Monday, November 29, 2021
Nov. 29, 2021

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from Oct. 21

By , Columbian Sports Editor
Published:

FRIDAY’S SCHEDULE

(SUBJECT TO CHANGE)

FOOTBALL

Skyview at Camas, 7 p.m.

Battle Ground at Mountain View, 4:30 p.m. at McKenzie Stadium

Union at Wenatchee, 6 p.m.

Prairie at Evergreen, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Heritage at Kelso, 7 p.m.

Hockinson at Hudson’s Bay, 7 p.m. a Kiggins Bowl

Mark Morris at Woodland, 7 p.m.

Ridgefield at RA Long, 7 p.m.

Fort Vancouver at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

La Center at Seton Catholic, 7 p.m.

Wahkiakum at Stevenson, 7 p.m.

Toledo at Kalama, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Hudson’s Bay at Washougal, 7 p.m.

BOYS TENNIS

4A district tournament at Club Green Meadows

3A district tournament at Vancouver Tennis Center

BOYS GOLF

1A district tournament, 10 a.m. at Tumwater Valley

FOOTBALL

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

League Overall

W L W L

Ridgefield 5 0 7 0

Hockinson 4 1 4 2

Mark Morris 3 2 3 4

Columbia River 3 3 3 5

Washougal 3 3 3 5

Woodland 2 3 2 5

R.A. Long 1 4 2 5

Hudson’s Bay 0 5 0 6

COLUMBIA RIVER 16, WASHOUGAL 13

Washougal 7 6 0 0—13

Col. River 0 14 0 2—16

First quarter

W — Holden Bea 18 run (kick good)

Second quarter

CR — Adam Watts 5 run (Gage Newman kick)

W — Thomas Brown 15 run (kick failed)

CR — Watts 12 run (Newman kick)

Fourth quarter

CR — Safety (quarterback sack in end zone)

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — Washougal: Holden Bea 8-47, Rantin Reynolds 5-22, Thomas Brown 11-66, Owen Edwards 1-15; Columbia River: Kaden MacDonald 11-43, Adam Watts 12-68, Aiden Miller 6-22, Aden Flores 3-9, Nicholas Ianello 4-20, Levi Hongel 7-44.

PASSING — Washougal: Holden Bea 5-9-0-62, Thomas Brown 1-4-1-8; Columbia River: Adam Watts 5-9-0-36.

RECEIVING — Washougal: Sam Evers 2-9, Thomas Brown 3-28, Matt Brown 1-4, Mather Minnis 1-(minus-1), Victor Flores 2-11, Adam Huerena 2-18, Satchel Baskette 1-7.

