Tuesday, September 21, 2021
Sept. 21, 2021

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from May 25

By , Columbian Sports Editor
Published:

WEDNESDAY’S SCHEDULE

BOYS BASKETBALL

Mountain View at Prairie, 7 p.m.

Kelso at Heritage, 7 p.m.

Ridgefield at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Castle Rock at La Center, 7 p.m.

King’s Way Christian at Seton Catholic, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Goldendale, 7 p.m.

Kalama at Napavine, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Prairie at Mountain View, 7 p.m.

Heritage at Kelso, 7 p.m.

Columbia River at Washougal, 7 p.m.

Fort Vancouver at Mark Morris, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Ridgefield, 7 p.m.

Woodland at R.A. Long, 7 p.m.

WRESTLING

Kelso, Camas at Battle Ground, 6 p.m.

Mountain View, Skyview at Evergreen, 6 p.m.

Prairie, Union at Heritage, 6 p.m.

Columbia River, Ridgefield at Fort Vancouver, 6 p.m.

Washougal at Woodland, 6 p.m.

BASEBALL

Prairie at Kelso, 4 p.m.

Evergreen vs. Mountain View, 7 p.m. at Union

Skyview at Camas, 4 p.m.

Battle Ground at Union, 4 p.m.

SOFTBALL

Prairie at Kelso, 4 p.m.

Evergreen vs. Mountain View, 4 p.m. at Union

Camas at Skyview, 4 p.m.

Battle Ground at Union, 7 p.m.

BOYS SOCCER

Mountain View at Union, 7 p.m.

Skyview vs. Evergreen, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Prairie at Battle Ground, 7 p.m.

GIRLS TENNIS

Union at Camas, 3:30 p.m.

Battle Ground at Prairie, 3:30 p.m.

Heritage at Kelso, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

4A GSHL tournament at Lewis River

3A GSHL tournament at Lewis River

GIRLS BOWLING

Prairie vs. Union, 3:15 p.m. at Hazel Dell Lanes

Mountain View vs. Skyview, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Kelso vs. Heritage, 3:15 p.m. at Hazel Dell Lanes

BOYS SWIMMING

Skyview, Columbia River, Fort Vancouver, Hudson’s Bay, Camas at Kelso, 5 p.m.

Evergreen, Heritage, Mountain View, Union at Mark Morris, R.A. Long, 4 p.m.

BOYS BASKETBALL

4A/3A GREATER ST. HELENS

W L

Union 11 1

Camas 8 3

Skyview 6 4

Prairie 5 2

Battle Ground 6 6

Evergreen 4 7

Kelso 3 7

Heritage 2 8

Mountain View 2 9

Tuesday’s Games

Heritage at Mountain View, no report

CAMAS 71, UNION 65

UNION — Kaden Horn 15, Izaiah Vongnath 26, Ariya Briscoe 5, Jake Bowen 4, Kaden Lewis 3, Bryson Metz 12, Tobias Merriweather 0. Totals 22 (15) 6-9 65.

CAMAS — Caleb Shira 1, Armand Nunez 3, Aiden Montigny 0, Theo McMillan 9, Kyan Thompson 10, Christian Lenard 6, Drew Triplett 19, Carson Frawley 10, Quentin Allen 0, Stephen Behil 0, Adam Schembs 0, Jacob Gray 4, Chase Muro 2, Blake Bell 7. Totals 25 (5) 14-18 69.

Union 20 18 16 11—65

Camas 20 9 18 24—71

SKYVIEW 84, BATTLE GROUND 39

SKYVIEW — Dominic Wakeland 5, Sam Sheppert 0, Robert Rean 10, Colton Looney 12, Squeeky Johnson 9, Kaleb Storaci 0, Giles Sullivan 2, Demaree Collins 7, Mehkai Brooks 16, Jaxson Filler 7, David Sheppert 3, Jaxon Faile 6, Joshua Chatman 2,
Joshua Rushing 5. Totals 31 (11) 11-16 84.

BATTLE GROUND — Charles Jones 0, Gage Hay 3, Bishop Straube 0, Max Ramirez 2, Cole Billingsley 6, Cassius Davis 2, Tait Spencer 19, Trey Spencer 0, Ty Robertson 5, Noah Currie 2. Totals 17 (2) 3-8 39.

