Saturday, May 15, 2021
May 15, 2021

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results for March 31

By , Columbian Assistant Sports Editor
Published:

THURSDAY’S SCHEDULE

VOLLEYBALL

Skyview at Mountain View, 7 p.m.

Battle Ground at Prairie, 7 p.m.

Camas at Union, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Kelso at Skyview, 7 p.m.

Camas vs. Mountain View, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Prairie at Union, 7 p.m.

BASEBALL

Seton Catholic at La Center, DH, 3 p.m.

BOYS SOCCER

Washougal at Columbia River, 7 p.m.

Stevenson at Seton Catholic, 6:30 p.m.

Columbia Adventist at Toledo-Winlock, 4 p.m.

Ilwaco at La Center, 4:30 p.m.

TRACK AND FIELD

La Center, Goldendale at Columbia-White Salmon, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Ilwaco at King’s Way Christian, 3:30 p.m. at Club Green Meadows

La Center at Hoquiam, 3:30 p.m. at Highland GC

VOLLEYBALL

4A/3A GREATER ST. HELENS

W L

Camas 10 1

Kelso 9 3

Skyview 8 3

Mountain View 7 4

Union 6 5

Prairie 4 7

Heritage 3 9

Evergreen 3 9

Battle Ground 1 10

PRAIRIE 3, EVERGREEN 1

25-23, 25-17, 22-25, 25-18

Prairie

Ella Conklin 7 kills, 6 blocks, 11, 2 aces; Taylor Judah 7 kills, 1 block, 2 digs, 4 aces; Emma Eterno 26 assists, 2 kills, 8 digs; Ivy Hayes 19 digs, 1 kill; Rachel Frazier 12 assists, 6 kills, 3 blocks, 7 digs, 3 aces.

CAMAS 3, KELSO 2

21-25, 25-23, 26-28, 25-13, 15-13

Kelso

Highlights — Kiah Hollister 7 service points, 2 digs; Delaney Clark 13 kills, 2 digs; Grace Varsek 15 Kills, 7 service points, 7 digs; Chloe Ascuitto 9 kills, 2 blocks; Halle Reiter 5 service points, 1 ace, 16 digs; Jessie Westby 3 service points, 1 ace, 10 digs; Sydney Moltrum 4 service points,55 assists, 6 digs; Emmy Hansen 18 kills, 17 service points, 1 ace, 11 digs; Alliyah Barnes 3 service points, 3 kills, 4 blocks, 2 digs.

SKYVIEW 3, HERITAGE 0

25-21, 25-20, 25-15

Skyview

Highlights — Angela Olson 8 digs; Emily Wood 21 digs,  5 assists; Kayden Thomas  2 dig, 13 kills, 3 aces; Makenna Eoff  4 kill, 3 digs, 1 block, 1 assist; Avalon Watkins 6 digs, 26 assists, 1 ace; Riley Hill  4 digs, 1 assists, 7 kills; Brooke Olson 2 digs; Annie Hite 5 digs, 16 assists; Maddie Flynn 3 digs; Lauren Harris 5 digs, 8 kills, 1 block, 2 aces; Madi Wallman 5 digs, 1 kills, 1 assist ; Tyra Schaub 5 digs, 1 blocks, 18 kills.

Heritage

Highlights — Ashley Lehman 13 digs, 1 ace; Ryan Isam 1 dig, 17 assists; Keanna Salavea 9 kills, 2 blocks; Katie Peneueta 4 kills, 7 blocks, 2 digs; Ariah Nassey 4 kills, 2 digs.

BASEBALL

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

COLUMBIA RIVER 13,

HOCKINSON 3

Hockinson 210 00 —3 2 2

River 110 56 —13 7 3

Hockinson

Pitching —Oldham 3 IP, 2 H, 4 ER, 4 K, 5 BB, loss; Chambers 1 IP, 3 H, 0 ER, 1 K, 2 BB; Bonife 0 IP, 1 H, 4 ER, 2 BB; Cunnigham 0 IP, 1 H, 1 ER; Highlights — Warnke 1-1, RBI, 2 BB; Wall 1-3.