Washington Scores

Thursday’s Games

Auburn 44, Todd Beamer 26

Auburn Mountainview 62, Kent Meridian 7

Bothell 46, Blanchet 21

Cascade Christian 46, Vashon Island 3

Columbia River 16, Washougal 13

East Valley (Spokane) 26, Pullman 20

Graham-Kapowsin 35, Emerald Ridge 0

Interlake 14, Lindbergh 10

Mt. Spokane 38, University 13

North Kitsap 32, Bainbridge 0

Northwest Christian (Lacey) 40, Washington School For The Deaf 26

Olympia 35, Bethel 34

River Ridge 36, Capital 14

River View 66, Dayton/Waitsburg 0

Silas 44, Newport-Bellevue 0

Steilacoom 57, Clover Park 0

Warden 34, Tri-Cities Prep 20

White River 48, Franklin Pierce 6

VOLLEYBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Camas (11-0) 5 0

Skyview (8-3) 3 1

Union (7-5) 1 4

Battle Ground (1-10) 1 3

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Kelso (9-3) 6 0

Mountain View (5-5) 4 1

Prairie (6-6) 3 2

Evergreen (2-10) 1 6

Heritage (2-9) 0 6

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Ridgefield (12-1) 12 1

Columbia River (13-1) 12 1

Mark Morris (12-2) 11 2

R.A. Long (7-6) 6 6

Woodland (6-6) 6 6

Washougal (4-7) 5 7

Fort Vancouver (3-11) 2 11

Hockinson (2-10) 2 10

Hudson’s Bay (0-10) 0 10

Thursday’s Games

Hockinson 3, Hudson’s Bay 0

Mark Morris 3, R.A. Long 1

WOODLAND 3, FORT VANCOUVER 0

25-16, 25-12, 25-9

Woodland

Highlights — Leanna Russell 9 kills, 17 digs, 3 aces, 2 blocks; Tessa Traffie 7 kills, 11 aces; Sydney George 4 kills, 3 blocks, 7 digs; Kristina Janosikova 16 assists, 8 digs;

Liz Hurn 11 digs; Dasha Vasilenko 3 kills.

COLUMBIA RIVER 3, RIDGEFIELD 1

23-25, 19-25, 16-25, 20-25

Columbia River

Highlights — Caroline Hansen 40 assists, 17 digs, 2 aces, 1 block; Lauren Dreves 12  kills, 16 digs, 5 aces; Rylie Reeves 17 kills, 17 digs, 1 ace, 1 block; Sydney Dreves 10 kills, 12 digs, 3 blocks; Sasha Pelkey 7 digs, 1 ace; Evie Wenger 5 kills, 3 digs, 2 aces; Sophie Worden 13 digs, 2 aces; Aaliyah Turner 3 blocks.

Ridgefield

Highlights — Emily Paul 26 digs; Paige Stepaniuk 10 kills, 1 block, 1 ace, 17 digs; Natalie Andrew 13 kills, 1 block, 2 aces, 15 digs; Sophia Torres 3 blocks, 1 dig; Morgan Harter 1 kill, 2 blocks, 54 assists, 11 digs; Lizzy Andrew 10 kills, 8 blocks, 2 digs; Emily Vossenkuhl 14 kills, 7 blocks, 1 dig; Taylor Zanas 1 ace, 4 digs.

1A TRICO LEAGUE

W L

Castle Rock (10-2) 5 1

La Center (9-3) 5 2

Columbia-WS (4-5) 2 4

King’s Way (6-6) 2 4

Seton Catholic (1-6) 1 4

Thursday’s Games

Castle Rock 3, Seton Catholic 0

LA CENTER 3, COLUMBIA-WHITE SALMON 1

25-13, 13-25, 25-6, 27-25

La Center

Highlights — Ella Schoene 22 kills, 3 aces, 15 service points, 14 digs; Amie Russell 13 kills, 15 assists, 4 aces, 8 service points, 8 digs; Elizabeth LeBouef 18 assists, 19 digs, 1 ace, 8 service pts; Alyse Webberley 7 kills, 1 block, 3  aces, 13 service points, 7 digs; Billie Ross 4 kills, 3 blocks, 2 aces, 6  services points, 3 digs; Summer Senske 7 digs, 4 service points; Mia Achziger 16 digs; Aristyn Wiseman 1 kill, 1 assist, 3 digs, 1 ace; Crystal Martin 2 kills, 1 dig.

2B CENTRAL LEAGUE

Thursday’s Games

Kalama 3, Toutle Lake 0

STEVENSON 3, WINLOCK 0

25-20, 25-17, 25-22

Stevenson

Highlights — Allison Kerch 10-10 service, 6 aces; Madison Kerch 4 kills; Piper Rudd 2 aces; Rebecca Townsend 11 assists; Olivia Pauth 6 kills; Samia Rudd 3 kills.

Non-League

UNION 3, HERITAGE 1

18-25, 25-12, 25-8, 25-13

Union

Highlights — Kendall Clark 9 digs, 1 block, 9 kills, 2 aces; Kelsey Lee 5 digs, 25 assists, 1 ace; Josie Becker 15 digs, 1 ace; Reilyn Sabado 2 digs, 2 aces; Drew Eggleston 13 digs, 14 kills, 2 aces; Lana Saopraseuth 2 digs, 10 assists; Ruby Ochoa 2 digs, 8 kills; Mallory Stokes 7 kills; Lindsay Schauer 1 dig; Allie Piland 1 dig, 3 kills, 1 ace.

