Monday, June 27, 2022
June 27, 2022

Linkedin Pinterest

High School Scoreboard, results from April 29

By , Columbian Sports Editor
Published:

SATURDAY’S SCHEDULE

(Subject to change)

BASEBALL

Toutle Lake at La Center, 11 a.m.

BOYS SOCCER

Fort Vancouver at Woodland, 2 p.m.

Mark Morris at Ridgefield, 4 p.m.

Hockinson at R.A. Long, 6 p.m.

Washougal at Columbia River, 7 p.m.

TRACK AND FIELD

Skyview, Mountain View, Prairie at Centennial Invitational, 11 a.m. at Centennial HS, Gresham, Ore.

Fort Vancouver at Portland Christian Invitational, 10 a.m.

Ridgefield, Woodland, Kalama at Shelton Invitational, 1 p.m.

GIRLS TENNIS

Union at Curtis Invitational, 10 a.m.

BASEBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

Camas (13-5) 6 2

Battle Ground (10-4) 5 4

Skyview (11-6) 3 5

Union (10-9) 3 6

CAMAS 7, UNION 3

Union 030 000 0—3 5 1

Camas 011 050 x—7 8 0

Union

Pitching — Dylan Osborne 5 IP, 7 H, 7 R, 6 ER, 3 K, 7 BB; Jake Knepper 1 IP, 1 H, 0 R, 0 K, 0 BB; Highlights — Dylan Osborne 1-4, 2 RBI, SB; Ben Lewis 2-4; Blake Geffert 1-3, R; Dylan Richardson 1-3, R, 2B.

Camas

Pitching — Cannon Bauman 3 IP, 4 H, 3 ER, 2 K, 1 BB; Ryan McClaskey 2 IP, 0 H, 0 R, 3 K, 2 BB; Diego Trujillo 1 IP, 0 H, 0 R, 2 K, – BB; Boston Jensen 1 IP, 1 H, 0 R, 1 K, 1 BB; Highlights — Drew Hancock 2-4, R; Boston Jensen 3-3, 2 R, 2 RBI, 2 2B; Tyler Stewart 1-2, R; Diego Trujillo 1-3, R, 3 RBI; Justin Taylor 1-2, RBI.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mountain View (12-5) 10 2

Kelso (10-7) 8 3

Prairie (7-9) 7 4

Evergreen (5-12) 3 8

Heritage (3-11) 0 11

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mark Morris (13-4) 12 2

Ridgefield (12-7) 10 5

Columbia River (11-4) 9 2

Hockinson (9-7) 8 4

Hudson’s Bay (9-8) 7 6

Washougal (9-7) 6 7

R.A. Long (4-11) 3 9

Woodland (3-13) 2 10

Fort Vancouver (0-17) 0 15

COLUMBIA RIVER 10,
FORT VANCOUVER 0

Fort Van. 000 00—0 0 0

Col. River 011 44—10 10 0

Fort Vancouver

Pitching — Esteban Johnson 4.1 IP, 10 H, 10 ER, 2 K, 3 BB.

Columbia River

Pitching — Chris Parkin 5 IP, 0 H, 0 R, 7 K, 0 BB; Highlights — Adam Deeney 2-3, 2 R, 2 RBI, 2B; Austin Habets 1-2, R, 3 RBI; Chris Parkin 3-3, 2 RBI, 2B; Sam Boyle 1-3, R, 2B, SB; Kaden MacDonald 1-2, 2 R, 2B, SB; Tyler Hendrickson 1-2, 2 R; Henry Palmersheim 1-3, 2 R, RBI.

MARK MORRIS 2, HOCKINSON 1

Hockinson 001 000 0—1 3 1

M. Morris 000 000 0—0 0 0

Hockinson

Pitching — Ryne Jensen 6 Ip, 9 H, 2 ER, 7 K, 2 BB; Highlights — AJ Domingos 1-4; Trey Williams 1-3, SB; Tyler Capel 1-3, SB.

Mark Morris

Pitching — Jaden Anderson 6 IP, 2 H, 1 R, 0 ER, 8 K, 2 BB; Dossen Morrow 1 IP, 1 H, 0 R, 1 K, 1 BB; Highlights — Kellen Desbiens 1-4, RBI, 2B; Langston Bartell 2-4; Dossen Morrow 2-3, 2B; Austin Lindquist 1-3, 2B; Corbin Jensen 2-3, R, 2 2B; Carson Allen 1-3, R.

WASHOUGAL 9, HUDSON’S BAY 7,
8 innings

Washougal 211 100 13—9 10 3

Hud. Bay 020 201 11—7 11 4

Washougal

Pitching — Jacob Bellamy 4 Ip, 5 H, 4 R, 2 ER, 6 K, 3 BB; Treyton Briggs 4 IP, 6 H, 3 R, 2 ER, 3 K, 2 BB; Highlights — Damien Panko 1-4, R, RBI, 2 SB; Trenton Hamilton 2-4, 3 R, RBI; Nathaniel Olmos 2-2, 2B; Jack Dolan 1-4, R, RBI, 2B; Travis Gibson 1-5, RBI; Bryden Palen 2-4, 2 RBI, 2B; Bryce Devlin 1-5, 2 R.

