Thursday, June 30, 2022
June 30, 2022

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from April 26

By , Columbian Assistant Sports Editor
Published:

Wednesday’s schedule

Subject to change

BASEBALL

Heritage vs. Mountain View, 4 p.m. at Union HS

Evergreen at Prairie, 4:30 p.m.

Battle Ground vs. Skyview, 7 p.m. at Propstra Stadium

Camas at Union, 7 p.m.

Fort Vancouver at Woodland, 4:30 p.m.

R.A. Long at Hockinson, 4:30 p.m.

Washougal at Mark Morris, 4:30 p.m.

Hudson’s Bay at Ridgefield, 4:30 p.m.

Morton-White Pass at Stevenson, 4 p.m.

SOFTBALL

Battle Ground at Evergreen, 4 p.m.

Skyview at Kelso, 4 p.m.

Prairie at Mountain View, 4 p.m.

Union vs. Heritage, 7 p.m. at Union HS

Woodland vs. Columbia River, 4 p.m. at VGSA

Fort Vancouver at R.A. Long, 4 p.m.

Mark Morris at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Hockinson at Washougal, 4 p.m.

Ridgefield at La Center, 4 p.m.

Toutle Lake at Castle Rock, 4 p.m.

Kalama at Wahkiakum, 4 p.m.

BOYS SOCCER

Camas at Battle Ground, 7 p.m.

Kelso at Prairie, 7 p.m.

Heritage at Skyview, 7 p.m.

Evergreen at Union, 7 p.m.

TRACK AND FIELD

Hockinson at Mark Morris, 4 p.m.

King’s Way Christian, La Center at Columbia-White Salmon, 3:45 p.m.

Seton Catholic, Fort Vancouver at Castle Rock, 3:30 p.m.

GIRLS TENNIS

Prairie at Camas, 3:30 p.m.

Heritage at Kelso, 3:30 p.m.

R.A. Long at Columbia River, 3:30 p.m.

Washougal at Hockinson, 3:30 p.m.

Fort Vancouver at Hudson’s Bay, 3:30 p.m.

Mark Morris at Ridgefield, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Camas, Columbia River, Mark Morris, Mountain View, Ridgefield, Union, R.A. Long and Woodland at Cowlitz Invitational, 8 a.m. at Mint Valley Golf Course, Longview.

Prairie vs. Battle Ground, 3 p.m. at Three Rivers GC

BASEBALL

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mark Morris (11-4) 10 2

Ridgefield (11-7) 9 5

Columbia River (9-4) 7 2

Hudson’s Bay (9-6) 7 4

Hockinson (8-5) 7 2

Washougal (8-6) 5 5

R.A. Long (3-10) 2 8

Woodland (2-12) 1 9

Fort Vancouver (0-15) 0 13

HOCKINSON 14, FORT VANCOUVER 2

Fort 000 02 —2 4 5

Hock. 021 (11)x —14 19 0

Fort Vancouver

Pitching — Kaeleb Cvitkovich 3.1 IP, 14 H, 8 ER, 8 K, 0 BB, loss; Kaleb Zumpano 0.2 IP, 5 H, 5 ER, 0 K, 1 BB. Highlights — Luke Butterfield 1-3; Trayvon Vance 1-2, run; Kaleb Zumpano run, BB; Ralph Mata 1-2; Miles Graham 1-2, 2B, 2 RBI.

Hockinson

Pitching — Dalton Penner 5 IP, 4 H, 2 ER, 4 K, 2 BB, win. Highlights — AJ Domingos 2-4, 2 runs, 2 RBI, 2B; Jarod Oldham 2-4, run, RBI; Trey Williams 3-3, run, 2B, RBI; Braeden Bellus 1-4, 2 runs, RBI; Logan Wall 3-3, 2 runs, 2 RBI; Dalton Penner 1-2, 2 runs, RBI; Brody Bonife 1-3, RBI; Ethan Hall 1-3, run, 2 RBI; Aden Bonife 1-2, 2 runs, RBI.