Heritage

Highlights — Ashley Lehman 13 digs; Rosanna DuPrey 15 assists, 9 digs; Keanna Salavea 11 kills, 10 digs, 2 blocks; Makenzie Misner 8 kills, 14 digs, 3 aces.

BATTLE GROUND 3, EVERGREEN 2

25-22, 15-25, 20-25, 25-19, 15-9

Evergreen

Highlights — Julia Olgeive 8 kills, 10 digs; Elizabeth Lopez 7 kills; Jocie Synder 14 digs, 3 aces; Eliyha Bennett 6 aces, 9 digs; Alexis Echols 7 kills, 3 blocks.

Battle Ground

Highlights — Abby Beall 1 ace, 22 digs; Miranda Maudlin 1 assist, 3 aces, 26 digs; Maddie Statham 3 kills, 1 block; Juliann McCabe 5 kills, 1 block, 30 assists, 1 ace, 15 digs; Hailey Ferguson 7 kills, 3 digs; Karleigh Potter 8 kills, 3 digs; Mackenna Kostman 1 ace, 18 digs; Makayla Loose 13 kills, 2 blocks, 9 aces, 3 digs; Lily Marshall 1 kill, 3 aces, 16 digs; Kelly Monaghan 2 kills, 1 block.

KELSO 3, SKYVIEW 0

25-20, 27-25, 25-17

Skyview

Highlights — Emily Wood 18 digs; Kayden Thomas 11 digs, 6 kills; Makenna Eoff 2 kills, 4 digs, 1 block; Avalon Watkins 3 digs, 12 assists; Annie Hite 7 digs, 7 kills, 13 assists, 1 blocks; Lauren Harris 2 kills, 6 digs, 1 block; Madi Wallman 4 digs, 3 blocks, 4 kills; Tyra Schaub 14 digs, 14 kills, 2 blocks.

KING’S WAY CHRISTIAN 3, TENINO 0

25-17, 25-10, 25-10

King’s Way Christian

Highlights —  Jaicee Mattila 4 assists, 1 ace, 3 kills, 1 dig; Melody Muntz 2 aces; Natalie O’Neil 28 assists, 4 digs, 1 ace;

Madeline Shrock 9 kills; Bridget Young 7 kills, 1 ace; Ellie Mathison 5 kills, 2 digs; Kayla Meinel 2 aces, 9 kills, 3 digs; Brietta Glover 8 kills, 1 ace, 6 digs; Paytin Davis 1 dig; Brooklin Rossman 2 kills.

GIRLS SOCCER

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Camas (13-0) 5 0 0 15

Union (8-5-1) 2 2 0 6

Skyview (4-8-1) 1 3 0 3

Battle Ground (4-9) 1 4 0 3

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Kelso (8-1-1) 6 0 1 19

Mtn. View (9-3-1) 5 1 0 15

Prairie (7-5-2) 3 3 1 10

Evergreen (3-11) 1 5 0 3

Heritage (0-11) 0 6 0 0

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L   SOW SOL Pt.

Hockinson (10-4) 10 2 0 0 30

Col.River (12-1) 10 2 0 0 30

Ridgefield (10-4) 8 2 1 1 27

Washougal (9-5) 7 5 0 0 21

R.A. Long (7-6) 6 4 0 2 20

M.Morris (6-8) 3 8 1 0 11

Hud.Bay (3-11) 2 7 0 1 7

Woodland (1-13) 0 11 0 0 0

Note: Three points for win, two for shootout win, one for shootout loss.