Hudson’s Bay

Pitching — Chase Hart 2 IP, 4 H, 3 ER, 0 K, 3 BB; Elias Estrada 4.2 IP, 3 H, 3 R, 1 ER, 5 K, 5 BB; Sebastian Laddusaw 1.1 IP, 3 H, 3 ER, 2 K, 1 BB; Highlights — Tanner Koford 2-5, 2 R, 2 RBI; Sebastian Laddusaw 1-4, 2 SB; Chanz Flores 2-3, RBI; Jason Somoukil 2-5, RBI, SB; Alex Haloulos-Younts 2-5, 2 RBI, 2B, SB; Shay Bradley 1-2, R, 2B; Dylan Damos 1-3, R, RBI.

R.A. LONG 17, WOODLAND 13

Thursday’s Game

WOODLAND 9, FORT VANCOUVER 6

Fort Van. 200 202—6 10 0

Woodland 120 060—9 13 1

Fort Vancouver

Pitching — Luke Butterfield 5 IP, 12 H, 9 R, 7 ER, 5 K, 1 BB; Miles Graham 0.1 IP 0 H, 0 R, 0 K, 3 BB; Esteban Johnson 0.2 IP, 1 H, 0 R, 1 K, 0 BB; Highlights — Dylan Brooks-Minck 2-3, R; Esteban Johnson 1-2, R, 2B, SB; Tayvon Vance 2-3, RBI; Layton Kruse 2-3, R; Miles Graham 3-3, 2 RBI, 2B.

Woodland

Pitching — Keaten Stansberry 5 Ip, 8 H, 4 ER, 5 K, 2 BB; Blaine Hix 1 IP 2 H, 2 ER, 2 K, 1 BB; Highlights — Andrew Hegewald 1-3, R; Blaine Hix 1-3, R; Tyler Young 2-4, 2 R; Logan Autry 2-3, R, 3 RBI, 2 2B; Brett Martynowiez 1-3, R, 3B; Keaten Stansberry 2-4, 2 R, RBI, 3B, SB; Ty Olmstead 1-3, R, RBI; Deuce Merritt 1-1, SB.

1A TRICO LEAGUE

W L

King’s Way Chr. (13-2) 7 1

La Center (11-5) 7 2

Seton Catholic (7-8) 6 3

Columbia-WSalmn (7-10) 3 9

Castle Rock (0-15) 0 8

SETON CATHOLIC 13,
COLUMBIA-WHITE SALMON 5

Columbia-WS 000 400 1—5 4 5

Seton 840 010 x—13 6 4

Columbia-White Salmon

Pitching — Bryson Sauter 3 IP, 5 H, 12 R, 3 ER, 2 K, 3 BB; Wesley White 3 IP, 1 H, 1 R, 0 ER, 1 K, 2 BB; ; Highlights — Garrett Kock 2-3, RBI; Nate Roth 1-3, R; Sawyer Muehlbauer 1-3, R; .

Seton Catholic

Pitching — Dax Clifton 3 IP, 1 H, 0 R, 5 K, 0 BB; Conner Berg 0 Ip, 4 ER, 0 K, 5 BB; Jacob Parker 4 IP, 3 H, 1 R, 0 ER, 5 K, 1 BB; Highlights — Jacob Parker 1-3, R, RBI; Dax Clifton 1-4; Lucas Peterson 1-3, 2 R, RBI; Carson 1-1, 2B; Max Ackerman 1-2, 2 R, RBI; Garrett Nebels 1-3, 2 RBI.

LA CENTER 3, KING’S WAY CHRISTIAN 0

King’s Way 000 000 0—0 3 2

La Center 001 011 x—3 5 0

King’s Way Christian

Pitching — Noah Myers 5.1 IP, 5 H, 3 R, 2 ER, 2 K, 4 BB; Isaac Pisarczyk 0.2 IP, 0 H, 0 R, 1 K, 0 BB; Highlights — Makani Geisen 1-3, 2B; Ben Garl 1-3; Carson Gilligan 1-1.

La Center

Pitching — Tyler Normine 7 IP, 3 H, 0 R, 3 K, 2 BB; Highlights — Caden Taylor 2-4, RBI; Justin Fuller 1-1, R; Tyler Normine 1-1; Smith Stimmel 1-3; .

SOFTBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Skyview (12-0) 5 0

Union (7-8) 3 2

Battle Ground (10-3) 1 3

Camas (2-14) 0 4

SKYVIEW 2, BATTLE GROUND 0

Skyview 002 000 0—2 6 0

B.Ground 000 000 0—0 3 0

Skyview

Pitching — Maddie Milhorn 7 IP, 3 H, 0 R, 14 K, 2 BB; Highlights — Averie Sievers 1-4, R; Kya Jenkins 2-4, R, 2B; Addison Harmier 1-2, SB; Maddi Scull 1-3, 2B; Sam Groesbeck 1-2.

Battle Ground

Pitching — Rylee Rehbein 7 IP, 6 H, 2 ER, 10 K, 1 BB; Highlights — Emma Elliott 1-3, SB; Liv Gruenberg 1-3; Cady Gruenberg 1-3.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Prairie (9-6) 5 1

Evergreen (8-8) 3 2

Mountain View (7-6) 4 3

Heritage (4-9) 3 3

Kelso (4-11) 0 6

HERITAGE 17, KELSO 0

Heritage (11)00 33—17 17 1

Kelso 000 000 0—0 3 0

Heritage

Pitching — Makenzie Misner 5 IP, 3 H, 0 R, 6 K, 1 BB; Highlights — Lydia Schwenker 2-3, R, RBI, 2 SB; Cayleigh White 1-2, 2 R, 3 RBI, 2B, SB; Makenzie Misner 103, 2 R, RBI; Shelby Stewart 2-3, 3 R, 2 RBI; Larissa Villa2-3, 2 R, 3 RBI, HR; Kylie Stroup 4-4, 3 R, 4 RBI, HR, 2B; Kaliann Newberry 2-4, R, 2 RBI, 2B; Hailey Dowell 2-4, 2 R, RBI, 3B, SB; Taylor Frost 1-3, R, SB .

