Tuesday, November 30, 2021
Nov. 30, 2021

Linkedin Pinterest

Weekly prep sports schedule, Sept. 27-Oct. 2

The Columbian
Published:

MONDAY, SEPT. 27

GIRLS SOCCER

Castle Rock at Columbia-White Salmon, 6 p.m.

Stevenson at Toledo, 6 p.m.

Kalama at Winlock, 6 p.m.

SLOWPITCH SOFTBALL

Hudson’s Bay at Camas, 4 p.m.

Washougal at Columbia River, 4 p.m.

Prairie at Skyview, 4 p.m.

Kelso at Union, 6 p.m.

Mark Morris at R.A. Long 4 p.m.

BOYS GOLF

Skyview vs. Mountain View, 3 p.m. at Fairway Village

Columbia River at Mark Morris, 3:30 p.m. at Mint Valley

Kelso vs. Prairie, 3 p.m. at The Cedars

Ridgefield vs. Washougal, 3:30 p.m. at Orchard Hills

Hockinson vs. Woodland, 4 p.m. at Lewis River

BOYS TENNIS

R.A. Long at Battle Ground, 3:30 p.m.

Columbia River at Mark Morris, 3:30 p.m.

Ridgefield at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Washougal at Fort Vancouver, 3:30 p.m.

TUESDAY, SEPT. 28

VOLLEYBALL

Heritage at Camas, 7 p.m.

Kelso at Battle Ground, 7 p.m.

Prairie at Skyview, 7 p.m.

Mountain View at Union, 7 p.m.

Columbia River at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Mark Morris at Ridgefield, 7 p.m.

Woodland at R.A. Long, 7 p.m.

Washougal at Hockinson, 7 p.m.

Eatonville at La Center, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Castle Rock, 7 p.m.

King’s Way Christian at Seton Catholic, 7 p.m.

Stevenson at Adna, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Camas at Skyview, 7 p.m.

Union at Battle Ground, 7 p.m.

Mountain View at Heritage, 7 p.m.

Columbia River at R.A. Long, 6 p.m.

Mark Morris at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Hockinson at Washougal, 7 p.m.

Woodland at Ridgefield, 7 p.m.

La Center at Eatonville, 6 p.m.

Castle Rock at Columbia-White Salmon, 6 p.m.

Seton Catholic at King’s Way Christian, 6 p.m.

Stevenson at Onalaska, 6 p.m.

CROSS COUNTRY

Battle Ground, Evergreen at Skyview, 3:30 p.m.

Prairie, Camas vs. Union, 3:30 p.m. at Pacific Park

Heritage, Kelso vs. Mountain View, 3:30 p.m. at Lacamas Heritage Track boat launch

La Center, Seton Catholic, Ilwaco, Three Rivers Christian, Toutle Lake at Castle Rock, 4 p.m.

BOYS TENNIS

Union at Camas, 3;30 p.m.

Prairie at Battle Ground, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Ridgefield vs. Skyview, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

Kalama vs. Hoquiam, 3 p.m. at Highlands GC

Washougal vs. Mark Morris, 3:30 p.m. at Mint Valley

King’s Way Christian vs. Seton Catholic, 4 p.m. at Tri-Mountain

WEDNESDAY, SEPT. 29

GIRLS SOCCER

Toutle Lake at Kalama, 6 p.m.

Stevenson at Onalaska, 6 p.m.

SLOWPITCH SOFTBALL

Skyview at Kelso, 4 p.m.

Evergreen at Prairie, 4 p.m.

Columbia River at R.A. Long, 4 p.m.

Battle Ground at Washougal, 4 p.m.

Union at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Mountain View vs. Heritage, 4 p.m. at Union

CROSS COUNTRY

Columbia River at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Mark Morris, Washougal vs. Fort Vancouver, 4 p.m. at David Douglas Park

Woodland, Ridgefield vs. Hockinson, 4 p.m. at Hockinson Meadows Park

Seton Catholic at Castle Rock, 4 p.m.

BOYS TENNIS

Washougal at Columbia River, 3:30 p.m.