Thursday’s Games

Mark Morris 3, Hudson’s Bay 0

HOCKINSON 3, WASHOGUAL 1

Hockinson

Goals (assists) — Grace Abbott (Rayelle Stephens), Stephens (Abbott), Stephens (Olivia Rude); Goalkeeper saves — Ashley Suva 3.

Washougal

Goals (assists) — Brooklynn Curtis (unassisted). Goalkeeper saves — Makenzi Gehrke 6.

Halftime — Hockinson 1-0.

JV — Hockinson 4-1.

RIDGEFIELD 6, WOODLAND 0

Ridgefield

Goals (assists) — Elizabeth Farley; Ava Kruckenberg, Victoria Lash 2, Ella Rorabaugh, Claire Jones; Goalkeeper saves — Aubrey Sigman and Josey Ritna.

Halftime — 4-0.

JV — Ridgefield 9-0

COLUMBIA RIVER 1, R.A. LONG 0

Columbia River

Goal (assist) — Raya Janson (Andie Buckley). Goalkeeper saves — Alia Rust 2.

Halftime — 1-0

1A TRICO LEAGUE

W L

La Center (9-1) 7 0

King’s Way (6-5) 4 2

Seton Catholic (5-5-1) 3 2

Castle Rock (2-6) 0 4

Columbia-WS (3-8) 0 6

LA CENTER 8, COLUMBIA-WHITE SALMON 0

La Center

Goals (assists) — Madisen Newbury (Jenna Murphy), Shaela Bradley (Annabelle Atwood), Shaela Bradley (Madisen Newbury), Annabelle Atwood (Madisen Newbury), Annabelle Atwood PK (Unassisted), Shaela Bradley (Helen Dunlap), Sadie Schmidt (Shaela Bradley), Madisen Newbury (Michaela Bright).

Halftime — 6-0.

NON-LEAGUE

MOUNTAIN VIEW 0, UNION 0

Union

Goalkeeper saves — Stephanie Leckwold 4.

Coach’s standouts — Olivia Euverman and Bailey Morris.

JV — Union 1-0

TENINO 4, KING’S WAY CHRISTIAN 1

King’s Way Christian

Goals (assists) — Olive Mohammadi (unassisted). Goalkeeper saves — Ella Rounsley 11.

Halftime — 2-0.

CAMAS 9, HERITAGE 0

Camas

Goals (assists) — Emerson Grafton (Maya Parman), Bella Burns (Hannah Terry), Grafton (Parman), Anna Mooney (Burns), Lily Loughney (Mooney), Mooney (Grafton), Loughney (Mooney), Ashlee Tupper (unassisted), Chloe White (unassisted).

Halftime — 9-0.

BOYS CROSS COUNTRY

3A DISTRICT CHAMPIONSHIP

At Kelso HS, 2.95 miles

Team scores — Kelso 43, Prairie 54, Mountain View 75, Heritage 89, Evergreen 114.

Top individuals — 1, Branden Chou (MV) 16:01; 2, Logan Bigelow (P) 16:33; 3, Ethan Pedersen (P) 16:44; 4, Vincenzo Robles (H) 16:51; 5, Adin Jura (MV) 16:52.

KELSO — 6, Norman Hartman 16:55; 7, Giovannie Lopez 16:56; 9, Jesus Rios 17:00; 10, Evan Williams 17:01; 11, Kamren Mattison 17:20; 12, Jake Beck 17:21; 15, Stanley Johnson 17:37.

PRAIRIE — 2, Bigelow 16:33; 3, Pedersen 16:44; 13, Ayden Walker 17:33; 17, Kenneth Pedersen 17:49; 19, Spencer Hoyt 17:53; 20, Michael McCoy 18:00; 22, Jacob Sautter 18:34.

MOUNTAIN VIEW — 1, Chou 16:01; 5, Jura 16;52; 18, Ethan Chapman 17:51; 24, Eduardo Ramirez 18:41; 27, Alexyz Agriam 18:57; 30, Zachary Wolfe 19:42; 33, Nash Modin 21:30.

