Saturday, November 27, 2021
Nov. 27, 2021

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from Oct. 6

By , Columbian sports staff
Published:

THURSDAY’S SCHEDULE

(SUBJECT TO CHANGE)

FOOTBALL

Evergreen at Heritage, 4:30 p.m. at McKenzie Stadium

Camas at Mountain View, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Union at Battle Ground, 7 p.m.

Mark Morris at Ridgefield, 7 p.m.

Skyview at Kelso, 7 p.m.

VOLLEYBALL

Skyview at Battle Ground, 7 p.m.

Washougal at Ridgefield, 7 p.m.

R.A. Long at Hockinson, 7 p.m.

Mark Morris at Woodland, 7 p.m.

La Center at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

Seton Catholic at Castle Rock, 7 p.m.

Stevenson at Wahkiakum, 7 p.m.

Adna at Kalama, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Columbia River at Hockinson, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Woodland, 7 p.m.

Mark Morris at Washougal, 7 p.m.

Ridgefield at R.A. Long, 6 p.m.

Columbia-White Salmon at La Center, 6 p.m.

Castle Rock at Seton Catholic, 6 p.m.

Montesano at King’s Way Christian, 6 p.m.

SLOWPITCH SOFTBALL

Skyview at R.A. Long, 4 p.m.

Prairie at Kelso, 4 p.m.

Columbia River at Camas, 4:30 p.m.

Evergreen at Washougal, 3:30 p.m.

Union at Mark Morris, 4 p.m.

CROSS COUNTRY

Woodland, Columbia River vs. Mark Morris, 4 p.m. at Lake Sacajawea, Longview

Fort Vancouver, R.A. Long vs. Ridgefield, 4 p.m. at Abrams Park

BOYS GOLF

Camas vs. Union, 3 p.m. at Camas Meadows

Battle Ground vs. Heritage, 3:30 p.m. at Club Green Meadows

Evergreen vs. Prairie, 3 p.m. at Lewis River

R.A. Long vs. Ridgefield, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

Seton Catholic vs. Hoquiam, 3 p.m. at Highlands GC

Mark Morris vs. Hockinson at The Cedars

Hudson’s Bay, Fort Vancouver at Woodland, 3:30 p.m. at Lewis River

BOYS TENNIS

Battle Ground at Union, 3:30 p.m.

Heritage at Camas, 3:30 p.m.

Prairie at Skyview, 3:30 p.m.

Hudson’s Bay at R.A. Long, 3:15 p.m.

Columbia River at Fort Vancouver, 3:30 p.m.

Washougal at Ridgefield, 3:30 p.m.

Kelso vs. Mountain View, 3 p.m. at Union

Evergreen vs. Mountain View, 6 p.m. at Union

FOOTBALL

WASHINGTON MEDIA POLLS

(First place votes in parentheses)

Class 4A

Record Pts

  1. Graham-Kapowsin (6) 5-0 86

  2. Lake Stevens (2) 3-0 80

  3. Gonzaga Prep (1) 5-0 74

  4. Sumner 5-0 58

  5. Bothell 5-0 56

  6. Kamiakin 5-0 47

  7. Union 4-1 34

  8. Eastlake 5-0 20

  9. Skyview 5-0 15

10. Kamiak 5-0 9

Class 3A

Record Pts

  1. Bellevue (6) 5-0 85

  2. O’Dea (2) 4-1 81

  3. Yelm 5-0 70

  4. Marysville-Pilchuck (1) 5-0 61

  5. Eastside Catholic 4-1 52

  6. Kennewick 5-0 47

  7. Mountain View 5-0 34

  8. Mt. Spokane 3-1 14

  9. Garfield 4-1 12

10. Ferndale 4-1 10

Others receiving 6 or more points: Lincoln (Tacoma) 9. Peninsula 8.

Class 2A

Record Pts

  1. Tumwater (9) 3-1 90

  2. Ridgefield 5-0 73

  3. Lynden 4-1 67

  4. North Kitsap 4-0 62

  5. Sedro-Woolley 4-0 55

  6. Steilacoom 3-0 40

  7. Enumclaw 4-1 38

  8. Prosser 3-1 24

  9. Archbishop Murphy 3-2 21

10. Squalicum 2-2 13

Others receiving 6 or more points: Burlington-Edison 9.

