Saturday, September 18, 2021
Sept. 18, 2021

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results of May 19

By
Published:

THURSDAY’S SCHEDULE

BOYS BASKETBALL

Skyview at Union, 7 p.m.

Evergreen at Battle Ground, 7 p.m.

Mountain View at Kelso, 7 p.m.

Firm Foundation at Mossyrock, 7 p.m.

Columbia Adventist at Willapa Valley, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Skyview at Camas, 7 p.m.

Heritage at Prairie, 7 p.m.

Evergreen at Mountain View, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Hockinson, 7:30 p.m.

Washougal at Fort Vancouver, 7:30 p.m.

R.A. Long at Mark Morris, 7 p.m.

Castle Rock at King’s Way Christian, 6 p.m.

Seton Catholic at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

Napavine at Stevenson, 7 p.m.

Kalama at Onalaska, 7 p.m.

Columbia Adventist at Willapa Valley, 5:30 p.m.

BOYS SOCCER

Evergreen at Camas, 7 p.m.

Heritage at Skyview, 7 p.m.

Battle Ground at Union, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Battle Ground vs. Evergreen, 3:15 p.m. at Hazel Dell Lanes

Heritage vs. Camas, 3:15 p.m. at Hazel Dell Lanes

Prairie vs. Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Hudson’s Bay vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

BOYS BASKETBALL

4A/3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Union 9 0

Camas 6 2

Prairie 4 2

Skyview 4 2

Battle Ground 5 4

Evergreen 3 5

Heritage 2 6

Kelso 2 6

Mountain View 0 8

Tuesday’s Games

Heritage 49, Kelso 47

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Columbia River 2 0

R.A. Long 1 0

Fort Vancouver 1 0

Mark Morris 1 0

Woodland 0 1

Ridgefield 0 1

Washougal 0 1

Hockinson 0 1

Hudson’s Bay 0 1

Wednesday’s Games

Hockinson at Hudson’s Bay, postponed

Washougal 69, Fort Vancouver 55

1A Trico League

KING’S WAY CHRISTIAN 62, CASTLE ROCK 44

CASTLE ROCK — Trevor Rogen 19, Hayden Curtiss 4, Lance Wirkkala 11, Owen Erickson 4, Isaac Trigsted 2, Adam Partridge 4. Totals 16 (9) 3-7 44.

KING’S WAY CHRISTIAN — Giovanny Evanson 3, Ryan Tyler 13, Jackson Moses 3, Marcus Whitney 0, Aiden Peterson 3, Ty Mairs 9, Bryce Dodge 8, Aiden Pisarczyk 5, Logan Rossman 12, Evan Hernandez 2, Brayden Schiefer 0, Jamison Duke 4. Totals 24 (11) 3-4 62.

Castle Rock 5 13 13 13—44

King’s Way 14 16 21 11—62

SETON CATHOLIC 63, COLUMBIA-WHITE SALMON 53

COLUMBIA-WHITE SALMON — Jace Greenwood 2, Ming Syrette 5, Isiah Orozoco 6, Ben Allen 10, Isaac Wang 19, Leonardo Wilson, Chase Colloton 6, Spencer Karlson 5. Totals 21 (0) 10-14 53.

SETON CATHOLIC — Noah Carlos 4, Dax Clifton 6, Naol Abu 14, Jacob George 2, Westy Westrick 16, Anthony Mancuso 2, Lance Stuck 0, Cole Jackson 2, Jack Jenniges 10, Liam Holbrook 1. Totals 24 (2) 13-20 63.

Columbia 13 5 12 23—53

Seton 12 12 19 20—63

NON-LEAGUE

Wednesday’s Games

Napavine 78, Stevenson 31

Kalama 70, Onalaska 54

GIRLS BASKETBALL

NON-LEAGUE

Wednesday’s Games

Hockinson 53, Astoria, Ore. 37

CAMAS 59, HUDSON’S BAY 46

HUDSON’S BAY — Miranda Gonzalez 0, Jaydia Martin 9, Devon Johnson-Brown 0, Paytin Ballard 1, Mahaila Harrison 12, Aniyah Hampton 9, Kamelai Powell 15, Stacia Mikaele 0. Totals 17 (4) 8-12 46.

