Tuesday, June 28, 2022
June 28, 2022

Linkedin Pinterest

High School Scoreboard, results from March 22

By , Columbian Sports Editor
Published:

WEDNESDAY’S SCHEDULE

BASEBALL

Heritage at Battle Ground, 4 p.m.

Seton Catholic at Evergreen, 4 p.m.

Kelso at Prairie, 4:30 p.m.

Mark Morris at Columbia River, 4:30 p.m.

Woodland at Hudson’s Bay, DH, 4:30 p.m.

R.A. Long at Fort Vancouver, 4:30 p.m.

Ridgefield at Hockinson, 4:30 p.m.

Mountain View at Union, 6 p.m.

SOFTBALL

Evergreen at Battle Ground, 4 p.m.

Kelso at Skyview, 5 p.m.

Heritage at Union, 4 p.m.

Mountain View at Prairie, 4:30 p.m.

Castle Rock at R.A. Long, 4 p.m.

Toledo at La Center, 4 p.m.

Muckleshoot Tribal at Kalama, 4 p.m.

BOYS SOCCER

Heritage, Kelso at Battle Ground, 3:30 p.m.

TRACK AND FIELD

Fort Vancouver at Hockinson, 4 p.m.

R.A. Long at Woodland, 4:30 p.m.

GIRLS TENNIS

Evergreen at Hudson’s Bay, 3:30 p.m.

Ridgefield at Skyview, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Camas vs. Ridgefield, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

BASEBALL

UNION 12, EVERGREEN 1

Union 120 500 4—12 15 0

Evergreen 000 000 1—1 7 1

Union

Pitching — Evan McGuire 4 IP, 3 H, 0 R, 4 K, 1 BB; Ty Sutton 3 IP, 4 H, 1 ER, 5 K, 0 BB; Highlights — Dylan Osborne 3-4, 3 R, RBI, 2B; Evan McGuire 2-5, R, 3 RBI, 2B; Ben Lewis 2-4, 2 R, 4 RBI, HR; Luke Chaney 2-2, 2B; Jeff Sprague 1-1; Blake Geffert 1-3, 2 RBI; Dy;an Richardson 1-3, R; Ty Sutton 1-3, R; Devon Woods 1-4, R; Jake Knepper 1-2, 2 R, RBI.

Evergreen

Pitching — Jayden Crace 1.2 IP, 2 H, 2 ER, 3 K, 1 BB; Noah Pilling 2 IP, 5 H, 6 R, 1 ER, 0 K, 1 BB; Cole Robinson 1.1 IP, 1 H, 0 R, 1 K, 1 BB; Cole Cuypers 1.1 IP, 1 H, 3 ER, 3 K, 0 BB; Hayden Blanford 0.1 IP, 2 H, 1 ER, 0 K, 0 BB; Highlights — Leon Le 1-3; Cole Robinson 2-3; Will Goth 1-3, 3B; Cole Cuypers 1-3, 2B; Hayden Blanford 1-2, 2B.

HOCKINSON 8, RIDGEFIELD 1

Hockinson 043 100 0—8 8 1

Ridgefield 001 000 0—1 8 2

Hockinson

Pitching — Ryne Jensen 6.2 IP, 8 H, 1 R, 0 ER, 7 K, 1 BB; Jarod Oldham 0.1 IP, 0 H, 0 R, 1 K, 1 BB; Highlights — AJ Domingos 1-4, 2B; Logan Wall 2-4, R, RBI; Braeden Bellus 1-4, R, RBI; Dalton Penner 2-3, 2 R, 2B, SB; Tyler Capel 2-3, R, RBI.

Ridgefield

Pitching — Dillon Kirksey 3 IP, 6 H, 7 R, 2 ER, 5 K, 2 BB; Parker Bartroff 4 IP, 2 H, 1 R, 0 ER, 3 K, 2 BB; Highlights — Reed Fry 1-3; Dillon Kirksey 1-3; Wyatt Bartroff 3-4, RBI; Nick Nakashima 1-4; Max Daniels 2-3.