Columbia River

Pitching — Sam Boyle 2.2 IP, 1 H, 1 ER, 3 K , 4 BB; Nick Alder 2.1 IP, 1 H, 0 R, 3 K, 3 BB, win; Highlights — Nick Alder 1-2, 2 runs; Sam Boyle 2-4, 2 runs, 3 RBI; Casey Struckmeier 1-2, 2 runs, RBI; Sawyer Parkin 1-4, run, 3B, 2 RBI; Brett Runyon 1-1, HR, 2 runs, RBI; Chris Parkin 1-2, run.

MARK MORRIS 3, WASHOUGAL 2

Wash. 101 000 0—2 3 4

MM 001 020 x—3 6 3

Washougal

Pitching — Treyton Briggs 5 IP, 6 H, 1 ER, 4 K, 1 BB, loss; Trenton Hamilton 1 IP, 0 H, 0 R, 1 K; Highlights — Damien Panko 1-3, 2 runs; Xavier Gilmore 1-4, RBI; Tristan Farrell 1-3, RBI.

Mark Morris

Pitching — Stephen Hammergren 7 IP, 3 H, 2 ER, 9 K, 6 BB, win; Highlights — C. Jensen 1-3, 2 runs; L. Bartell 2-3, run, 2B, RBI;  Hammergren 1-2, 2 RBI; J. Noel 1-2; Lamb 1-2.

WOODLAND 12, HUDSON’S BAY 11

Bay 009 200 0—11 9 2

Woodland 300 170 1—12 7 4

Hudson’s Bay

Pitching — Chanz Flores 4 IP, 5 H, 3 ER, 4 K, 2 BB; Walker Laddusaw 0.1 IP, 0 H, 4 ER, 3 BB; Evan Bearden 2 IP, 2 H, 2 ER, 3 K, 4 BB, loss; Highlights — Elias Estrada 1-4, run, 2B, 2 RBI; Dylan Damos 1-4,run, RBI; Brian Terry 2-4, run, RBI; Chanz Flores 1-3, run, RBI; Chase Hart 1-2, 2B, 2 runs; Jason Soumokil 1-4, run, 2 RBI; Raven Barnes 2-3, run, 2B, 2 RBI.

Woodland

Pitching — Woodward 4.1 IP, 7 H, 6 ER, 9 K; Martynowiez 0.2 IP, 0 H, 0 ER, 1 BB; Ulibarri 2 IP, 2 H, 0 ER, 1 K, win; Highlights — Ulibarri 1-3, 2 run, RBI; Gressett 2-4, run, 2 RBI; Hughes 1-3, 2B, run; Norton 1-2, 2 runs, RBI; Hix 1-3, run, 3 RBI; Morales 1-2, 2 runs, 2B, RBI.

HUDSON’S BAY 12, WOODLAND 7

Bay 308 010 —12 9 4

Woodland 032 101 —7 7 1

Hudson’s Bay

Pitching — Chase Hart 4 IP, 6 H, 2 ER, 4 K, 4 BB, win; Jason Soumokil 1.1 IP, 1 H, 0 ER, 1 K, 3 BB; Highlights — Duke Beamer 2-4, 2 runs, 2B, RBI; Brian Terry 2-4, run, 2 RBI; Chase Hart 2-4, 2 RBI; 1-2; Evan Bearden 1-2, 2B; Raven Barnes 2-3, run, 2B, 2 RBI.

Woodland

Pitching — Blottenberg 2.1 IP, H, 5 ER, 4 K, 3 BB, loss; Crenshaw 0.1 IP, 2 H, 3 ER; Woodward 0.1 IP, 0 H, 0 R, 2 K; Norton 3 IP 3 H, 1 ER, 1, 2K, 1BB; Highlights — Ulibarri 2-4, run; Blottenberg 1-3, run; Gressett 1-3, RBI; Young 1-2, 2 run; Hughes 1-1, 2 run, RBI; Morales 1-1, run, RBI.

RIDGEFIELD 9, R.A. LONG 2

BOYS SOCCER

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

COLUMBIA RIVER 2,

WOODLAND 1

Columbia River

Goals (assists) — Logan Simmons (Greer Snellman) Alex Brown (Alex Harris). Goalkeeper saves — Cameron Givvenns 5.