1A TRICO LEAGUE

W L

King’s Way Chr. (13-1) 7 0

La Center (10-5) 6 2

Seton Catholic (6-8) 5 3

Columbia-WSalmn (7-9) 3 8

Castle Rock (0-15) 0 8

KING’S WAY CHRISTIAN 3, LA CENTER 2

First game

La Center 200 000 0—2 5 1

KWC 000 100 2—3 7 0

La Center

Pitching — Alex Mora 5 IP, 4 H, 1 Er, 3 K, 4 BB; Tyler Normine 1.1 IP, 3 H, 1 ER, 2 K, 4 BB, loss. Highlights — Justin Fuller 1-2, run; Tyler Normine 1-2, run; Branson Castleberry 1-3, 2 RBI; Wyatt Bethje 1-2, 2B; Garrett Maunu 1-2.

King’s Way Christian

Pitching — Derek Tarnoski 7 IP, 5 H, 2 ER, 4 K, 2 BB, win. Highlights — Marcus Whitney 1-4; Makani Geisen 1-2, run; Andrew Peru 1-2, 2 runs; Ben Garl 1-2; Isaac Pisarczyk 1-3, 2 RBI; Jack Somarakis RBI; Carson Gilligan 1-3; Jace Barnes 1-3.

KING’S WAY CHRISTIAN 3, LA CENTER 0

Second game

KWC 001 100 1—3 7 1

La Center 000 000 0—0 3 1

La Center

Pitching — Justin Fuller 4 IP, 4 H, 2 ER, 5 K, 2 BB, loss; Branson Castleberry 3 IP, 3 H, 1 ER, 2 K, 2 BB. Highlights — Caden Taylor 2-4; Branson Castleberry 1-2.

King’s Way Christian

Pitching — Makani Geisen 7 IP, 3 H, 0 ER, 8 K ,2 BB, win. Highlights — Marcus Whitney run, BB; Makani Geisen 1-3, run, RBI; Andrew Peru 1-3; Isaac Pisarczyk 1-3, RBI; Derek Tarnoski 1-3, run, 2B; Jack Somarakis 1-3; Carson Gilligan 1-2; Jace Barnes 1-3, RBI.

SETON CATHOLIC 12,

COLUMBIA-WHITE SALMON 0

First game

Seton 210 63 —12 8 1

CWS 000 00 —0 4 2

Seton Catholic

Pitching — Lucas Peterson 5 IP, 4 H, 0 R, 6 K, 2 BB, win. Highlights — Ryker Ruelas 1-3, 2 runs, RBI; Jacob Parker 1-2, 2 runs, RBI; Dax Clifton 2-3, 3 runs, 2 Rbi; Thomas Clute 1-2; Jack Williams run, RBI; Lucas Peterson 1-4; Garrett Nebels RBI; Max Ackerman 1-2, run, 2 RBI; Jacob Williams 1-1, run.

Columbia-White Salmon

Pitching — Nate Roth 3 IP, 5 H, 4 ER, 3 K, 2 BB, win; Kai Brausell 3 IP, 3 H, 3 ER, 3 K, 5 BB. Highlights — Bryson Sauter 1-3; Wesley White 1-3; Nate Roth 1-2; Kai Brausell 1-2, 2B.

SETON CATHOLIC 17,

COLUMBIA-WHITE SALMON 4

Second game

Seton 048 14 —17 8 2

CWS 003 01 —4 7 6

Seton Catholic

Pitching — T Clute 2 IP, 2 H, 0 R, 1 K, 0 BB, win; M Glassmire 2 IP, 3 H, 2 ER, 3 K, 4 BB; Max Ackerman 1 IP, 2 H, 0 ER, 1 K, 0 BB. Highlights — Ryker Ruelas 1-2, run, 4 RBI, 3 BB; Jacob Parker 1-3, run, 3 RBI; Joe Callerame RBI; Dax Clifton run, BB; Owen Pitzer 1-1, RBI; Thomas Clute 1-3, run, RBI; Lucas Peterson 2-4, 3 runs; Nathan Beaver 1-1, run; Jack Williams run, Garrett Nebels run; Mason Sullivan 2 runs, RBI, 2 BB. Connor Berg run, BB; Matt Keith 1-2, 4 runs, 2 RBI, BB.