WASHOUGAL 11, KING’S WAY CHRISTIAN 5

Washougal 130 070 0—11 12 6

King’s Way 000 500 0—5 4 4

Washougal

Pitching — Treyton Briggs 3.1 IP, 3 H, 4 R, 0 ER, 4 K, 1 BB; Jacob Bellamy 3.2 IP, 1 H, 1 R, 0 ER, 2 K, 0 BB; Highlights — Blake Mattern 2-5, 3 R, RBI, SB; Trenton Hamilton 1-4, R, 2 RBI; Nathaniel Olmos 2-2, R, 2 RBI; Thad Macdonald 1-3, R, RBI; Sam McKee 1-3, R; Tyler Thompson 1-4, 2 RBI, 2B; Bryden Palen 1-3, R; Jack Dolan 1-3, 2 R, SB; Damien Panko 1-2, R.

King’s Way

Pitching — Makani Geisen 4 IP, 6 H, 4 R, 0 ER, 6 K, 2 BB; Isaac Pisarczyk 0 IP, 1 H, 5 R, 4 ER, 0 K, 2 BB; Noah Myers 1 IP, 3 H, 2 ER, 1 K, 1 BB; Derek Tarnoski 1 IP, 0 H, 0 R, 1 K, 1 BB; Ben Garl 1 IP, 0 H, 0 R, 1 K, 0 BB; Highlights — Makani Geisen 2-4, R, SB; Isaac Pisarczyk 1-4, Andrew Peru
1-3.

SOFTBALL

RIDGEFIELD 3, PRAIRIE 2

Prairie 101 000 000—2 5 1

Ridgefield 000 100 101—3 8 1

Prairie

Pitching — Rylee Wall 8.1 IP, 8H, 2 ER, 11 K, 3 BB; Highlights — Rylee Wall 1-2; Jade Hayslip 1-4; Payton Blunt 1-4; Ashlee Porter 1-2, R, 2B; Serena Hewes 1-1, RBI.

Ridgefield

Pitching — Elizabeth Peery 9 IP, 5 H, 2 R, 2 ER, 11 K, 3 BB; Highlights — Mallory Vancleave 2-5, R, 2 RBI, HR; Elizabeth Peery 2-4, 2B; Makayla Ferguson 2-4, R; Madeline Smith 1-2, RBI, 2B; Charlie Harris 1-3.

SKYVIEW 20, HOCKINSON 5

Hockinson 011 03—5 6 3

Skyview (13)61 0x—20 16 3

Hockinson

Pitching — Skinner 0 IP, 4 H, 8 R, 6 ER, 1 K, 3 BB; Seale 4 IP, 12 H, 12 R, 10 ER, 3 K, 4 BB; Highlights — Seale 1-3, R, 2B; Skinner 2-3. 2 R, 2 RBI, 2B; Peters 1-3, RBI; Free 1-3, 2B; Kylie Ritter 1-2, R, RBI, HR.

Skyview

Pitching — Maddie Milhorn 2 IP, 1 H, 1 R, 0 ER, 5 K, 0 BB; Reese Perdue 2.1 IP 1 H, 1 ER, 3 K, 2 BB; Avery 0.2 IP, 4 H, 3 R, 0 ER, 0 K, 0 BB; Highlights — Angela Olsen 1-5, R, 2 RBI; Kya Jenkins 3-3, 3 R, 3 RBI, 2 2B; Sam Groesbeck 2-5, 2 R, RBI; Maddie Milhorn 3-3, R, 4 RBI, HR; Addison Harmier 2-2, 3 R, 3 RBI, 2 2B; Lauren Johnson 1-1, R, 2 RBI; Skylar Groesbeck 3-4, R, 3 RBI, 2B.

JESUIT (Ore.) 3, UNION 0

Union 000 000 0—0 3 3

Jesuit 003 000 0—3 0 0

Union

Pitching — McKinley Ermshar 6 IP, 5 H, 3 R, 1 ER, 6 K, 6 BB; Highlights — Kayla Brusseau 1-3; McKinley Ermshar 1-3; Ashley Griffith 1-2.

Jesuit

Pitching — Ainsley Davis 7 IP, 3 H, 0 R, 13 K, 1 BB; Highlights — Kacy Lyman 1-2, R, RBI, HR; Ainsley Davis 1-2, R; Tully Jensen 1-2, R; Hannah Brink 2-3, RBI.

