Wednesday, October 20, 2021
Oct. 20, 2021

Linkedin Pinterest

Weekly high school sports schedule, May 17-22

By , Columbian Sports Editor
Published:

MONDAY, MAY 17

BOYS BASKETBALL

Hudson’s Bay at Columbia River, 7 p.m.

Mark Morris at Washougal, 7 p.m.

R.A. Long at Ridgefield, 7 p.m.

Hockinson at Fort Vancouver, 7:30 p.m.

Goldendale at Seton Catholic, 7 p.m.

Columbia Adventist at Mossyrock, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Columbia Adventist at Mossyrock, 5:30 p.m.

BASEBALL

Battle Ground vs. Skyview, 7 p.m. at Propstra Stadium

Union at Kelso, 4 p.m.

Heritage at Evergreen, 4 p.m.

SOFTBALL

Mountain View at Battle Ground, 4 p.m.

Prairie at Heritage, 4 p.m.

Camas at Kelso, 4 p.m.

BOYS SOCCER

Prairie at Evergreen, 7 p.m.

Kelso at Heritage, 7 p.m.

Mountain View at Battle Ground, 7 p.m.

GIRLS TENNIS

Prairie at Evergreen, 3:30 p.m.

Kelso at Heritage, 3:30 p.m.

Mountain View at Battle Ground, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Battle Ground vs. Evergreen, 3 p.m. at Fairway Village

Camas vs. Mountain View, 3 p.m. at Fairway Village

Kelso vs. Skyview, 3 p.m. at Tri-Mountain

Prairie vs. Union, 3 p.m. at Camas Meadows

GIRLS BOWLING

Prairie vs. Camas, 3:15 p.m. at Hazel Dell Lanes

Union vs. Mountain View, 3:15 p.m. at Hazel Dell Lanes

Kelso vs. Skyview, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Heritage vs. Evergreen, 3:15 p.m. at Hazel Dell Lanes

Mark Morris vs. Columbia River, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

TUESDAY, MAY 18

BOYS BASKETBALL

Camas at Union, 7 p.m.

Battle Ground at Evergreen, 7 p.m.

Heritage at Kelso, 7 p.m.

Columbia River at Woodland, 7:30 p.m.

Castle Rock at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

Washington School for Deaf at Firm Foundation, 7 p.m.

Pe Ell at Columbia Adventist, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Union at Camas, 7 p.m.

Kelso at Heritage, 7 p.m.

Battle Ground at Mountain View, 7 p.m.

Mark Morris at Washougal, 7 p.m.

Fort Vancouver at Hockinson, 7:30 p.m.

La Center at King’s Way Christian, 6 p.m.

Goldendale at Seton Catholic, 7 p.m.

Stevenson at Toledo, 7 p.m.

Rainier at Kalama, 6:30 p.m.

Pe Ell at Columbia Adventist, 5:30 p.m.

WRESTLING

Castle Rock at W.F. West, 5 p.m.

BASEBALL

Battle Ground at Camas, 4 p.m.

Mountain View at Union, 4 p.m.

Heritage at Prairie, 4 p.m.

SOFTBALL

Mountain View at Skyview, 4 p.m.

Prairie at Union, 4 p.m.

Camas at Evergreen, 4 p.m.

TRACK AND FIELD

Battle Ground at Kelso, 3:30 p.m.

Skyview at Union, 3:30 p.m.

Heritage at Prairie, 3:30 p.m.

Mountain View at Evergreen, 3:30 p.m.

GIRLS TENNIS

Camas at Prairie, 3:30 p.m.

Skyview at Kelso, 3:30 p.m.

Mountain View at Union, 3:30 p.m.

BOWLING

Columbia River vs. Hudson’s Bay, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

WEDNESDAY, MAY 19

BOYS BASKETBALL

Hockinson at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Fort Vancouver at Washougal, 7 p.m.

La Center at Goldendale, 7 p.m.

Castle Rock at King’s Way Christian, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Seton Catholic, 7 p.m.

Stevenson at Napavine, 7 p.m.

Onalaska at Kalama, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Hudson’s Bay at Camas, 7 p.m.

R.A. Long at Ridgefield, 7 p.m.

WRESTLING

Washougal, Mark Morris, Fort Vancouver at Hudson’s Bay, 6 p.m.

Woodland, Hockinson at Columbia River, 6 p.m.

Kalama at Stevenson, 5 p.m.

BASEBALL

Camas at Skyview, 4 p.m.

Mountain View at Kelso, 4 p.m.

Prairie at Evergreen, 4 p.m.

SOFTBALL

Skyview at Battle Ground, 4 p.m.