Columbia-White Salmon

Pitching — Wesley White 2.2 IP, 3 H, 0 ER, 1 K, 5 BB, loss; Wyatt Stelma 2.1 IP, 5 H, 5 ER, 2 K, 8 BB. Highlights — Bryson Sauter 1-3, run; Wesley White 2-3, run, 2B, RBI; Nate Roth 1-2, run; Wyatt Stelma 1-3, run; Bryce Wang 1-2; Garrett Kock 1-3, RBI.

SOFTBALL

1A TRICO LEAGUE

W L

Castle Rock (7-2) 4 0

Columbia-WSalmn (11-2) 3 2

La Center (3-5) 2 2

Seton Catholic (6-6) 1 4

King’s Way Chr. (2-2) 0 2

COLUMBIA WHITE SALMON 21,

SETON CATHOLIC 4

COLUMBIA-WHITE SALMON 16,

SETON CATHOLIC 1

BOYS SOCCER

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L SW SL Pts

Col. River (13-0) 12 0 0 0 36

Ridgefield (8-3) 8 3 1 0 26

Fort Vanc. (8-2) 7 2 1 1 24

Washougal (6-7) 6 5 0 2 20

Woodland (7-6) 6 5 0 1 19

Hockinson (7-6) 4 6 2 0 16

RA Long (4-8) 4 7 0 0 12

Hud.Bay (1-10) 1 10 1 1 6

M.Morris (1-11) 0 10 1 1 3

NOTE: 3 points for win, 2 for shootout win (SW), 1 for shootout loss (SL)

WASHOUGAL 4, HOCKINSON 2

Hockinson

Goals (assists) — Teagan Cabebe (John Charles); Chris Stark (Musa Jatta). Goalkeeper saves — Hale Prior 4.

Halftime — Washougal 3-1.

WOODLAND 3, HUDSON’S BAY 0

1A TRICO LEAGUE

W L

Seton Catholic (9-3) 7 0

King’s Way Chr. (6-3-1) 5 2

Columbia-WS (5-3-1) 4 2

Toledo-Winlock (2-4) 2 4

La Center (2-9-1) 2 6

Stevenson (0-7) 0 6

LA CENTER 2, TOLEDO-WINLOCK 1

La Center

Goals — Logan Rainey, Jacob Dong. Goalkeeper saves — Logan Martin 7. Game standout — Garrett Grindle.

Halftime — 0-0.

BOYS TRACK AND FIELD

MOUNTAIN VIEW 105.5, HERITAGE 24.5

100 — 1, Christian Meushaw (MV) 12.0; 200 — 1, Ryan Wood (MV) 24.7; 400 — 1, Peter Nguyen (MV) 1:00.1; 800 — 1, Branden Chou (MV) 2:01.2; 1,600 — 1, Branden Chou (MV) 5:10.3; 3,200 — Alexyz Agriam (MV) 14:56.1; 110 hurdles — 1, Kedyn Bolds (MV) 16.5; 300 hurdles — 1, Kyle Chen (MV) 44.5; 400 relay — 1, Mountain View (Hobbs, Tamakloe, Meushaw, Wood) 47.7; 1,600 — 1, Mountain View (Wood, Nguyen, Jura, Chou) 4:04.7; Shot put — 1, Juan Pasillas-Stanton (MV) 46-1.5; Discus — 1, Juan Pasillas-Stanton (MV) 120-3; Javelin — 1, Marcellus Holmes (MV) 124-9; Pole vault — 1, Xavier Wubbena (MV) 11-0; Long jump — 1, Christian Meushaw (MV) 17-1; Triple jump — 1, Luke Melvin (H) 38-11.5.