WESTVIEW (Ore.) 8, UNION 0

Union 410 120 0—8 7 0

Westview 000 000 0—0 3 5

Union

Pitching — McKinley Ermshar 7 IP, 7 H, 8 R, 2 ER, 9 K, 6 BB; Highlights — Mikaela Lovegreen 1-3, 2B; Maggie Tumelty 1-3, 2B; Kayla Brusseau 1-2.

Westview

Pitching — Bridgette Boling 7-0, IP, 3 H, 0 R, 11 K, 3 BB; ; Highlights — Sophia Groshong 1-4, 2 R; Jasmine Barela 2-3, 2 R, RBI, HR; Zoe Zimmer 2-2, R; Bridgette Boling 2-2, R, 2 RBI.

TIGARD (Ore.) 10, CAMAS 0

Camas 000 00—0 2 1

Tigard 300 7x—10 11 0

Camas

Pitching — Margaret Lyons 4 IP, 11 H, 10 R, 9 ER, 1 K, 3 BB; Highlights — Ellie Forster 1-2, 2B; Amelia Marcum 1-2, SB.

Tigard

Pitching — Reid 5 IP, 2 H, 0 R, 13 K, 0 BB; Highlights — Akin 1-3, R, 2 SB; Reilly 2-3, 2 R; Spadafora 2-3, R, 3 RBI, HR, 2B; Korok 2-2, 2 R, 2B; Looney 101, RBI; Kisor 102, R, RBI, 2B; Allison 1-3, R, RBI, 2B; Dardis 1-1, R, RBI, 2 SB.

McNARY (Ore.) 15, CAMAS 2

McNary 102 057—15 17 1

Camas 200 000—2 5 2

McNary

Pitching — Vasas 5 IP, 5 H, 2 ER, 5 K, 0 BB; Barbosa 1 IP, 0 H, 0 R, 0 K, 0 BB; Highlights — Jackson 2-4, 3 R; H. Ebner 4-5, 3 R, 4 RBI, 3 2B, HR; Morse 2-4, 2 R, 2B; Martin 1-2, RBI; Miller 1-1, R, RBI; Ebner 2-3, R, RBI, 2B; Westby 2-2, 2 R, RBI; Eslava 2-4, R, 2 RBI, 3B.

Camas

Pitching — Lilia Boyd 4 IP, 7 H, 6 ER, 4 K, 3 BB; Ainsley Schweitzer 1 IP, 7 H, 7 ER, 0 K, 0 BB; Margaret Lyons 1 IP, 3 H, 2 ER, 0 K, 0 BB; Highlights — Molly Peebles 2-3, R, RBI, HR, SB; Savannah Kvistad 1-3, R, 3B; Azlin Wong 1-3, 2B.

BOYS SOCCER

HOCKINSON 3, HUDSON’S BAY 0

Hudson’s Bay

Goalkeeper saves — Joey Roper 5.

Hockinson

Goals (assists) — Alonzo Flores Barajas (Musa Jatta), John Charles (Scott Curtis), Musa Jatta (unassisted), Goalkeeper saves — Hale Prior 0.

Standout — Alonzo Flores Barajas.

Halftime — 0-0.

COLUMBIA RIVER 5, WOODLAND 0

Columbia River

Goals (assists) — Alexander Brown (Alexander Harris), A. Harris (Free Kick), A. Harris (Nathan Bertolino), Brown (Johnpaul Guzman), Guzman (A. Harris).

Goalkeeper saves — Eli Smith 2, Cameron Harris 1.

Halftime — 4-0

JV — River 7-1

SETON CATHOLIC 4, LA CENTER 1

Seton Catholic

Goals (assists) — Uriel Meza-Gonzalez (David Moore), Brady Angelo (Meza-Gonzalez), Sam Soto (unassisted), David Moore (unassisted).

Goalkeeper saves — Zach Catherall 2, Jack Jenniges 1, Alex Arrendondo 1.

Standout — Azriel Salcedo.

La Center

Goals (assists) — Jacob Dong (free kick). Goalkeeper saves — Logan Martin 12.

Standout — Connor Monks.

Halftime — 3-0.

HERITAGE 1, BATTLE GROUND 1

Heritage

Goals (assists) — Quentin Urgilez (Daniel Hurtado). Goalkeeper saves —Moises Castañeda 5, Oscar Leon 3.