Class 1A

Record Pts

  1. Royal (7) 5-0 79

  2. Eatonville (1) 5-0 73

  3. Toppenish 5-0 55

  4. Riverside 5-0 53

  5. King’s 5-0 41

  6. Mount Baker 2-2 29

  7. Tenino 4-1 28

  8. Montesano 3-1 27

  9. Lakeside (9 Mile Falls) 5-0 22

10. Zillah 3-1 19

Class 2B

Record Pts

  1. Napavine (4) 5-0 67

  2. Kalama (3) 4-0 66

  3. Okanogan 5-0 55

  4. Onalaska 2-2 46

  5. Columbia (Burbank) 4-0 40

  6. Forks 4-0 33

  7. Lind-Ritzville Sprague 4-0 31

  8. Toledo 4-1 18

  9. Davenport 4-1 17

10. Goldendale-Klickitat 4-1 12

Class 1B

Record Pts

1. Odessa (6) 5-0 60

2. Almira Coulee-Hartline 5-0 54

3. Lummi 4-0 46

4. Naselle 3-1 37

5. Pomeroy 5-0 36

Others receiving 6 or more points: Quilcene 7.

VOLLEYBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Camas (7-0) 2 0

Skyview (7-1) 2 0

Union (6-2) 1 2

Battle Ground (0-8) 0 3

SKYVIEW 3, BATTLE GROUND 0

25-10, 25-15, 25-9

Skyview

Highlights — Angela Olson 8 digs; Emily Wood 9 digs, 3 aces, 3 assists; Kayden Thomas 4 digs, 3 blocks, 9 kills; Makenna Eoff 2 blocks, 6 kills; Avalon Watkins 5 digs, 14 assists, 2 kills; Brooke Olson 4 dig; Annie Hite 3 digs, 6 kills, 18 assists; Lauren Harris 2 kills, 8 assists, 1 block, 2 digs; Madi Wallman 1 dig, 4 blocks, 6 kills; Tyra Schaub 10 digs, 11 kills, 1 ace.

Battle Ground

Highlights — Hailey Ferguson 2 kills, 1 block, 1 ace, 3 digs; Karleigh Potter 1 kill, 2 blocks, 3 digs; Kelly Monaghan 2 kills; Juliann McCabe 6 assists, 1 ace, 2 digs; Anjali Sanford 1 kill, 2 blocks; Olivia Kimmel 14 digs; Abby Beall 10 digs; Mackenna Kostman 7 digs; Lily Marshall 7 digs.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Kelso (6-3) 5 0

Mountain View (5-4) 4 1

Prairie (4-6) 2 2

Evergreen (2-7) 1 4

Heritage (1-7) 0 5

KELSO 3, HERITAGE 0

25-17, 25-6, 25-23

Heritage

Highlights — Ashley Lehman 19 digs; Rosanna DuPrey 14 assists; Ariah Nassey 7 kills, 5 digs, 4 aces; Keanna Salavea 6 kills, 11 digs.

MOUNTAIN VIEW 3, EVERGREEN 2

25-20, 20-25, 17-25, 25-23, 15-5

Mountain View

Highlights — Amanda Harper 39 digs, 3 kills; Kenna Daron 7 digs, 9 kills; Lily Shaffer 2 digs, 2 kills, 2 blocks, 2 aces; Olivia Goodrich 17 digs, 3 aces; Makena Gamby 16 digs, 6 kills, 1 block, 1 ace, 29 assists; Ariyanna Haygood 2 digs, 9 kills; Edita Ljuca 5 digs, 11 kills; Bethany Pham 17 digs, 2 kills, 12 assists; Alexandra Ursache 9 digs; Lily Calvetti 1 dig; Gwen Pasternacki 6 digs.

Evergreen

Highlights — Elizabeth Lopez 11 kills, 12 digs; Jocie Snyder 22 digs, 4 aces; Hailey Simon 7 kills; Alexis Echols 5 blocks, 4 kills.

