Thursday, June 24, 2021
June 24, 2021

Linkedin Pinterest

Woodland’s Jason Bowman feels good about his school record in javelin

Senior wins event at 2A district and is 2nd in shot put

By , Columbian Assistant Sports Editor
Published:
3 Photos
Jason Bowman of Woodland released the javelin on his winning mark of 187 feet, 11 inches at the 2A district track and field meet at Washougal High.
Jason Bowman of Woodland released the javelin on his winning mark of 187 feet, 11 inches at the 2A district track and field meet at Washougal High. (Tim Martinez/The Columbian) Photo Gallery

WASHOUGAL — When Woodland’s Jason Bowman released his winning throw in the javelin at the 2A district track and field meet, he knew it was going to be a good one.

He could feel it.

“That was the throw that hurt the least,” Bowman said of his effort of 187 feet, 9 inches — an improvement of his personal best of 179-8 set at districts two years ago. “It beat the school record, so it was awesome. It was fun.”

It was a busy Thursday afternoon for the senior, who also placed second in the shot put (51-8).

Early in the meet, Bowman was bouncing between the javelin and the shot put.

“The javelin and shot always go together (on the meet schedule) for some reason,” Bowman said. “I guess they suspect shot putters are not throwing javelin for some reason. It’s pretty normal, but today was a bit different because it’s districts and there are certain rules they have to follow.”

Bowman is heading to prestigious Harvey Mudd College in Southern California in the fall to study engineering.

He often likes to take a cerebral approach to his events. It’s not all just arm and body strength.

“Track is definitely not simple,” Bowman said. “There another realm to it. I like to watch videos of coaches talking about the best way not to hurt yourself, or the best way to get the most out of yourself.”

Bowman said he felt good about his efforts Thursday, despite finishing second in the shot put, where Joseph Landerholm continued Ridgefield’s dominance in the event with Landerholm winning with a mark of 56-6.

“Joseph Landerholm had a really good throw,” Bowman said. “I heard over 56, so congrats to him. That’s two feet over my PR.”

Landerholm also scored a win over Bowman in the discus with a winning mark of 151-5.

Woodland’s Lucy George also kept busy on Thursday, winning the 100-meter hurdles (15.01 seconds), javelin (127-5) and high jump  (5-0) and placing second in the long jump.

In the girls 1,600, Hockinson’s Allyson Peterson led Washougal freshman Elle Thomas, who set the pace for three laps. Then the Air Force-bound senior took off, pulling away for a win in 5:11, with Washougal’s Sydney Boothy taking second followed by Thomas.

Thomas got the win over Peterson in the 3,200, winning in 11:51.79.

R.A. Long freshman Kathryn Chapin won the girls 100 meters (12.98) and pole vault (9-6). Columbia River’s Lucia Ianello was also a dual-winner, taking the 400 (1:02.00) and 800 (2:21.38).

Other local winners included Ridgefield Ava Kruckenberg in the 200 (27.02), Ridgefield’s Harling Flores in the shot put (35-5) and Washougal’s Isabella Juhl in the discus (100-10.5).

On the boys side, Ridgefield’s Aiden Wise won the 110 hurdles (14.97) and 300 hurdles (39.94).

In the pole vault, Woodland’s Judeah Sanders and Columbia River’s Levi Williams both cleared 14 feet, with Sanders getting the win on fewer attempts.

Also, Columbia River’s Daniel Barna in the 800 meters. (2:02.73)

Tumwater won the boys team title. Washougal won the girls crown.

2A DISTRICT CHAMPIONSHIP

At Washougal HS

Boys Winners, plus locals in top 4

100 — 1, Noah Cunningham (Tumwater) 11.08; 4, Enzo Oliverio (Hockinson) 11.65.

200 — 1, Talon Betts (Rochester) 22.87; 3, Ethan Arnett (Columbia River) 22.55; 4, Enzo Oliverio (Hockinson) 23.95.

400 — 1, Brian Le (Tumwater) 50.74; 3, Deacon Dietz (Mark Morris) 54.38.

800 — 1, Daniel Barna (Columbia River) 2:02.73; 2, Timothy Bradshaw (Ridgefield) 2:04.10; 4, Trevan Bischoff (Hockinson) 2:05.43.

1,600 — 1, Cody Klingelhoffer (Tumwater) 4:28.70; 2, Daniel Barna (Columbia River) 4:29.93; 3, Trevan Bischoff (Hockinson) 4:30.52.

3,200 — 1, Julian Campos (Aberdeen) 9:54.84; 3, Joshua Saeman (Hockinson) 10:03.55; 4, Samuel Grice (Washougal) 10:04.73.

110 hurdles — 1, Aiden Wise (Ridgefield) 14.97; 3, J’Quan Collins (Fort Vancouver) 16.54.

300 hurdles — 1, Aiden Wise (Ridgefield) 39.94; 3, Cole Logan (Woodland) 42.63.