CAMAS — Reagan Jamison 3, Jalena Carlisle 2, Parker Mairs 7, Katelynn Forner 0, Riley Sanz 2, Anna Mooney 20, Sammi Guffey 0, Faith Bergstrom 4, Ava Smith 6, Ashley Bauer 4, Addison Harris 11. Totals 17 (6) 19-31 59.

Hud.Bay 12 15 10 9—46

Camas 12 10 13 24—59

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Hockinson 1 0

R.A. Long 1 0

Washougal 1 0

Columbia River 0 0

Woodland 0 0

Hudson’s Bay 0 0

Fort Vancouver 0 1

Mark Morris 0 1

Ridgefield 0 1

R.A. LONG 49, RIDGEFIELD 38

R.A. LONG — Miranda Lomax 16, Myah Bodily 6, Breyelle Box 2, Makayla Jenkins 6, Jadyn Terry 5, Gracelyn House 2, Kathryn Chapin 4, Jayla Clark 8. Totals 18 (2) 5-12 49.

RIDGEFIELD — Kellie Nguyen 2, Kelli Krsul 10, Annikka Hill 2, Elizabeth Swifte 7, Grace Goode 7, Natalie Andrews 6, Lizzie Andrews 4. Totals 11 (5) 11-16 38.

R.A. Long 6 10 17 16—49

Ridgefield 7 6 10 15—38

JV — R.A. Long 46-44 (OT)

Tuesday’s Game

HOCKINSON 81, FORT VANCOUVER 12

FORT VANCOUVER — Marcelina Contrera-Smith 0, Avery Rowe 0, Lavalerie Lindsey 0, Gloria Winner 2, Kailey Gonzalez 9, April Cruz 0, Athiena Ghormley 0, Brynna Wygal 0, Olivia Anthony 1, Victoria McCabe 0. Totals 5 2-12 12.

HOCKINSON — Allie Seekins 0, Addie Chappelle 25, Gracie Brammer 14, Delaney Chappelle 2, Abby Willette 4, Kylie Ritter 14, Cordy Plymale 9, Lauren Schadt 4, Lillie Mueller 7, Audrey Yinger 0, Siena Brown 2. Totals 32 (6) 11-18 81.

Fort 2 2 2 6—12

Hockinson 32 15 18 16—81

1A TRICO LEAGUE

Tuesday’s Game

COLUMBIA-WHITE SALMON 59, CASTLE ROCK 41

CASTLE ROCK — Brooke Wirkkala 20, Lori Ogden 0, Siena Flint 5, Veda Frost 0, Ella Anderson 4, Payton Kessler 10, Zoey Snow 0, Kynsi Bayes 0, Jenna Lee 0, Susan Mosqueda 2. Totals 13 (3) 12-25 41.

COLUMBIA-WHITE SALMON — Mya Aman 9, Maggie Bryan 14, Sydney Aman 6, Alise Gimlin 13, Ella Reed 6, Chanele Reyes 2, Hannah Pilkinghorn 4, Teagen Blankenship 0, Keri Hylton 5. Totals 24 (2) 9-14 59.

Castle Rock 12 9 4 16—41

Columbia 17 10 10 22—59

BASEBALL

4A/3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Skyview 10 0

Battle Ground 7 3

Camas 6 4

Kelso 6 4

Union 4 5

Prairie 4 6

Mountain View 4 6

Heritage 2 8

Evergreen 1 8

SKYVIEW 2 CAMAS 1 (9 innings)

Camas 000 001 000—1 5 2

Skyview 000 000 101—2 5 1

Camas

Pitching — Ethan Hubbell 7 IP, 4 H, 1 ER, 3 K, 1 BB; Boston Jensen 1.1 IP, 1 H, 1 ER, 3 K, 1 BB. Highlights — Jake Blair 1-4, 2B; Zach Blair 1-4, SB; Holt Williams 1-4, R; Max Fraser 2-3, RBI, 2B.

