Saturday, June 25, 2022
June 25, 2022

Linkedin Pinterest

Weekly High School Sports Schedule, May 9-14

By , Columbian Sports Editor
Published:

MONDAY, MAY 9

BASEBALL

1A district tournament

Columbia-White Salmon vs. Montesano, 4 p.m. at Olympic Stadium, Hoquiam

Seton Catholic vs. Tenino, 6 p.m. at Olympic Stadium, Hoquiam

Eatonville vs. King’s Way Christian, 4 p.m. at Castle Rock HS

Elma vs. La Center, 6 p.m. at Castle Rock HS

SOFTBALL

Heritage vs. Mountain View, 4 p.m. at Union HS

Skyview at Camas, 4:30 p.m.

Evergreen at Prairie, 4:30 p.m.

Battle Ground at Union, 7 p.m.

Fort Vancouver at Mark Morris, 4 p.m.

Washougal at R.A. Long, 4 p.m.

Woodland at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Ridgefield at Hockinson, 4:30 p.m.

Castle Rock vs. King’s Way Christian, 3 p.m. at VGSA

GIRLS TENNIS

Skyview at Camas, 3:30 p.m.

Heritage at Evergreen, 4 p.m.

Prairie at Union, 6 p.m.

GIRLS GOLF

4A, 3A district tournament at Three Rivers GC, Kelso

TUESDAY, MAY 10

BASEBALL

4A bi-district loser-out game, Skyview at Kentridge, TBD

3A bi-district loser-out game, North Thurston at Mountain View, 4 p.m. at Union HS

3A bi-district loser-out game, Prairie at Bonney Lake, 4 p.m.

3A bi-district loser-out game, Kelso at Auburn Mountainview, 4 p.m.

2A district tournament

Hockinson at Tumwater, 4 p.m.

Shelton at Mark Morris, 4 p.m.

Ridgefield at W.F. West, 4 p.m.

Hudson’s Bay at Columbia River, 4 p.m.

1A district tournament

Loser-out game, 4 p.m. at Olympic Stadium, Hoquiam

Semifinal, 6 p.m. at Olympic Stadium, Hoquiam

Loser-out game, 4 p.m. at Castle Rock HS

Semifinal, 6 p.m. at Castle Rock HS

SOFTBALL

Mark Morris at Columbia River, 4 p.m. at VGSA

Ridgefield at Washougal, 4 p.m.

Hockinson at Fort Vancouver, 6 p.m.

Kelso at Prairie, 4:30 p.m.

Seton Catholic at Castle Rock, DH, 3 p.m.

King’s Way Christian at La Center, 4 p.m.

BOYS SOCCER

4A bi-district loser-out game, Camas vs. Decatur, 5:30 p.m. at Sunset Chev Stadium, Sumner

3A bi-district loser-out game, Central Kitsap vs. Mountain View, 7:30 p.m. at Art Crate Stadium, Spanaway

2A district tournament

   Woodland at Tumwater, 6 p.m.

   W.F. West at Fort Vancouver, 7 p.m.

   Ridgefield at Aberdeen, 7 p.m.

   Rochester at Columbia River, 7 p.m.

1A district tournament

   Semifinals, TBD

   Loser-out matches, TBD

GIRLS GOLF

4A, 3A district tournament at Three Rivers GC, Kelso

WEDNESDAY, MAY 11

BASEBALL

2A district semifinals, loser-out games, 4 p.m. and 6:30 p.m. at RORC

SOFTBALL

Mountain View at Battle Ground, 4 p.m.

Heritage at Evergreen, 4 p.m.

Kelso at Camas, 4:30 p.m.

Prairie at Union, 7 p.m.

Hudson’s Bay at La Center, 4 p.m.

Woodland at Washougal, 4 p.m.

R.A. Long at Hockinson, 4:30 p.m.

Mark Morris at Ridgefield, 4:30 p.m.

Columbia River at Fort Vancouver, 6 p.m.

TRACK AND FIELD

4A, 3A district meet, noon at McKenzie Stadium

GIRLS TENNIS

Battle Ground at Camas, 3:30 p.m.

Evergreen at Prairie, 3:30 p.m.

Camas at Battle Ground, 3:30 p.m.

THURSDAY, MAY 12

SOFTBALL

Evergreen at Kelso, 4 p.m.

Hudson’s Bay at R.A. Long, 4 p.m.

Columbia-White Salmon vs. King’s Way Christian, DH, 3:30 p.m.

Castle Rock at La Center, 4 p.m.

BOYS SOCCER

4A bi-district championship, placing games at Sunset Chev and Sparks Stadium

3A bi-district championship, placing games at Harry Lang and Lincoln Bowl

2A district semifinals, loser-out games, TBD

1A district loser-out games, TBD

TRACK AND FIELD

4A, 3A district meet, noon at McKenzie Stadium

GIRLS TENNIS

Prairie at Evergreen, 4 p.m.

FRIDAY, MAY 13

BASEBALL

2A district championship, 6 p.m. at RORC

1A district loser-out games, TBD

SOFTBALL

R.A. Long at Mark Morris, 4 p.m.

Hudson’s Bay at Washougal, 4 p.m.

Ridgefield vs. Columbia River, 4:30 p.m. at VGSA

Hockinson at Woodland, 4:30 p.m.

King’s Way Christian at Columbia-White Salmon, 4 p.m.

TRACK AND FIELD

2A sub-district meet, 4 p.m. at Washougal HS

1A sub-district meet, 3:30 p.m. at Seton Catholic HS

2B sub-district meet, 3:30 p.m. at Rainier HS

GIRLS TENNIS

4A district tournament at Vancouver Tennis Center

3A district tournament at Club Green Meadows

2A sub-district tournament at Mark Morris HS

SATURDAY, MAY 14

BASEBALL

4A bi-district semifinal, Camas vs. Puyallup, 1:30 p.m. at Kent Meridian HS

3A bi-district semifinal, placing games at Auburn HS, Auburn Riverside HS

2A district winner-to-state games: 11 a.m., 2 p.m. at RORC

1A district championship, third-place games, TBD

SOFTBALL

Woodland at Montesano, 2 p.m.

Seton Catholic vs. King’s Way Christian, noon at Fort Vancouver HS

BOYS SOCCER

3A bi-district winner-to-state game, TBD

2A district championship, winner-to-state games, TBD

1A district championship, winner-to-state games, TBD at Fort Vancouver HS

GIRLS TENNIS

4A district tournament at Vancouver Tennis Center

3A district tournament at Club Green Meadows

2A sub-district tournament at Mark Morris HS

Support local journalism

Your tax-deductible donation to The Columbian’s Community Funded Journalism program will contribute to better local reporting on key issues, including homelessness, housing, transportation and the environment. Reporters will focus on narrative, investigative and data-driven storytelling.

Local journalism needs your help. It’s an essential part of a healthy community and a healthy democracy.

Community Funded Journalism logo
Loading...