Saturday, October 1, 2022
Oct. 1, 2022

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from Feb. 7

By , Columbian Assistant Sports Editor
Published:

Tuesday’s schedule

Subject to change

BOYS BASKETBALL

Prairie at Heritage, 7 p.m.

Mountain View at Kelso, 7 p.m.

Union at Camas, 7 p.m.

Fort Vancouver at Hudson’s Bay, 7:30 p.m.

R.A. Long at Mark Morris, 7:30 p.m.

Washougal at Hockinson, 7:30 p.m.

Woodland at Ridgefield, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Union at Camas, 5:30 p.m.

Heritage at Prairie, 7 p.m.

Evergreen at Skyview, 7 p.m.

Kelso at Mountain View, 7 p.m.

Trico League tiebreaker: Castle Rock vs. Columbia-White Salmon, 6 p.m. at La Center

2B district loser-out game: Ilwaco vs. Stevenson, 7:30 p.m. at Rochester

GIRLS BASKETBALL

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Kelso (13-4) 6 0

Prairie (8-9) 5 2

Heritage (8-10) 3 4

Mountain View (7-10) 2 4

Evergreen (1-13) 0 6

KELSO 68, HERITAGE 37

KELSO — Kenzie Milligan 2, Bregan Ruhland 6, Emily Roe 2, Madalynn Moe 2, Ross 0, Evermore Kaiser 4, Haley Little 6, Natalie Fraley 27, Lexi Grumbois 18. Totals 26 (4) 12-17 68.

HERITAGE — Alex Rosenbaum 5, Paige Kirby 0, Brooke Kirby 0, Madalynn Thun 10, Sarah Batista 0, Victoria Males 2, Keanna Salavea 18, Kylee Wolff 0, Jordis Taylor 2. Totals 14 (5) 4-6 37.

Kelso 16 17 14 21—68

Heritage 14 8 9 6—37

PRAIRIE 61, EVERGREEN 23

Results not available

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Hudson’s Bay (15-2) 13 1

Washougal (15-4) 12 2

Hockinson (12-8) 9 5

R.A. Long (11-7) 10 6

Mark Morris (11-9) 9 7

Ridgefield (7-12) 6 10

Columbia River (5-14) 4 12

Woodland (5-15) 3 13

Fort Vancouver (2-15) 0 10

WASHOUGAL 67, HOCKINSON 56

HOCKINSON — Not available..

WASHOUGAL — Chloe Johnson 1, Savea Mansfield 22, Bella Albaugh 3, Jaiden Bea 25, Samantha Mederos 4, Hadley Jones 0, Carissa De La Rocha 8, Jaisa Wilson

Hockinson 11 13 15 17—56

Washougal 13 14 16 24—67

R.A. LONG 68,

MARK MORRIS 64, OT

No report

RIDGEFIELD 48, WOODLAND 43

No report

2A DISTRICT TOURNAMENT

Wednesday’s play-in game

Centralia (7-9) at Mark Morris (11-9)

Friday’s first round

Hockinson  (12-7) at W.F. West (17-3), 6 p.m.

Wednesday’s winner at Hudson’s Bay (15-2)

Aberdeen (9-6) at Washougal (14-4)

R.A. Long (11-7) at Tumwater (19-1), 7 p.m.

TRICO LEAGUE PLAYOFF

Monday’s game

At La Center

Seton Catholic 54, Castle Rock 53 (Seton clinches No. 3 district berth)

Tuesday’s game

At La Center

Castle Rock (4-16) vs. Columbia-White Salmon (3-10), 6 p.m. (winner No. 4 to district; loser out)

SETON CATHOLIC 54,

CASTLE ROCK 53

CASTLE ROCK (4-16) — Brooke Wirkkala 20, Lori Ogden 4, Laynee Logan 12, Susan Mosqueda 0, Kate Loftus 9, Kynsi Bayes 2, Brooke Alblinger 6, Elieriq Cole 0. Totals 21 (9) 2-5 53.

SETON CATHOLIC (9-10) — Lauryn Bowyer 10, Abigail Wall 9, Maddie Willis 10, Hannah Jo Hammerstrom 10, Alyssa Mancuso  0, Cami Price 6, Annie Marichalar 0, Kasey Clifton 9. Totals 23 (7) 1-14 54.

