Monday, September 26, 2022
Sept. 26, 2022

Linkedin Pinterest

Clark County Fair results, Aug. 12

By , Columbian news assistant
Published:

The Columbian will publish Clark County Fair results online as they are received. For more results and coverage of the Clark County Fair, visit www.columbian.com/news/tag/clark-county-fair/.

AG/ED

AG/ED Award Agriculture & Education Winner 4H/FFA/Grange Youth Hogs
Educational Display Winner Junior Livestock Auction
Special Education Award Fair Court Equine Display

Vegetable/Fruit/Special Crops

305 Best of Division Clara Downey, Vancouver
304 Judges Choice / Superindent’s Choice Betty Adams, Battle Ground
Best of Division Randy Hoffman, Battle Ground
People Choice Kayleigh Downey, Vancouver
306 Best of Division Nathan Adams, Battle Ground
661 Superindent’s Choice Joyce McOmie , Beaverton Ore.
614 People’s Choice – Youth Greyson Roper, Vancouver

Wine & Beer

Beer Judge’s Choice / 3 Blue / Red / White Adam Lund
Blue Dave Hamilton
Blue Frank Johnson
Blue / Red / White Andrew Cash
Blue / Red / White Kevin Butler
Blue / Red / White Kevin Revels
Blue / Red Rob Avila
Blue / Red Josh Morhous
Blue / 2 Whites Cory Phipps
Blue / White Ray Tumlinson
Red John Morhouse
Red Kevin Henderson
Red Kris DeVore
Red / 2 White Dennis Smith
Red / 3 White Doug Harger
Red / White Doug Ballou
Red / White Greta Holmstrom
Red / White Mark Tucker
2 Reds Lanse Belt
White Bob Falk
White Bob Lyle
White Brian Ricker
White Bryan Fakler
2 White Steve Dahl
Wine Judge’s Choice Kathy Duus
2 Blue / Red Lorie Hoffman
2 Blues / 2 Whites Brian Haskell
2 Red/White Lyle Perry
2 White Bryan Fakler
2 White Edwin Le
2 White Lance Belt
Blue/2 Red/2 White Kathy Duus
Blue/Red Pete Stauffer
Blue/Red/2 White Jim Selby
Blue/Red/White Barbara Ueltschi
Blue/Red/White Dan Payne
Blue/Red/White David Griffin
Blue/Red/White Steven Moore
Blue/White Dave Stuermer
Blue/White Karla Anderson
Blue/White Micahael Moore
Red/2 White Ray Tumlinson

4H Poultry

Superintendent’s Award Vancouver Jena Beachner, Vancouver
Vancouver Sally Michael, Vancouver
Woodland Elise Christensen, Woodland
Yacolt Cole McAndrew, Yacolt
Market Champ Overall Vancouver Jena Beachner, Vancouver
Res. Overall Ridgefield Nahla Ulienberg, Ridgefield
Single Market Chicken Champion Vancouver Ella Shoptaw, Vancouver
Pen of 3 Mkt Chkns Champion Vancouver Jena Beacher, Vancouver
Res. Champion Ridgefield Nahla Ulienberg, Ridgefield
Market Turkey Champion Ridgefield Nahla Ulienberg, Ridgefield
Sr. Showmanship Champion Vancouver Seth Hartrim-Lowe, Vancouver
Res. Champion Vancouver Jena Beachner, Vancouver
Int. Showmanship Champion Brush Prairie Tristen Tavison, Brush Prairie
Res. Champion Woodland Elise Christensen, Woodland
Jr. Showmanship Champion Brush Prairie Elaina Tavison, Brush Prairie
Res. Champion Battle Ground Katie Baker, Battle Ground
Novice Showmanship Champion Yacolt Cole McAndrew, Yacolt
Res. Champion Vancouver Miriam Hartrim-Lowe, Vancouver
Champion Craft Champion Woodland Elise Christensen, Woodland
Res. Champion Woodland Miriam Hartrim-Lowe, Woodland
Sr. Judging Champion Vancouver Jena Beachner, Vancouver
Res. Champion Vancouver Seth Hartrim-Lowe, Vancouver
Int. Judging Champion Brush Prairie Tristen Tavison, Brush Prairie
Res. Champion Woodland Elise Christensen, Woodland
Jr. Judging Champion Brush Prairie Elaina Tavison, Brush Prairie
Res. Champion Battle Ground Katie Baker, Battle Ground
Novice Judging Champion Yacolt Cole Mandrew, Yacolt
Res. Champion Vancouver Miriam Hartrim-Lowe, Vancouver
Jr. Avian Bowl Champion Brush Prairie Elaina Tavison, Brush Prairie
Res. Champion Troutdale Ore Zoey Wyant, Troutdale Ore
Novice Avian Bowl Champion Yacolt Cole McAndrew, Yacolt
Res. Champion Vancouver Miriam Hartrim-Lowe, Vancouver
Sr. Avian Bowl Champion Vancouver Jena Beachner, Vancouver
Res. Champion Vancouver Seth Hartrim-Lowe, Vancouver
Int. Avian Bowl Champion Brush Prairie Tristen Tavison, Brush Prairie
Res. Champion Woodland Elise Christensen, Woodland

4H Poultry Arts & Crafts

Sewing Champion Miriam Hartrim-Lowe,
Res. Champion Vancouver River Keys, Vancouver
Clay Champion Ridgefield Elise Christensen, Ridgefield
Res. Champion Woodland Elaina Tavison, Woodland
Egg Basket Champion Brush Prairie Jena Beachner, Brush Prairie
Res. Champion Vancouver Tristen Tavison, Vancouver
Egg Carton Table Champion Brush Prairie Cole McAndrew, Brush Prairie
Res. Champion Yacolt Seth Hartrim-Lowe, Yacolt
Video Champion Vancouver Cole McAndrew, Vancouver
Res. Champion Yacolt Seth Hartrim-Lowe, Yacolt
Miscellaneous Champion Vancouver Nahla Ulienberg, Vancouver
Res. Champion Ridgefield Dylan Dempsey, Ridgefield
Eggs Champion LaCenter Zoey Wyant, LaCenter
Res. Champion Troutdale Ore. Dylan Dempsey, Troutdale Ore.
Painting Champion LaCenter Dylan Dempsey, LaCenter
Res. Champion LaCenter Elaina Tavison, LaCenter
Display Board Champion Brush Prairie Elaina Tavison, Brush Prairie
Res. Champion Brush Prairie Katie Baker, Brush Prairie
Photos Champion Battle Ground Seth Hartrim-Lowe, Battle Ground
Res. Champion Vancouver Dylan Dempsey, Vancouver
Display Cage Champion La Center Elise Christensen, La Center
Res. Champion Woodland Sally Michael, Woodland

Support local journalism

Your tax-deductible donation to The Columbian’s Community Funded Journalism program will contribute to better local reporting on key issues, including homelessness, housing, transportation and the environment. Reporters will focus on narrative, investigative and data-driven storytelling.

Local journalism needs your help. It’s an essential part of a healthy community and a healthy democracy.

Community Funded Journalism logo
Loading...