Standout — Adam Ruesga.

SKYVIEW 2, MOUNTAIN VIEW 1

Mountain View

Goals (assists) — Eli Warne (Juan Lopez).

Skyview

Goals (assists) — Jimmy Garduno-Martinez (Jameson Fisher) Ilia Moscovciuc (unassisted). Goalkeeper saves — Fedya Henrichs-Tarasenkov 5.

Standout — Devin Nies.

Halftime — 1-1

JV — Skyview 5-1.

WASHOUGAL 1, RIDGEFIELD 0

Ridgefield

Goalkeeper assists — Jace Wilson 5.

Halftime — 0-0

JV — Ridgefield 4-1

EVERGREEN 4, UNION 4

Evergreen

Goals (assists) — Diego Bejar (Robert Lawrence), Robert Lawrence (Diego Bejar), Mykyta Lepikash (Edgar Villalobos), Oleg Hryhevery (Mykyta Lepikash).

Standouts — Angel Villalobos, Kevin Jimenez

Halftime — Evergreen 3-2.

JV — Union won

FORT VANCOUVER 3, MARK MORRIS 0

Fort Vancouver

Goals (assists) — Morlai Sesay (unassisted; Emiliano Moreno (Leonel Govea), Nelson Zepeda (Abdulrahman Alzaidi).

Halftime — 0-0.

BOYS TRACK AND FIELD

PRAIRIE 115, EVERGREEN 85

100 — James Bethune (E) 11.68; 200 — Charles Dayton (E) 24.07; 400 — Ethan Cabral (P) 55.49; 800 — Dekota Houfek (P) 2:20.93; 1,600 — Logan Bigelow (P) 5:01.74; 3,200 — Logan Bigelow (P0 11:05.88; 110 hurdles — Alex Ford (P) 17.72; 300 hurdles — James Marjama 50.66 (P); 400 relay — Evergreen 44.49; 1,600 relay — Prairie 4:05.80; Shot put — David Kailea (E) 42-11; Discus — David Kailea (E) 117-5; Javelin — Levi Morgan (E) 92-1; High jump — Alex Ford (P) 5-10; Long jump — Jonathan Landry (E) 21-7; Triple jump — Evan Davis (P) 40-1; Pole vault — Vladyslav Danylyuk (E) 21-7.

UNION 101, MOUNTAIN VIEW 40

100 — Tobias Merriweather (U) 11.41; 200 — Rayzon Davis (U) 23.62; 400 — Grayson Caldwell (U) 52.86; 800 — Branden Chou (MV) 2:13.22; 1,600 — Branden Chou (MV) 4:41.43; 3,200 — Alexyz Agriam (MV) 13:41.52; 110 hurdles — Benjamin Haywood (U) 15.78; 300 hurdles — Benjamin Haywood (U) 44.22; 400 relay — Union 44.35; 1,600 relay — Mountain View 3:46.43; Shot put — Juan Pasilla-Stanton (MV) 48-10; Discus — Nikolas Strait (MV) 127-5; Javelin — Nikolas Strait (MV) 149-5; High jump — Hayden Day (U) 6-0; Long jump — Benjamin Haywood (U) 20-5.5; Triple jump — Taeven Hill (U) 40-4; Pole vault — Ty Rushing (U) 8-6.

CAMAS 88, SKYVIEW 30

100 — Hudson Schneider (C) 11.21; 200 — Eric Botnen (S) 23.57; 400 — Joshua McKinstry (C) 52.59; 800 — James Puffer 2:07.67; 1,600 — James Puffer (C) 4:43.55; 3,200 — Hayden Reich (C) 10:10.48; 110 hurdles — Tyler Vanderwood (C) 16.62; 300 hurdles — Tyler Vanderwood (C) 44.93; 400 relay — Skyview 44.18; 1,600 relay — Camas 3:43.77; Shot put — Hunter Greene (C) 48-7; Discus — Torin Pasa (C) 133-8; Javelin — Jared Williams (C) 146-7; High jump — Cole Milkowski (S) 5-9; Long jump — Hudson Schneider (C) 20-5.5; Triple jump — Hudson Schneider (C) 40-2.5; Pole vault — Gavin Kielty (C) 10-6.