HERITAGE — 4, Robles 16:51; 16, Zac Scala 17:47; 21, Quincy Lopez-Santillano 18:03; 23, Aubyn Broer 18:41; 25, Gregory Kilian 18:42; 26, Devyn Thomas 18:50; 28, Jackson Graham 19:24.

EVERGREEN — 8, Lorenzo Anguiano 16:56; 14, Luke Twiss 17:34; 29, Sebastian Najar 19:31; 31, Jasper Lane 19:58; 32, Kolton Hays 20:47; 34, Matthew Durrant 21:35; 35, Rider Maldonado 22:15.

2B CENTRAL CHAMPIONSHIP

At Onalaska MS; 5,000m

Team scores — 1, Rainier 43; 2, Morton-White Pass 56; 3, Onalaska 60; 4, Mossyrock 71; 5, Stevenson 134; 6, Kalama 145.

Overall winner — 1, Dylan Davis (Rainier) 17:36.05.

Area team results

STEVENSON — 21, Raymond Hays 20:04.76; 24, Leavitt Woodall-Schaeffer 20:27.06; 31, Nic Simpkins 21:08.67; 44, Jose Reynoso 23:08.80; 45, Hayden Curtis 23:23.31.

KALAMA — 28, Sam Kalimanis 20:56.69; 30, Gavin Kalimanis 21:08.43; 37, Zach Foreman 21:59.27; 40, Micah Gaches 22:31.09; 43, Jason Sanders 22:58.15.

GIRLS CROSS COUNTRY

3A DISTRICT CHAMPIONSHIP

At Kelso HS, 2.95 miles

Team scores — Prairie 40, Kelso 56, Evergreen 58, Mountain View 68, Heritage 132.

Top individuals — 1, Claire Rogge (E) 18:59; 2, Phebe Willson (MV) 19:39; 3, Annie Anderson (P) 19:44; 4, Beatrie LeGore (E) 19:48; 5, Sophia Cheslock 20:32.

PRAIRIE — 3, Anderson 19:44; 6, Emily Anderson 20:51; 9, Zoe Jensen 21:10; 10, Morgan Hill 21:14; 12, Aleah Vojak 21:19; 20, Jordan Jensen 23:26; 21, Alysia Fraley 23:27.

KELSO — 5, Cheslock 20:32; 8, Mina Rios 21:04; 11, Lily Evans 21:17; 15, Megan Gott 21:58; 17, Madalynn Moe 22:25; 25, Baylie Collins 24:35; 30, Emberlin Homer 28:41.

EVERGREEN — 1, Rogge 18:59; 4, LeGore 19:48; 16, Chloee Matlock-Shoptaw 22:09; 18, Fevet Ibrahim 22:41; 19, Margaret Izzy Henson 23:13; 26, Sophie Beigl 24:57; 28, Ashley Leon-Marin 25:28.

MOUNTAIN VIEW — 2, Willson 19:39; 7, Morgan Geddry 21:00; 14, Skylar Dopps 21:37; 22, Dayana Ramirez 23:53; 23, Anwyn Foreman 24:06; 24, Kara Hagele 24:09.

HERITAGE — 13, Dakotah Leach 21:30; 27, Tabitha Wallace 25:22; 29, Nevaeh Tobey 28:06; 31, Rocio Ruano 29:36; 32, Nicole Vara 36:23.

2B CENTRAL CHAMPIONSHIP

At Onalaska MS; 5,000m

Team scores — 1, Rainier 27; 2, Stevenson 28; 3, Kalama 71.

Overall winner — 1, Selena Niemi (Rainier) 20:22.75.

Area team results

STEVENSON — 2, Isabella Spencer 20:47.83; 4, Sofia Spencer 22:52.76; 9, Alaska Jones 24:21.76; 10, Blue Jones 24:35.45; 14, Elizabeth Lanz 25:57.76.

