Sunday, July 3, 2022
July 3, 2022

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from Nov. 5

By , Columbian sports staff
Published:

SATURDAY’S SCHEDULE

FOOTBALL

4A state preliminary round: Kamiak at Skyview, 1 p.m. at Kiggins Bowl

3A state preliminary round: Seattle Prep vs. Mountain View, 5 p.m. at McKenzie Stadium

2A district: Aberdeen at Ridgefield, 4 p.m.

2A district: Rochester vs. Hockinson, 6 p.m. at District Stadium

Non-league: Hoquiam at Fort Vancouver, 6 p.m.

VOLLEYBALL

1A district tournament: Montesano vs. Hoquiam (loser out), 10 a.m. at King’s Way Christian HS

1A district tournament: La Center vs. Columbia-White Salmon (loser out), 11:30 a.m. at King’s Way Christian HS

1A district third-place match: 1 p.m. at King’s Way Christian HS

1A district championship: Castle Rock at King’s Way Christian, 3 p.m.

GIRLS SOCCER

1A district championship: Montesano vs. La Center, 2 p.m. at King’s Way Christian HS

2B/1B district championship: Adna vs. Kalama, noon at Centralia HS

CROSS COUNTRY

State meet at Sun Willows GC, Pasco

GIRLS SWIMMING

4A, 3A district meets at Kelso HS

2A district meet at Shelton HS

FOOTBALL

4A STATE PRELIMINARY ROUND

CAMAS 57, MOUNT RAINIER 20

MR 6 0 0 14—20

Cam 14 13 23 7—57

First quarter

MR — Dev’-Evon Chaney-Cooper 71 run (kick failed)

C — Jon Schultz 8 run (Ethan Ouchi kick)

C — Zach Blair 3 pass from Taylor Ioane (Ouchi kick)

Second quarter

C — Nathan Criddle 2 pass from Ioane (Ouchi kick)

C — Schultz 12 run (kick failed)

Third quarter

C — Sam Speer 17 pass from Ioane (kick failed)

C — Ouchi 28 FG

C — Schultz 52 run (Ouchi kick)

C — Kona Figueroa 31 run (Ouchi kick)

Fourth quarter

MR — Chaney-Cooper 1 run (run failed)

MR — Madoox Luz 13 punt block return (Chaney-Cooper run)

C — Schultz 28 run (Ouchi kick)

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — Camas: Jon Schultz 19-223, Taylor Ioane 7-36, Zach Blair 1-9, Konnor Limneiss 2-18, Kona Figueroa 4-37, Alex Holley 3-7, Kaiden Reis 2-(minus-7); Mount Rainier: Dev’Evon Chaney-Cooper 24-119, Kurt Solano 12-28, Reagan Binganda 1-14.

PASSING — Camas: Taylor Ioane 17-23-0-126; Mount Rainier: Chaney-Cooper 0-6-2-0.

RECEIVING — Camas: Zach Blair 2-16, Brock Thornburg 1-12, Chase Howington 2-19, Nathan Criddle 5-26, Sam Speer 3-31, Ty Strubelle 1-4, Konnor Limeneiss 2-13, Jon Schultz 0-0. Mount Rainier: none.

3A STATE PRELIMINARY ROUND

KELSO 41, AUBURN RIVERSIDE 21

Kelso 7 14 14 6—41

AR 7 0 7 7—21

First quarter

AR — Jace Villers 6 pass from Payton Accetturo (David Perez kick)

K — Judah Calixte 21 run (Mason Smith kick)

Second quarter

K — Hunter Letteer 1 run (Smith kick)

K — Zeke Smith 42 pass from Letteer (Smith kick)

Third quarter

K — Conner Noah 16 run (Smith kick)

AR — Andrew Butler 27 pass from Accetturo (Perez kick)

K — Calixte 21 run (Smith kick)

Fourth quarter

K — Noah 18 run (kick failed)

AR — Villers 6 pass from Accetturo (Perez kick)

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — Kelso: Conner Noah 20-144, Judah Calixte 16-121, Hunter Letteer 6-41, Colby Cooper 3-23; Auburn Riverside: Thaddeus Umi-Tua’to 12-59, Thyrou Umi-Tua’to 3-10.

PASSING — Kelso: Hunter Letteer 9-13-0-128; Auburn Riverside: Payton Accetturo 20-37-3-277.

