90, Smith 3-42, Connors 1-23, Moyer 1-13, Cooper 1-8, Noah 1-4.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Hockinson 5 0

Ridgefield 4 1

Washougal 3 2

Columbia River 3 2

Woodland 2 3

Mark Morris 2 3

Hudson’s Bay 1 4

R.A. Long 0 5

HOCKINSON 24, WASHOUGAL 14

Washougal 0 7 7 0—14

Hockinson 7 3 0 14—24

First quarter

H — Daniel Thompson 15 run (John Charles kick)

Second quarter

W — Gavin Multer 5 run (Peter Boylan kick)

H — Charles 30 FG

Third quarter

W — Brig Griffin 17 pass from Tristan Farrell (Boylan kick)

Fourth quarter

H — Andre Northrup 25 pass from Jarod Oldham (Charles kick)

H — Cody Wheeler 3 run (Charles kick)

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — Hockinson: Daniel Thomson 12-87, Jarod Oldham 2-7, Cody Wheeler 8-57, James Kruse 2-6, Makaio Juarez 1-3; Washougal: Peter Boylan 4-19, Tristan Farrell 9-7, Gavin Multer 8-3, Brig Griffin 1-0.

PASSING — Hockinson: Jarod Oldham 12-12-1-145; Washougal: Tristan Farrell 21-42-1-197

RECEIVING — Hockinson: Noah Prior 2-35, Andre Northrup 4-108, Kenyon Johnson 4-20, Cody Wheeler 1-6, Tyler Litle 1-8; Washougal: Gavin Tyacke 8-77, Michael Egger 6-48, Brig Griffin 5-51, Thomas Brown 2-16, Gavin Multer 1-5.

RIDGEFIELD 26, WOODLAND 7

Ridgefield 8 12 0 6—26

Woodland 0 0 7 0—  7

First quarter

R — Ty Snider 12 pass from Luke Price (Ryan Jenkins pass from Price)

Second quarter

R — Isaiah Cowley 54 pass from Price (run failed)

R — Snider 48 pass from Price (run failed)

Third quarter

W — JJ Fuerst 2 run (Emmanuel Cruz kick)

Fourth quarter

R — Snider 30 pass from Price (run failed)

Individual statistics

RUSHING — Ridgefield: Tanner Roberts5-25, Matt Vance 4-29, Luke Price 8-0, Sam Everett 3-17. Woodland: JJ Fuerst 23-122, Daymon Gressett 8-16, Matthew Yager 2-12, Dalton Beassie 2-10.

PASSING — Ridgefield: Luke Price 16-24-0-267. Woodland: JJ Fuerst 0-9-2-0.

RECEIVING — Ridgefield: Isaiah Cowley 7-111, Aidan Hundt 1-10, Ty Snider 5-113, Ryan Jenkins 2-26, Matt Vance 1-7.

COLUMBIA RIVER 21, HUDSON’S BAY 8

Col.River 6 15 0 0—21

Hud. Bay 0 8 0 0— 8

First quarter

CR — Shawn Rain 15 pass from Adam Watts (kick failed)

Second quarter

HB — Jamarion Hinton 20 run (Hayden DeGrandpre run)

CR — Satchelle Baskette 35 punt return (Cade Lujan kick)

CR — Jake Ayers 17 pass from Watts (Watts run)

Individual Statistics

RUSHING — Columbia River, Dylan Keir 12-36, Max Sturtevant 6-32, Ayers 1-14, Eddie Hockhalter 5-10, Watts 3-(minus-11); Hudson’s Bay, Hinton 14-64, Raven Barnes 2-37, DeGrandpre 1-4, Devontay Moore 1-(minus-1), Dean Jesus Castillo 5-(minus-6).

PASSING — Columbia River, Watts 17-25-2-187; Hudson’s Bay, Castillo 7-17-1-58.

