Monday, October 18, 2021
Oct. 18, 2021

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from Sept. 20

By , Columbian Sports Editor
Published:

TUESDAY’S SCHEDULE

(Subject to change)

VOLLEYBALL

Evergreen at Battle Ground, 7 p.m.

Kelso at Skyview, 7 p.m.

Heritage at Union, 7 p.m.

Mountain View at Prairie, 7 p.m.

Ridgefield at Columbia River, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Hockinson, 7 p.m.

Woodland at Fort Vancouver, 7 p.m.

Mark Morris at R.A. Long, 7 p.m.

Adna at La Center, 7 p.m.

Castle Rock at Montesano, 7 p.m.

Riverside at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

Stevenson at Winlock, 7 p.m.

Wahkiakum at Kalama, 7 p.m.

Columbia Adventist at Three Rivers Christian, 6 p.m.

Willapa Valley at Firm Foundation, 6 p.m.

Pe Ell at Washington School of Deaf, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

Battle Ground at Camas, 7 p.m.

Prairie at Kelso, 7 p.m.

Columbia River at Washougal, 7 p.m.

R.A. Long at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Woodland at Hockinson, 7 p.m.

Ridgefield at Mark Morris, 4:30 p.m.

Clatskanie (Ore.) at Castle Rock, 5 p.m.

CROSS COUNTRY

Battle Ground, Kelso at Prairie, 3:30 p.m.

Skyview, Union vs. Heritage, 3:30 p.m. at Frontier MS

Fort Vancouver, Hockinson vs. Columbia River, 3:30 p.m. at Vancouver Lake

Washougal, Woodland, La Center vs. R.A. Long, 4 p.m. at Lake Sacajawea

SLOWPITCH SOFTBALL

Mountain View at Skyview, 4 p.m.

Camas at Prairie, 4 p.m.

Battle Ground at Kelso, 4 p.m.

Columbia River at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Mark Morris at Fort Vancouver, 4 p.m.

R.A. Long at Washougal, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Heritage at Skyview, 3:15 p.m. at Tri-Mountain

Camas vs. Evergreen, 3 p.m. at Fairway Village

R.A. Long vs. Mark Morris, 3:30 p.m. at Mint Valley

Elma vs. La Center, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

Tenino vs. King’s Way Christian, 3:30 p.m. at Club Green Meadow

Columbia River vs. Hockinson, 3:30 p.m. at The Cedars

Ridgefield vs. Woodland, 3:30 p.m. at Lewis River

BOYS TENNIS

Heritage at Evergreen, 3:30 p.m.

Mark Morris at Fort Vancouver, 3:30 p.m.

GIRLS SOCCER

Non-League

KELSO 3, SKYVIEW 2

Skyview

Goals (assists) — Avarey Kerbs (unassited), Dea Covarrubias (Delaney DeGrande). Goalkeeper saves — Taylor Crowley 5, Annelise Carroll 1.

Halftime — Kelso 2 -0.

JV — Skyview won

BATTLE GROUND 4, EVERGREEN 0

Evergreen

Goalkeeper saves — Lilly Lovelady 7.

Coach’s standouts — Gabby Suarez, Rose Camacho.

Halftime — 2-0.

BOYS TENNIS

CAMAS 6, PRAIRIE 0

Singles — Tommy James (C) d. Elijah Nelson 6-1, 6-0; Spencer Loucks (C) d. Nate Merritt 6-0, 6-0; Ishan Mehta (C) d. Owen Lucas 6-1, 6-1.

Doubles — Sunny Wang-Naoto Uemura (C) d. Geoffrey Bennion-Gavin Wade 6-2, 6-2; Austin Shin-Nathan Chen (C) d. Connor Hunter-James Marjama 6-1, 6-1; Ivan Wu-Minjae Dang (C) d. Alex Laughter-Toby Gibson 6-0, 6-2..

FORT VANCOUVER 5, R.A. LONG 1

Singles — Jeffrey Truong (FV) d. Aiden McCoy 6-2, 7-6; Andrew Field (FV) d. Jamison Perkins 6-2, 3-6, 6-1; Eric Nguyen (RAL) d. Kenny Ta 6-0, 6-0.

Doubles — Bryan Reyes-Chase Wilkerson (FV) d. Juan Perkins-Carson Moses 6-6 (7-9), 6-4, 6-2; Fernando Rojas-Andrew Walczyk (FV) d. Nick Pittsley-Khoi Le 6-1, 6-0; Nebil Aferworki-Alex De Jesus (FV) d. Chance Dysart-Jaxon Cook 7-5, 6-2.

SKYVIEW 5, EVERGREEN 1

Singles — Aidan Bucerzan (S) d. Trevin Livingston 6-4, 7-5; William Goth (E) d. Eli Patel 6-1, 6-4; Max Calvert (S) d. Shuvan Dasgupta 6-1, 7-5.

Doubles — Caleb Fong-Calvin Liles (S) d. Thomas Cunningham-Joey Pham 6-4, 6-1; Justin Calverley-Eric Albios (S) def. Jaret Johnson-Jason Pham 6-0, 6-0; Jack Ormson-Jonah Peden (S) d. Hiroaki Salas-Kaden Livingston 6-1, 6-0.

