Tuesday, October 19, 2021
Oct. 19, 2021

Linkedin Pinterest

Weekly high school sports schedule, Sept. 20-25

By , Columbian Sports Editor
Published:

MONDAY, SEPT. 20

GIRLS SOCCER

Evergreen at Battle Ground, 7 p.m.

Kelso at Skyview, 7 p.m.

Mountain View at Prairie, 7 p.m.

Napavine at Stevenson, 6 p.m.

Kalama at Ocosta, 6 p.m.

SLOWPITCH SOFTBALL

Heritage at Camas, 4 p.m.

Prairie at Battle Ground, 4 p.m.

Evergreen at Skyview, 4 p.m.

Kelso at Columbia River, 4 p.m. at VGSA

Fort Vancouver at R.A. Long, 4 p.m.

BOYS TENNIS

Prairie at Camas, 3:30 p.m.

Evergreen at Skyview, 3:30 p.m.

Columbia River at Ridgefield, 3:30 p.m.

Fort Vancouver at R.A. Long, 3:15 p.m.

Washougal at Mark Morris, 3:15 p.m.

TUESDAY, SEPT. 21

VOLLEYBALL

Evergreen at Battle Ground, 7 p.m.

Kelso at Skyview, 7 p.m.

Heritage at Union, 7 p.m.

Mountain View at Prairie, 7 p.m.

Ridgefield at Columbia River, 7 p.m.

Woodland at Fort Vancouver, 7 p.m.

Mark Morris at R.A. Long, 7 p.m.

Adna at La Center, 7 p.m.

Castle Rock at Montesano, 7 p.m.

Riverside at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

Stevenson at Winlock, 7 p.m.

Wahkiakum at Kalama, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Battle Ground at Camas, 7 p.m.

Prairie at Kelso, 7 p.m.

Columbia River at Washougal, 7 p.m.

R.A. Long at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Woodland at Hockinson, 7 p.m.

Ridgefield at Mark Morris, 4:30 p.m.

CROSS COUNTRY

Battle Ground, Kelso at Prairie, 3:30 p.m.

Mountain View, Evergreen at Camas, 3:30 p.m.

Skyview, Union vs. Heritage, 3:30 p.m. at Frontier MS

SLOWPITCH SOFTBALL

Camas at Prairie, 4 p.m.

Battle Ground at Kelso, 4 p.m.

Heritage at Union, 4 p.m.

Columbia River at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Mark Morris at Fort Vancouver, 4 p.m.

R.A. Long at Washougal, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Heritage at Skyview, 3:15 p.m.

Camas vs. Evergreen, 3 p.m. at Fairway Village

R.A. Long vs. Mark Morris, 3:30 p.m. at Mint Valley

Elma vs. La Center, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

Hoquiam vs. King’s Way Christian, 3:30 p.m. at Club Green Meadow

WEDNESDAY, SEPT. 22

GIRLS SOCCER

Heritage at Ridgefield, 7 p.m.

Stevenson at Adna, 6 p.m.

Ilwaco at Kalama, 6 p.m.

CROSS COUNTRY

Hockinson, Fort Vancouver vs. Columbia River, 4 p.m. at Vancouver Lake

Washougal, Woodland vs. R.A. Long, 4 p.m. at Lake Sacajawea

BOYS TENNIS

Camas at Skyview, 3:30 p.m.

Union at Prairie, 3:30 p.m.

Battle Ground at Evergreen, 3:30 p.m.

Mountain View vs. Heritage, 3:30 p.m. at Union

Fort Vancouver at Columbia River, 3:30 p.m.

R.A. Long at Hudson’s Bay, 3:30 p.m.

Ridgefield at Washougal, 3:30 p.m.

THURSDAY, SEPT. 23

FOOTBALL

Union at Chiawana, 6 p.m.

SLOWPITCH SOFTBALL

Kelso at Camas, 4 p.m.

Hudson’s Bay at Battle Ground, 4 p.m.

