Monday, June 27, 2022
June 27, 2022

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from March 5

By , Columbian sports staff
Published:

BOYS BASKETBALL

4A STATE TOURNAMENT

At Tacoma Dome

Saturday’s trophy games

4th place: Kamiakin 84, Tahoma 62

3rd place: Olympia 57, Union 48

Championship: Curtis 52, Mount Si 49, OT

OLYMPIA 57, UNION 48

OLYMPIA (26-6) — Caden Roth 12, Andreas Engholm 15, Shea Byrnes 0, Mason Juergens 5, Drew Carlson 6, Connor Johnson 0, Parker Fouts 0, Matt Lindblom 0, Parker Gerrits 9, Wesley Brewer 0, Cameron Downing 0, Cree Barna 10. Totals 23-39 (5-12) 6-12 57.

UNION (20-7) — Kindrick Aragon 0, Jamison Limbrick 0, Bryson Metz 18, Evan Eschels 6, Samair Thompson 0, Porter Hill 12, Ethan Carter 0, Tucker Dunseth 0, Evan Manville 0, Yanni Fassillis 12, Josiah Baldassare 0. Totals 17-45 (4-16) 10-15 48.

Olympia 20 11 12 14—57

Union 13 8 7 20—48

3A STATE TOURNAMENT

At Tacoma Dome

Saturday’s trophy games

4th place: Garfield 80, Mountlake Terrace 56

3rd place: Seattle Prep 76, Mt. Spokane 69

Championship: Auburn 58, Rainier Beach 48

2A STATE TOURNAMENT

At Yakima SunDome

Saturday’s trophy games

4th place: Tumwater 50, Port Angeles 45

3rd place: North Kitsap 72, R.A. Long 46

Championship: Lynden 51, Pullman 34

NORTH KITSAP 72, R.A. LONG 46

R.A. LONG (21-4) — Aaron Ofstun 16, Cavin Holden 6, Stephen Rooklidge 4, Jamond Harris 11, Jaxon Cook 0, Lonnie Brown Jr. 6, Jake Gabbard 0, Shaun Mize 0, Aeybel Milian 0, Devon Harris 0, Payton Thrill 3, TreMayne Jenkins 0. Totals 19-63 (8-36) 0-5 46.

NORTH KITSAP (24-4) — Johny Olmstead 14, Aiden Olmstead 16, Jonas La Tour 22, Cade Orness 7, Harry Davies 8, Jay Ashford-Downing 0, Gray Hager 0, Colton Brewer 5, Noah Sorensen 0, Mason Chmielewski 0, Tanner Perkins 0, Ethan Gillespie 0. Totals 28-51 (7-15) 9-15 72

R.A. Long 9 10 18 9—46

North Kitsap 15 21 20 16—72

1A STATE TOURNAMENT

At Yakima SunDome

Saturday’s trophy games

4th place: Freeman 83, Zillah 77

3rd place: Life Christian 78, Toppenish 68

Championship: Lynden Christian 61, King’s 58

2B STATE TOURNAMENT

At Spokane Arena

Saturday’s trophy games

4th place: Colfax 80, Columbia-Burbank 45

3rd place: Kalama 63, Morton-White Pass 48

Championship: Liberty-Spangle 64, Brewster 55

KALAMA 63, MORTON-WHITE PASS 48

KALAMA — Jack Doerty 9, Max Cox 9, Nate Meyer 8, Preston Armstrong 2, Jackson Esary 29, Bradey O’Neil 0, Kaden Stariha 0, Jaxxon Truesdell 0, Jevan Lucente 0, Gavin McBride 2, Dylan Mills 4, Keaton Fisher 0. Totals 22-47 (3-11) 16-26 63.

MORTON-WHITE PASS — Leytan Collette 5, Kysen Collette 0, Gary Dotson 10, Jace Peters 18, Carter Dantinne 5, Luke Cooper 0, Judah Kelly 3, David Martinez 0, Matt Cooper 1, Hunter Hazen 6, Bleu Aron 0. Totals 20-57 (4-18) 4-10 48.

