Thursday, October 28, 2021
Oct. 28, 2021

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from Sept. 18

By , Columbian sports staff
Published:

FOOTBALL

WASHINGTON SCORES

Saturday’s Games

Adna 38, Morton/White Pass 6

Bellevue Christian 32, King’s Way Christian 0

Bothell 21, Kentwood 7

Coeur d’Alene, Idaho 43, North Creek 42

Crescent 66, Wishkah Valley 0

Eastmont 55, Lewis and Clark 6

Eatonville 41, Cascade Christian 6

Emerald Ridge 28, Olympia 26

Garfield 58, Davis 0

Goldendale 76, Mabton 56

Kelso 35, Nooksack Valley 7

Lincoln, Ore. 34, Fort Vancouver 0

Mead 24, University 7

Meridian 34, Grandview 15

Oroville 13, Priest River, Idaho 8

Rogers (Puyallup) 57, South Kitsap 14

Royal 62, Cedar Park Christian (Bothell) 0

Shadle Park 42, Rogers (Spokane) 20

Skyview 38, Sunnyside 35

Steilacoom 41, Franklin Pierce 0

OREGON SCORES

Saturday’s Games

Bandon 51, Rogue River 6

Canby 42, North Salem 13

Elgin 58, Cove 38

Hood River 28, Ridgeview 27, OT

Lakeview def. Coquille, forfeit

Scappoose 35, Forest Grove 6

Wilsonville 50, McKay 13

GIRLS SOCCER

Saturday’s Game

CAMAS 0, EASTLAKE 0

Canceled after 24 minutes due to lightning.

JV — Camas 2, Eastlake 2

GIRLS SWIMMING

SPRINT PENTATHLON

At Mark Morris

Top scoring individuals — 1, Madison Wick (Mountain View) 90; 2, Jordan Moore (Skyview) 80; 3, Campbell Deringer (Camas) 74; 4, Angie Eugenis (Kelso) 73; 5, Sophia Wade (Camas) 71; 5, Ariel Ammentorp (Union) 71; 7, Lila McGeachy (Camas) 68; 8, Joli Fong (Union) 67; 9, Katharina Gentes (Mountain View) 59; 10, Rylee Berry (Mark Morris) 59.

200 freestyle — 1, Lila McGeachy (Camas) 2:09.29; 2, Jordan Moore (Skyview) 2:11.37; 3, Nina Uchtmann (Battle Ground) 2:12.17; 4, McKelvey Brewer (Hudson’s Bay0 2:14.15.

200 individual medley — 1, Campbell Deringer (Camas) 2:23.16; 2, Angie Eugenis (Kelso) 2:27.41’ Taylor Trahan (Skyview) 2:32.86; 4, Karli Kiesenhofer 2:33.36.

25 individual medley — 1, Madison Wick (Mountain View) 14.90; 2, Campbell Deringer (Camas) 15.08; 3, Jordan Moore (Skyview) 15.23; Lila McGeachy (Camas) 15.40.

50 freestyle — 1, Aubrey Horner (Mountain View) 26.75; 2, Sophia Wade (Camas) 27.23; 3, Kenzy Ward (Prairie) 28.28; 4, Sydney King (Camas) 28.71.

100 butterfly — 1, Joli Fong (Union) 1:05.46; 2, McKelvey Brewer (Hudson’s Bay) 1:05.69; 3, Jordan Moore (Skyview) 1:11.06; 4, Nadia Phelps (Fort Vancouver) 1:11.66.

25 butterfly — 1, Madison Wick (Mountain View) 14.19; 2, Campbell Deringer (Camas) 15.19; 3, Ariel Ammentorp (Union) 15.64; 4, An Bui (Camas) 15.96.

100 freestyle — 1, Sophia Wade (Camas) 59.42; 2, Audrey Pentz (Mountain View) 1:02.05; 3, Katharina Gentes (Mountain View) 1:03.04; 4, Joanne Lin (Union) 1:03.27.

25 freestyle — 1, Angie Eugenis (Kelso) 13.91; 2, Sophia Wade (Camas) 14.36; 3, Joli Fong (Union) 14.58; 4, Ella Webb (Union) 14.72.

500 freestyle — 1, Lila McGeachy (Camas) 5:32.38; 2, Madison Wick (Mountain View) 5:40.98; 3, Rylee Berry (Mark Morris) 6:21.89; 4, Nadia Phelps (Fort Vancouver) 6:25.11.

100 backstroke — 1, Madison Wick (Mountain View) 1:06.04; 2, Joli Fong (Union) 1:07.06; 3, Nina Uchtmann (Battle Ground) 1:08.28; 4, Angie Eugenis (Kelso) 1:08.49.

25 backstroke — 1, Ariel Ammentorp (Union) 15.49; 2, Kylie Mitcheltree (Union) 15.94; 3, Katharina Gentes (Mountain View) 16.43; 4, Jordan Moore (Skyview) 16.46.

100 breaststroke — 1, Campbell Deringer (Camas) 1.11.70; 2, Aubrey Horner (Mountain View) 1:12.11; 3, Nichole Adams (Union) 1:17.32; 4, Ella Webb (Union) 1:21.30.

25 breaststroke — 1, Rylee Berry (Mark Morris) 18.04; 2, Zoe Dougher (Camas) 19.12; 3, Jordan Moore (Skyview) 19.30; 4, Katharina Gentes (Mountain View) 19.32.

Loading...