Kelso

Pitching — Paityn Mackin 5 IP, 17 H, 17 ER, 2 K, 5 BB; Highlights — Lexi Grumbois 1-2; Paityn  Mackin 1-2; Grace Sessions 1-2.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Ridgefield (14-0) 10 0

Columbia River (8-3) 8 3

R.A. Long (7-5) 7 3

Hockinson (8-6) 7 3

Mark Morris (6-6) 5 5

Woodland (6-6) 4 4

Hudson’s Bay (2-9) 2 7

Washougal (1-12) 1 9

Fort Vancouver (0-14) 0 10

RIDGEFIELD 13, R.A. LONG 4

Ridgefield 521 005 0—13 13 2

R.A. Long 000 004 0—4 4 2

Ridgefield

Pitching — Kaylen Wingerd 6 IP, 4 H, 4 R, 3 ER, 5 K, 0 BB; Elizabeth Peery 1 IP, 0 H, 0 R, 1 K, 0 BB; Highlights — Mallory Vancleave 2-3, 3 R, RBI, 3B, SB; Kaylen Wingerd 1-4, 2 R; Madison Walker 1-4, 2 R, 3 RBI; Maizy Whitlow 1-3, R, RBI; Elizabeth Peery 1-4, 2 R, RBI; Makayla Ferguson 3-4, 3 RBI, 2B; Madeline Smith 3-4, 3 RBI; Emma Harvey 1-4.

R.A. Long

Pitching — Jaydn Terry 7 IP, 13 H, 13 R, 11 ER, 6 K, 2 BB; Highlights — Kamia Tootoosis-Didier 1-3, R, 3 RBI, HR; Gracie Byrnes 1-3, 2B; Ava Rodman 1-3, R; Nicole Walker 1-3, R.

MARK MORRIS 14, WASHOUGAL 2

Washougal 000 02—2 2 0

M. Morris 005 9x—14 14 1

Washougal

Not available

Mark Morris

Pitching — Megan Jenkins 5 IP, 2 H, 2 R, 1 ER, 6 K, 3 BB; Highlights — Kaitlynn Westerby1-1, R; Sydney Fugleberg 1-3, R, 2 RBI; Natalie Mejia 2-3, 2 R, 2 RBI, HR; Emily Foytack 1-3; Hallie Watson 2-2, 3 R, 2B; Ashley Provolt 1-4, R, 2 RBI, 2B; Megan Jenkins 3-4, R, 3 RBI, 3 2B; McKenzie Verdoorn 2-4, 2 R, 3 RBI, 2B; Hayly Peterson 1-1, R, RBI, 2B.

WOODLAND 16, FORT VANCOUVER 1

Fort Van. 010—1 0 4

Woodland 952—16 17 1

Fort Vancouver

Pitching — Destiny Scott 3 IP, 17 H, 16 R, 5 ER, 0 K, 1 BB.

Woodland

Pitching — Penelope Tyler 3 IP, 0 H, 1 ER, 2 K, 4 BB; Highlights — Leanna Russell 2-3, 3 R; Coco MacDonald 2-2, 3 R, RBI, 2B; Emily Hughes 2-3, R, 4 RBI, 2 2B; Brezy Summers 1-3, R, 2 RBI, 2B; Alyson Russell 2-3, 2 R, RBI; Brynn Skelton 1-1, 2 R, 2B; Ainsleigh Utter 2-2, R, RBI, 2B; Sophia Speranza 1-1, R, RBI; Gabi Silveria 1-2, R; Avery Andrews 2-3, R, 3 RBI.

COLUMBIA RIVER 10, HUDSON’S BAY 7

Col. River 342 010 0—10 12 4

Hud. Bay 400 100 2—7 9 3

Columbia River

Pitching — MaKena Hogan 7 IP, 9 H, 7 R, 4 ER, 3 K, 6 BB; ; Highlights — Gabby Ventura 2-5, 2 R, SB; Mia Yanez 3-5, 3 R, 2 SB; Sophia Reyes 3-5, 3 R, 5 RBI, HR, 2B; Aurora Wiley 1-4, 2 R, RBI, 2B; MaKena Hogan 2-4, 2 RBI; Harris Thorp-Maloney 1-3.

Hudson’s Bay

Pitching — Sophia Soto 7 IP, 12 H, 10 R, 8 ER, 6 K, 5 BB; Highlights — Izzabell Lueck 4-5, R, RBI; Promise Bond 1-4, 2 R; Kakehi Tuala 1-4, R, 2 RBI; Fouaimalo Tuala 1-4, R, 2 RBI, 3B; Sophia Soto 1-3, RBI.

1A TRICO LEAGUE

W L

Castle Rock (7-2) 4 0

Columbia-WSalmn (12-2) 4 2

King’s Way Chr. (4-3) 2 2

La Center (3-7) 2 4

Seton Catholic (6-7) 1 5

COLUMBIA-WHITE SALMON 10,
SETON CATHOLIC 2

Seton 110 000 0—2 5 5

Columbia-WS 013 213 x—10 11 3

Seton Catholic

Pitching — Gigi Redman 6 IP, 11 H, 10 R, 4 ER, 6 K, 1 BB; Highlights — Gigi Redman 1-2, R, 3B; Ellie Travalia 1-3, RBI; Shaelymae Kutch 1-1; Annie Marichalar 1-4, SB; Kiera Bradshaw 1-1.