Skyview

Pitching — Caden Vire 6 IP, 5 H, 1 ER, 14 K, 1 BB; Cade Reitzenstein 3 IP, 0 H, 8 K, 2 BB. Highlights — Kyle Memarian 1-4; Cade Reitzenstein 2-3, R, 2B; Mikey Miller 1-1, 2B, RBI; Zayne Boyes 1-1, RBI, 2B.

PRAIRIE 8, EVERGREEN 5

Prairie 000 121 4—8 7 0

Evergreen 121 100 0—5 8 5

Prairie

Pitching — Ryan McClintock 2.1 IP, 4 R, 8 H, 5 K; Caden McCray 4.1 IP, 0 R, 0 H, 9 K, 2 BB; Patrick Kurfurst 0.1 IP, 0 R, 0 H, 1 K; Highlights — Colin Schiller 3-5 3RBI 1R; Demetri Garifalakis RBI 1R; Cameron Smith 2-2 1R SB; Landon Gunter 1R; Taylor Mosiman 1-3 RBI; Brandon Baum 1-3 2R; Brady Trumbello 1R; Carson Gawley 1R.

Evergreen

Pitching — Cole Robinson 5 IP, 3 R, 6 H, 5 K, 2 BB; Cole Cuypers 2 IP, 5 R, 1 H, 3 BB; Highlights — Conner Cuypers 1-4 1R SB; Trevin Livingston 1-3 2B 1R; Jayden Crace 1-3 RBI; Wyatt Stefan 1-4 RBI; Will Goth 2-3 1R; Robinson 1-3 HR 2RBI 1R; Anthony Ho’okano 1-2.

MOUNTAIN VIEW 15, KELSO 3

MV 022 025 4—15 12 2

Kelso 010 020 0—3 2 5

Mountain View

Pitching — Jaden Rippelmeyer 4.2 IP, 2 H, 2 ER, 7 K, 6 BB, win; Isaac Hodory 2.1 IP, 0 H, 0 R, 0 K, 1 BB. Highlights — Jacob Martin 1-5, 4 runs, 2B, 2 RBI; Mason Wrede 1-3, 2 runs, 3B, 2 RBI; Riley McCarthy 3-4, 3 runs, 4 RBI; Jaden Rippelmeyer 2-2, run, 2B, RBI; Howard Hawk 1-4, RBI; Dylan Hamilton 1-4, run, RBI, Isaac Hodory 3-4, 2B, RBI.

Kelso

Pitching — Jase Schueller 5 IP, 6 H, 5 ER, 5 K, 4 BB, loss; Ben Muraski 2 IP, 6 H, 5 ER, 1 K, 2 BB. Highlights — Thomas Hensley 1-3, run; Zach Torppa 1-2, 2B, RBI.

SOFTBALL

4A/3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Battle Ground 10 0

Skyview 6 4

Heritage 5 5

Mountain View 5 5

Union 5 5

Kelso 4 6

Prairie 4 6

Evergreen 4 6

Camas 2 8

UNION 12, HERITAGE 5

Union 200 505 0—12 14 1

Heritage 301 100 0—5 5 5

Union

Pitching — Bailee Boltz 3 IP, 4 R, 1 ER, 4 H, 1 K, 1 BB; McKinley Ermshar 4 IP, 1 R, 1 H, 3 K, 4 BB; Highlights — Ashley Griffith 1R; Boltz 2-5 2B 2R; Kayla Brusseau 1-4 3R SB; Piper McKibbin 4-5 2-HR 6RBI 2R SB; Kamryn Buck 1-4; Maggie Tumelty 1-3; S. Pease 1R; J. Mies 1-2; M. Lovegren 2-4 1R SB.

Heritage

Pitching — Makenzie Misner 5 IP, 8 ER, 5 K, 2 BB; Lydia Schwenker 2 IP, 0 R, 0 H, 1 K, 2 BB; Highlights — Cayleigh White 1-3 1R; Frey Strathman-Reinwald 1-4 RBI; Larissa Villa 1-3 2B 2R; Shelby Stewart 2-3 2B 3RBI; Taylor Frost 1R; Charliana Lizma 1R SB.