WASHOUGAL vs. COLUMBIA RIVER

(Team scores not available)

100 — James Myles (CR) 11.96; 200 — Jayson Graham (W) 24.26; 400 — Sean Denison (CR) 55.31; 800 — Trey Keyser (W) 2:13.5; 1,600 — Neftali Menendez (CR) 4:52.3; 3,200 — Neftali Menendez (CR) 10:36.5; 110 hurdles — Dakari Richmond (CR) 16,65; 300 hurdles — Jack Darling (CR) 45.85; 400 relay — Columbia River 46.89; 1,600 relay — Columbia River 3:47.9; Shot put — Zachary Phillips (W) 39.6; Discus — Zachary Phillips (W) 108-8; Javelin — Alex Juhl (W) 156-11; High jump — Conrad Kallwick 5-10; Long jump — ; Triple jump — William Cooper (W) 18-9.25; Pole vault — Eli Wenger (CR) 12-0.

GIRLS TRACK AND FIELD

PRAIRIE 152, EVERGREEN 44

100 — Brianna Morrell (P) 13.71; 200 — Grace Twiss (E) 26.72; 400 — Kara Mattson (P) 1:02.05; 800 — Beatrice LeGore (E) 2:30.87; 1,600 — Beatrice LeGore (E) 5:25.62; 3,200 — Claire Rogge (E) 12:29.89; 100 hurdles — Kara Mattson (P) 15.28; 300 hurdles — Jordan Jensen (P) 54.09; 400 relay — Prairie 53.77; 800 relay — Prairie 2:10.68; 1,600 relay — Prairie 4:30.73; Shot put — Claire Henderson (P) 26-9; Discus —Annelise Scriggs (P) 81-1.5; Javelin — Ruby Morningstar (P) 78-7; High jump — Bailey Cunningham (E) 4-6; Long jump — Kara Mattson (P) 18-4; Pole vault — Gretchen Lane (P) 6-6.

UNION 91, MOUNTAIN VIEW 4

100 — Sydney Young (U) 14.17; 200 — Citalli Fonseca (U) 29.16; 800 — Jaylyn Lehner (U) 2:34.10; 1,600 — Jaylyn Lehner (U) 5:33.11; 3,200 — Charlotte Wilson (U) 12:01.97; 800 relay — Union 1:57.20; Shot put — Ariel Ammentorp (U) 36-9; Discus — Ariel Ammentrop (U) 103-4; Javelin — Reilyn Sabado (U) 80-0; Long jump — Rose Lappavong (U) 14-10; Pole vault — Ava Powlowski (U) 7-0.

CAMAS 71, SKYVIEW 52

100 — Madison Hubbard (C) 12.19; 200 — Madison Hubbard (C) 26.04; 400 — Elisa Marshall  (C) 1:00.87; 800 — Daphne Evenson (S) 2:30.52; 1,600 — Bethany McKinstry (C) 5:34.52; 3,200 — Gracie Buzzell (C) 12:30.20; 100 hurdles — Kit Greenhill (C) 17.39; 300 hurdles — Rowyn Riley (S) 50.86; 400 relay — Skyview 50.54; 800 relay — Camas 1:52.16; 1,600 relay — Skyview 4:18.05; Shot put — Avery Deringer (C) 32-6; Discus — Dorothy Franklin (C) 122-9; Javelin — Grace Combs (C) 92-10; High jump — Olivia Colletto (C) 5-2; Long jump — Cecelia Fox-Middleton (S) 16-1.25; Triple jump — Cecelia Fox-Middleton (S) 34-10; Pole vault — Karina Cooper (C) 9-0.

WASHOUGAL vs. COLUMBIA RIVER

(Team scores not available)

100 — Logann Dukes (CR) 13.45; 200 — Logann Dukes (CR) 27.86; 400 — Jamie Maas (W) 1:01.52; 800 — Jamie Maas (W) 2:25.2; 1,600 — Hanna Bailey (CR) 5:29.5; 3,200 — Elle Thomas (W) 11:35.6; 100 hurdles — Sydnee Momakov (W) 17.98; 300 hurdles — Savea Mansfield (W) 52.98; 400 relay — Columbia River 53.70; 800 relay — Columbia River 1:54.3; 1,600 relay — Washougal 4:28.5; Shot put — Isabella Juhl (W) 34-0; Discus — Isabella Juhl (W) 100-6; Javelin — Anna Poen (W) 95-2; High jump — Carissa De La Rocha (W) 5-0; Long jump — Lillian Mickel (CR) 15-6; Triple jump — Kaya Johnson (W) 29-5; Pole vault — Madeline Morgan (CR) 6-6.