Columbia-White Salmon

Pitching — Halle Kock 5 IP, 3 H, 2 R, 1 ER, 1 K, 7 BB; McKynzi Guinn 2 IP, 2 H, 0 R, 3 K, 0 BB; Highlights — Ella Wilson 1-4, 3 R; Sydney Aman 2-4, 3 R, 3 RBI, HR, 2B, SB; Halle Kock 1-3, R, SB; Maggie Bryan 1-4, R, RBI; SB; Macee Barnes 3-4, 2 R, 2 RBI, 3B, 2B; Teagan Blankenship 1-4, RBI; Ella Reed 1-4, RBI, SB; Sophia Acosta 1-2.

KING’S WAY CHRISTIAN 6,
LA CENTER 0

La Center 000 000 0—0 4 7

King’s Way 410 001 x—6 4 2

La Center

Pitching — Olivia Lee 6 Ip, 4 H, 6 R, 1 ER, 7 K, 2 BB; Highlights — Breanna Normine 2-3; Bethany Brown 2-3, SB.

King’s Way Christian

Pitching — Sofia Nelson 7 IP, 4 H, 0 R, 16 K, 3 BB; Highlights — Grace Wickum 1-4, 2 R, SB; Kayla Clifford 1-4, R, RBI; Addison Clark 1-3, R, RBI, SB; Cadence Jones 1-2, R.

KING’S WAY CHRISTIAN 6,
LA CENTER 4

King’s Way 123 000 0—6 7 5

La Center 300 010 0—4 4 3

King’s Way Christian

Pitching — Grace Wickum 0.2 IP, 1 H, 3 R, 0 ER, 1 K, 0 BB; Sofia Nelson 6.1 IP, 3 H, 1 R, 0 ER, 9 K, 0 BB; Highlights — Grace Wickum 3-4, R, 2 RBI, 2B; Sofia Nelson 2-4, R, 2B, SB; Addison Clark 1-3, R, RBI, 2 SB; Lauren Lewis 1-3, R, RBI, SB.

La Center

Pitching — Emma Coulter 7 IP, 7 H, 6 R, 3 ER, 4 K, 1 BB; Highlights — Brenna Normine 1-3, R, SB; Kaitlyn Salsbury 3-3, R, 2 SB.

NON-LEAGUE

HOCKINSON 17, EVERGREEN 9

Evergreen 322 011 0—9 16 3

Hockinson 080 432 x—17 15 4

Evergreen

Pitching — Delaney Bollman 1.2 IP, 4 H, 7 R, 1 ER, 0 K, 0 BB; Carlee Becker 2.1 IP, 9 H, 8 R, 7 ER, 5 K, 4 BB; Peyton Tubbs 2 IP, 2 H, 2 ER, 0 K, 1 BB; Highlights — McKayla White 1-4, R, 2 RBI, 2 SB; Kendall Reude 2-4, 2 R, RBI; Chloe Shove 1-5, R; Aubree Johnson 2-5, R, SB; Delaney Bollman 2-2, 2 RBI; Nae Stallcup 3-4, R, 2 RBI, HR; Zoey Mikkelsen 1-4, RBI; Kadence Burleson 2-3, R, 2B; Peyton Tubbs 2-4, 2 R, 2B.

Hockinson

Pitching — Lilli Seale 7 IP, 16 H, 9 R, 6 ER, 6 K, 2 BB; Highlights — Lilli Seale 3-5, R, 6 RBI, HR, 2 SB; Reylinn Forstrom 1-5, R; Bella Aspaas 205, 2 R, 2 SB; Maggie Skinner 3-3, 5 R, 4 RBI, 2 HR, 2B, SB; Darby Peters 3-4, 3 R, 2 RBI, 2 2B; Reaghan Free 1-4, 3 R, RBI; Nicole Webster 2-5, 2 R.

BATTLE GROUND 4, PRAIRIE 1

B.Ground 000 013 0—4 6 1

Prairie 100 000 0—1 3 1

Battle Ground

Pitching — Rylee Rehbein 5 IP, 3 H, 1 ER, 12 K, 0 BB; Cady Gruenberg 2 IP, 0 H, 0 R, 2 K, 1 BB; Highlights — Kelly Monaghan 1-4, R; Candice Adams 1-3, R, RBI, 2B; Liv Gruenberg 2-3, R, 3 RBI, HR, 2B; Haylee Newton 2-3.

Prairie

Pitching — Rylee Wall 5.1 IP, 6 H, 4 R, 3 ER, 10 K, 0 BB; Jade Hayslip 1.2 IP, 0 H, 0 R, 2 K, 1 BB; Highlights — Maleena Blunk 1-2, R; Payton Blunt 1-3, RBI; Abbey Bishop 1-3, 2B.