Kalama 20 16 8 19—63

Morton-White Pass 6 17 16 9—48

1B STATE TOURNAMENT

At Spokane Arena

Saturday’s trophy games

4th place: Lummi 53, Moses Lake Christian 45

3rd place: Sunnyside Christian 44, Northwest Yeshiva 38

Championship: Cusick 61, Almira-Coulee Hartline 48

GIRLS BASKETBALL

4A STATE TOURNAMENT

At Tacoma Dome

Saturday’s trophy games

4th place: Camas 49, Richland 45

3rd place: Pasco 56, Eastlake 52

Championship: Woodinville 65, Sumner 63

CAMAS 49, RICHLAND 45

RICHLAND — Sarah Utley 0, Paige Morrow 0, Macie Milum 18, Lexie Hay 0, Kylee Fox 15, Danica Lerch 5, Maya Rowe 4, Mackenzie Schulz 3. Totals 15 (4) 11-12 45.

CAMAS — Reagan Jamison 16, Kendall Mairs 9, Parkers Mairs 5, Anna Mooney 0, Sophie Buzzard 2, Riley Sanz 2, Ava Smith 12, Keirra Thompson 0. Totals 17 (6) 9-14 49.

Richland 11 6 13 15—45

Camas 18 7 17 7—49

3A STATE TOURNAMENT

At Tacoma Dome

Saturday’s trophy games

4th place: Snohomish 51, Stanwood 43

3rd place: Arlington 61, Mead 44

Championship: Garfield 39, Lake Washington 38

2A STATE TOURNAMENT

At Yakima SunDome

Saturday’s trophy games

4th place: Archbishop Murphy 66, Hudson’s Bay 59

3rd place: Prosser 54, W.F. West 42

Championship: Ellensburg 52, Burlington-Edison 32

ARCHBISHOP MURPHY 66, HUDSON’S BAY 59

ARCHBISHOP MURPHY (16-7) — Taylor Campbell 15, Sydney Kuhnle 0, Jojo Chiangpradit 12, Caroline Burns 4, Hannah Humphrey 10, Kennedy Reed 0, Taylor Reed 3, Claire Espring 0, Ava Marr 22, Tatum Russell 0. Totals 22-56 (7-21) 15-21 66.

HUDSON’S BAY (19-5) — Mae Carse 0, Promise Bond 0, Miranda Gonzalez 5, Alana Stephens 0, Devon Johnson-Brown 2, Paytin Ballard 10, Mahaila Harrison 26, Aniyah Hampton 12, Zoraya Jones 4. Totals 22-53 (3-14) 12-18 59.

Arch.Murphy 15 9 22 20—66

Hudson’s Bay 20 8 15 16—59

1A STATE TOURNAMENT

At Yakima SunDome

Saturday’s trophy games

4th place: Wapato 64, Freeman 60

3rd place: Cashmere 41, Montesano 33

Championship: Lynden Christian 57, Nooksack Valley 56, OT

2B STATE TOURNAMENT

At Spokane Arena

Saturday’s trophy games

4th place: La Conner 67, Raymond 52

3rd place: Okanogan 56, Liberty-Spangle, 52

Championship: Warden 70, Colfax 55

1B STATE TOURNAMENT

At Spokane Arena

Saturday’s trophy games

4th place: Pomeroy 57, Mossyrock 48, OT

3rd place: Garfield-Palouse 28, Colton 22

Championship: Mount Vernon Christian 37, Neah Bay 33

Support local journalism

Your tax-deductible donation to The Columbian’s Community Funded Journalism program will contribute to better local reporting on key issues, including homelessness, housing, transportation and the environment. Reporters will focus on narrative, investigative and data-driven storytelling.

Local journalism needs your help. It’s an essential part of a healthy community and a healthy democracy.

Community Funded Journalism logo
Loading...