400 relay — 1, Tumwater 44.68; 2, Hockinson 45.87; 4, R.A. Long 46.33.

1,600 relay — 1, Tumwater 3:35.04; 2, Ridgefield 3:39.07; 4, Columbia River 3:44.23.

Shot put — 1, Joseph Landerholm (Ridgefield) 56-6; 2, Jason Bowman (Woodland) 51-7.

Discus — 1, Joseph Landerholm (Ridgefield) 151-5; 2, Jason Bowman (Woodland) 147-0; 4, Hamson Eram (RA Long) 135-2.5.

Javelin — 1, Jason Bowman (Woodland) 187-9; 2, Cody Wheeler (Hockinson) 177-3; 3, Jakob Braunstein (Ridgefield) 157-8.

Long jump — 1, Noah Cunningham (Tumwater) 21-5; 2, Deacon Dietz (Mark Morris) 20-11.5; 3, Hewson Nguyen (RA Long) 20-7.

Triple jump — 1, Andrew Troeh (Aberdeen) 41-5.5; 2, Hewson Nguyen (RA Long) 40-3.5; 3, J’Quan Collins (Fort Vancouver) 39-10.5.

High jump — 1, Andrew Troeh (Aberdeen) 6-2; 4, Mateo Varona (Hudson’s Bay) 5-8.

Pole vault — 1, Judean Sanders (Woodland) 14-0; 2, Levi Williams (Columbia River) 14-0; 3, Luke Hongel (Columbia River) 11-6; 4, Christopher King (RA Long) 11-6.

Girls winners, plus locals in top 4

100 — 1, Kathryn Chapin (RA Long) 12.98; 2, Nora Roscoe (Hockinson) 13.06; 3, Emma Fisher (Mark Morris) 13.11; 4, Madison Ruddy (Ridgefield) 13.46.

200 — 1, Ava Kruckenberg (Ridgefield) 27.02; 2, Kathryn Chapin (RA Long) 27.47; 3, Grace Russell (Columbia River) 27.58; 4, Anna Nadal (Hockinson) 27.94.

400 — 1, Lucia Ianello (Columbia River) 1:02.00; 2, Madison Ruddy (Ridgefield) 1:02.83; 3, Jamie Maas (Washougal) 1:03.35; 4, Miranda Gonzalez (Hudson’s Bay) 1:04.25.

800 — 1, Lucia Ianella (Columbia River) 2:21.38; 2, Jamie Maas (Washougal) 2:24.77; 3, Jordyn Gutridge (Hockinson) 2:26.54; 3, Hanna Bailey (Columbia River) 2:27.46.

1,600 — 1, Allyson Peterson (Hockinson) 5:11.81; 2, Sydnee Boothby (Washougal) 5:11.86; 3, Elle Thomas (Washougal) 5:15.20.

3,200 — 1, Elle Thomas (Washougal) 11:51.79; 2, Allyson Peterson (Hockinson) 11:55.68; 3, Sydnee Boothby (Washougal) 12:12.79; 4, Danijela Buttrell (Fort Vancouver) 12:27.93.

100 hurdles — 1, Lucy George (Woodland0 15.01; 3, Erica Snyder (Mark Morris) 17.09; 4, Lauren Bennett (Washougal) 17.78.

300 hurdles — 1, Victoria Silverman (Shelton) 48.78; 4, Emma Fisher (Mark Morris) 50.52.

400 relay — 1, Ridgefield 52.54; 2, R.A. Long 52.66.

800 relay — 1, Tumwater 1:51.27; 3, Columbia River 1:52.13; 4, Mark Morris 1:52.37.

1,600 relay — 1, Columbia River 4:13.04; 3, Washougal 4:21.28.

Shot put — 1, Harling Flores (Ridgefield) 35-5; 3, Isabella Juhl (Washougal) 33-7.

Discus — 1, Isabella Juhl (Washougal) 100-10.5; 4, Harling Flores (Ridgefield) 90-5.

Javelin — 1, Lucy George (Woodland) 127-5.

Long jump — 1, Alyssa Duncan (Tumwater) 17-0.5; 2, Lucy George (Woodland) 16-11.25; 3, Grace Russell (Columbia River) 15-8.25.

Triple jump — 1, Alyssa Duncan (Tumwater) 35-5.75; 2, Kennedy Huesties (Woodland) 33-3; 3, Lauren Bennett (Washougal) 32-8; 4, Erica Snyder (Mark Morris) 32-6.

High jump — 1, Lucy George (Woodland) 5-0; 3, Carissa De La Rocha (Washougal0 4-10; 4, Breyelle Box (RA Long) 4-10.

Pole vault — 1, Kathryn Chapin (RA Long) 9-6; 3, Katie Stevens (Washougal) 9-0; 4, Grace Hopkins (Columbia River) 9-0.

Loading...