BOYS SOCCER

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Union (11-1-1) 4 1 0 12

Skyview (9-3-1) 3 2 0 9

Camas (10-3-1) 3 2 0 9

Bat. Ground (1-8-1) 0 4 0 0

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Mtn. View (6-5-1) 6 0 1 19

Evergreen (7-3-3) 3 1 2 11

Heritage (5-7-1) 2 2 1 7

Prairie (5-5-1) 3 3 0 9

Kelso (3-10) 0 8 0 0

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L SW SL Pts

Col. River (14-0) 13 0 0 0 39

Fort Vanc. (9-3) 8 2 1 2 28

Ridgefield (8-5) 8 5 1 0 26

Washougal (6-7) 6 5 0 2 20

Woodland (7-6) 6 5 0 1 19

RA Long (6-8) 6 7 0 0 18

Hockinson (8-6) 4 6 3 0 18

Hud.Bay (1-11) 1 11 1 1 6

M.Morris (1-12) 0 11 1 1 3

NOTE: 3 points for win, 2 for shootout win (SW), 1 for shootout loss (SL)

Thursday’s match

HOCKINSON 2, FORT VANCOUVER 1

(Hockinson won PK shootout 5-4)

Hockinson

Goals (assists) — Musa Jatta (unassisted)

Standout — John Charles

1A TRICO LEAGUE

W L

Seton Catholic (10-3) 8 0

King’s Way Chr. (6-3-1) 5 2

Columbia-WS (5-3-1) 4 2

Toledo-Winlock (2-5) 2 5

La Center (2-10-1) 2 6

Stevenson (0-7) 0 6

NON-LEAGUE

CAMAS 7, HERITAGE 0

Heritage

Goalkeeper saves — Jackson Graham 8.

Standout — Christian Aguilar.

Camas

Goals (assists) — Kieran Halsinger (Jacob Dolen), JP Warnell (Halsinger), Warnell (Halsinger), Halsinger (Jeremy Mohn), Hayden Rouse  (Mohn), Mohn  (Kevin Klave), Caden Eckstein  (Brayden Price).

Goalkeeper saves — Will Taves 1.

UNION 2, MOUNTAIN VIEW 0

Mountain View

Goalkeeper saves — Jordan San Luis 6.

Standout — Jordan San Luis

SKYVIEW 6, PRAIRIE 3

Skyview

Goals (assists) — Benjamin Merrill (Lucas Witthauer), Landon Milligan (Lucas Witthauer), Lucas Witthauer (Landon Milligan), Lucas Witthauer (Landon Milligan), Lucas Witthauer (Devin Nies), Ilia Moscovciuc (Devin Nies).

Goalkeeper saves — Nikolas Mann  2.

Standout — Jimmy Garduno-Martinez.

Halftime — Skyview 3-1

BOYS TRACK AND FIELD

PANTHER TWILIGHT

At Washougal High

Team scores — Evergreen 112.5, Washougal 109, Mark Morris 88.5, Toledo 75, W.F. West 75, Ridgefield 55.5, Hudson’s Bay 49.5, R.A. Long 44, Castle Rock 24.5, St. Helens (Ore.) 20, Heritage 9.5

100 — 1, Charles Dayton (E) 11.30, 2, George Mosier (MM) 11.60, 3, Brandon Nguyen (R) 11.65; 200 — 1, Charles Dayton (E) 23.66, 2, Brandon Nguyen (R) 23.71, 3, Rafael Bauman (HB) 24.10; 400 — 1, LaDaimien McCord (E) 52.21, 2, Deacon Dietz (MM) 52.88, 3, Conner Olmstead (T) 55.26; 800 — 1, Eric BAuman (MM) 2:10.44, 2, Trey Keyser (W) 2:11.72, 3, Evan Hollis (R) 2:12.14; 1,600 — 1, Lorenzo Anguiano (E) 4:48.80, 2, Daniel Zimmer (R) 4:49.88, 3, Brodey Lamb (MM) 4:53.02; 3,200 — 1, Samuel Grice (W) 10:11.14, 2, Lorenzo Anguiano (E) 10:27.29, 3, Treyton Marty (T) 10:32.66; 110 hurdles — 1, Kobe Parlin (MM) 16.42, 2, Landson Kelsey (R) 17.01, 3, Matthew Wojcik (StH) 17.37; 300 hurdles — 1, Connor LaRue (HB) 43.20, 2, Wucker Kneipp (W) 43.32, 3, Carson Olmstead (T) 43.90; 400 relay — 1, Evergreen 44.29, 2, Mark Morris 45.01, 3, R.A. Long 45.67; 1,600 relay — 1, Toledo 3:35.27, 2, Mark Morris 3:35.94, 3, Hudson’s Bay 3:41.76; Shot put — 1, David Kailea (E) 50-7.5; Discus — 1, Joshhill Tilton (T) 129-1, 2, Erik Deery-Martell (W) 126-8.5, 3, Landon Gardner (CR) 119-2; Javelin — 1, Seth Hoff (WFW) 166-1, 2, Carson Olmstead (T) 162-2, 3, Hewson Nguyen (RAL) 158-2; High jump — 1, Holden Bea (W) 5-10, 2, Seth Hoff (WFW) 5-10, 3, Conner Olmstead (T) 5-10; Long jump — 1, Deacon Dietz (MM) 21-1, 2, Hewson Nguyen (RAL) 21-0, 3, Seth Hoff (WFW) 20-2; Triple jump — 1, William Cooper (W) 38.5, 2, Kobe Parlin (MM) 38.4.5, 3, LaDaimien McCord (E) 38-1; Pole vault — 1, Evan Prewitt (RAL) 12-0, 2, Elijah Annonen (WFW) 11-6, 3, Tannder Hrdley (W) 11-0.

DEAN NICE INVITATIONAL

At Gresham, Ore.

Team scores — 1, Lakeridge 108.5, 2, Clackamas 102, 3, Barlow 68, 3, Sprague 68, 12, Battle Ground 14.

Battle Ground placers (top 10)

400 — 10, Garrett Fandrei 54.43; 1,500 — 4, Ben Gamblin 4:15.60; 1,600 relay — 8, (Zachary Zamora, Ben Gamblin, Calvin Hubbard, Bryson Hart) 3:44.03; Javelin — 9, Brody Larson 132-6, 10, Kameron Spencer 132-0; Pole vault — 2, Brody Larson 12-0.