KALAMA — 16, Moriah Josephson 26:26.73; 18, Sarena Hunt 27:35.96; 24, Mackenna Smee 31:41.79; 25, Amelia Jacobs 33:31.75; 27, Victoria Waterhouse 38:38.83.

BOYS GOLF

2A DISTRICT TOURNAMENT

At par-71 Riverside GC, Chehalis

Team scores — Columbia River 192 points, Woodland 99, Tumwater 98, W.F. West 81, Centralia 77, R.A. Long 75, Washougal 61, Ridgefield 50, Hockinson 34, Mark Morris 34, Aberdeen 30, Shelton 27, Black Hills 7.

Final Leaderboard

To Par

Dane Huddleston, Woodland -4

Von Wasson, Centralia +3

Jay Nickerson, R.A. Long +6

Alden Fay, Columbia River +9

Ryan Snyder, Columbia River +9

Benjamin Halverstadt, WFWest +11

Jack Kendrick, Columbia River +15

Logan Autrey, Woodland +17

Cole Wasson, Centralia +19

Hewson Nguyen, R.A. Long +20

Keagan Payne, Washougal +20

Area team results

COLUMBIA RIVER — Ryan Snyder 73-78—151, Alden Fay 75-76—151, Jack Kendrick 84-73—157, Noah Larson 79-84—163, Alex Snyder 82-81—163, Caleb Bunn 87-81—168.

WOODLAND — Dane Huddleston 68-70—138, Logan Autrey 79-80—159, Keaten Stansberry 90-88—178.

R.A. LONG — Jay Nickerson 72-76—148, Hewson Nguyen 83-79—162, Riley Coleman 87-102—189.

WASHOUGAL — Keagan Payne 84-78—162, Carson Chase 94-84—178, Ryan Tuite 91-91—182, Cole Vaughan 95-94—189.

RIDGEFIELD — Cruz Combs 82-84—166, Zac Warren 85-93—178, Parker Daniels 93-94—187, Tyler Whitmore 93-108—201.

HOCKINSON — Grant Gumringer 87-87—174, Tanner Williams 87-93—180, Leo Roberts 94-120—214.

MARK MORRIS — Caleb Stewart 85-90—175, Ian MacArthur 92-88—180, Beau Jensen 94-95—189.

SLOWPITCH SOFTBALL

4A DISTRICT TOURNAMENT

Thursday’s games

At Fort Vancouver HS

Semifinals

Battle Ground 14, Skyview 4 (winner to state)

Union 19, Camas 1, 5 innings (winner to state)

Championship

Union 8, Battle Ground 3

BATTLE GROUND 14, SKYVIEW 4

No report

UNION 19, CAMAS 1

Camas 001 00 —  1 5 5

Union 784 0x —19 18 1

Camas

Highlights — S. Miller 1-3; A. Marcum 1-2; A. Malychewski 1-2; P. Ramano 1-2; C. Daniels 1-2.

Union

Highlights — Ashley Griffith 4-4 3B 1R; Kamryn Buck 1-4 2B RBI 2R; Bailee Boltz 3-3 3B RBI 3R; Maggie Tumelty 2-3 2B HR 4RBI 3R; Ella Berfnter 2-3 RBI 2R; Avery Thamert 3-3 2RBI 3R; April Paulet 1-2 2B RBI 2R; Destiny Hatzenbuhler 4RBI 2R; Bailey Gleich 1-3 3RBI 1R; Jasmin Adams 1-3 RBI.

UNION 8, BATTLE GROUND 3

Bat.Grnd 001 020 0—3 10 3

Union 312 200 x—8 12 3

Battle Ground

Highlights — L. Brown 2-3 2B RBI 1R; I. Brown 2-3; K. Sharrow 2-3 1R.

Union

Highlights — Ashley Griffith 3-4 2B 1R; Maggie Tumelty 2-3 2B RBI 3R; Ella Berfanger 3-3 2-2B 4RBI 2R; April Paulet 2-3 2B RBI.

Loading...