RECEIVING — Columbia River, Ayers 4-72, Sturtevant 4-54, Keir 2-28, Samuela Kaumatule 2-16, Rain 1-15, Victor Flores 1-5, Adam Huerena 1-0, Hockhalter 2-(minus-3); Hudson’s Bay, Hinton 2-26, Dylan Damos 3-16, Moore 1-10, Barnes 1-6

MARK MORRIS 48, R.A. LONG 14

M.Morris 14 13 7 14—48

R.A. Long 0 7 7 0—14

First quarter

MM — Langston Bartell 8 pass from Jared Noel (kick good)

MM — Deacon Dietz 43 run (kick good)

Second quarter

MM — George Mosier 35 run (kick failed)

RAL — Jamond Harris 50 pass from Gage Kotera (Oberloh kick)

MM — Jamison Watson pass from Noel (kick good)

Third quarter

RAL — Kotera 1 run (Oberloh kick)

MM — Rylan Jewell 2 run (kick good)

Fourth quarter

MM — Owen Huhta 1 run (kick good)

MM — Justus McCann 34 run (kick good)

1A TRICO LEAGUE

W L

La Center (4-1) 4 0

Castle Rock 4 1

Seton Catholic (3-2) 3 1

Columbia-White Salmon 1 3

Goldendale 1 3

Fort Vancouver 0 5

LA CENTER 26, CASTLE ROCK 6

Castle Rock 0 6 0 0—  6

La Center 0 14 6 6—26

Second quarter

CR — Lane Partridge 68 pass from Chance Naugle (run fail)

LC — Micah Adams 44 pass from Tom Lambert (pass fail)

LC — Lambert 6 run (Colby Namanny from Lambert)

Third quarter

LC — Irving Alvarez 10 pass from Lambert (pass fail)

LC — Lambert 3 run (kick fail)

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — CR: Austin McQuilliams 20-66, Chance Naugle 6-(minus-15), Lane Partridge 1-4, Landon Gardner 1-6; LC: Jalen Ward 2-14, Tom Lambert 17-65, Davari Grauer 1-2, Bryten Schmitz 10-51.

PASSING — CR: Chance Naugle 7-24-0-126; LC: Tom Lambert 13-24-0-263.

RECEIVING — CR: Austin McQuilliams 1-3, Lane Partridge 3-85, Landon Gardner 3-38; LC: Colby Namanny 3-54, Micah Adams 4-103, Irving Alvarez 1-10, Levi Giles 2-66, Jeremy Humphrey 2-25, Bryten Schmitz 1-5.

SETON CATHOLIC 57, FORT VANCOUVER 12

Seton 14 22 14 7—57

Fort 0 6 6 0—12

First quarter

S — Lance Stuck 27 pass from Noah Carlos (pass failed)

S — Jack Callerame 19 run (Carlos run)

Second quarter

S — L. Stuck 28 pass from Carlos (Elijah Volk run)

S — Volk 13 pass from Carlos (Volk run)

S — CJ Hamblin 2 run (run failed)

F — Antonio Ronquillo 68 pass from Kaeleb Cvitkovich (pass failed)

Third quarter

S —Sean Emberlin 2 pass from Carlos (pass failed)

F — Nikolao Liufau 18 run (pass failed)

S — Ryan Stuck 5 pass from Carlos (Emberlin run)

Fourth quarter

S —L. Stuck 18 pass from Callerame (L. Stuck kick)

Individual statistics

RUSHING — Seton: Volk 15-194, Callerame 7-46, Hamblin 3-26, Carlos 4-(minus-12), Ken Koceja 2-9, Amann Au 2-13, team 1-(minus-8). Fort: Anthony Peake 6-20, Liufau 9-67, Cvitkovich 3-(minus-15).

PASSING — Seton: Carlos 17-24-1-237, Callerame 1-6-0-18, Hamblin 1-1-0-35. Fort: Cvitkovich 6-26-1-129.

RECEIVING —Seton: Hamblin 8-122, L. Stuck 4-79, Volk 3-26, Emberlin 3-58, R. Stuck 1-5. Fort: Ronquillo 3-113, Zebedee Santacruz 1-2, Tayvon Vance 1-11, Liufau 1-3.