Union at Heritage, 4 p.m.

Evergreen at Kelso, 4 p.m.

BOYS SOCCER

Camas at Prairie, 7:30 p.m.

Skyview at Kelso, 7 p.m.

Union vs. Mountain View, 7 p.m. at McKenzie Stadium

GIRLS TENNIS

Evergreen at Camas, 3:30 p.m.

Heritage at Skyview, 3:30 p.m.

Battle Ground at Union, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Battle Ground vs. Kelso, 3 p.m. at Three Rivers

Evergreen vs. Heritage, 3 p.m. at Fairway Village

Prairie vs. Skyview, 3 p.m. at Tri-Mountain

Mountain View vs. Union, 3 p.m. at Camas Meadows

GIRLS BOWLING

Mountain View vs. Battle Ground, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Kelso vs. Camas, 3:15 p.m. at Hazel Dell Lanes

Evergreen vs. Union, 3:15 p.m. at Hazel Dell Lanes

Heritage vs. Skyview, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Ridgefield vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

BOYS SWIMMING

Battle Ground, Prairie, Hockinson, La Center at Mark Morris, R.A. Long, 4 p.m.

Camas at Kelso, 4 p.m.

THURSDAY, MAY 20

BOYS BASKETBALL

Skyview at Union, 7 p.m.

Evergreen at Battle Ground, 7 p.m.

Mountain View at Kelso, 7 p.m.

Firm Foundation at Mossyrock, 7 p.m.

Columbia Adventist at Willapa Valley, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Skyview at Camas, 7 p.m.

Kelso at Prairie, 7 p.m.

Evergreen at Mountain View, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Hockinson, 7:30 p.m.

Washougal at Fort Vancouver, 7:30 p.m.

R.A. Long at Mark Morris, 7 p.m.

Goldendale at La Center, 6 p.m.

Castle Rock at King’s Way Christian, 6 p.m.

Seton Catholic at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

Napavine at Stevenson, 7 p.m.

Kalama at Onalaska, 7 p.m.

Columbia Adventist at Willapa Valley, 5:30 p.m.

BOYS SOCCER

Evergreen at Camas, 7 p.m.

Heritage at Skyview, 7 p.m.

Battle Ground at Union, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Battle Ground vs. Evergreen, 3:15 p.m. at Hazel Dell Lanes

Heritage vs. Camas, 3:15 p.m. at Hazel Dell Lanes

Prairie vs. Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Hudson’s Bay vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

FRIDAY, MAY 21

BOYS BASKETBALL

Skyview at Camas, 7 p.m.

Mountain View at Heritage, 7 p.m.

Washougal at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Ridgefield at Mark Morris, 7 p.m.

Woodland at Hockinson, 7 p.m.

Fort Vancouver at R.A. Long, 7 p.m.

La Center at Seton Catholic, 7 p.m.

Winlock at Kalama, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Skyview at Union, 7 p.m.

Prairie at Heritage, 7 p.m.

Evergreen at Battle Ground, 7 p.m.

BASEBALL

Heritage at Evergreen, 4 p.m.

Kelso vs. Mountain View, 4 p.m. at Union

Skyview at Camas, 4 p.m.

Union at Battle Ground, 4 p.m.

SOFTBALL

Heritage at Evergreen, 4 p.m.

Kelso vs. Mountain View, 4 p.m. at Union

Skyview at Camas, 4 p.m.

Union at Battle Ground, 4 p.m.

BOWLING

Columbia River vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Mark Morris vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

SATURDAY, MAY 22

BOYS BASKETBALL

Goldendale at Castle Rock, 2:30 p.m.

Kalama at Stevenson, 1:30 p.m.

Firm Foundation at Naselle, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Hudson’s Bay at Washougal, 1:30 p.m.

Ridgefield at Mark Morris, 10:30 a.m.

R.A. Long at Fort Vancouver, 1:30 p.m.

La Center at Seton Catholic, 7 p.m.

Goldendale at Castle Rock, 1 p.m.

Columbia-White Salmon at King’s Way Christian, 1:30 p.m.

Trout Lake at Stevenson, noon

Kalama at Winlock, 7 p.m.

BOYS SWIMMING

Skyview, Columbia River, Fort Vancouver Hudson’s Bay vs. Evergreen, Heritage, Union, Mountain View, noon at Cascade Athletic

GYMNASTICS

Ridgefield, Skyview, Washougal vs. Camas, 9 a.m. at Naydenov

Columbia River, Heritage, Union vs. Hudson’s Bay, 2 p.m. at Naydenov

Battle Ground, Prairie, Mountain View vs. Evergreen, 6 p.m. at Northpointe

Loading...