Skyview 25 8 20 31—84

B.Ground 9 13 9 8—39

PRAIRIE 51, EVERGREEN 37

PRAIRIE — Nick Baker 3, Julius Frazier 10, Cody Gardner 9, Reece Walling 6, Hayden Rose 15, Kory Terrell 8. Totals 15 (7) 12-18 51.

EVERGREEN — Jordan Simon 0, Chris Williamson 3, Peyton Albers 5, Caden Clark 0, Jaylen Fite 5, Robert Lawrence 0, Adonis Johnson 6, Tyler Hagge 0, Lenin Fierro 0, Carmelo Stewart-Turner 3, Joey Jack 2, Jaden Stanley 10, Adrian Williams 3. Totals 13 (6) 5-6 37.

Prairie 12 13 11 15—51

Evergreen 13 7 9 8—37

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

R.A. Long 4 0

Columbia River 3 0

Mark Morris 2 2

Hudson’s Bay 1 1

Hockinson 1 2

Ridgefield 1 2

Fort Vancouver 1 2

Woodland 1 2

Washougal 0 3

Tuesday’s Games

Hudson’s Bay at R.A. Long

COLUMBIA RIVER 54, HOCKINSON 29

COLUMBIA RIVER — Sam James 6, Alden Fay 19, Max Sturtevant 9, Homero Anguiano 2, Cade Lujan 3, Dominick D’Emilio 2, Jacob Ayers 2, Scott Parkin 0, Nate Bertolino 0, Nico Valdez 9, Dylan Dean 2. Totals 22 (6) 4-10 54.

HOCKINSON — Garrett Pearson 2, Andre Northrup 0, Mac Klodt 10, Colin Wynkoop 0, Daniel Hjort 8, Kenyon Johnson 2, Sammar Thandi 3, Tyler Litle 1, Logan Wall 1, Sam Finklein 2. Totals 11 (2) 9-15 29.

Col.River 13 10 12 19—54

Hockinson 7 5 11 6—29

JV — Columbia River 65-57 (OT)

RIDGEFIELD 52, FORT VANCOUVER 46

FORT VANCOUVER — Kaeleb Cvitkovich 2, Keyontae Cage 5, Sam Crawford 2, Tre Cannon 26, Gabe Daigle 4, Dean Cardena 7, Carlos Gomez 0. Totals 18 (3) 7-9 46.

RIDGEFIELD — Juelz Mendoza 4, Zachary Warren 8, Cruz Combs 6, Ty Snider 12, Easton Ortega 9, Henry Hughes 19, Nathan Semlick 3, Sidhartha Bryant 0. Totals 21 (8) 2-4 52.

Fort 9 9 16 12—46

Ridgefield 13 9 7 23—52

WOODLAND 61, WASHOUGAL 58

WASHOUGAL — Holden Bea 3, Tristan Farrell 1, Gavin Tyacke 3, Gabe Kent 12, Brig Griffen 4, Ioannis Fassilis 21, Samuel Evers 6, Johnny Sidwell 0, Aaron Ackman 8. Totals 20 (4) 14-22 58.

WOODLAND — Beau Swett 13, Justin Philpot 14, Dane Huddleston 13, Blaine Hix 8, Cole Logan 5, Ignacio De Jesus 0, Noel Herrera-Ortiz 0, Drew Burns 8, Daniel Trice 0. Totals 19 (9) 14-20.

Washougal 14 13 8 23—58

Woodland 6 18 18 19—61

JV — Washougal 56-42

GIRLS BASKETBALL

4A/3A GREATER ST. HELENS

W L

Camas 10 1

Union 9 2

Heritage 8 4

Prairie 6 4

Skyview 5 6

Kelso 4 6

Mountain View 3 9

Battle Ground 2 7

Evergreen 1 9

Tuesday’s Games

Skyview at Battle Ground, cancelled

UNION 53, CAMAS 42

CAMAS — Reagan Jamison 3, Jalena Carlisle 3, Parker Mairs 0, Katelynn Forner 4, Riley Sanz 5, Anna Mooney 14, Faith Bergstrom 8, Ava Smith 5, Callie Ulin 0, Ashley Bauer 0, Addison Harris 0. Totals 14 (5) 9-13 42.