Halftime — Columbia River 1-0

JV — Columbia River 8-0.

1A TRICO LEAGUE

KING’S WAY CHRISTIAN 2

COLUMBIA-WHITE SALMON 1, OT-PKs

(King’s Way wins PKs 4-2)

King’s Way Christian

Goal (assist) — Brooks Castleberry (Luke Gomes). PKs goals — Cole Roalsen, Hunter Baron, Cameron Patterson. Goalkeeper saves — Evan Hernandez 5, plus 3 PK saves. Coach’s standout — Evan Hernandez.

Halftime — Columbia 1-0.

BOYS TRACK AND FIELD

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

COLUMBIA RIVER 89,

HOCKINSON 53

At Hockinson

100 — Arnett (CR) 11.46; 200 — Arnett (CR) 23.9; 400 — Dennison (CR) 59.46; 800 — Helmes (CR) 2:09; 1,600 — Saeman (H) 4:33; 3,200 — Saeman (H) 10:23; 110 hurdles — Davenport (C) 16.58; 300 hurdles — Hsu (H) 49.09; 400 relay — Columbia River 46.30; 1,600 relay — Hockinson 3:50.42; Shot put — Dobbe (H) 36-1; Discus — Thompson (H) 80-11.75; Javelin — Wheeler (H) 161-5; Long jump — Pekarek (CR) 18-5.5; Triple jump — Sturtevant (CR) 34-7; High jump — Johnson (H) 5-6; PV — Levi Williams (CR) 12-0.

AT HUDSON’S BAY

Team scores — Ridgefield 70, Washougal 60; Washougal 76, Hudson’s Bay 59; Ridgefield 84, Hudson’s Bay 55.

At Hudson’s Bay

100 — Brig Griffin (W) 12.03; 200 — Brig Griffin (W) 23.77; 400 — Truckee Morton (HB) 59.24; 800 — Samuel Grice (W) 2:11.43; 1,600 — Samuel Grice (W) 4:53.42; 3,200 — Austin Vega (R) 10:54.09; 110 hurdles — Aiden Wise (R) 15.58; 300 hurdles — Aiden Wise (R) 43.73; 400 relay — Ridgefield 48.22; 1,600 relay — Ridgefield 3:45.84; Shot put — Joseph Landerholm (R) 49-5; Discus — Joseph Landerholm (R) 34-11; Javelin — Jakob Braunstein (R) 157-11; Long jump — Wiliiam Cooper (W) 18-11; Triple jump — Trent Miller (R) 37-2; High jump — Brig Griffin (W) 5-2; Pole vault — Justin Nichols 9-0.

MARK MORRIS 103,

FORT VANCOUVER 34

At Mark Morris

100 — George Mosier (MM) 12.11; 200 — George Mosier (MM) 25.27; 400 — Alejandro Jimenez Estrada (FV) 1:18.32; 800 — Cohen Thomas (FV) 2:19.91; 1,600 — Adam Nixon (MM) 4:55.53; 3,200 — Adam Nixon (MM) 10:50.77; 110 hurdles — Rylan Jewel (MM) 18.76; 300 hurdles — J’Quan Collins (FV) 46.04; 400 relay — Fort Vancouver 50.37; 1,600 relay — Mark Morris 4:39.09; Shot put — Chastin Murders (MM) 33-3.5; Discus — Joshua Elvestrom (FV) 85-9; Javelin — Kenan Weinmaster (FV) 98-11; Long jump — J’Quan Collins (FV) 17-4; Triple jump — J’Quan Collins (FV) 37-5; High jump — George Mosier (MM) 5-4.