Fort Vancouver at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Mark Morris at R.A. Long, 3:15 p.m.

Skyview at Ridgefield, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Prairie Invitational, 8 a.m. at Lewis River

GIRLS SWIMMING

Battle Ground, Prairie, La Center, Washougal at Kelso, 5 p.m.

THURSDAY, SEPT. 30

FOOTBALL

Battle Ground at Camas, 7 p.m.

Kalama at Stevenson, 7 p.m.

VOLLEYBALL

Camas at Skyview, 7 p.m.

Union at Battle Ground, 7 p.m.

Mountain View at Heritage, 7 p.m.

Woodland at Columbia River, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Ridgefield, 7 p.m.

Hockinson at Fort Vancouver, 7 p.m.

R.A. Long at Washougal, 7 p.m.

La Center at King’s Way Christian, 6 p.m.

Seton Catholic at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

Winlock at Kalama, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Union at Prairie, 7 p.m.

Evergreen at Heritage, 7 p.m.

Battle Ground vs. Mountain View, 8 p.m. at Union

Woodland at Columbia River, 7 p.m.

Washougal at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Hockinson at Ridgefield, 7 p.m.

R.A. Long at Mark Morris, 4:30 p.m.

King’s Way Christian at La Center, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Seton Catholic, 6 p.m.

Onalaska at Castle Rock, 5 p.m.

SLOWPITCH SOFTBALL

Washougal at Camas, 4 p.m.

R.A. Long at Battle Ground, 4 p.m.

Hudson’s Bay at Skyview, 4 p.m.

Kelso vs. Evergreen, 4 p.m. at Union

Prairie vs. Mountain View, 4 p.m. at Union

Columbia River at Mark Morris, 4:30 p.m.

BOYS TENNIS

Battle Ground at Skyview, 3:30 p.m.

Mountain View at Camas, 3:30 p.m.

Evergreen at Union, 3:30 p.m.

Heritage at Prairie, 3:30 p.m.

Mountain View at Fort Vancouver, 3;30 p.m.

BOYS GOLF

Heritage vs. Camas, 3:30 p.m. at Camas Meadows

Woodland vs. R.A. Long, 3:30 p.m. at Mint Valley

Evergreen vs. Union, 3 p.m. at Camas Meadows

Hockinson, Hudson’s Bay vs. Fort Vancouver, 3:30 p.m. at Fairway Village

La Center vs. Kalama, 3:30 p.m. at Lewis River

FRIDAY, OCT. 1

FOOTBALL

Evergreen vs. Union, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Skyview vs. Prairie, 7 p.m. at District Stadium

Heritage at Sunset, 7 p.m.

Mountain View at Kelso, 7 p.m.

Columbia River at R.A. Long, 7 p.m.

Hockinson at Woodland, 7 p.m.

Mark Morris at Hudson’s Bay, 5 p.m.

Ridgefield at Washougal, 7 p.m.

Castle Rock at Fort Vancouver, 7 p.m.

Adna at King’s Way Christian, 6 p.m.

La Center at Montesano, 7 p.m.

Seton Catholic at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Prairie at Hudson’s Bay, 7 p.m.

SLOWPITCH SOFTBALL

Prairie at Camas, 7 p.m.

BOYS TENNIS

Mark Morris at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Fort Vancouver at Ridgefield, 3:30 p.m.

R.A. Long at Washougal, 3:30 p.m.

SATURDAY, OCT. 2

GIRLS SOCCER

Hockinson at Columbia River, 7 p.m.

Stevenson at Fort Vancouver, 2 p.m.

CROSS COUNTRY

Kelso, Mountain View, Prairie, Columbia River at Curtis Invitational

Hudson’s Bay, Mark Morris, Woodland, R.A. Long, La Center at Harvest Classic, Longview

Ridgefield at Nike Twilight XC at Cedarcrest GC

GIRLS SWIMMING

Battle Ground, Prairie, La Center vs. Evergreen, Heritage, Mountain View, Union, 3 p.m. at Clark County YMCA

Tags
 
Loading...