UNION 6, HERITAGE 0

Singles — Alex Lin (U) d. Caden Chiong 6-0, 6-0; Abhay Kadambi (U) d. Andrew Gavyrshcuk 6-1, 6-0; Evan Edwards (U) d. Elijah Gobert 6-0, 6-0.

Doubles — Jacob Lee-Trevor Onions (U) d. Vinh Disciascio-Bryan Garcia 6-0, 6-3; Owen Liss-Leo Girolami (U) d. Anthony Mar-Ethan Labadie 6-0, 6-2; Wesley Li-Kaden Roy (U) d. Aiden Caggianese-George Smith 6-0, 6-0.

WASHOUGAL 5, MARK MORRIS 1

Singles — Kenji London (MM) d. Evan Vincent 6-2, 6-4; Ben Stephenson (W) d. Austin Lomax (MM) 4-6, 6-1, 6-4; Logan Doern (W) d. Vincent Flint 6-1, 6-0.

Doubles — Gavin Kestner-Tucker Kneipp (W) d. Ramzi Prewitt-Marco St. Martin 6-4, 6-0; Scott Condon-Kael Krabbenhoft (W) d. Josh Pond-Anthony Rosemen 6-1, 6-4; Austin Mattern-Evan Elliot (W) d. Noah Jenson-Colton Weiss 6-2, 6-1.

COLUMBIA RIVER 5, RIDGEFIELD 1

Singles — Matt Rudi (CR) d. Tommy Tomillo 6-0, 6-0; Cameron Hahn (CR) d. Jack Blehm 6-1, 6-2; Henry Palmersheim (CR) d. Connor Williams 6-2, 6-1.

Doubles — Mikey Nester/Ryan Gruber (R) d. Fuller Beyer/Ixiz Chu 6-0, 6-2; Cole Benner/Alex Harris (CR) d. Mark Sanghera/Nick Harris 6-2, 6-2; Charlie Palmersheim/Nate Sheron (CR) d. Peyton Yager/Micah Ross 6-4, 6-2.

JV — Columbia River 5-1

BOYS GOLF

Titan Cup

At Camas Meadows

Team results — 1, Camas; 2, Union; 3, Columbia River; 4, Ridgefield.

Championship match

CAMAS 5½, UNION 4½

Singles — Cody Youngren (U) all square with Easton Rheaume (C); Jackson Knuth (C) 1 up over Paxton Heitsch; Ty Rushing (U) 1 up over Drew Scott; Danny Carl (U) 1 up over Weston Field; Evan Chen (C) 2 & 1 over Laredo Maldonado; Leo Cassell (C) 3 & 2 over Ty Sutton; Eli Huntington (C) 4 & 3 over Adam Parker; Eliseo George (C) 2 & 1 over Canon Shaddy; Will Rushing (U) 3 & 2 over Ryan Wong; Campbell Gustafson (U) 4 & 3 over Colin Rerick.

Consolation Match

Columbia River 8½,
Ridgefield 1½

Jack Kendrick (CR)  3 & 2 over Max Daniels; Jason Jenisch (CR) 3 & 2 over Lucas Wikstrom; Ryan Snyder (CR) 2 up over Zac Warren; Kale Mclure (CR) 4 & 3 over Canyon Fleming; Cruz Combs (R) 1 up over Alden Fay; Caleb Bunn (CR) All square with Jack Brown; Noah Larsen (CR) 1 up over Tyler Whitmore; Ben Christensen (CR) 2up over Drew Krsul; Alex Snyder (CR) 4 & 3 over Parker Daniels; Autzen Gustafson (CR) 4 & 3 over Nate Semlick.

Morning matches – alternate shot

Union 3 Columbia RiveR 2

Gustafson/Shaddy (U) All square with Kendrick/Jenisch (CR); Carl/Heitsch (U) 2 & 1 over Mclure/Christensen; Maldonado/Youngren (U) All square with Fay/Bunn; Snyder/Snyder (U) 1 up over Sutton/T. Rushing; W.Rushing/Parker 3 & 2 over Larsen/Gustafson.

Camas 3½ Ridgefield 1½

Chen/Cassell (C) 4 & 3 over P. Daniels/Brown (R)

Warren/M. Daniels all square with George/Knuth (C)

Combs/Whitmore (R) 2 up over Scott/Wong (C)

Field/Rerick (C) 1 up over Wikstrom/Semlick (R)

Huntington/Rheaume (C) 4 & 3 over Fleming/Krsul (R)

Non-League

WASHOUGAL 169, HERITAGE 212

At par-34 Orchard Hills

HERITAGE — Tanner Moody 42, Jake Teti 51, Ethan Burdick 65, Ian Roadifer 78, Mason Clark 66, Logan Siewert 54.

WASHOUGAL — Colby Mings 41, Carson Chase 42, Keagan Payne 45, Brayden Kassel 47, Cole VAughan 45, Ryan Tuite 41.

Loading...