UNION — Olivia Euverman 5, Lolo Weatherspoon 15, Sydney Cowling 0, Abbey Kaip 19, Kaneyl Carpenter 4, Caitlyn Leake 6, Ariel Ammentorp 4. Totals 18 (9) 8-14 53.

Camas 7 10 12 13—42

Union 18 11 10 14—53

HERITAGE 59, MOUNTAIN VIEW 35

MOUNTAIN VIEW — Victoria Schnieder 2, Lauren Coop 0, Ella Schoene 4, Lauren DeLargy 0, Nina Peterson 4, Katelyn Henderson 13, Sydney Horton 6,  Mykala Preston 6. Totals 14 (3) 4-9 35.

HERITAGE — Alex Rosenbaum 16, Maliyah Thompson 2, Victoria Males 0, Katie Peneueta 15, Cammy Wolf 2, Mariah Bibens 6, Paige Kirby 0, Keanna Salavea 18. Totals 24 (7) 4-10 59.

Mtn.View 3 10 8 14—35

Heritage 17 19 15 8—59

PRAIRIE 63, EVERGREEN 20

EVERGREEN — Kenzie Lyons 0, Lily Glenn 1, Cheyenne Morales 0, Coarleigh Speer 15, Hilary Yoon 0, Keyonna Canda 4, Vannesa Trejo-Soria 0, Isabelle Robles 0, Lexi Echols 0, MaKayla Hanson 0. Totals 7 (0) 6-13 20.

PRAIRIE — Claire Heitschmidt 18, Hannah Clouse 7, Kaitlyn Caughey 6, Lauren Sautter 0, Taylor Judah 0, Jordan Peterson 10, Maddie Clouse 4, Joely Renk 5, Melody Brizuela 7, Claire Smith 4, Ali Millspaugh 2, August Kissinger 0, Emma Eterno 0. Totals 22 (2) 14-22 63.

Evergreen 3 6 4 7—20

Prairie 14 12 28 9—63

Late Monday result

HERITAGE 65, EVERGREEN 34

EVERGREEN — Winter Farnsworth 0, Kenzie Lyons 0, Lily Glenn 2, Cheyenne Morales 0, Coraleigh Speer 20, Hilary Yoon 4, Keyonna Canda 4, Vannesa Trejo-Soria 0 , Isabelle Robles 0, Lexi Echols 0, MaKayla Hanson 4, Karen Carrillo-Alvares 0. Totals 9 (6) 10-14 34.

HERITAGE — Alex Rosenbaum 12, Maliyah Thompson 2, Victoria Males 0, Katie Peneueta 20, Cammy Wolf 1, Mariah Bibens 6, Paige Kirby 0, Keanna Salavea 25. Totals 23 (8) 11-19 65.

Heritage 21 9 8 27—65

Evergreen 11 11 5 7—34

2A GREATER ST. HELENS

W L

Hudson’s Bay 3 0

R.A. Long 4 1

Washougal 3 1

Ridgefield 3 1

Hockinson 1 1

Columbia River 0 0

Woodland 0 1

Mark Morris 0 4

Fort Vancouver 0 4

Tuesday’s Games

R.A. Long 56, Mark Morris 52, OT

1A TRICO LEAGUE

W L

King’s Way 6 0

La Center 3 0

Goldendale 3 2

Columbia-WS 4 4

Castle Rock 2 5

Seton Catholic 0 7

Tuesday’s Games

King’s Way at Goldendale, cancelled

La Center at Columbia-WS, cancelled

CASTLE ROCK 61, SETON CATHOLIC 53

SETON CATHOLIC — Keira Williams 4, Abigail Wall 2, Nalwanga Nsubgua 0, Madilyn Manary 8, Maddie Willis 24, Kasey Clifton 0, Hannah Jo Hammerstrom 9, Alyssa Mancuso 0, Cami Price 0, Annie Marichalar 6. Totals 18 (11) 6-13 53.

