Tuesday, October 19, 2021
Oct. 19, 2021

Linkedin Pinterest

Weekly high school sports schedule, Sept. 6-11

By , Columbian Sports Editor
Published:

Monday

BOYS TENNIS

Heritage at Fort Vancouver, 3:30 p.m.

Tuesday

VOLLEYBALL

Camas at Prairie, 7 p.m.

Battle Ground at Skyview, 7 p.m.

Heritage at Kelso, 7 p.m.

Evergreen at Mountain View, 7 p.m.

Fort Vancouver at Columbia River, 7 p.m.

Hockinson at R.A. Long, 7 p.m.

Woodland at Mark Morris, 7 p.m.

Ridgefield at Washougal, 7 p.m.

Hood River Valley at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Skyview at Battle Ground, 7 p.m.

Union at Gig Harbor, 7 p.m.

Camas at Hockinson, 7 p.m.

Heritage at Kelso, 7 p.m.

Mountain View at Prairie, 7 p.m.

R.A. Long vs. Evergreen, 6 p.m. at McKenzie Stadium

La Center at Washougal, 7 p.m.

SLOWPITCH SOFTBALL

Battle Ground at Camas, 4:30 p.m.

Evergreen at R.A. Long, 4 p.m.

Prairie at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Heritage at Fort Vancouver, 4 p.m.

Mountain View at Washougal, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Prairie vs. Skyview, 3:15 p.m. at Tri-Mountain

Columbia River vs. R.A. Long, 3:30 p.m. at Mint Valley

Evergreen vs. Heritage, 3 p.m. at Fairway Village

Woodland vs. Mark Morris, 3:30 p.m. at Mint Valley

Kalama vs. La Center, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

King’s Way Christian vs. Elma, 3:30 p.m. at Oaksridge GC

BOYS TENNIS

Ridgefield at Prairie, 3:30 p.m.

Washougal at Evergreen, 3:30 p.m.

Wednesday

BOYS TENNIS

Battle Ground at Prairie, 3:30 p.m.

Union at Camas, 3:30 p.m.

Heritage at Evergreen, 3:30 p.m.

Mountain View at Skyview, 3:30 p.m.

GIRLS SWIMMING

Battle Ground at Mark Morris Jamboree

Thursday

VOLLEYBALL

Mountain View at Camas, 7 p.m.

Skyview at Union, 7 p.m.

Prairie at Battle Ground, 7 p.m.

Heritage at La Center, 7 p.m.

Kelso at Evergreen, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Woodland, 7 p.m.

Fort Vancouver at Ridgefield, 7 p.m.

Morton/White Pass at Stevenson, 7 p.m.

Napavine at Kalama, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Ridgefield at Camas, 7 p.m.

Prairie at Battle Ground, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Heritage, 7 p.m.

Kelso vs. Evergreen, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Washougal at Skyview, 7 p.m.

La Center at Woodland, 7 p.m.

Castle Rock at R.A. Long, 6 p.m.

Goldendale at Columbia-White Salmon, 6 p.m.

SLOWPITCH SOFTBALL

Union at Battle Ground, 4 p.m.

Columbia River at Skyview, 4 p.m.

Washougal vs. Heritage, 4 p.m. at Union

Mark Morris vs. Evergreen, 6 p.m. at Union

Fort Vancouver at Prairie, 4 p.m.

Hudson’s Bay at Kelso, 4 p.m.

CROSS COUNTRY

Goldendale, King’s Way Christian at Columbia-White Salmon, 4 p.m.

BOYS GOLF

Battle Ground vs. Camas, 3:30 p.m. at Camas Meadows

Mountain View vs. Prairie, 3 p.m. at The Cedars

Fort Vancouver vs. Columbia River, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

Mark Morris vs. Ridgefield, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

La Center vs. Hoquiam, 3:30 p.m. at Highlands GC

BOYS TENNIS

Hudson’s Bay at Prairie, 3:30 p.m.

W.F. West at Ridgefield, 3:30 p.m.

Friday

FOOTBALL

Clackamas (Ore.) at Camas, 7 p.m.

Skyview at Battle Ground, 7 p.m.

Mountain View vs. Union, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Washougal vs. Evergreen, 4:30 p.m. at McKenzie Stadium

North Thurston at Kelso, 7 p.m.

Prairie vs. Hudson’s Bay, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Columbia River at Bremerton, 7 p.m.

Mark Morris at Aberdeen, 7 p.m.

R.A. Long at Franklin Pierce, 7 p.m.

Ridgefield at Castle Rock, 7 p.m.

Woodland at La Center, 7 p.m.

Seton Catholic at Rochester, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Stevenson, 7 p.m.

Fort Vancouver at Corbett, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Mountain View at Sehome, 7 p.m.

CROSS COUNTRY

Battle Ground, Skyview, Union, Evergreen, Heritage, Columbia River, Hockinson, Hudson’s Bay Mark Morris, La Center, Seton Catholic at Steve Maas Run-A-Ree, 3 p.m. at Hudson’s Bay

SLOWPITCH SOFTBALL

Battle Ground at Skyview, 4 p.m.

Heritage at R.A. Long, 4 p.m.

Washougal at Prairie, 4 p.m.

Evergreen at Columbia River, 4 p.m. at VGSA

Kelso at Fort Vancouver, 4 p.m.

BOYS TENNIS

Skyview at Battle Ground, 3:30 p.m.

Union at Evergreen, 3:30 p.m.

Prairie vs. Heritage, 3:30 p.m. at Union

Mark Morris at Columbia River, 3:30 p.m.

Hudson’s Bay at Ridgefield, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Battle Ground vs. Skyview, 3 p.m. at Tri-Mountain

Saturday

FOOTBALL

W.F. West vs. Heritage, 1 p.m. at McKenzie Stadium

Kalama at Forks, 2 p.m.

VOLLEYBALL

TBA at Prairie

Heritage at Mark Morris, 2 p.m.

Mountain View at Squalicum, noon

GIRLS SOCCER

Kentwood at Camas, 7 p.m.

Union at Glacier Peak, 3 p.m.

Heritage at Mark Morris, 2 p.m.

Mountain View at Squalicum, noon

Muckelshoot Tribal at Fort Vancouver, 1 p.m.

Adna at Castle Rock, noon

Columbia-White Salmon at Ilwaco, 11 a.m.

CROSS COUNTRY

Mountain View at Ash Creek XC Festival, Western Oregon University, Monmouth, Ore.

Prairie at Capital Invitational, Olympia

Ridgefield at Saxon Invite, Bush’s Pasture Park, Salem, Ore.

GIRLS SWIMMING

Battle Ground at Camas

Loading...