JV — Mountain View 3-0

C — Mountain View 3-0

JV2 — Evergreen 3-0

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Ridgefield (8-0) 8 0

Columbia River (9-1) 8 1

Mark Morris (7-2) 6 2

R.A. Long (6-3) 5 3

Washougal (3-4) 3 4

Woodland (3-4) 3 4

Hockinson (1-6) 1 6

Fort Vancouver (2-8) 1 8

Hudson’s Bay (0-7) 0 7

COLUMBIA RIVER 3, FORT VANCOUVER 0

25-3, 25-3, 25-15

Columbia River

Highlights — Caroline Hansen 10 assists, 1 dig; Lauren Dreves 7  kills, 8 digs; Rylie Reeves 12 kills, 3 digs, 3 aces; Sydney Dreves 3 kills, 3 digs; Sasha Pelkey 3 digs; Evie Wenger 5 kills; Logan DeJong 4 kills, 1 block, 1 dig; Cora Harding 2 kills, 3 digs; Sophie Worden 9 assists, 4 digs, 4 aces; Aaliyah Turner 1 kill.

NON-LEAGUE

CAMAS 3, PRAIRIE 0

25-14, 25-9, 25-19

Camas

Highlights — Delaney Clark 13 assists, 1 block, 2 service points, 4 kills, 4 digs; Maggie Upkes 2 digs; Sami Tyler 3 kills, 2 blocks; Maggie Schostak 1 kill, 1 dig, 1 block; Kiah Hollister 2 service points, 11 digs; Cami Young 11 kills, 7 digs, 2 blocks, 8 service points; Sydney Moltrum 10 digs, 6 service points, 11 assists; Kendal Mairs 1 kills, 2 blocks; Emmy Hansen 11 service points, 4 assists, 5 kills, 13 digs; Chloe Ascuitto 12 service points, 4 digs, 6 blocks, 9 kills.

Prairie

Highlights — Marissa Raley 3 assists, 3 digs, 1 ace; Emma Enterno 7 assists, 5 digs, 1 ace, 1 kill; Carley Postma 1 assist, 16 digs; Ella Conklin 6 kills, 1 ace, 2 digs, 2 blocks; Jordan Peterson 2 kills, 2 digs, 1 ace, 1 block.

JV, C, Frosh — Camas won

GIRLS SOCCER

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Camas (9-0) 4 0 0 12

Union (5-4) 2 1 0 6

Skyview (2-7) 1 3 0 3

Battle Ground (3-8) 1 3 0 3

UNION 2, SKYVIEW 0

Union

Goals (assists) — Maya Woods (Ashley Erdahl), Olivia Euverman (Erdahl); Goalkeeper saves — Stephanie Leckwold 0. Jordan Conrad 1. Coach’s standouts — Bailey Morris, Maddie Cooke.

Skyview

No report

Halftime — 2-0.

JV — Skyview 1-0.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Kelso (7-0-1) 5 0 1 16

Mountain View (7-3) 4 1 0 12

Prairie (6-3-1) 2 1 1 7

Evergreen (2-8) 1 5 0 3

Heritage (0-8) 0 5 0 0

KELSO 6, EVERGREEN 2

Evergreen

Goals (assists) — Adrianne Agbayani (Leigh Ann Herboth), Agbayani (Shayla Sharp); Goalkeeper saves — Lilly Lovelady 5. Coach’s standout — Veronica Castaneda, Rose Camacho.

Halftime — Kelso 3-2.

NON-LEAGUE

PRAIRIE 2, BATTLE GROUND 1

Prairie

Goals (assists) — Madison Thoreson, Julianne Staley; Goalkeeper saves — Lille Aimies 7.

CAMAS 2, MOUNTAIN VIEW 0

Camas

Goals (assists) — Lily Loughney (Anna Mooney), Bella Burns (Loughney); Goalkeeper saves — Keely Wieczorek 2, Adriana Cortes 1.

Halftime — 0-0

JV — Camas 3-0

JV2 — Camas 3, Westview 0

BOYS CROSS COUNTRY

WASHOUGAL 17, HOCKINSON 48, HUDSON’S BAY 64

At William Clark Park; 5,000m

WASHOUGAL — 1, Samuel Grice 16:21; 2, Dawson Sprinkle 17:58; 3, Trey Keyser 18:21; 5, Liam Churchman 18:26; 6, Carson Holmes 18:28.