EVERGREEN 11, KELSO 0

Ever. 000 38 —11 10 2

Kelso 000 00 —0 6 3

Evergreen

Pitching — Delaney Bollman 5 IP, 6 H, 0 ER, 5 K, 1 BB, win. Highlights — Carlee Becker 2-4, 2 RBI; Eliyah Bennett 1-4, run; Kadence Burleson 2-4, run, 2B, 3B, 3 RBI; Delaney Bollman 1-4, run; Cammi Bailey 1-1, run, 2 RBI; Kaiya Cheek 1-3, 2 runs, RBI; Emma Ocampo 2-3, 2 runs, RBI.

Kelso

Pitching — Hailey Jackson 5 IP, 10 H, 4 ER, 4 K, 3 BB, loss. Highlights — Lexi Grumbois 1-2, 3B; Sydney Parson 2-3; Alisa Mertes 1-3; Grace Sessions 1-2, 2B; Taylor Huff 1-1.

BATTLE GROUND 8, SKYVIEW 7

Skyview 201 011 2—7 11 1

B. Ground 012 400 1—8 13 5

Skyview

Pitching — Katy Kutch 2.1 IP, 5 H, 2 ER, 0 K, 0 BB; Addie MacPherson 4 IP, 8 H, 5 ER, 3 K, 1 BB, loss. Highlights — Averie Sievers 2-5, 2 runs; Angela Olson 2-5, run; Kya Jenkins 1-2, run, RBI; Addie MacPherson 3-4, run, 2B, RBI; Lauren Johnson 2-3, run, 2B, RBI; Carmela Hansen 1-4, run, 2B RBI; Abi Ayala-Cordova 1-2; Abbi Railey RBI.

Battle Ground

Pitching — Rylee Rehbein 6 IP, 10 H, 3 ER, 12 K, 4 BB; Cady Gruenberg 1 IP, 1 H, 0 R, 1 K, win. Highlights — Rylee Rehbein 2-4, HR, 3 RBI; Emma Elliott RBI; Candice Adams 3-4, run;  Mallory Meyer 1-4; Cady Gruenberg 2-4, HR, 2 RBI; Alexis Laizure 2-3; Kelly Monaghan 1-3, run, 2B, RBI; Alexandra Traffalis 2-3, 2 runs.

BOYS SOCCER

4A/3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Camas 7 0 0 21

Mountain View 6 2 1 19

Union 6 1 0 18

Evergreen 3 4 1 10

Heritage 3 4 0 9

Kelso 3 5 0 9

Skyview 2 3 0 6

Prairie 1 6 1 4

Battle Ground 0 5 1 1

Wednesday’s Games

Camas 10, Prairie 0

Skyview at Kelso, postponed

UNION 1, MOUNTAIN VIEW 0

Union

Goals (assists) — Garik Shevchuk (Hakim Nizam). Goalkeeper saves — Rory McDonald 5. Coach’s standout — Alejandre Andrade.

Halftime — 0-0.

JV — Union 3-0

GIRLS TENNIS

CAMAS 6, EVERGREEN 0

Singles — Kiah Hollister (C) def. Betty To 6-0, 6-0; Jace Moriki (C) def. Lizzie Lancester 6-0, 6-0; Emma Loucks won by default.

Doubles — Asia Crook/Joy Young (C) def. Wendy Perez/Azalia Coronado 6-0, 6-0; Stephanie Valent-Musleh/Lydia Lee (C) def. Andrea Coronado/Shayla Tran 6-0, 6-0; Lena Trieu/Tyler Cheng (C) def. Ashley Lean-Marin/Vanessa Quintero 6-1, 6-0.

UNION 6, BATTLE GROUND 0

Singles — Ina Ding (U) d. Abbie Helmes 6-1, 6-2; Hana Yim (U) d. Elsa Helmes 5-7, 6-4, 10-5; Marley Johnsen (U) d. Hannah Matson 6-2, 5-7, 10-7.

