Saturday, December 10, 2022
Dec. 10, 2022

Linkedin Pinterest

Nominees for Northwest Personal Training Week 19 prep athlete of the week

Voting continues through 7 p.m. Wednesday

By , Columbian Assistant Sports Editor
Published:

Here are the nominees for the Northwest Personal Training Week 18 high school athlete of the week.

Voting will continue until 7 p.m. Wednesday, with results announced in Thursday’s edition of The Columbian.

Winners of the athlete-of-the-week may not be nominated again during the regular season, and no athlete may be nominated in consecutive weeks.

To avoid vote manipulation, voters must provide an email address. Votes are limited to one per day per email address.

To access the ballot, click here.

Here are the nominees:

JEFFREY CHILSON, MOUNTAIN VIEW BOYS WRESTLING: The sophomore captured the title a 138 pounds with three pins at the regional meet at Eastside Catholic.

LIAM NOFTSKER, COLUMBIA RIVER BOYS SWIMMING: Noftsker captured district titles in the 100-yard freestyle (49.23) and 100 backstroke (54.16) at the 2A district meet.

SAVEA MANSFIELD, WASHOUGAL GIRLS BASKETBALL: Mansfield had 45 points, 12 steals, 11 rebounds and eight assists in two wins for the Panthers, including a playoff win.

BRYSON METZ, UNION BOYS BASKETBALL: Metz scored 21, 19 and 21 points in three games and eclipsed 1,000 points for his career.

FAITH TARRANT, PRAIRIE GIRLS WRESTLING: The freshman scored two wins by pin then captured the 235-pound division title with a 2-1 win over Jaelyn Saylor of Skyview.

CURRENT RESULTS (as of 4:15 p.m.)

  1. Savea Mansfield, Washougal 230
  2. Faith Tarrant, Prairie 163
  3. Bryson Metz, Union 71
  4. Liam Noftstker, Columbia River 15
  5. Jeffrey Chilson, Mountain View 12

To access the ballot, click here.

Past winners and nominees of the winter season:

WEEK 18
WINNER: Rose Ugbinada, Fort Vancouver 480
Lilly Bash, Prairie 447
Jon Schoenlein, Skyview 306
Hallie Kempf, Camas 74
Natalie Fraley, Kelso 27

WEEK 17
WINNER: Addysen Case, Skyview 382
Kylee Stephens, La Center 319
Nathan Kim, Camas 99
Emily Strehle, Kelso 85
Cavin Holden, RA Long 25

WEEK 16
WINNER: Paytin Ballard, Hudson’s Bay 300
Olivia Chou, Skyview 214
Carson Frawley, Camas 132
Sophia Barrows, Columbia River 112
Sam Empy, Union 26

WEEK 15
WINNER: Kennedy Wilcox, Prairie 409
Gianna D’Emilio, La Center 268
Tait Spencer, Battle Ground 256
Cody Wheeler, Hockinson 113
Owen Robertson, Union 75

WEEK 14
WINNER: Hayden Rose, Prairie 306
Uruwa Abe, Ridgefieeld 266
Mahaila Harrison, Hudson’s Bay 188
Kailee Wilcox, Evergreen 87
Alexander Wahlman, Union 81

WEEK 13
WINNER: Karley Wold-Hayes, Prairie 237
Laurel Quinn, King’s Way 67
Carson Frawley, Camas 62
Anna Sugarman, Skyview 52
Justin Xue, Mountain View 26

WEEK 12
WINNER: Jaiden Bea, Washougal 153
Gretchen Lane, Prairie 128
Isaiah Vargas, Mountain View 74
Tennyson Kurtz, Columbia River 64
Tyler Torve, Camas 27

WEEK 11
WINNER: Tucker Alexander, Ridgefield 233
Elizabeth Messman, Mountain View 189
Reagan Jamison, Camas 180
Emily Strehle, Kelso 82
Parker Dangleis, Hockinson 27

Loading...