BOYS BASKETBALL
NON-LEAGUE
Saturday’s Games
Castle Rock 52, W.F. West JV 44
Hockinson 45, Astoria, Ore. 40
COLUMBIA RIVER 44, SEASIDE (ORE.) 40
SEASIDE — Riley Wonderlich 0, Jarred White 3, Ruger Thompson 8, Ever Sibony 6, Tanner Kraushaar 0, Conner Langmo 8, Cash Corder 15, Ismael Jantes 0. Totals 14 (4) 8-11 40.
COLUMBIA RIVER (3-3) — Sam James 5, Alden Fay 16, Max Sturtevant 3, Homero Anguiano 5, Dominick D’Emilio 4, Brayton Osterwell 2, Jacob Ayers 0, Scott Parkin 0, Nico Valdez 9. Totals 13 (6) 12-16 44.
Seaside 10 9 9 12—40
Col.River 5 10 13 16—44
JV — Columbia River won
2B CENTRAL
Saturday’s Game
Kalama 83, Stevenson 37
1B COLUMBIA VALLEY LEAGUE
Saturday’s Game
Naselle 84, Firm Foundation 28
WASHINGTON SCORES
Saturday’s Games
Almira/Coulee-Hartline 75, Tonasket 34
Bear Creek School 50, Northwest School 43
Bonney Lake 61, Lakes 55
Bremerton 84, Olympic 43
Cashmere 68, Ephrata 51
Chelan 52, Okanogan 47
Chiawana 74, Hermiston, Ore. 46
Crosspoint Academy 56, Muckleshoot Tribal School 44
Curlew 56, Columbia (Hunters) 46
Davenport 63, Kettle Falls 34
Dayton/Waitsburg 54, River View 44
Deer Park 49, Newport 43
Ellensburg 71, East Valley (Yakima) 51
Emerald Ridge 75, Bethel 33
Forks 73, South Bend 23
Freeman 68, Riverside 50
Friday Harbor 57, Coupeville 46
Gig Harbor 52, Sumner 38
Hanford 59, Southridge 49
Ilwaco 86, Raymond 72
Kamiakin 82, Richland 39
King’s 74, Cle Elum/Roslyn 69
Lakeside (Nine Mile Falls) 72, Colville 67
Liberty (Spangle) 78, Reardan 41
Lind-Ritzville/Sprague 70, Chewelah 44
Lynden Christian 92, Nooksack Valley 48
Mabton 50, Tri-Cities Prep 32
Manson 67, Pateros 58
Mossyrock 61, Three Rivers Christian School 18
Napavine 69, Willapa Valley 55
Neah Bay 80, Chimacum 74
North Kitsap 73, Port Angeles 69
Northwest Christian (Colbert) 63, Asotin 43
Northwest Christian (Lacey) 70, North Beach 30
Oroville 63, Waterville-Mansfield 25
Puyallup 61, Graham-Kapowsin 57
Royal 63, Cascade (Leavenworth) 46
Seattle Academy 74, University Prep 23
Seattle Lutheran 50, Concordia Christian 47
Sequim 53, Klahowya 47
Shorecrest 60, Cedarcrest 51
Soap Lake-Wilson Creek 71, Bridgeport 52
South Kitsap 65, Peninsula 47
St. George’s 79, Colfax 47
St. John-Endicott/Lacrosse 75, Colton, Ore. 38
Tacoma Baptist 56, Rainier Christian 37
Taholah 80, Lake Quinault 39
Tahoma 80, Clover Park 50
Tenino 62, Elma 59
Toppenish 82, College Place 34
Wahluke 69, Quincy 65
Warden 47, Omak 36
West Valley (Spokane) 59, North Central 35
West Valley (Yakima) 58, Sunnyside 44
GIRLS BASKETBALL
2A GReater ST. HELENS