Wednesday, December 7, 2022
Dec. 7, 2022

Linkedin Pinterest

Hockinson’s Liam Dunn is No. 2 qualifier in 50 free finals at 2A state swim meet

Columbia River's Liam Noftsker qualifies third in the 100 free and 100 back

By , Columbian Assistant Sports Editor
Published:

Hockinson’s Liam Dunn posted the second-best time in the 50-freestyle and will be the top-seeded local swimmer at Saturday’s finals at the 2A state boys swimming championships at Federal Way.

Dunn swam the 50 free in 22.36 seconds, more than a half-second off his pre-meet seed time of 22.94. He was only outpaced Friday by Charles Hudson’s of Selah, who finished in 21.97. Fort Vancouver’s Tarik Kurta is the No. 4 seed in the 50 free (22.62).

Dunn’s teammate Parker Dangleis advanced to the championship finals in two events — the 200 freestyle and 100 freestyle. Dangleis is seeded sixth in the 200 free (1:49.00) and fourth in the 100 free (49.20).

Columbia River’s Liam Noftsker is seeded just ahead of Dangleis in the 100 free (3rd, 48.46). Noftsker is also seeded third in the 100 backstroke (54.43). Dunn is seeded sixth in the 100 back (55.80).

Hockinson also qualified for the championship finals in the 400 free relay (7th, 3:34.39).

2A STATE MEET
Friday’s preliminaries
Local results
(Top 8 to finals; 9-16 to consolation)
200 medley relay — 11, Hockinson (Liam Dunn, Tobias Maitland, Parker Dangleis, Nathan Chung) 1:48.85; 15, Mark Morris (Rudi Soetamin, Pace Berry, Joshua Butler, Kyle Stanton) 1:50.86. Also: 19, Columbia River (Owen Yamashita, James Reed Butler, Liam Daily, Jacob Haarberg) 1:54.28.
200 freestyle — 6, Parker Dangleis (Hockinson) 1:49.00. Also: 20, Kyle Stanton (Mark Morris) 2:10.03.
200 individual medley — 14, Owen Yamashita (Columbia River) 2:15.02. Also: 17, Joshua Butler (Mark Morris) 2:22.41.
50 freestyle — 2, Liam Dunn (Hockinson) 22.36; 4, Tarik Kurta (Fort Vancouver) 22.62; 11, Rudi Soetamin (Mark Morris) 23.38.
100 butterfly — 14, Owen Yamashita (Columbia River) 59.74. Also: 20, Joshua Butler (Mark Morris) 1:02.42.
100 freestyle — 3, Liam Noftsker (Columbia River) 48.46; 4, Parker Dangleis (Hockinson) 49.20; 11, Tarik Kurta (Fort Vancouver) 51.28.
500 freestyle — 17, Kyle Stanton (Mark Morris) 5:50.70; 19, Ethan Larsen (Mark Morris) 6:05.97.
200 free relay — 18, Hockinson (Ben Maitland, Pierce Barrett, Tobias Maitland, Degan Guinn) 1:43.17.
100 backstroke — 3, Liam Noftsker (Columbia River) 54.43; 6, Liam Dunn (Hockinson) 55.80; 9, Rudi Soetamin (Mark Morris) 58.38
100 breaststroke — 15, Harry DeShazer (Washougal) 1:06.39. Also: 19, Pace Berry (Mark Morris) 1:10.15.
400 free relay — 7, Hockinson (Liam Dunn, Nathan Chung, Degan Guinn, Parker Dangleis) 3:34.39; 11, Columbia River (James Reed Butler, Sean Torres, Owen Yamashita, Liam Noftsker) 3:40.09.

Loading...