WOODLAND 127, R.A. LONG 60

At R.A. Long

100 — Cole Logan (W) 12.23; 200 — Christopher King (RAL) 25.02; 400 — Brock Massey (W) 57.18; 800 — Jordan Lamoreaux (W) 2:13.85; 1,600 — Jordan Lamoreaux (W) 4:56.80; 3,200 — Aidan Rivers (W) 11:07.66; 110 hurdles — N/A; 300 hurdles — Cole Logan (W) 45.21; Shot put — Jason Bowman (W) 47-4.5; Discus — Jason Bowman (W) 117-8; Javelin — Noah Gilchrist (RAL) 147-7; Long jump — Hewson Nguyen (RAL) 18-11; Triple jump — Hewson Nguyen (RAL) 40-3; High jump — Teddy Dunmire (W) 4-4; Pole vault— Judeah Sanders (W) 14-0.

1A TRICO LEAGUE

CASTLE ROCK 61.7, SETON CATHOLIC 59, KING’S WAY CHRISTIAN 50.3

At Seton Catholic

100 — Simeon McLoed (KW) 12.42; 200 — Lance Stuck (SC) 25.32; 400 — Simeon McLeod (KW) 58.72; 800 — Nathan Rose (KW) 2:10.28; 1,600 — Degenet Pratt (KW) 4:56.05; 3,200 — Koen Ross (SC) 11:24.25; 110 hurdles — Cooper Volkman (KW) 18.82; 300 hurdles — Ben Ross (SC) 57.57; 400 relay — Castle Rock 49.24; 1,600 relay — Seton Catholic 4:06.09; Shot put — Karch Kipp (KW) 37-5.5; Discus — Grant Kincaid (CR) 102-4; Javelin — Grant Kincaid (CR) 115-2.5; Long jump — Isaac Trigsted (CR) 18-6; Triple jump — Lance Wirkkala (CR) 37-7.5; High jump — Cooper Volkman (KW) 5-2; Pole vault — Koen Ross (SC) 9-6.

GIRLS TRACK AND FIELD

COLUMBIA RIVER 97, HOCKINSON 46

At Hockinson

100 — Russell (CR) 13.16; 200 — Nadal (H) 27.81; 400 — Burgad (CR) 1:05.65; 800 — Allyson Peterson (H) 2:25; 1,600 — Bailey (CR) 5:41; 3,200 — Peterson (H) 13:22; 100 hurdles — Johnson (CR) 17.96; 300 hurdles — Johnson 52.81; 400 relay — Columbia River 54.18; 800 relay — Columbia River 1:59.45; 1,600 relay — Columbia River 4:49.94; Shot put — Dejong (CR) 27-5; Discus — Dejong (CR) 80-3; Javelin — Racanelli (H) 76-4; Long jump — Nadal (H) 13-9; Triple jump — Knight (CR) 28-3; High jump — Knight 4-4; Pole vault — Grace Hopkins (CR) 7-6.

AT HUDSON’S BAY

Team scores— Ridgefield 73, Washougal 70, Washougal 81, Hudson’s Bay 58, Ridgefield 101, Hudson’s Bay 40.

At Hudson’s Bay

100 — Meridian Naylor (HB) 14.60; 200 — Ava Kruckenberg (R) 27.41; 400 — Natalie Andrew (R) 1:06.69; 800 — Emily Rabus (W) 2:38.56; 1,600 — Sydnee Boothby (W) 5:17.18; 3,200 — Elle Thomas (W) 11:19.55; 100 hurdles — Lauren Bennett (W) 18.09; 300 hurdles — Jamie Maas (W) 53.56; 400 relay — Ridgefield 54.16; 800 relay — Ridgefield 2:05.08; 1,600 relay — Washougal 4:29.01; Shot put — Harling Flores (R) 30-2; Discus — Harling Flores (R) 77-11; Javelin — Kelli Krsul (R) 85-1; Long jump — Ava Kruckenberg (R) 16-9; Triple jump — Lauren Bennett (W) 31-11; High jump — Carissa De La Rocha (W) 5-0; Pole vault — Katie Stevens (W) 8-6.