OTHER WASHINGTON SCORES

Friday’s Games

Auburn Mountainview 42, Auburn 6

Bainbridge 28, South Kitsap 14

Ballard 13, Blanchet 6

Bellevue 24, Skyline 21

Brewster 38, Wahluke 6

Capital 33, Timberline 24

Cascade (Everett) 46, Everett 20

Cashmere 42, Cascade (Leavenworth) 21

Cheney 7, Lewis and Clark 6

Chewelah 34, Colfax 32

Chiawana 35, Walla Walla 7

Chief Sealth 20, Ingraham 14

Cle Elum/Roslyn 13, Granger 0

Cleveland 20, Franklin 0

Columbia (Burbank) def. Mabton, forfeit

Eastmont 35, Moses Lake Christian Academy 13

Eastside Catholic 42, Garfield 0

Eatonville 48, Franklin Pierce 0

Edmonds-Woodway 47, Shorewood 0

Ellensburg 22, Grandview 14

Fife 17, Orting 0

Glacier Peak 40, Archbishop Murphy 6

Hanford 28, Davis 0

Highland 26, Kittitas/Thorp 6

Interlake 35, Lindbergh 12

Kamiak 57, Jackson 14

Kamiakin 42, Southridge 0

Kennedy 53, Decatur 6

Kennewick 35, Hermiston, Ore. 8

Kentlake 41, Todd Beamer 0

Kentridge 55, Kent Meridian 19

King’s 42, Granite Falls 14

Lake Roosevelt 41, Manson 0

Lake Stevens 41, Snohomish 24

Lakeside (Nine Mile Falls) 46, Medical Lake 0

Lakewood 48, Stanwood 0

Lincoln 22, Lakes 21

Lind-Ritzville/Sprague 32, Kettle Falls 6

Marysville-Getchell 17, Cedarcrest 14

Marysville-Pilchuck 42, Arlington 19

Mead 26, Ferris 0

Meadowdale 13, Lynnwood 7

Montesano 42, Black Hills 14

Mt. Spokane 19, Central Valley 15

Newport 13, Deer Park 6

Newport-Bellevue 42, Hazen 8

North Central 40, Rogers (Spokane) 31

O’Dea 15, Seattle Prep 14

Okanogan 40, Warden 6

Olympia 17, River Ridge 13

Omak 53, Quincy 6

Prosser 28, Sunnyside 21

Pullman 28, East Valley (Spokane) 7

Reardan 29, Northwest Christian (Colbert) 6

Redmond 35, Juanita 3

Richland 58, Pasco 0

River View 41, Dayton/Waitsburg 6

Riverside 27, Freeman 0

Roosevelt 24, Nathan Hale 0

Royal 54, Wenatchee 6

Selah 43, East Valley (Yakima) 0

Shorecrest 43, Mountlake Terrace 0

Tenino 64, Rochester 40

W. F. West 40, Clover Park 12

Wahkiakum 49, Ilwaco 0

West Seattle 33, Lincoln 7

West Valley (Yakima) 31, Eisenhower 7

Woodinville 27, Inglemoor 14

Yelm 28, North Thurston 7

VOLLEYBALL

4A/3A GREATER ST. HELENS

W L

Camas 7 0

Kelso 7 1

Skyview 6 1

Mountain View 5 3

Union 4 4

Prairie 3 5

Evergreen 2 6

Heritage 1 7

Battle Ground 0 8

CAMAS 3, UNION 0

25-10, 25-23, 25-7

Camas

Highlights — Kiah Hollister 2 digs, 1 service points; Delaney Clark 5 digs, 5 kills; Grace Varsek 5 service points, 5 digs, 4 kills, 1 block; Chloe Ascuitto 4 kills, 2 blocks; Halle Reiter 14 service points, 3 aces, 7 digs; Jessie Westby 5 service points, 2 aces; Sydney Moltrum 9 service points, 3 aces, 24 assists, 7 digs; Emmy Hanse 3 service points, 1 ace, 10 kills, 6 digs; Alliyah Barnes 6 kills, 4 blocks, 1 dig.

JV — Camas 3-0

HERITAGE 3, BATTLE GROUND 0

27-25, 25-19, 25-16

Battle Ground

Highlights — Bethany Tuchardt 12 kills, 3 blocks, 2 aces, 10 digs; Abbi Hearron 3 kills, 5 digs; Miranda Maudlin 2 aces, 6 digs; Annabelle Murphy: 22 assists, 7 digs.

2A DISTRICT PLAYOFFS

Saturday’s matches

At Hudson’s Bay HS

G5, Woodland vs. Tumwater, 1 p.m.

G6, Ridgefield vs. W.F. West, 2:30 p.m.

Third place: G5 loser vs. G6 loser, 4:30 p.m.

Championship: G5 winner vs. G6 winner, 6 p.m.

1A DISTRICT TOURNAMENT

Saturday’s matches

Fourth-place: Elma at Hoquiam, 2 p.n.