HOCKINSON — 4, Ethan Hsu 18:24; 7, Parker Dangleis 19:00; 11, Gabriel Royce 19:38; 14, Braden Roth 20:22; 19, Ian Guasco 21:10.

HUDSON’S BAY — 9, Connor LaRue 19:31; 12, Joseph McRay 20:04; 15, Rome Carse 20:26; 17, Austin Grove 20:57; 24, Isaac Hossom 22:18.

JV — Washougal 15, Hudson’s Bay 46, Hockinson inc.

GIRLS CROSS COUNTRY

WASHOUGAL 15, HUDSON’S BAY 48, HOCKINSON inc.

At William Clark Park; 5,000m

WASHOUGAL — 1, Elle Thomas 18:57; 2, Sydnee Boothby 19:33; 3, Savea Mansfield 21:34; 4, Danica Stinchfield 21:57; 5, Chloe Johnson 22:22.

HUDSON’S BAY — 6, Miranda Gonzalez 22:23; 11, Mollie Miller 24:12; 15, Ada Owens 25:18; 17, Sophia LeBard 25:44; 20, Stella Billingsley 27:42.

HOCKINSON — 9, Taylor Souders 23:29; 12, Julia Ritton 24:21; 16, Gracie Newton 25:41; 22, Mei-Ling Hsu 28:34.

GIRLS SWIMMING

AT KELSO

Team scores — Union 112, Kelso 50; Mountain View 118, Kelso 48; Kelso 88, Heritage 56; Kelso 115, Evergreen 10.

200 medley relay — 1, Union (Alexia Bravo, Nichole Adams, Joli Fong, Annette Chang) 1:59.01; 2, Mountain View 2:01.91.

200 freestyle — 1, Annette Chang (U) 2:06.53; 2, Aubrey Horner (MV) 2:09.00.

200 individual medley — 1, Joli Fong (U) 2:22.01; 2, Angie Eugenis (K) 2:23.56.

50 freestyle — 1, Ariel Ammentorp (U) 28.34; 2, Alexis Bravo (U) 29.30.

100 butterfly — 1, Joli Fong (U) 1:05.80; 2, Madison Wick (MV) 1:10.66.

100 freestyle — 1, Amy Ipe (MV) 1:02.20; 2, Christine Chang (U) 1:02.72.

500 freestyle — 1, Aubrey Horner (MV) 5:43.85; 2, Annette Chang (U) 5:43.92.

200 free relay — 1, Union (Ariel Ammentorp, Christine Chang, Emily Oldroyd, Alexia Bravo) 2:00.07; 2, Mountain View 2:01.07.

100 backstroke — 1, Addison Demaray (MV) 1:16.99; 2, Janae Swanson (H) 1:21.84.

100 breaststroke — 1, Ariel Ammentorp (U) 1:19.88; 2, Audrey Pentz (MV) 1:20.05.

400 free relay — 1, Mountain View (Katharina Gentes, Aubrey Horner, Audrey Pentz, Madison Wick) 4:06.26; 2, Union 4:16.83.

AT MARK MORRIS

Team scores — Skyview 92, R.A. Long 44; Skyview 91, Mark Morris 58; Hudson’s Bay 56, R.A. Long 47; Mark Morris 94, Hudson’s Bay 40; Fort Vancouver 73, R.A. Long 51; Mark Morris 94, Fort Vancouver 49; Columbia River 126, R.A. Long 31; Columbia River 109, Mark Morris 57.

200 medley relay — 1, Skyview (Taylor Trahan, Sophie Cadran, Jordan Moore, Hannah Hammack) 2:11.44; 2, Columbia River 2:14.60.

200 freestyle — 1, Jane Tewinkle (CR) 2:15.25; 2, Nadia Phelps (FV) 2:19.35.

200 individual medley — 1, Rylee Schurmann (CR) 2:42.08; 2, Kylie Hueth (RAL) 2:47.48.

50 freestyle — 1, Jordan Moore (S) 28.53; 2, McKelvey Brewer (HB) 28.65.