MARK MORRIS 67,

FORT VANCOUVER 64

At Mark Morris

100 — Madi Stacy (MM) 14.71; 200 — Macie Balkan (MM) 28.79; 400 — Isabelle Allen (MM) 1:09.08; 800 — Shelby Willett (FV) 2:47.19; 1,600 — Lily Koski-Haase (MM) 5:58.06; 3,200 — Dani Buttrell (FV) 12:24.16; 100 hurdles — Erica Snyder (MM) 19.67; 300 hurdles — Emma Fisher (MM) 53.42; 400 relay — Mark Morris 54.85; 800 relay — Mark Morris 1:58.43; 1,600 relay — Fort Vancouver 4:49.03; Shot put — Victoria McCabe (FV) 19-10; Discus — Ainslie (MM) 48-8; Javelin — Victoria McCabe (FV) 58-1; Long jump — Macie Balkan (MM) 15-5.5; Triple jump — Erica Sndyer (MM) 29-8.5; High jump — Cassidy Bonsor (MM) 4-0.

WOODLAND 109, R.A. LONG 104

At R.A. Long

100 — Kathryn Chapin (RAL) 13.40; 200 — Kathryn Chapin (RAL) 27.59; 400 — Meredith Chesley (RAL) 1:10.70; 800 — Riley Stading (W) 2:50.31; 1,600 — Annika McCarty (W) 6:37.60; 3,200 — Kailey Beaudoin (RAL) 13:25; 100 hurdles — Lucy George (W) 15.72; 300 hurdles — N/A; 400 relay — R.A. Long 54.90; 800 relay — N/A; 1,600 relay — R.A. Long 5:15.60; Shot put — Jaxyn Jones (RAL) 27-3; Discus — Ruby Heidgerken (W) 90-6.5; Javelin — Lucy George (W) 111-7; Long jump — Lucy George (W) 16-10; Triple jump — Kennedy Huesties (W) 31-8; High jump — Lucy George (W) 5-6; Pole vault — Miranda Allen (RAL) 7-0.

SETON CATHOLIC 67, CASTLE ROCK 44, KING’S WAY CHRISTIAN 44

At Seton Catholic

100 — Kacey Krippner (KW) 13.7; 200 — Kacey Krippner (KW) 29.22; 400 — Alexandra Trefallis (SC) 1:05.35; 800 — Sara Cordova (SC) 2:34.66; 1,600 — Lara Carrion (SC) 5:28.60; 3,200 — Lara Carrion (SC) 11:56.54; 100 hurdles — Camille Vaughan (KW) 20.81; 300 hurdles — Maddie Chase 59.784; 400 relay — Castle Rock 55.67; 800 relay — King’s Way Christian 2:00.4; 1,600 relay — Seton Catholic 4:28.63; Shot put — Jocelyn Enriquez (SC) 24-7.5; Discus — Nalwange Nsubuga (SC) 78-9; Javelin — Kynsi Bayes (CR) 78-9; Long jump — Kacey Krippner (KW) 14-6.5; Triple jump — Brooke Wirkkala (CR) N/A; High jump — Paige Kessler (CR) 5-4. Pole vault — N/A.

GIRLS TENNIS

COLUMBIA RIVER 6,

WASHOUGAL 0

Singles — Piper Rylander (CR) d. Sam Klopman 6-3, 6-3; Ari Domniti (CR) d. Merritt Jones 6-3, 7-6; Aubrey Burnham (CR) def. Lexi Kneipp (WHS) 6-0, 6-1

Doubles — Lauren Dreves/Grace Rudi (CR) d. Skylar Bea/Taylor Gibbons 6-4, 6-0; Reese Rylander/Ali Dreves (CR) d. Ellie Lewis/Lauren Rabus 6-2, 6-1; Maia Wolverton/Annabella Madrigal (CR) def. Hadley Jones/Jaisa Wilson 6-3, 6-4.

HOCKINSON 6, RIDGEFIELD 0

Singles — Madison Dyer (H) d. Grace Gama 7-5, 7-6; Ella Meier (H) d. Sajal Antal 6-2, 6-0; Delaney Chappelle (H) d. Faith Swan 6-0, 6-0.

Doubles — Lillie Mueller/Grace Pool (H) d. Kailyn Ruddy/Ellie Gardner 6-0, 6-0; Molly Romanchock/Reagan Hough (H) d. Karis Felton/Reese Gentemann 6-1, 6-0; Addison Chappell/Grace Abbott (H) d. Jojo Hughes/Sienna Fulton 6-0, 6-0.

Loading...