C. Rock 7 16 13 16—53

Seton 12 6 25 11—54

1A DISTRICT TOURNAMENT

Friday’s first round

Seton Catholic (9-10) at Tenino

Elma or Hoquiam at La Center

Eatonville at King’s Way Christian

Castle Rock or Columbia-White Salmon at Montesano

WASHINGTON STATE SCORES

3A District 1

Play-In

Stanwood 66, Mountlake Terrace 29

BOYS BASKETBALL

NON-LEAGUE

EVERGREEN 68, SKYVIEW 64

SKYVIEW (7-9) — Sam Sheppert , Robert Rean 8, Colton Looney 19, Dominic Wakeland 6, Demaree Collins 15, Giles Sullivan 2, Daniel Hjort 0, Lerontae Richards 2, Iulai Mikaele 3, Joshua Chatman 2, Jaxson Filler 7. Totals 23 (9) 9-11 64.

EVERGREEN (8-12) — Arthur Ban 2, Joey Pham 0, Juelz Mendoza 6, Robert Lawrence 2, Adrian Williams 0, Delo Doutrive 8, DJ Edmondson 36, Carmelo Stewart 4, Fox Crader 10, Lenny Fierro 0. Totals 26 (6) 10-17 68.

Skyview 25 16 14 11—64

Evergreen 15 11 25 17—68

HERITAGE 51, CENTENNIAL 50

WASHINGTON STATE SCORES

Colville 58, Lakeside (Nine Mile Falls) 53

Ferris 58, Lewis and Clark 45

Heritage 51, Centennial, Ore. 50

Mt. Spokane 84, North Central 65

Riverside 74, Newport 46

Snohomish 62, Cedarcrest 49

1B District 7

Loser Out

Selkirk 51, Republic 41

2A KingCo

Loser Out

Foster 62, Lindbergh 54

Sammamish 63, Tyee 32

2B District 7

First Round

Asotin 41, Kettle Falls 39

Reardan 58, Chewelah 50

St. George’s 58, Upper Columbia Academy 47

WRESTLING

1A SUB-REGIONAL MEET

At King’s Way Christian

Participating teams — Castle Rock, Columbia-White Salmon, King’s Way Christian, La Center, Seton Catholic.

Regional qualifiers

106 — 1, Skylar Ammons (CR); 2, Landon Fulton (CR); 3, Levi Childers (CWS); 4, Brody Christensen (SC).

113 — 1, Aidan Watson (LC); 2, Thurston Lewis (LC); 3, Alex Gomez-Paz (SC).

120 — 1, Malachi Wallway (LC); 2, Travis Molden (CR); 3, Levi Wamsley (CWS); 4, Lorenzo Aragon (SC).

126 — 1, Amann Au (SC); 2, Landon Ramos (CR); 3, Joshua Kutch (SC); 4, Austin Johnson (CWS).

132 — 1, Wyatt Orth (CR); 2, Ashton Baker (KWC); 3, Isaac Chromey (LC); 4, Camden Uffelman (CWS).

138 — 1, Asa Hamer (CR); 2, Ian Burton (CR); 3, Wyatt Ballard (LC); 4, Lance Colvin (KWC).

145 — 1, Stephen Ibsen (CR); 2, Eli Shulke (CR); 3, Calvin Andrews (CWS).

152 — 1, Michael Richey (LC); 2, Benjamin Borton (CWS).

160 — 1, Austin Mattson (LC); 2, Jarom Rader (LC); 3, Zack Joseph (KWC).

170 — 1, Sawyer Muehlbauer (CWS); 2, Liam Schryvers (LC); 3, Jack Callerame (SC); 4, Liam Cox (CWS).

182 — 1, Wyatt Eiseland (LC); 2, Jasper Armstrong (KWC); 3, Olin Hill (SC); 4, Ashton John Bradshaw (SC).

195 — 1, Gage Cayan (CR); 2, Ethan Sands (CR); 3, Jack Vosika (CWS)

220 — 1, Lane Roberts (LC); 2, Noah Shulke (CR).

285 — 1, Matthias Posinia (CWS).

Support local journalism

Your tax-deductible donation to The Columbian’s Community Funded Journalism program will contribute to better local reporting on key issues, including homelessness, housing, transportation and the environment. Reporters will focus on narrative, investigative and data-driven storytelling.

Local journalism needs your help. It’s an essential part of a healthy community and a healthy democracy.

Community Funded Journalism logo
Loading...