NIKE JESUIT TWILIGHT RELAYS

At Jesuit High, Hillsboro, Ore.

Team scores —1, Eagle 59; 2, Lincoln 49; 3, Tualatin 35; 25, Union 12; 32, Hockinson 9; 49, Camas 2.

Local placers (top 15)

100 — 3, Tobias Merriweather (U) 11.08, 5, Enzo Oliverio (H)  11.25; 15, Hudson Schneider (C) 11.37 110 hurdles — 11, Tyler Vanderwood (C) 16.17; 400 relay — 3, Union (Toby Smoot, Ben Hallead, Caden Drobinski, Tobias Merriweather) 43.90; DMR — 9, Camas (Hayden Reich, Aiden Montigny, Joshua McKinstry, James Puffer) 11:11.61; Shot put — 10, Juan Pasilla-Stanton (MV) 49-2.25; 11, Hunter Greene (C) 48-10.5; Discus — 8, Torin Pasa (C) 133-5; Javelin — 4, Cody Wheeler (H) 183-3; Nikolas Strait (MV) 159-4; 13, Jared Williams (C) 156-6; Long jump — 8, Aiden Montigny (C) 20-8; Triple jump — 10, Evan Davis (P) 41-4.5; 13, Taeven Hill (U) 40-11.5; Pole vault — 10, Xavier Wubbena (MV) 13-0.

ELDEN KELLAR INVITATIONAL

At Hare Field, Hillsboro, Ore.

Team scores — 1, Columbia River 126; 2, Kelso 120; 3, Glencoe 110.5; 4, Central 101; 5, Hillsboro 84; 6, Canby 55; 7, Century 41.5; 8, Liberty 20.

Local placers (top 6)

200 — 6, Sean Denison (CR) 24.44; 400 — 6, Sean Denison (CR) 54.39; 800 — 4, Zachary McClellan (CR) 2:06.73; 5, Normal Hartman (K) 2:06.83; 6, Jude Helmes 2:07.44; 1,500 — 2, Daniel Barna (CR) 4:15.23; 5, Kamren Mattison (K) 4:24.18; 3,000 — 1, Daniel Barna (CR) 9:07.36; 5, Kamren Mattison (K) 9:23.01; 110 hurdles — 1, Dakari Richmond (CR) 15.85; 2, Kegan Davenport (CR) 16.67; 300 hurdles — 1, Kegan Davenport (CR) 44.70; 5, Eli Wenger (CR) 45.94; 400 relay — 3, Columbia River (John Reeder, Dakari Richmond, Sean Denison, Jude Helmes) 46.15; 1,600 relay — 3, Columbia River (Jude Helmes, Sean Denison, Zachary McClellan, Kegan Davenport) 3:41.52; Shot put — 1, Koda Woodward (K) 44-9; 4, Brady Phillips (K) 41-5; Discus — 2, Koda Woodward (K) 118-6; 3, Jaydon Eubanks (K) 112-9; 4, Ryder Loukkula (CR) 112-1; Javelin — 1, Colby Cooper (K) 152-11; 2, Bannick Allen (K) 150-1; High jump — 2, Jack Darling (CR) 5-6; 2, Kai Chaney (K) 5-6; 4, Conrad Kallwick (CR) 5-2; Long jump — 2, Colby Cooper (K) 21-1; 3, Judah Calixte (K) 20-7.25; 4, John Reeder (CR) 20-2; Triple jump — 1, Judah Calixte (K) 39-6.5; 2, Colby Cooper (K) 39-3.5; 4, Lucas Fish (CR) 38-2; 5, Conrad Kallwick (CR) 37-0.5; Pole vault — 1, Jake Webb (K) 13-0; 3, Eli Wenger (CR) 12-6; 5, Mason Iverson (K) 10-6.

GIRLS TRACK AND FIELD

PANTHER TWILIGHT

At Washougal High

Team scores — Washougal 145, W.F. West 120.5, R.A. Long 88.5, Castle Rock 55, Evergreen 55, Mark Morris 52, Hockinson 42, St. Helens (Ore.) 41, Hudson’s Bay 41, Heritage 31.5, Ridgefield 24.5, Toledo 6.