KELSO 91.5, EVERGREEN 53.5

At Kelso

100 — 1, Charles Dayton (E) 11.57; 200 — 1, Colby Cooper (K) 25.00; 400 — 1, LaDaimien McCord (E) 53.90; 800 — 1, Norman Hartman (K) 2:11.16; 1,600 — 1, Kamren Mattison (K) 4:40.00; 3,200 — 1, Kamren Mattison (K) 10:17.54; 110 hurdles — 1, Salik Khan (E) 18.52; 300 hurdles — 1, Silas Watkins (K) 47.34; 400 relay — 1, Evergreen (Bethune, Maldonado, McCord, Landry) 45.94; 1,600 relay — 1, Kelso (Siek, Martinez, Guzman, Hartman) 3:55.58; Shot put — 1, David Kailea (E) 46-4.5; Discus — 1, David Kailea (E) 130-10; Javelin — 1, Bannick Allen (K) 132-4; High jump — Kai Chaney (K) 5-4; Pole vault — 1, Jake Webb (K) 11-0; Long jump — 1, Jonathan Landry (E) 19-11.25; Triple jump — 1, Judah Calixte (K) 38-0.

COLUMBIA RIVER 105, R.A. LONG 40

At R.A. Long

100 — 1, John Reeder (CR) 11.50; 200 — 1, Koynn Williamdyke (RAL) 24.75; 400 — 1, Sean Dennison (CR) 55.58; 800 — 1, Neftalli Menendez (CR) 2:20.83; 1,600 — 1, Daniel Barna (CR) 4:31.55; 3,200 — 1, Daniel Barna (CR) 9:58.40; 110 hurdles — 1, Dakari Richmond (CR) 16.47; 300 hurdles — 1, Kegan Davenport (CR) 45.27; 400 relay — 1, R.A. Long (Woodall, Nguyen, Akinola, Williamdyke) 46.62; 1,600 relay — 1, Columbia River (Denison, Helmes, McClellan, Davenport) 3:57.20; Shot put — 1, Kaeden Kersavage (RAL) 37-10; Discus — 1, Jaxon Cook (RAL) 128-6; Javelin — 1, Hewson Nguyen (RAL) 158-3.5; High jump — 1, Conrad Kallwick (CR) 5-2; Pole vault — 1, Eli Wenger (CR) 11-0; Long jump — 1, Hewson Nguyen (RAL) 19-11; Triple jump — 1, Lucas Fish (CR) 36-11.

WASHOUGAL 78, RIDGEFIELD 66

At Washougal

100 — 1, Brandon Nguyen (R) 11.61; 200 — 1, Brandon Nguyen (R) 24.53; 400 — 1, Brandon Austenfeld (W) 56.31; 800 — 1, Samuel Grice (W) 2:05.57; 1,600 — 1, Liam Rapp (R) 4:37.84; 3,200 — 1, Samuel Grice (W) 10:56.95; 110 hurdles — 1, Landon Kelsey (R) 17.57; 300 hurdles — 1, Tucker Kneipp (W) 44.4; 400 relay — 1, Washougal 44.4; 1,600 relay — 1, Ridgefield 3:44.75; Shot put — 1, Zachary Phillips (W) 45-7; Discus — 1, Erik Deery-Martell (W) 111-11; Javelin — 1, Jakob Braunstein (R) 172-2; High jump — 1, Holden Be a (W) 5-0; Pole vault — 1, Justin Nichols (W) 10-6; Long jump — 1, Brandon Nguyen (R) 18-5.5; Triple jump — 1, William Cooper (W) 38-0.