RECEIVING — Kelso: Zeke Smith 3-81, Cale Franzen 3-20, Colby Cooper 2-16, Tyler Hays 1-11; Auburn Riverside: Andrew Butler 7-113, Jace Villers 9-99, Carter Rhooms 2-42, Thyrou Umi-Tauto’o 1-9, Kegan Parker 1-14.

2A DISTRICT PLAYOFFS

TUMWATER 62, COLUMBIA RIVER 14

Col.River 0 0 0 14—14

Tumwater 27 21 14 0—62

Scoring, stats not reported

1A DISTRICT PLAYOFFS

MONTESANO 42, LA CENTER 20

Monte 14 14 7 7—42

La Center 6 0 0 14—20

First quarter

LC — Jalen Ward 10 pass from Darren Cepeda (pass failed)

M — Isaiah Pierce 40 pass from Jayden McElravy (Mateo Sanchez kick)

M — Pierce 35 pass from McElravy (Sanchez kick)

Second quarter

M — Jared Whisenhunt 1 run (Sanchez kick)

M — Pierce 4 run (Sanchez kick)

Third quarter

M — Whisenhunt 2 run (Sanchez kick)

Fourth quarter

LC — Cepeda 13 run (pass failed)

M — Pierce 6 run (Sanchez kick)

LC — Colby Hylton 77 pass from Cepeda (Lane Roberts pass from Cepeda)

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — Montesano: Pierce 22-192, McElravy 9-48, Konnor Odekirk 1-11, Whisenhunt 8-27, Jacob Salstrom 3-8, Jaxson Whitson 2-(minus-10), team 2-(minus-4). La Center: Ward 15-93, Cepeda 14-75, Austin Nixson 2-11, Andrew Kysar 2-6, Dillon Barboza 1-(minus-10).

PASSING — Montesano: McElravy 5-8-0-113. La Center: Cepeda 9-24-1-163, Levi Giles 0-1-1-0.

RECEIVING — Montesano: Pierce 3-96, Caydon Lovell 1-7, Salstrom 1-10. La Center: Ward 1-10, Giles 3-25, David White 3-26, Tyler Normine 1-25, Hylton 1-77.