Doubles — Laura Muntean/Paula Schiffers (U) d. Elise Wilson/Sydney Warren 7-5, 6-1; Ellie Barrett/Kaylin Nguyen (U) d. Adriana Fachial/Katie Kogler 6-3, 7-6 (5); Bella Barrett/Mar Dupont (U) d. Bethany Kimmel/Jeana Crestsinger 6-2, 6-4.

GIRLS GOLF

UNION 47, MOUNTAIN VIEW 32

(Stableford scoring)

At par 36 Camas Meadows

UNION — Jade Gruher 36 (26 points), Nicole Villegas 58 (4), Rachel Zundel 52 (10), Sadie Hanks 55 (7), Keili Kaneshiro 56 (6).

MOUNTAIN VIEW — Kaila Bonawitz 46 (17), Kahlia Holmes 60 (2), Cami Perry 60 (2), Jalena Gonzalez 59 (3), Emma Rader 52 (10).

EVERGREEN 32, HERITAGE 22

(Stableford scoring)

At par-36 Green Meadows

EVERGREEN — Hillary Yoon 50 (13 points), Coraleigh Speer 60 (7), Josie Snider 54 (9), Julia Olgive 60 (3).

HERITAGE — Maddie Thun 53 (10), Penny Adams 57 (6), Brooklyn Hockley 58 (5), Avinash Kaur 62 (1), Mckinzie Kelch 70 (0).

SKYVIEW 24, PRAIRIE 22

(Stableford scoring)

At par-37 Tri-Mountain

SKYVIEW — Myah Carley 52 (12 points), Paige Aarhus 57 (7), Colleen Scott 61 (3), Ella Johnson 62 (2).

PRAIRIE — Kennedy Higgins 51 (12), Kylia Carsor 59 (5), Teagen Ponath 61 (3), Taylor Judah 62 (2)

GIRLS BOWLING

KELSO 1815, CAMAS incomplete

At Husted’s Hazel Dell Lanes

CAMAS — Cassie Templer 492 (223-150-119).

KELSO — Zoie Rodman 431 (144-138-149), Cassey Wray 399 (131-121-147), Lindsay Walker 428 (165-150-113), Emily Strehle 557 (158-194-205).

SKYVIEW 2189, HERITAGE 1285

At Allen’s Crosley Lanes

SKYVIEW — Chloe Gregory 504 (142-184-178), Angie Mantalas 534 (178-189-167), Jaelyn Sotelo 503 (170-192-141), McKenzie Sparano 648 (209-202-237).

HERITAGE — Alexis Fisher 334 (112-122-100), Arnya Leduc 283 (86-108-89), Mia Caggainese 339 (113-98-128), Evalynn Ables 329 (103-122-104).

EVERGREEN 1986, UNION 1879

At Husted’s Hazel Dell Lanes

EVERGREEN — Alexis Clarke 527 (191-144-192), Soreya Novortty 235 (119-116), Kierra Wilcox 579 (202-196-181), Kailee Wilcox 531 (183-117-231), Jessey Eichel 114.

UNION — Sam Kisor 317 (90-89-138), Evelynn Chen 481 (159-149-173), Jessica Bruning 535 (158-214-163), Lexi McCorvey 546 (174-183-189).

MOUNTAIN VIEW 1317, BATTLE GROUND 1312

At Tiger Bowl

MOUNTAIN VIEW — Mireya Dimas 372 (137-128-107), Alex Rinehart 373 (130-129-114), Karli Douglas 60, Larissa Crandell 330 (105-142-83), Kayla Crandall 182 (84-98).

BATTE GROUND — Sydney Wheaton 470 (190-147-133), Grace Beal 532 (191-181-160), Ensley Stephanson 319 (117-96-106).

FORT VANCOUVER 2173, RIDGEFIELD 1576

At Crosley Lanes

FORT VANCOUVER — Nina Albrecht 584 (186-211-187), Gillian Snyder 542 (208-174-160), Maddy Flatin 470 (141-183-146), Rose Ugbinada 577 (201-212-164).