CASTLE ROCK — Brooke Wirkkala 25, Lori Ogden 2, Siena Flint 7, Veda Frost 4, Ella Anderson 8, Payton Kessler 12, Kynsi Bayes 1, Brooke Albinger 0, Jenna Lee 3. Totals 21 (4) 16-26 61.

Seton 16 11 12 14—53

C. Rock 14 17 14 17—62

JV — Castle Rock won.

BASEBALL

4A/3A GREATER ST. HELENS

W L

Skyview 13 0

Battle Ground 9 4

Kelso 7 5

Camas 7 6

Prairie 5 6

Heritage 5 8

Mountain View 4 9

Union 4 9

Evergreen 2 9

BATTLE GROUND 1, CAMAS 0

Camas 000 000 0—0 1 1

B.Ground 100 000 x—1 3 1

Camas

Pitching — Ethan Hubbell 6 IP, 1 ER, 4 K, 0 BB. Highlights — Max Fraser 1-3.

Battle Ground

Pitching — Zach Hauser 7 IP, 12 K, 1 BB. Highlights — Tyson Lindemood 1-3, R, SB; Drew Rachor 1-2; Braeden Getch 1-2.

HERITAGE 5, KELSO 4

Heritage 400 100 0—5 6 4

Kelso 201 001 0—4 4 1

Heritage

Pitching — Colby Whisenhunt 7 IP, 1 ER, 4 K, 2 BB. Highlights — Aidan Hermansen 2-4, 2 R, 3B, SB; Brady Culp 2-4, 2 RBI, 2B, SB; Jacob Teti 1-2, R, SB; Logan Tikka 1-3, 2 SB.

Kelso

Pitching — Ben Muraski 4.2 IP, 6 H, 2 ER, 5 K, 4 BB; Zeke Smith 2.1 IP, 0 H, 0 ER, 1 K, 1 BB. Highlights — Hunter Letteer 1-2, R; Zach Torpa 1-3; Brett Hoover 1-3, R.

SKYVIEW 1, UNION 0

Union 000 000 0—0 0 1

Skyview 010 000 x—1 5 0

Union

Pitching — Dylan Richardson 6 IP, 1 ER, 5 K, 1 BB.

Skyview

Pitching — Caden Vire 5 IP, 7 K, 5 BB; Parker Harris 2 IP, 2 K, 2 BB. Highlights — Kyle Olson 2-3, 2B; Kyle McMarian 1-1; Mikey Miller 1-3, R; Michael Montgomery 1-1, RBI.

PRAIRIE 6, MOUNTAIN VIEW 2

Prairie 103 010 1—6 8 1

Mtn. View 000 110 0—2 6 3

Prairie

Pitching — Ryan McClintock 7 IP, 1 ER, 10 K, 1 BB; Highlights — Colin Schiller 1-5 RBI 1R; Demetri Garifalakis 1-3 1R; Cameron Smith 2-2 RBI 2R; Brady Trombello 1-3 RBI 1R; Taylor Mosiman 1-3; Wren Cecil 1-3 3RBI; Jaden Upton 1-3; Ty Kneeshaw 1R.

Mountain View

Pitching — Jayden Rippelmeyer 4 IP, 3 ER, 5 H, 5 K, 3 BB; Trevor Finnern 3 IP, 3 H, 1 ER, 4 K, 3 BB; Highlights — Jacob Martin 1R; Dylan Hamilton 2-3 2B 2RBI; Riley McCarthy 2-3 SB; Casen Reed 1R SB; JJ Thompson 1-1; Mason Wrede 1-2 2B.

SOFTBALL

4A/3A GREATER ST. HELENS

W L

Battle Ground 12 0

Skyview 7 5

Heritage 5 5

Mountain View 5 5

Union 6 6

Prairie 5 6

Kelso 4 6

Evergreen 4 7

Camas 2 10

Tuesday’s Games

Heritage at Kelso, canceled

BATTLE GROUND 18, CAMAS 0

Camas 000 00 —0 1 0

Bat.Grnd 477 0x —18 15 0

Camas

Pitching — Maggie Lyons 2.2 IP, 1 K; Highlights — Azlin Wong 1-2 2B.

