Monday, October 18, 2021
Oct. 18, 2021

Linkedin Pinterest

High school scoreboard for Saturday, Sept. 4

By , Columbian Assistant Sports Editor
Published:

FOOTBALL

Saturday’s games

SKYVIEW 27, COLUMBIA RIVER 0

Col. River 0 0 0 0—0

Skyview 7 14 0 6— 27

First Quarter

S — Gabe Martin 4 run (Fedya Henrichs-Tarasenkov kick)

Second Quarter 

S — Martin 1 run (Henrichs-Tarasenkov kick)

S — Tanner Beaman 14 pass from Niko Arriola (Henrichs-Tarasenkov kick)

Fourth Quarter    

S — Jaydin Knapp 3 run (Henrichs-Tarasenkov kick)

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — Columbia River: Adam Watts 8-(-17), Dylan Kier 9-21, Lukas Otoupal 1-2, Kaden MacDonald 1-(-2). Skyview: Gabe Martin 17-125, Niko Arriola 4-18, Jaydin Knapp 12-95, Eric Botnen 2-3, Trey Jacob 5-45, Maika Peralta 1-2.

PASSING — Columbia River: Adam Watts 11-14-0-48. Skyview: Niko Arriola 20-30-1-177

RECEIVING — Columbia River: Adam Huerena 1-7, Thomas Blau 1-6, Dylan Kier 3-24, Aden Flores 1-(-1), Aiden Miller 1-(-4), Jacobi Fobbs 1-10, Kaden MacDonald 3-6. Skyview: Teddy Beaver 7-53, Jaydin Knapp 3-21, Tanner Beaman 5-63, Blake Doman 3-26, Jonathan Stromberg 1-5, Trey Jacob 1-9.

LA CENTER 43,

CASCADE CHRISTIAN 10

La Center 8 14 7 14—43

Cascade 0 2 0 0—10

First quarter

LC—Darren Cepeda 7 run (Jalen Ward run)

Second quarter

LC—Ward 5 run (run failed)

LC—Cepeda 14 run (Levi Giles run)

CC—Safety

Third quarter

LC —Cepeda 46 run (Ben Rembisz kick)

Fourth quarter

CC—Touchdown (2-point good)

LC—Levi Giles 60 kickoff return (Rembisz kick)

LC—Garrett Maunu 1 run (Rembisz kick)

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — La Center: Cepeda 16-100, Ward 6-37, L. Roberts 2-30, Tru Feldman 4-18, Davari Grauser 1-16, Giles 1-8, Wyatt Eiseland 2-7, Maunu 3-4.

PASSING — La Center: Cepeda 11-15-0-115, Maunu 1-1-0-33, Eiesland 0-2-0-0.

RECEIVING — La Center: Giles 6-70, Colby Hylton 2-46, D. Grauser 1-34, Ward 1-6, David White 2- (-4).

ROCHESTER 42, R.A. LONG 20

Rochester 7 13 7 15—42

RA Long 0 0 0 20—20

First quarter

Roc — Talon Betts 22 run (kick good)

Second quarter

Roc — Betts 12 run (kick failed)

Roc — Betts 31 run (kick good)

Third quarter

Roc — Erik Vasquez 14 pass from Landon Hawes (kick good)

Fourth quarter

RAL — TraMayne Jenkins 17 pass from Shaun Mize (kick blocked)

RAL — Jamond Harris 51 pass from Mize (PAT failed)

Roc — Betts 86 kickoff return (2-PAT good)

RAL — Israel Rutherford 25 pass from Mize (2-PAT good)

Roc — Max Mboob 18 pass from Hawes (kick good)

SATURDAY’S STATE SCORES

Almira/Coulee-Hartline 58, Cusick 14

Asotin 27, Kettle Falls 7

Bothell 56, Moses Lake 21

Clover Park 19, Interlake 0

Eastlake 53, Kentwood 0

Eatonville 56, Franklin Pierce 0

Ferndale 55, Monroe 35

Franklin 19, Black Hills 0

Highland 46, Vashon Island 0

Kingston 42, Jackson 14

Puyallup 44, Skyline 17

Quilcene 18, Bellevue Christian 8

Rochester 42, R.A. Long 20

Washington 22, North Thurston 20

Oroville vs. Onalaska, ccd.