Third-place: La Center vs. Castle Rock, TBA

Championship: King’s Way Christian vs. Goldendale, TBA

GIRLS SOCCER

4A/3A GREATER ST. HELENS

W L T Pts

Union 6 1 1 19

Camas 6 0 0 18

Skyview 5 1 1 16

Prairie 3 2 1 10

Mountain View 3 2 1 10

Kelso 3 3 0 9

Evergreen 2 6 0 6

Heritage 0 6 0 0

Battle Ground 0 7 0 0

CAMAS 2, UNION 1

Camas

Goals (assists) — Parker Mairs (un), Bella Burns (Jazzy Whittington); Goalkeeper saves — Keely Wieczorek 6.

Union

Goals (assists) — Maya Woods (Nia Washington); Goalkeeper saves — Taylor Tinnon 4. Coach’s standout — Abbey Kaip.

Halftime — Camas 1-0.

JV — Camas 2-0

C — Camas 1, Battle Ground 0

2A DISTRICT PLAYOFFS

Saturday’s matches

At Battle Ground HS

Third-place

Black Hills vs. Columbia River, 1 p.m.

Championship

Hockinson vs. Tumwater, 3 p.m.

1A DISTRICT PLAYOFFS

Saturday’s matches

At TBA

Fourth-place: Elma vs. Castle Rock

Third-place: La Center vs. King’s Way Christian

Championship: Montesano vs. Tenino

BOYS CROSS COUNTRY

1A DISTRICT CHAMPIONSHIP

At Harmony Sports Complex, 5,000 meters

Team scores — Seton Catholic 50, La Center 69, Tenino 71, Goldendale 77, Columbia-White Salmon 100, King’s Way Christian 133, Castle Rock 171.

Overall winner — Joseph Blanshan (La Center) 16:14

SETON CATHOLIC — 2, Koen Ross 17:05; 8, Paulo Vidales 17:47; 9, Gabriel Marcham 17:50; 15, Brett Lamey 18:38; 20, Cayden Lauder 18:52.

LA CENTER — 1, Blanshan 16:14; 5, Spencer Holm 17:25; 18, Anthony Larkin 18:45; 21, James Hallstrom 18:53; 34, Wade Cox 19:54.

COLUMBIA-WHITE SALMON — 12, Camden Uffelman 17:56; 16, August Lorincz 18:39; 28, Calvin Andrews 19:26; 29, Henry Wilson 19:26; 30, Nathaniel Chambers 19:27.

KING’S WAY CHRISTIAN — 5, Degenet Pratt 17:37; 23, Nathan Rose 18:56; 33, Hunter Baron 19:46; 40, Brayden Disbrow 20:27; 53, Lucas Fabianek 23:00.

CASTLE ROCK — 31, Colby Cook 19:31; 35, Tristan Reagor 19:57; 38, Kasen Meyers 20:17; 44, Marcus Fenison 20:04; 50, Caleio Knowlton 22:07.

GIRLS CROSS COUNTRY

1A DISTRICT CHAMPIONSHIP

At Harmony Sports Complex, 5,000 meters

Team scores — Seton Catholic 16, La Center 48, Castle Rock 78.

Overall winner — Alexis Leone (Seton Catholic) 18:11.

SETON CATHOLIC — 1, Leone 18;11; 2, Lara Carrion 18;12; 3, Avery Garrison 19:21; 4, Sara Cordova 19:37; 6, Alexandra Traffalis 20:21; 7, Virginia Carrion 20:50.

LA CENTER — 5, Lauren Fox 19:57; 10, Addison Crum 21:16; 12, Makayla Huber 22:04; 14, Tamsyn Lewis 22:47; 17, Hazel Allen 24:00.

CASTLE ROCK — 8, Kaitlyn Meyer 20:51; 28, Samantha Cook 29:26; 30, Jordynn Madden 29:50; 32, Emma Mallery 31:05; 33, Taylor Madden 31:40.

COLUMBIA-WHITE SALMON — 9, Ella Zimmerman 21:11; 13, Rian Pedersen 22:36; 15, Esther Kline 22:36.

KING’S WAY CHRISTIAN — 12, Savanna Woody 21:26; 20, Autumn Gaudet 24:18.

BOYS TENNIS

2A GSHL TOURNAMENT

At Vancouver Tennis Center

Thursday’s results

Doubles

Semifinals — Sam Crawford/Jeffrey Truong (Fort Vancouver) def. Peyton Yager/Hendrik Aykel (Ridgefield) 6-0, 6-0; Ryan Gruber/Mikey Nester (Ridgefield) def. Owyn Watts/Stephen Warren (Washougal) 6-1, 7-5.

Championship — Crawford/Truong def. Gruber/Nester 6-1, 6-2.

Loading...