Battle Ground

Pitching — Rylee Rehbein 3 IP, 7 K, 1 BB; Mallory Meyer 1 IP, 1 H, 3 K; Haley Newton 1 IP; Highlights — Alexandra Traffalis 3R; Rehbein 2-3 2B 2RBI; Liv Gruenberg 3-3 2-HR 8RBI 3R; Cady Gruenberg 3-3 HR 3RBI 3R; Mallory Meyer 2-3 1R; Alexis Laizure 1-2 1R; Candace Adams 2-2 2B HR 5RBI 1R; Kelly Monaghan 1-2 2R; #12 1-3 2R; Jenna Crabtree 2R.

UNION 13, SKYVIEW 3

Union 301 000 9—13 12 3

Skyview 002 001 0—3 4 0

Union

Pitching — McKinley Ermshaw 7 IP, 1 ER, 12 K, 2 BB; Highlights — Bailee Boltz 2-5 2RBI 2R; Ashley Griffith 2-5 HR 2RBI 2R SB; Kayla Brusseau 2R; Piper McKibbin 3-4 HR 5RBI 2R; Jordyn Mies 2-3 2B RBI 1R; Kamryn Buck 1-4 RBI 1R; Maggie Tumelty 2-3 RBI 1R SB; M. Lovegren 1R SB; B. Chavez 1R.

Skyview

Pitching — Katy Kutch 2.1 IP, 3 ER, 2 H, 3 K, 1 BB; Addie MacPherson 4.2 IP, 9 ER, 6 H, 6 K, 5 BB; Highlights — Averie Sievers 1R; MacPherson 2-3 HR 2RBI 1R; Abbi Railey 1-2 2B; Kutch 1R; Skylar Groesbeck 2-SB.

PRAIRIE 11, EVERGREEN 1

Evergreen 100 00 —1 5 1

Prairie 315 11 —11 17 1

Evergreen

Pitching — Delaney Bollman 2.1 IP, 2 ER; Carlee Becker 2.1 IP, 3 K, 1 BB; Highlights — Carlee Becker 1-3 2B 1R; Abby Pelser 1-3; Eliyah Bennett 1-1; Kadence Burleson SB.

Prairie

Pitching — Emma Estep 5 IP, 6 K; Highlights — Pravina Blunk 3-4 RBI 2R; Alysia Fraly 4-4 2B 2RBI 1R SB; Naleigha Stalcup 1-4 2B RBI; Jade Hayslip 2-4 2B RBI 1R; Gianna Redmona 1R; Maleena Blunk 1R; Rylee Wall 2-3 RBI 1R; Alexis Pfau 1-3 1R; Estep 3-3 3RBI 2R; Saskia Summerhill 1-3 2B 1R.

BOYS TRACK AND FIELD

UNION 110, EVERGREEN 25

100 — Tobias Merriweather (U) 11.22; 200 — Cason Shepard (U) 23.12; 400 — Cameron Lantagne (U) 52.42; 800 — Lorenzo Anguiano (E) 2:15.49; 1,600 — Lorenzo Anguiano (E) 4:55.72; 110 hurdles — Benjamin Haywood (U) 15.48; 300 hurdles — Cason Shepard (U) 39.83; 400 relay — Union 45.29; 1,600 relay — Union 3:49.65; Shot put — Joel Lee (U) 41-3.5; Discus — Bryce Lyon (U) 117-3; Javelin — Joel Lee (U) 125-2; High jump — Hayden Day (U) 5-8; Long jump — Ely Delangel (E) 18-11.75; Triple jump — Sean Mintz (U) 36-3.5; Pole vault — Peter Syth (U) 12-9.

PRAIRIE 82, BATTLE GROUND 48

100 — Artem Papirovyy (BG) 11.62; 200 — Artem Papirovyy (BG) 23.29; 400 — Ian Davis (P) 54.34; 800 — Ethan Cabral (P) 2:14.33; 1,600 — Samuel Snyder (P) 4:51.90; 3,200 — Logan Bigelow (P) 10:33.48; 110 hurdles — Kenneth Ogbeama (P) 15.25; 300 hurdles — Kenneth Ogbeama (P) 40.94; 1,600 relay — Battle Ground 3:51.60; Shot put — Wyatt Galipeau (P) 34-9; Discus — Jacob Bode (P) 129-7; Javelin — Lane Landas (BG) 146-1; High jump — Ian Davis (P) 5-10; Long jump — Ian Davis (P) 18-5; Triple jump — Joseph Garrett (P) 38-7.75; Pole vault — Brody Larson (BG) 12-1.