Skyview vs. Heritage, 4 p.m. at Union

Fort Vancouver at Columbia River, 4 p.m. at VGSA

VOLLEYBALL

Battle Ground at Camas, 7 p.m.

Skyview at Heritage, 7 p.m.

Prairie at Kelso, 7 p.m.

Union at Evergreen, 7 p.m

Columbia River at Mark Morris, 7 p.m..

R.A. Long at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Hockinson at Woodland, 7 p.m.

Montesano at La Center, 7 p.m.

Elma at Castle Rock, 7 p.m.

Seton Catholic at Eatonville, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Tenino, 7 p.m.

Hoquiam at King’s Way Christian, 7 p.m.

Kalama at Stevenson, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Union at Camas, 7 p.m.

Kelso at Battle Ground, 7 p.m.

Prairie at Skyview, 7 p.m.

Mark Morris at Columbia River, TBA

Hudson’s Bay at Ridgefield, 7 p.m.

R.A. Long at Hockinson, 7 p.m.

Washougal at Woodland, 7 p.m.

La Center at Montesano, 7 p.m.

Castle Rock at Elma, 7 p.m.

Eatonville at Seton Catholic, 6 p.m.

Tenino at Columbia-White Salmon, 6 p.m.

King’s Way Christian at Hoquiam, 6 p.m.

CROSS COUNTRY

Mark Morris, Hudson’s Bay vs. Ridgefield, 4 p.m. at Abrams Park

BOYS GOLF

Camas vs Skyview, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

Prairie vs. Heritage, 3:30 p.m. at Club Green Meadows

Mountain View vs. Evergreen, 3 p.m. at Fairway Village

Woodland vs. Columbia River, 3 p.m. at Tri-Mountain

Washougal vs. R.A. Long, 3:30 p.m. at Mint Valley

La Center at King’s Way Christian, 3:30 p.m. at Club Green Meadows

FRIDAY, SEPT. 24

FOOTBALL

Camas at West Linn, 7 p.m.

Battle Ground at Evergreen, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Heritage vs. Mountain View, 4:30 p.m. at McKenzie Stadium

Kelso vs. Prairie, 7 p.m. at District Stadium

Woodland at Columbia River, 7 p.m.

R.A. Long at Hockinson, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Ridgefield, 7 p.m.

Washougal at Mark Morris, 7 p.m.

Montesano at Castle Rock, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Fort Vancouver, 7 p.m.

King’s Way Christian at Elma, 7 p.m.

Eatonville at La Center, 7 p.m.

Seton Catholic vs. Friday Harbor, 5:30 p.m. at Kings HS

Stevenson at Toutle Lake, 7 p.m.

Adna at Kalama, 7 p.m.

SLOWPITCH SOFTBALL

Heritage at Prairie, 4 p.m.

Mountain View at Kelso, 4 p.m.

Columbia River at Fort Vancouver, 4 p.m.

R.A. Long at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Mark Morris at Washougal, 4 p.m.

BOYS TENNIS

Heritage at Battle Ground, 3:30 p.m.

Evergreen at Camas, 3:30 p.m.

Columbia River at R.A. Long, 3:30 p.m.

Washougal at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Ridgefield at Mark Morris, 3:15 p.m.

SATURDAY, SEPT. 25

FOOTBALL

Skyview at Coeur d’Alene, 3 p.m.

VOLLEYBALL

Fort Vancouver, Woodland, Kalama, Castle Rock, Kalama at Mark Morris Tournament

GIRLS SOCCER

Hudson’s Bay at La Center, 1 p.m.

CROSS COUNTRY

Battle Ground, Camas, Skyview, Union, Kelso, Mountain View, Columbia River, Hockinson, Hudson’s Bay, Mark Morris, Washougal, Seton Catholic at Nike Portland XC at Blue Lake Regional Park, Fairview, Ore.

Evergreen, Ridgefield, R.A. Long, La Center, Columbia-White Salmon, King’s Way Christian at Three Course Challenge, Seaside, Ore.

Loading...