Friday’s late game results

PRAIRIE 44, WASHOUGAL 6

Prairie 8 16 20 0—44

Washougal 0 0 0 6— 6

First Quarter

P — Alex Ford 10 run (2 pt. Conversion good)

Second Quarter 

P — Thor Stepina 11 run (2 pt. conversion good)

P — Stepina 15 run (2 pt. conversion good)

Third Quarter  

P — Stepina 9 run (2 pt. Conversion failed)

P — Stepina 55 run (2 pt. Conversion failed)

P — Ford 12 run (2 pt. Conversion good)

Fourth Quarter    

W — Holden Bea 10 run (kick failed)

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — Prairie: Thor Stepina 24-180, Alex Ford 11-66, Pierson Lamah 5-25, Nathan Phingphouvagh 1-20, Braeden Slamp 2-5. Washougal: Holden Bea 13-(-4), Liam Atkin 5-12, Garrett Mansfield 1-1

PASSING — Prairie: Braeden Slamp 6-8-1-52. Washougal: Holden Bea 10-15-3-63.

RECEIVING — Prairie: Thor Stepina 3-29, Nathan Phingphouvagh 2-19, Nick Davis 1-10. Washougal: Thomas Brown 3-35, Blake Mattern 2-7, Jayson Graham 2-11, Jakob Bollenbaugh 1-10.

LYNDEN 24, HOCKINSON 21

Hockinson 7 7 0 7—21

Lynden 7 7 0 10—24

First quarter

L — Kaeden Hermanutz 2 run (Troy Petz kick)

H — Andre Northrup 8 pass from Jared Oldham (Nick Charles kick)

Second quarter

H — Kenyon Johnson 5 pass from Oldham (Charles kick)

L — Isaiah Stanley 18 pass from Max Moore (Petz kick)

Fourth quarter

L — Stanley 15 pass from Moore (Petz kick)

H — Austin Wilson 18 interception return (Charles kick)

L — Petz 34 FG

INDIVIDUAL STATISTiCS

RUSHING — Hockinson: Cody Wheeler 5-21, Oldham 9-17.

PASSING — Hockinson: Oldham 14-30-1-143.

RECEIVING — Hockinson: Johnson 7-91, Northrup 3-32, Hale Prior 2-26, Wheeler 3-9.

KALAMA 57, WOODLAND 20

Kalama 32 19 6 0—57

Woodland 6 7 0 7—20

First quarter

K — Jack Doerty 30 pass from Jackson Esary (Jaxxon Truesdell from Esary)

K — Esary 11 run (Truesdell pass from Esary)

W — Justin Philpot 11 pass from Drew Burns (Two-point failed)

K — Doerty 14 pass from Esary. (Doerty pass from Esary)

K — Doerty 17 pass from Esary  (Doerty pass from Esary)

Second quarter

K — Esary 32 run (Two-point failed)

W — Philpot 21 pass from Burns (PAT good)

K — Doerty 80 kickoff return (PAT failed)

K — Max Cox pass from Esary (PAT good)

Third quarter

K — Truesdell pass from Esary (PAT failed)

Fourth quarter

W — Daymon Gressett 1 run (PAT good)

Individual Leaders

RUSHING — Kalama: Jackson Esary 9-115, Andrew Schlangen 6-35, Jack Doerty 4-21. Woodland: Daymon Gressett 21-109.

PASSING  — Kalama: Esary 12-22-189. Woodland: Drew Burns 8-28-98, Brett Martynowicz 5-7-32.

RECEIVING — Kalama: Doerty 6-85, Max Cox 4-48, Jaxxon Truesday 1-35, Nate Mayer 1-14, Kaden Stariha 1-7. Woodland: Justin Philpot 5-57, Dalton Beassie 4-36, Mark Morales 2-25, Gressett 2-12.

MCDANIEL 56, FORT VANCOUVER 12

McDaniel 22 16 8 10—56

Fort 0 12 0 0—12

First Quarter

M—Bell 1 run (conversion good)

M—Waterman 22 pass from Bell (conversion good)

M—Kern 32 pass from Bell (conversion no good)

Second Quarter

FV—Evan Mendez interception return (conversion no good)

M—Majewski-Nazari 6 run (conversion good)

FV—Mendez 75 pass from Cvitkovich (conversion no good)

M—Waterman 39 pass from Bell (conversion good)

Third Quarter

M—Majewski-Nazari 8 run (conversion good)

Fourth Quarter

M—Safety

M—RB #23 4 run (conversion good)

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING—Fort Vancouver: Peake 16-35, Nelson 4-10, Vilendre 1-8, Mendez 1-1, Elvestrom 1-0, Cvitkovich 2-4. McDaniel: Majewski-Nazari 17-210, Bell 10-142, Crawford 1-3.

PASSING—Fort Vancouver: Cvitkovich 6-17-1-116. McDaniel: Bell 13-21-2-187

RECEIVING—Fort Vancouver: Mendez 5-109, Vilendre 1-7. McDaniel: Salvador 1-7, Kern 1-32, Waterman 3-66, Farmer 4-70, Majewski-Nazari 2-10.