SKYVIEW 106, HERITAGE 34

100 — Eric Botnen (S) 11.54; 200 —  Eric Botnen (S) 23.46; 400 — Cole Kaysner (S) 54.34; 800 — Jonathan Riley (S) 2:04.63; 1,600 — Samuel Pollack (S) 5:25.11; 3,200 — Dylan Walker (S) 11:35.96; 110 hurdles — Jonathan McAtee (S) 16.60; 300 hurdles — Jonathan McAtee (S) 44.15; 400 relay — Skyview 45.30; 1,600 relay — Skyview 3:55.44; Shot put — Isaac Washington (H) 41-7; Discus — Isaac Washington (H) 146-4; Javelin — Kaden Westhusing (S) 122-5; High jump — Quincy Lopez (H) 5-6; Long jump — Gabe Tobiasson (S) 17-6; Triple jump — LaDaimien McCord (H); Pole vault — Evan Stice (S) 11-8.

GIRLS TRACK AND FIELD

UNION 108, EVERGREEN 27

100 — Brinley Jackson (U) 12.43; 200 — Brinley Jackson (U) 26.21; 400 — Brinley Jackson (U) 1:02.22; 800 — Emily Rosenkranz (U) 2:31.25; 1,600 — Charlotte Wilson (U) 5:28.90; 100 hurdles — Grace Twiss (E) 16.59; 300 hurdles — Grace Twiss (E) 48.20; 400 relay — Union 56.64; 800 relay — Union 1:57.23; 1,600 relay — Union 4:37.35; Shot put — Ariel Ammentorp (U) 34-8; Discus — Reilyn Sabodo (U) 98-2; Javelin — Julia Oglevie (E) 91-11; High jump — Julia Oglevie (E) 4-8; Long jump — Hannah Schmidt (U) 14-11; Triple jump — Hannah Schmidt (U) 31-4.5; Pole vault — Emberlynn Mack (U) 9-0.

PRAIRIE 85, BATTLE GROUND 55

100 — Stacy Sutton (BG) 13.44; 200 — Stacy Sutton (BG) 27.69; 400 — Morgan Hill (P) 1:03.95; 800 — Andrea Johnson (BG) 2:28.78; 1,600 — Lauren Sautter (P) 5:50.10; 3,200 — Suzie Johnson (P) 12:21.20; 100 hurdles — Kara Mattson (P) 45.79; 300 hurdles — Kara Mattson (P) 45.79; 400 relay — Prairie 53.56; 800 relay — Prairie 2:01.28; 1,600 relay — Battle Ground 4:30.39; Shot put — Lille Amies (P) 26-3; Discus — Clair Moss (BG) 86-9; Javelin — Eileen Jeschke (BG) 84-5; High jump — Riley Shaffer (BG) 4-6; Long jump — Kara Mattson (P) 17-7; Triple jump — Eileen Jeschke (BG) 30-2.25; Pole vault — Adeline Smith (P) 7-0.

SKYVIEW 92, HERITAGE 22

100 — Alyse Anderson (S) 13.81; 200 — Emma Bourinskie (S) 28.64; 400 — Rowyn Riley (S) 1:04.89; 800 — Ava Logue (S) 2:33.55; 1,600 — Lauren Amato (S) 5:28.59; 3,200 — Bianca Perez (S) 13:02.35; 300 hurdles — Delaney DeGrande (S) 59.10; 400 relay — Skyview 55.47; 800 relay — Skyview 1:59.50; 1,600 relay — Skyview 4:42.96; Shot put — Sophie Green (S) 23-8; Discus — Jordan Mann (S); Javelin — Katie Peneueta (H) 112-8; High jump — Emem Ntekpere (S) 4-8; Long jump — Sophie Green (S) 14-4; Triple jump — Emilie Sitmann (S) 32-6; Pole vault — Kianna Tyler (H) 7-6.