WOODLAND 91.5, HUDSON’S BAY 52.5

At Hudson’s Bay

100 — 1, Gabriel Parker (W) 11.8; 200 — 1, Gabriel Parker (W) 23.6; 400 — 1, Gabriel Parker (W) 53.6; 800 — 1, Adam Williams (HB) 2:16.9; 1,600 — 1, Aidan Rivers (W) 5:09.3; 3,200 — 1, Joran Lamoreaux (W) 9:53.8; 110 hurdles — 1, Cole Logan (W) 16.5; 300 hurdles — 1, Cole Logan (W) 42-6; 400 relay — 1, Hudson’s Bay (Bauman, Degagne, Mills, LaRue) 49.8; 1,600 relay — 1, Hudson’s Bay (Williams, S. Gonzalez, K. Gonzales, LaRue) 3:44.0; Shot put — 1, Kayden Gonzales (HB) 36-3.5; Discus — 1, Dayton Lofgren (W) 104-1.5; Javelin — 1, Hayden Clark (W) 142-2; High jump — 1, Ignacio De Jesus (W) 5-6; Pole vault — 1, Maxwell Van Hoomissen (HB) 10-6; Long jump — 1, Gavin McShannon (W) 17-3; Triple jump — 1, Niel Valerio (W) 35-3.

GIRLS TRACK AND FIELD

MOUNTAIN VIEW  65.5, HERITAGE 49.5

100 — 1, Bella Mathieson (MV) 13.7; 200 — 1, Bella Mathieson (MV) 29.3; 400 — 1, Leah Powers (MV) 1:15.9; 800 — 1, Haley Gunderson (H) 2:32.2; 1,600 — 1, Morgan Geddry (MV) 5:54.4; 3,200 — 1, Morgan Geddry (MV) 13:14.9; Shot put — 1, Makena Gamby (MV) 25-1.5; Discus — 1, Makes Gamby (MV) 77-4; Javelin — 1, Makena Gamby (MV) 83-1; High jump — 1, Ilia Field (H) 4-01; Pole vault — 1, Mallory Davenport (H) 6-6; Long jump — 1, Phebe Wilson (MV) 14-1; Triple jump — 1, McKenna Holder (H) 28-5.

KELSO 98, EVERGREEN 36

At Kelso

100 — 1, Josie Settle (K) 13.39; 200 — 1, Avery Ness (K) 28.78; 400 — Maya Swanson (K) 1:05.34; 800 — 1, Sadie Schierscher (K) 2:39.22; 1,600 — 1, Beatrice LeGore (E) 5:43.43; 3,200 — 1, Claire Rogge (E) 12:15.79; 100 hurdles — 1, Kyra Dieter (K) 20.59; 300 hurdles — Ashley Foust (K) 56.51; 800 relay — 1, Evergreen (Griffin, Henson, LeGore, Twiss) 1:55.54; 1,600 relay — 1, Kelso (Schierscher, Evans, Sanders, Swanson) 5:32.34; Shot put — 1, Erin Tack (K) 37-1.5; Discus — 1, Hanna Kuhn (K) 91-9; Javelin — Erin Tack (K) 141-10; High jump — 1, Josie Settle (K) 5-2; Pole vault — Rielee Gourde (K) 8-6; Long jump — 1, Josie Settle (K) 16-11.5; Triple jump — 1, Josie Settle (K) 35-0.25.

COLUMBIA RIVER 99, R.A. LONG 49

At R.A. Long

100 — 1, Kathryn Chapin (RAL) 13.19; 200 — 2, Kathryn Chapin (RAL) 27.51; 400 — 1, Hanna Bailey (CR) 1:05.00; 800 — 1, Hanna Tran (CR) 2:39.51; 1,600 — 1, Hanna Tran (CR) 5:49.49; 3,200 — 1, Hanna Bailey (CR) 12:02.14; 100 hurdles — 1, Paige Johnson (CR) 18.91; 300 hurdles — 1, Rachel Hagerty (CR) 53.35; 400 relay — 1, Columbia River (Gravel, Schweppe, Lungwitz, Dukes) 53.58; 800 relay — 1, Columbia River (Burgad, Schweppe, Orizotti, Dukes) 1:58.96; 1,600 relay — 1, Columbia River (Burgad, Osborne, Morrisey, Orizotti) 4:47.00; Shot put — 1, Maria Sheldon (RAL) 36-7.5; Discus — 1, Maria Sheldon (RAL) 103-9; Javelin — 1, Erin White (RAL) 99-4.25; High jump — 1, Breyelle Box (RAL) 4-8; Pole vault — 1, Avery Moon (RAL) 7-6; Long jump — 1, Adrienne Knight (CR) 14-10; Triple jump — 1, Lillian Mickel (CR) 29-1.