100 — 1, Kathryn Chapin (RAL) 13.05, 2, Hodaya Starr (WFW) 13.06, 3, Mallory Davenport (Her) 13.09; 200 — 1, Kathryn Chapin (RAL) 27.42, 2, Hodaya Starr (WFW) 27.79; Casie Kleine (CR) 27.84; 400 — 1, Jamie Maas (W) 1:00.50, 2, Hannah Hayduk (StH) 1:00.57, 3, Casie Kleine (CR) 1:02.577; 800 — 1, Jamie Maas (W) 2:27.31, 2, Elaina Koenig (WFW) 2:27.95, 3, Haley Gunderson (H) 2:35.77; 1,600 — 1, Elle Thomas (W) 5:05.90, 2, Sydnee Boothby (W) 5:12.85, 3, Beatrice LeGore (E) 5:23.09; 3,200 — 1, Elle Thomas (W) 11:32.97, 2, Beatrice LeGore (E) 11:52.99, 3, Sydnee Boothby (W) 12:02.11; 100 hurdles — 1, Grace Twiss (E) 16.41, 2, Erica Snyder (MM) 16.48, 3, Breyelle Box (RAL) 16.65; 300 hurdles — 1, Grace Twiss (E) 47.59, 2, Ada Owens (HB) 49.46, 3, Emily Mallonee (WFW) 50.82; 400 relay — 1, W.F. West 52.08, 2, R.A. Long 52.21, 3, Washougal 52.83; 800 relay — 1, W.F. West 1:50.81, 2, Hockinson 1:52.83, 3, Washougal 1:53.04; 1,600 relay — 1, W.F. West 4:15.52, 2, Washougal 4:23.08, 3, Mark Morris 4:27.77; Shot put — 1, Maria Sheldon (RAL) 36-5.5, 2, Savea Mansfield (W) 33-5, 3, Kynsi Bayes (CR) 33-0; Discus — 1, Chloe Johnson (W) 99-8.5, 2, Jaxyn Jones (RAL) 98-2.5, 3, Kendra Chapin (RAL) 89-3; Javelin — 1, Julia Oglevie (E) 109-2, 2, Kyla McCallum (WFW) 109-1, 3, Kambriah Wimper (WFW) 101-8; High jump — 1, Paige Kessler (CR) 5-2, 2, Brooke Wirkkala (CR) 5-0, 3, Carissa De La Rocha (W) 5-0; Long jump — 1, Brooke Wirkkala (CR) 16-1, 2, Erica Snyder (MM) 15-7.5, 3, Celia Racanelli (H) 15-5; Triple jump — 1, Erica Snyder (MM) 34-7, 2, Savanna Bolivar (WFW) 34-4, 3, Beatrice Benini (MM) 32-7; Pole vault — 1, Celia Racanelli (H) 8-6, 2, Hannah Hayduk (StH) 8-6, 3, Elizabeth Patana (WFW) 8-0.

DEAN NICE INVITATIONAL

At Gresham, Ore.

Team scores — 1, Lakeridge 76, 2, David Douglas 73, 3, Crescent Valley 68, 13, Battle Ground 31.

Battle Ground placers (top 10)

200 — 4, Faizah Ford 27.16; 800 — 4, Andrea Johnson 2:24.48; 400 relay — 8, (Aleena Knight, Stacy Sutton, Faizah Ford, Adison Dunn) 53.38; 1,600 relay — 4, (Faizah Ford, Andrea Johnson, Sora Tolley, Stacy Sutton) 4:19.11; Discus — 4, Clair Moss 97-8; Javelin — 6, Danielle Arn 97-3; High jump — 6, Danielle Arn 4-6; Long jump — 4, Faizah Ford 15-9.5.

NIKE JESUIT TWILIGHT RELAYS

At Jesuit High, Hillsboro, Ore.

Team scores —1, Oregon City 61; 2, Summit 50; 3, Jesuit 49; 13, Camas 22; 29, Union 8; 39, Seton Catholic 3; 39, Prairie 3.

Local placers (top 15)

100 — 5, Madison Hubbard (C) 12.16; 3,000 — 3, Charlotte Wilson (U) 10:38.29; 5, Bethany McKinstry (C) 10:41.73; 6, Gracie Buzzell (C) 10:46.97; 7, Jaylyn Lehner (U) 10:50.71; 100 hurdles — 6, Kara Mattson (P) 16.32; 300 hurdles — ; 400 relay — 10, Camas (Pyper Wise-Cruz, Savannah Garden, Amara Harris, Madison Hubbard) 50.74; DMR — 6, Seton Catholic (Lara Carrion, Abigail Wall, Avery Garrison, Alexis Leone) 12:49.31; 7, Camas (Bethany McKinstry, Amara Harris, Elisa Marshall, Natalie Peddie) 13:01.59; Shot put — 10, Ariel Ammentorp (U) 35-7; Discus — 3, Dorothy Franklin (C) 124-0; 10, Ariel Ammentorp (U) 112-3; Long jump — 9, Kara Mattson (P) 17-2.5; Triple jump — 10, Rose Lappavong (U) 33-6.5; Pole vault — 9, Karina Cooper (C) 10-0.

ELDEN KELLAR INVITATIONAL

At Hare Field, Hillsboro, Ore.

Team scores — 1, Columbia River 141.5; 1, Kelso 141.5; 3, Glencoe 133; 4, Hillsboro 74.5; 5, Central 71; 6, Liberty 50; 7, Century 31.5; 8, Canby 10.

Local placers (top 6)

100 — 3, Logan Dukes (CR) 13.22; 4, Gina Lungwitz (CR) 13.35; 200 — 3, Logan Dukes (CR) 27.52; 4, Gina Lungwitz (CR) 27.63; 6, Avery Ness (K) 28.35; 400 — 1, Maya Swanson (K) 1:03.22; 3, Ainsley Morrisey (CR) 1:07.28; 5, Cicily Orizotti (CR) 1:08.84; 800 — 2, Hanna Bailey (CR) 2:30.16; 4, Hannah Tran (CR) 2:37.68; 5, Sadie Schierscher (K) 2:39.49; 1,500 — 1, Hanna Bailey (CR) 5:02.09; 3, Hannah Tran (CR) 5:18.70; 4, Sadie Schierscher (K) 5:29.52; 3,000 — Lily Evans (K) 12:40.30; 5, Savannah Reynolds (CR) 12:46.75; 100 hurdles — 5, Paige Johnson (CR) 18.46; 6, Kalina Gravel (CR) 18.47; 300 hurdles — ; 400 relay — 2, Columbia River (Gabrielle Gravel, Julia Schweppe, Gina Lungwitz, Logann Dukes) 52.45; 1,600 relay — 3, Columbia River (Mikenna Burgad, Hanna Bailey, Ainsley Morrisey, Cicily Orizotti) 4:37.61; 4, Kelso (Sadie Schierscher, Megan Gott, Kyra Dieter, Kyra Sanders) 4:42.54; Shot put — 1, Erin Tack (K) 35-5.5; 2, Ruby Sereday (K) 35-4.5; 5, Sydney Sims (CR) 31-1; 6, Logan DeJong (CR) 29-9.5; Discus — 1, Logan DeJong (CR) 95-2; 2, Hanna Kuhn (K) 94-2; 6, Mara Bridges (K) 80-10; Javelin — 1, Erin Tack (K) 137-4.5; 3, Rielee Gourde (K) 99-5; 5, Peyton Dukes (CR) 94-5; High jump — 1, Josie Settle (K) 5-2; 2, Peyton Dukes (CR) 4-8; 5, Adrienne Knight (CR) 4-4; Long jump — 1, Josie Settle (K) 17-4; 3, Lillian Mickel (CR) 15-7; 6, Avery Ness (K) 14-10.5; Triple jump — 1, Josie Settle (K) 36-2; 4, Avery Ness (K) 31-7.5; 5, Lillian Mickel (CR) 31-6; Pole vault — 1, Rielee Gourde (K) 11-0; 4, Kyra Dieter (K) 7-6; 5, Julia Knight (CR) 6-6; 6, Madeline Morgan (CR) 6-0.