GOLDENDALE 52,

COLUMBIA-WHITE SALMON 20

Golden. 26 19 7 0—52

CWS 0 13 7 0—20

First quarter

G—Tyler Wells 34 pass from Austin Neil (Neil kick)

G—Tyler Wells 36 from Kade Bomberger (kick failed)

G—Tyler Wells 18 from Bomberger (Neil kick)

G—Caleb Smith 81 run (kick failed)

Second quarter

CWS—Wesley White 5 run (kick blocked)

G—Smith 82 run (kick failed)

G—Josh Smith 20 pass from Bomberger (kick blocked)

CWS—Avery Schalk 7 pass from Jace Greenwood (Bodie Hill kick)

G—Cameron Groves 25 pass from Bomberger (Neil kick)

Third quarter

CWS—Greenwood 40 run (Hill kick)

G—Smith 53 pass from Bomberger (Neil kick)

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — Columbia: Jace Greenwood 13-148, Petey Schlegel 5-8, White 12-4, Landon Castilla 3-1.

PASSING — Columbia: Greenwood 8-16-1-94, White 0-2-1-0.

RECEIVING — Columbia: Brasuell 5-87, Avery Schalk 1-7, White 1-0.

GIRLS SOCCER

NON-LEAGUE

COLUMBIA RIVER 2, UNION 1

Columbia River

Goals (assists) — Anna Iniguez (Sydney Johnson), Andie Buckley (unassisted). Goalkeeper saves — Alia Rust 4, Bella Graves 2.

Union

Goal (assist) — Olivia Euverman (Bailey Morris). Goakeeper saves — Stephanie Leckwold 1, Jordan Conrad 2.

JV — Columbia River 5-1.

GIRLS CROSS COUNTRY

THE ULTIMOOK RACE

At Tillamook, Ore., 5K

6A-5A RACE

Team scores — 1, Lakeridge 59. Also: 6, Skyview 124; 9, Kelso 210.

Individual winner — Kate Peters (Lake Oswego) 17:48.

SKYVIEW — 8, Evelyn Reed 20:48; 10, Lauren Amato 21:02; 25, Phoebe Abbruzzese 22:41; 47, Samantha Williams 24:18; 50, Bianca Perez 24:27.

KELSO — 34, Megan Gott 23:35; 42, Madalynn Moe 24:04; 49, Mina Rios 24:26; 54, Lilly Evans 24:41; 57, Sophia Cheslock 24:55.

4A-1A RACE

Team scores — 1, Philomath 45; 2, Washougal 100; Also: 7, R.A. Long 165.

Individual winner — Alauna Carstens (Shelton) 19:48.

WASHOUGAL — 2, Elle Thomas 20:22; 3, Sydnee Boothby 20:41; 30, Danica Stinchfield 24:18; 41, Chloe Johnson 25:13; 43, Audrey Grice 25:24.

R.A. LONG — 20, Kailey Beaudoin 23:17; 35, Kayleigh Spaulding 24:42; 71, Nika Nesbit 29:36; 72, Hope Whitney 29:38; 78, Ava Williams 31:15.

BOYS CROSS COUNTRY

THE ULTIMOOK RACE

At Tillamook, Ore., 5K

6A-5A RACE

Team scores — 1, Lakeridge 78. Also: 7, Kelso 197; 14, Skyview 289.

Individual winner — 1, Michael Maiorano (South Medford) 16:05.

KELSO — 26, Jake Beck 18:24.3; 27, Kamren Mattison 18:24.4; 47, Evan Williams 19:35; 53, Giovanni Lopez 19:54; 77, Stanley Johnson 21:00.

SKYVIEW — 38, Samuel Polloc 19:08; 41, Carson Clary 19:21; 78, Benjamin Merrill 21:01; 95, David Grant 21:33; 96, Chester Gardner 21:35.

4A-1A RACE

Team scores — 1, Philomath 69; Also: 7, Washougal 181; 15, R.A. Long 375.

Individual winner — Brody Bushnell (Philomath) 16:43.

WASHOUGAL — 4, Samuel Grice 17:12; 28, Dawon Sprinkle 19:18; 40, Carson Holmes 20:05; 42, Liam Churchman 20:15; 113, William Logan 25:01.

R.A. LONG — 19, Micah Miner 18:45; 107, Shaun Jordan 24:20; 108, Liam Nesbit 24:25; 124, Liam Smith 26:03; 131, Gabriel McIntee 27:24.

Loading...