GIRLS TENNIS

HOCKINSON 5, FORT VANCOUVER 1

Singles — Molly Romanchock (H) d. Maria Mendez 6-0, 6-1; Laney Chappelle (H) d. Eva Koutelieris 6-1, 6-3; Aylin Milares (FV) d. Maleah Sanders 6-0, 6-2.

Doubles — Addison Chappelle/Grace Abbott (H) d. Shirley Diaz/Kelly Nguyen 6-0, 6-0; Reagon Hough/Chloe Tomos (H) d. Julisa Singleton/Britny Diego 6-0, 6-0; Livia Robinson/Chloe Abbott (H) d. Aurora Peake/Zoe Triol 2-6, 6-4, 6-4.

COLUMBIA RIVER 6, RIDGEFIELD 0

Singles — Emma Lungwitz (CR) d. Grace Gama 6-2, 6-0;  Ari Domniti (CR) d. Ellie Gardner 6-3, 6-0; Aubrey Burnham (CR) d. Jojo Hughes 6-0, 6-0.

Doubles — Lauren Dreves/Grace Rudi (CR) d. Karis Felton/Reese Gentemann 6-0, 6-0; Sydney Dreves/Reese Rylander (CR) d. Layla Melville/Jordan Winters 6-2, 6-3; Annabella Madrigal/Evie Wenger (CR) d. Ella Norman/Sara Tabish 6-1, 6-1.

WASHOUGAL 5, R.A. LONG 1

Singles — Elise Moore (W) d. Emily Anderson 6-2, 6-1; Avery Berg (W) d. Alice Anderson 6-0, 6-2; Audrey Zdunich (RAL) d. Anika Adams 6-3, 6-3.

Doubles — Sammy Mederos/Lauren Rabus (W) d. Malea Ball/Sarah Tran 6-2, 6-2; Hadley Jones/Jaisa Wilson (W) d. Mariah Berquist/Olivia Durrett 6-1, 6-3; Molly Rabus/Brooklynn Curtis (W) d. Angelica Reyes/Mariah Boyd 6-0, 6-2.

GIRLS GOLF

UNION 85, MOUNTAIN VIEW 85

Stableford scoring

At Fairway Village

Stableford medalists —Jade Gruher (U) 34, Annika Yeh (MV) 37.

LA CENTER 216, WOODLAND 218

At Lewis River, par 35

LA CENTER — Sabrina Joiner 46, Raegan Boyse 50, Kacey Rolph 62, Bailey Castro 59, Tyler Schuler 61, Olivia Koitsch 63.

WOODLAND — Zoe Jouwsma 43, Kara Conditt 58; Brooklyn Gaston 59, Lucy Sams 58, Kendal Stansberry 60, MJ Moss 63.

EVERGREEN 57, HERITAGE 22

At Fairway Village

Stableford scoring

HERITAGE — Dakotah Leach 17, Penny Adams 5.

EVERGREEN — Jocie Snyder 21, Hillary Yoon 13, Tyler Helmer 11, Coraleigh Speer 10, Naomi Dain 2.

PRAIRIE 34, SKYVIEW 24

At Tri-Mountain

Stableford scoring

PRAIRIE — Kennedy Higgins 16, Maddy Moore 16, Regan Schlaefli 2, Teagan Ponath 0, Tabitha Taylor 0.

SKYVIEW — Emily Wile 7, Ella Eichler 6, Avery Paul 6, Tatum Mahler 5.

Support local journalism

Your tax-deductible donation to The Columbian’s Community Funded Journalism program will contribute to better local reporting on key issues, including homelessness, housing, transportation and the environment. Reporters will focus on narrative, investigative and data-driven storytelling.

Local journalism needs your help. It’s an essential part of a healthy community and a healthy democracy.

Community Funded Journalism logo
Loading...