GIRLS TENNIS

WASHOUGAL 6, HUDSON’S BAY 0

Singles — Elise Moore (W) d. Faye Leverman: 7-5, 7-5; Avery Berg (W) d. Liz Tatus: 5-7, 6-4, 6-2;Anika Adams (W) d. Karen Rosales: 6-2, 6-2.

Doubles — Hadley Jones/Jaisa Wilson (W) d. Jessica Nguyen/Karina Steelmakh: 6-0, 6-3; Sammy Mederos/Lauren Rabus (W) d. Madison Soumokil/Elisa Vidareal: 6-0, 6-0; Brooklynn Curtis/Molly Rabus (W) d. Cassidy Mason/Lil Repman: 6-1, 6-1.

UNION 6, HERITAGE 0

Singles — Kayla Saopraseuth (U) d. Megan Pham 8-3; Laura Muntean (U) d. Stephanie Duong 8-0; Maryleigh Hill (U) d. Emily Roberson 8-1.

Doubles — Ina Ding/Lana Saopraseuth (U) d. Yasmin Barron/Nina Nguyen 8-1; Olivia Euverman/Sophie Euverman (U) d. Madison Eckstrom/Kenedi Moist 8-0; Katie Richards/Graciebell Richards (U) d. Levina Lao/Emoan Meadors 8-1.

COLUMBIA RIVER 6, MARK MORRIS 0

Singles — Emma Lungwitz (CR) def. Maddy Hetland  6-1, 6-0; Ari Domniti (CR) def. Emily Williams  6-1, 6-0; Grace Rudi (CR) def. Analiz Birrueta  6-2, 6-0.

Doubles — Reese Rylander/Annabella Madrigal (CR) def. Taylor Wilkinson/Peyton Blondin  7-6, 6-4; Olivia Swan/Aubrey Burnham (CR) def. Brooklyn Schlect/Maddy Noel  6-3, 6-4; Evie Wenger/Amelie Miller (CR) def. Ali Millspaugh/Chloe Swenstrom  6-4, 3-6, 6-4.

KELSO 3, EVERGREEN 3

Kelso wins games tiebreaker 63-57

Singles — Betty To (E) d. Andrea Gutierrez-Hernandez 6-1, 6-1; Kamile Correa (K) d. Shayla Tran 6-0, 6-0; Wendy Perez (E) d. Lana Osman 7-5, 3-6, 7-5.

Doubles — Macy Grafton/Ava Beck (K) d. Azalia Coronado/Ashely Leon-Maria 6-4, 4-6, 6-3; Christina Nguyen/Nina Truong (E) d. Netty Mauer/Ella Chennault 6-3, 6-1; Ava Nichols/Marlene Nieto-Verde (K) d. Grace Kettlety/Alexa Agaybani 6-0, 6-1.

HOCKINSON 4, R.A. LONG 2

Singles — Olivia Rude (H) d. Kasinda Page, 6-2, 6-1; Ashley Suva (H) d. Mariah Boyd 6-0. 6-1; Maleah Sanders (H) d. Marissa Stacey 2-6, 6-3, 1-0.

Doubles — Emily Anderson/Audrey Zdunich (RAL) d. Reagan Hough/Chloe Thomas 6-0, 6-1; Sophia Broten/Linnea Gunderson (H) d. Sarah Tran/Angelica Reyes 6-4, 6-4; Marish Berquist/Olivia Durrett (RAL) d. Chloe Abbott/Livia Robinson 6-0, 6-3.

GIRLS GOLF

Thursday’s match

UNION 190,
KING’S WAY CHRISTIAN 206

At Club Green Meadows, par 36

UNION — Jade Gruher 34, Allie Piland 53, Emma Sasse 47, Keili Kanashiro 56, Kylie Evans 58

KING’S WAY CHRISTIAN — Riley Philbrook 45, Gracie Harlow 48, Grace Taylor 53 , Ava Moats 62, Brietta Glover 67

Support local journalism

Your tax-deductible donation to The Columbian’s Community Funded Journalism program will contribute to better local reporting on key issues, including homelessness, housing, transportation and the environment. Reporters will focus on narrative, investigative and data-driven storytelling.

Local journalism needs your help. It’s an essential part of a healthy community and a healthy democracy.

Community Funded Journalism logo
Loading...