WASHOUGAL 96, RIDGEFIELD 50

At Washougal

100 — 1, Marlee Buffham (R) 13.56; 200 — 1, Janae Lundberg (W) 29.47; 400 — 1, Jamie Maas (W) 1:02.05; 800 — 1, Sydnee Boothby (W) 2:25.22; 1,600 — 1, Elle Thomas (W) 5:13.77; 3,200 — 1, Elle Thomas (W) 11:30.10; 100 hurdles — 1, Sydnee Momakov (W) 18.39; 300 hurdles — 1, Britney Ketels (R) 52.84; 400 relay — 1, Ridgefield 52.45; 800 relay — 1, Washougal 1:54.92; 1,600 relay — 1, Washougal 4:30.73; Shot put — 1, Harling Flores (R) 34-7; Discus — 1, Iris Hancock (W) 106-10; Javelin — 1, Anna Koen (W) 103-6; High jump — 1, Carissa DeLaRocha (W) 5-1; Pole vault — 1, Mathilda Diestelkamp (W) 6-9; Long jump — 1, Allie Draper (R) 14-0.5; Triple jump — 1, Danica Stinchfield (W) 29-8.25.

WOODLAND 80, HUDSON’S BAY 66

At Hudson’s Bay

100 — 1, Brandi Damos (HB) 14.0; 200 — 1, Meridian Naylor (HB) 29.3; 400 — 1, Riley Stading (W) 1:04.2; 800 — 1, BrookLynn Donald (W) 3:08.0; 1,600 — 1, Miranda Gonzalez (HB) 5:55.9; 3,200 — 1, Haylee Kelley (W) 14:27.3; 100 hurdles — 1, Ada Owens (HB) 17.5; 300 hurdles — 1, Ada Owens (HB) 51.7; 400 relay — 1, Hudson’s Bay (Harris, Damos, S. Gonzalez, Naylor) 55.9; 800 relay — 1, Hudson’s Bay (Yonce, S. Gonzalez, Gallardo, Damos) 2:04.4; 1,600 relay — 1, Hudson’s Bay (Naylor, LeBard, Owens, M. Gonzalez) 4:40.5; Shot put — 1, Jade Wagstaff (HB) 25-9; Discus — 1, Olivia Swanson (W) 88-10; Javelin — 1, Dasha Vasilenko (W) 109-5; High jump — 1, Autumn Dietz (W) 4-8; Pole vault — 1, Dasha Vasilenko (W) 8-0; Long jump — 1, Mariah Stover (W) 14-4; Triple jump — 1, Addalei Seimer (W) 32-5.

GIRLS GOLF

SKYVIEW 48, BATTLE GROUND 37

At Tri-Mountain

Stableford scoring

SKYVIEW — Myah Carley 20, Tatum Mahler 14, Avery Paul 8, Emily Wile 6, Ella Eichler 3.

BATTLE GROUND — Tatum Hauge 13, Ava Robertson 9, Kaitlyn Cowger 8, Brooke Allen 7, Chase Robertson 5.

Support local journalism

Your tax-deductible donation to The Columbian’s Community Funded Journalism program will contribute to better local reporting on key issues, including homelessness, housing, transportation and the environment. Reporters will focus on narrative, investigative and data-driven storytelling.

Local journalism needs your help. It’s an essential part of a healthy community and a healthy democracy.

Community Funded Journalism logo
Loading...