100 butterfly — 1, McKelvey Brewer (HB) 1:06.38; 2, Jane Tewinkle (CR) 1:08.80.

500 freestyle — 1, Clara Rosendale (S) 6:51.86; 2, Kaylina Smith (MM) 6:57.61.

200 free relay — 1, Skyview (Jordan Moore, Hannah Hammack, Clara Rosendale, Sophie Cadran) 1:58.94; 2, Columbia River 2:00.14.

100 backstroke — 1, Rebecca Greenwood (S) 1:18.39; 2, Kylie Hueth (RAL) 1:21.49.

100 breaststroke — 1, Rylee Berry (MM) 1:18.81; 2, Taylor Trahan (S) 1:22.60

400 free relay — 1, Skyview (Emily Wang, Rebecca Greenwood, Clara Rosendale, Taylor Trahan) 4:40.25; 2, Mark Morris 5:07.69.

BOYS TENNIS

COLUMBIA RIVER 4, RIDGEFIELD 1

Singles — Matt Rudi (CR) def. Peyton Yager 6-0, 6-1; Cameron Hahn (CR) def. Tommy Tomillo 6-0, 6-0; Henry Palmersheim (CR) def. Jack Blehm 6-0, 6-1.

Doubles — Mikey Nester/Ryan Gruber (R) def. Cole Benner/Alex Harris 1-6, 6-3, 6-4; Fuller Beyer/Trent Sarvela (CR) led Mark Sanghera/Nick Harris 6-3, 5-4 rain; Charlie Palmersheim/Nate Sheron (CR) def. Shawn Will/Micah Ross 6-1, 6-2.

WASHOUGAL 4, MARK MORRIS 2

Singles — Marco St. Martin (MM) def. Evan Vincent 1-6, 6-3, 6-4; Austin Lomay (MM) def. Logan Doern 2-6, 6-4, 6-4; Ben Stephenson (W) won by default.

Doubles — Gavin Kestner/Tucker Kneipp (W) def. Ramzi Preuitt/Josh Poyd 6-0, 6-0; Kael Krabbenhoft/Scott Condon (W) def. Vincent Flint/Anthony Roeua 6-1, 6-3; Austin Mattern Evan Elliott (W) def. Colton Weiss/Noah Janson 6-4, 6-3.

BOYS GOLF

MOUNTAIN VIEW 143, HERITAGE 215

At par-36 Club Green Meadows

MOUNTAIN VIEW — Grady Millar 33, Alex Rigby 34, Spencer Moody 37, Kian Iverson 39, Braden Kendrick 47.

HERITAGE — Tanner Moody 45, Jake Teti 47, Kale Parker 59, Ethan Verdict 64, Ian Roadfier 68.

PRAIRIE 164, KELSO 175

At par-35 Lewis River

PRAIRIE — Brecken Desmet 37, Jack Dalberg 38, Jack Leidy 42, Elijah Harm 47, Colin Schiller 50.

KELSO — Riley Kirk 39, Rex Burt 43, Landon Patterson 45, Canyon Rader 48, Gunner Burt 50.

SLOWPITCH SOFTBALL

Wednesday’s Games

R.A. Long 15, Evergreen 0

R.A. Long 6, Mountain View 2

CAMAS 16, PRAIRIE 8

Prairie 203 03 —  8 5 1

Camas 335 5x —16 12 0

Camas

Highlights — Samanta Miller 2-2 2B 3RBI 4R; Maggie Lyons 2-4 4RBI 1R; Amelia Marcum 2-2 2B 3RBI; Zayah Shore 2-2 RBI 2R.

Tuesday’s Game

UNION 18, R.A. LONG 8

R.A. Long 200 501 —  8 12 3

Union 131 553 —18 20 3

R.A. Long

Highlights — Childers 2-4 HR 4RBI 2R

Union

Highlights — Ashley Griffith 3-3 2B 2RBI 3R; Kamryn Buck 2-4 RBI 2R; Bailee Boltz 2-3 3RBI 2R; Maggie Tumelty 2-4 3B 3RBI; April Paulet 2-3 2B 3B 3RBI 3R; Jordan Nealy 2-3 RBI 2R; Jasmin Adams 3-3 2B 2RBI 1R.

Loading...