GIRLS BOWLING

EVERGREEN 2170, SKYVIEW 2063

At Hazel Dell Lanes

EVERGREEN — Alexis Clarke 526 (225-152-149), Sorerya Novotny (135)/Jessey Eichel (175-122), Kierra Wilcox 499 (187-166-146), Kailee Wilcox 713 (288-183-242).

SKYVIEW — Chloe Gregory 479 (154-136-189), Angelina Mantalas 476 (163-173-140), Jaelyn Sotelo 595 (236-156-203), Mckenzie Sparano 514 (166-156-192).

FORT VANCOUVER 2102, R.A. LONG 1701

At Crosley Lanes

FORT VANCOUVER — Nina Albrecht 543 (203-157-183), Gillian Snyder 284 (149-135)/Chloe Armes (177), Maddy Flatin 495 (148-158-189), Rose Ugbinada 603 (198-233-172).

RA LONG — Katie Lender 460 (167-139-154), Kaydence Smith 395 (128-114-153), Natalie Bargen 300 (87-100-113), Precious Sprague 546 (159-198-189).

MOUNTAIN VIEW 1417, CAMAS inc.

At Hazel Dell Lanes

MOUNTAIN VIEW — Camryn Biggs 356 (91-140-125), Alex Rinehart 402 (109-145-148), Kaeli Douglas 300 (103-90-107), Maya Peterson 413 (151-122-140).

CAMAS — Cassie Templer 391 (138-93-160).

BOYS SWIMMING

At Gaither Pool, Kelso

Team scores — Kelso 88, Prairie 71; Kelso 96, Hockinson 62; Kelso 108, Battle Ground 47.

200 medley relay — 1, Prairie (Jack Houlahan, Aidan Laughter, Kairos Phed, Seth Hahn) 1:56.66; 2, Hockinson (Liam Dunn, Alex Wendler, Jacob Maitland, Nolan Chappelle) 1:57.58; 3, Battle Ground (Miller Heikes, Alex Forstrom, Carsten Hicks, Alex Mayer), 2:02.83; 200 freestyle — 1, Liam Dunn (H) 1:58.64; 2, Troy Delp (P) 2:04.85; 3, Mason Montoya (K) 2:11.0; 200 individual medley — 1, Spencer Thomas (K) 2:27.93; 2, Alex Forstrom (BG) 2:35.06; 3, Aidan Laughter (P) 2:38.02; 50 freestyle — 1, Seth Hahn (P) 23.69; 2, Caden Olson (K) 24.05; 3, Degan Guinn (H) 26.06; 100 butterfly — 1, Carsten Hicks (BG) 54.94; 2, Kairos Phed (P) 55.05; 3, Jack Houlahan (P) 59.42; 100 freestyle — 1, Liam Dunn (H) 52.20; 2, Seth Hahn (P) 53.58; 3, Caden Olson (K) 57.80; 500 freestyle — 1, Troy Delp (P) 5:47.20; 2, Daxton Thomas (K) 6:55.31; 3, Xavier Moore (K) 7:14.09; 200 free relay —  1, Hockinson (Nolan Chappelle, Jacob Maitland, Alex Wendler, Liam Dunn) 1:40.39; 2, Kelso (Spencer Thomas, Jason Tran, Mason Montoya, Caden Olson) 1:40.94; 3, Battle Ground (Carsten Hicks, Miller Heikes, Thomas McKnight, Alex Forstrom) 1:46.73; 100 backstroke — 1, Carsten Hicks (BG) 1:00.45; 2, Jack Houlahan (P) 1:01.29; 3, Mason Montoya (K) 1:05.31; 100 breaststroke — 1, Jason Tran (K) 1:17.46; 2, Thomas McKnight (BG) 1:26.35; 3, Tobias Maitland (H) 1:26.40; 400 free relay — 1, Prairie (Kairos Phed, Jonah Colagross, Jack Houlahan, Seth Hahn) 3:40.13; 2, Kelso (Spencer Thomas, Joe Lease, Mason Montoya, Caden Olson) 3:58.03. 3, Hockinson (Jacob Maitland, Alex Wendler, Nolan Chappelle, Degan Guinn) 4:00.34.

Loading...