RIDGEFIELD — Madeline Smith 383 (139-138-106), Natalie Smith 373 (110-132-131), Avaa Shirley 377 (117-144-116), Ada Johnson 443 (154-149-140).

JV — Fort 1795-1576.

Tuesday’s match

FORT VANCOUVER 2210, MARK MORRIS 1855

At Triangle Bowl

FORT VANCOUVER — Nina Albrecht 448 (161-158-129), Gillian Snyder 536 (168-192-176), Maddy Flatin 564 (184-176-204), Rose Ugbinada 662 (221-215-226)

MARK MORRIS — Makaila Peters 460 (178-145-137), Natalia Breeden 486 (179-177-130), Elise Aguirre 449 (148-138-163), Jordyn Lambert 460 (154-134-172)

JV — Fort 18656-1177.

BOYS SWIMMING

CAMAS 128 KELSO 41

At Kelso HS

200 medley relay — 1, Camas (Tyler Torve, Arez Zhang, David Peddie, Isaac Yim) 1:51.32; 200 freestyle — 1, Nelson Kim (C) 1:57.84; 200 individual medley — 1, Ares Zhang (C) 2:15.19; 50 freestyle — 1, Isaac Yim (C) 23.88; 100 butterfly — 1, Jack Harris (C) 59.15; 100 freestyle — 1, Ares Zhang (C) 54.77; 500 freestyle — Danny Hutchison (C) 5:44.48; 200 free relay — 1, Camas (Kim, Yim, Zhang, Harris) 1:35.49; 100 backstroke — 1, David Peddie (C) 1:02.02; 100 breaststroke — 1, Tyler Torve (C) 1:04.21; 400 free relay — 1, Camas (Kim, Emanuel Crisan-Duma, Ryan Tanner, Henry Webster) 3:36.36.

AT MARK MORRIS

Team scores — Prairie 90, RA Long 8, Mark Morris 120, RA Long 9, Mark Morris 83, Prairie 74, Hockinson 98, RA Long 8, Hockinson 76, Prairie 67; Hockinson 87.5, Mark Morris 62.5; Battle Ground 70, RA Long 7; Prairie 79, Battle Ground 44; Mark Morris 94, Battle Ground 54; Hockinson 89, Battle Ground 41.

200 medley relay — 1, Hockinson (Parker Dangleis, Liam Dunn, Alex Wendler, Sion Achterbosch) 1:50.54; 2, Mark Morris (Rudi Soetamin, Joshua Butler, Kyle Stanton, Justin Wilson) 2:00.37; 200 freestyle — 1, Alex Wendler (H) 2:04.72; 2, Troy Delp (P) 2:08.05; 200 individual medley — 2, Jack Houlahan (P) 2:14.71; 2, Rudi Soetamin (MM) 2:29.22; 50 freestyle — 1, Seth Han (P) 25.01; 2, Sion Achterbosch (H) 25.73; 100 butterfly — 1, Kairos Phed (P) 58.66; 2, Joshua Butler (MM) 1:08.35; 100 freestyle — 1, Carsten Hicks (BG) 54.73; 2, Jonah Colagross (P) 56.47; 500 freestyle — 1, Jack Houlahan (P) 5:15.74; 2, Parker Dangleis (H) 5:41.19; 200 free relay — 1, Hockinson (Dangleis, Jacob Maitland, Wendler, Dunn) 1:39.81; 2, Mark Morris (Stanton, Ethan Larsen, Butler, Soetamin) 1:47.60; 100 backstroke — 1, Liam Dunn (H) 59.13; 2, Rudi Soetamin (MM) 59.67; 100 breaststroke — 1, Kyle Stanton (MM) 1:20.38; 2, Olly Giger (H) 1:26.25; 400 free relay — 1, Hockinson (Dangleis, Wendler, Maitland, Dunn) 3:47.51; 2, Prairie (Troy Delp, Colagross, Seth Han, Houlahan) 3:49.02.

Loading...