Washington Scores

Friday’s Games

Anacortes 13, Everett 12

Arlington 35, Auburn Mountainview 0

Ballard 22, Redmond 20

Bellevue 42, Southridge 0

Cascade Christian 27, Klahowya 7

Cusick 46, Republic 6

Davenport 24, Lake Roosevelt 13

DeSales 76, St. John-Endicott/Lacrosse 14

East Valley (Spokane) 10, Clarkston 7

East Valley (Spokane) 21, West Valley (Spokane) 21, OT

Eastlake 49, Curtis 14

Eastside Catholic 42, Juanita 0

Enumclaw 28, Washington 26

Ferris 20, Walla Walla 0

Fife 28, Olympic 21

Freeman 39, Cascade (Leavenworth) 14

Glacier Peak 49, Skyline 21

Goldendale 35, Mabton 17

Gonzaga Prep 34, Chiawana 14

Graham-Kapowsin 63, Federal Way 6

Granite Falls 46, Bellingham 6

Hazen 35, Lake Washington 34

Hermiston, Ore. 44, Ridgeline 7

Highline 27, White River 13

Kentwood 17, Woodinville 14

Lakeside (Nine Mile Falls) 28, Cashmere 8

Marysville-Pilchuck 62, Blanchet 28

Montesano 42, La Center 20

Moses Lake 30, Wenatchee 13

Mount Tahoma 21, Capital 14

Neah Bay 50, Mossyrock 40

Newport-Bellevue 27, Sammamish 0

North Kitsap 42, Renton 7

O’Dea 48, Auburn 8

Oak Harbor 47, Mountlake Terrace 0

Omak 33, Newport 28

Onalaska 62, Morton/White Pass 0

Richland 21, Central Valley 10

River View 42, Kittitas 21

Riverside 58, Chelan 13

Royal 55, Naches Valley 0

Stanwood 40, Lincoln 35

Steilacoom 60, Interlake 0

Sumner 59, Tahoma 21

Tenino 56, Castle Rock 0

Toppenish 56, College Place 13

W.F. West 21, Mark Morris 7

West Seattle 37, Thomas Jefferson 0

Yakama Tribal 80, Touchet 36

Zillah 24, Connell 7

OREGON SCORES

Class 6A playoffs

First Round

Central Catholic 49, Oregon City 0

Clackamas 31, Sunset 18

Jesuit 62, Liberty 6

Lake Oswego 49, Newberg 40

Lakeridge 28, Grant 14

McNary 37, North Medford 7

Mountainside 13, Sprague 7

Roseburg 42, Tigard 17

Sheldon 59, Roosevelt 24

Sherwood 51, Sandy 32

South Salem 40, David Douglas 27

Summit 21, South Medford 0

Tualatin 48, Mountain View 17

West Linn 35, Bend 13

West Salem 42, Jefferson PDX 0

Westview 57, Barlow 34

Class 5A playoffs

First Round

Canby 37, Ridgeview 7

Dallas 7, Pendleton 6

Hood River 19, South Albany 7

North Salem 27, Crater 11

Silverton 42, McKay 7

Thurston 31, Ridgeview 2

West Albany 35, Scappoose 0

Wilsonville 42, Churchill 14

Class 4A playoffs

First Round

Banks 29, Hidden Valley 0

Cascade 67, Astoria 24

Estacada 37, Stayton 0

La Grande 34, Gladstone 12

Marshfield 43, Madras 0

Mazama 42, North Eugene 0

Class 3A playoffs

First Round

Cascade Christian 40, Junction City 30

La Pine 36, Amity 6

Rainier 34, Nyssa 6

Santiam Christian 7, Dayton 6

Siuslaw 45, Blanchet Catholic 6

South Umpqua 35, Yamhill-Carlton 6

Warrenton 12, Philomath 0

Class 2A playoffs

First Round

Bandon 16, Oakland 12

Coquille 44, Monroe 0

Gaston 28, Santiam 12

Jefferson 12, Knappa 6

Kennedy 38, Nestucca 0

Lakeview 59, Grant Union 6

Class 1A playoffs

First Round

Adrian 58, Imbler 0

Myrtle Point 42, Enterprise 6

Powder Valley 70, Perrydale 34

St. Paul 44, Ione/Arlington 8

Waldport 72, Elgin 30

VOLLEYBALL

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Columbia River (16-1) 15 1

Ridgefield (15-1) 15 1

Mark Morris (13-4) 12 4

R.A. Long (11-6) 10 6

Woodland (8-9) 7 9

Washougal (7-10) 7 9

Hockinson (3-12) 3 12

Fort Vancouver (3-14) 2 14

Hudson’s Bay (0-15) 0 15

Friday’s Game

(Fifth-place tiebreaker)

WOODLAND 3, WASHOUGAL 0

25-23, 25-20, 25-16

Woodland

Highlights — Leanna Russell 10 kills, 22 digs; Tessa Traffie 9 kills; Sydney George 5 kills; Kristina Janosikova 21 assists, 4 kills; Liz Hurn 28 digs; Dasha Vasilenko 3 kills, 2 blocks.

1A DISTRICT TOURNAMENT

At King’s Way Christian HS

Saturday’s Games

Third-place semifinals

Montesano vs. Hoquiam, 10 a.m. (loser out)

La Center vs. Columbia-White Salmon, 11:30 a.m. (loser out)

Third-place final

1 p.m.

Championship

Castle Rock at King’s Way Christian, 3 p.m.

2B DISTRICT TOURNAMENT

At King’s Way Christian HS

Saturday’s Game

Championship

Kalama vs. Raymond, 3 p.m. at Adna HS

GIRLS SOCCER

1A DISTICT PLAYOFFS

Saturday’s Games

Championship

Montesano vs. La Center, 2 p.m. at King’s Way Christian HS

Third place, winner to state

Tenino vs. Elma, noon at Montesano HS

2B/1B District Playoffs

Saturday’s Games

Championship

Adna vs. Kalama, noon at Centralia HS

Third place

Onalaska vs. Toledo, 10 a.m. at Centralia HS

Support local journalism

Your tax-deductible donation to The Columbian’s Community Funded Journalism program will contribute to better local reporting on key issues, including homelessness, housing, transportation and the environment. Reporters will focus on narrative, investigative and data-driven storytelling.

Local journalism needs your help. It’s an essential part of a healthy community and a healthy democracy.

Community Funded Journalism logo
Loading...