High school scoreboard 12/02

By

Published:

 

FRIDAY’S SCHEDULE

Boys basketball

Columbia River at Skyview, 7 p.m.

Fort Vancouver at Heritage, 7 p.m.

Mountain View at Evergreen, 7 p.m.

Hockinson at Prairie, 7 p.m.

Battle Ground at River Ridge, 7 p.m.

Ridgefield at R.A. Long, 7 p.m.

Kelso at Spokane Tournament

Camas vs. Lewis & Clark at Fitz Showcase in Spokane

Mark Morris at Tumwater, 7:30 p.m.

White Salmon at Washougal, 7 p.m.

Woodland at Kalama, 7:30 p.m.

Seton Catholic at Wishkah Valley, 7 p.m.

Lyle at King’s Way Christian, 7 p.m.

Girls basketball

Columbia River at Skyview, 5:30 p.m.

Heritage at Fort Vancouver, 7 p.m.

Mountain View at Evergreen, 5:30 p.m.

Union at Scappoose, 7 p.m.

Kelso at Battle Ground, 7 p.m.

R.A. Long at Centralia, 7:30 p.m.

Tumwater at Mark Morris, 7 p.m.

Washougal at White Salmon, 7 p.m.

Woodland at Kalama, 6 p.m.

Castle Rock at Montesano, 7 p.m.

Lyle at King’s Way Christian, 5:30 p.m.

Wrestling

Union, Battle Ground, Willamina at Hudson’s Bay, 4:30 p.m.

Girls bowling

Columbia River vs. Skyview, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Mountain View vs. Heritage, 3:15 p.m. at Big Al’s

Hudson’s Bay vs. Evergreen, 3:15 p.m. at Bailey’s Classic Lanes

Battle Ground vs. Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Mark Morris vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Camas vs. Prairie, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Union vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

BOYS BASKETBALL

WASHOUGAL 81, STEVENSON 44

WASHOUGAL (2-0) — Isaac Bischoff 6, Aaron Deister 12, Michael McElroy 5, Mustapha Bah 4, David Crowley 13, Karsten Short 7, Trent Stauffer 0, Austin Tran 7, Nate Adams 7, Jaden Jantzer 10, Sean Guthrie 4, Regan Townsend 6. Totals 35 (4) 9-11 81.

STEVENSON — Iman 2, Bialowsky 2, VanFelt 9, Creel 21. Holman 6, Nelson 0, Dodd 0, Lacombe 0, Jacob Wwiss 0, Justin Weiss 0, West 2, Ostergard 2. Totals 16 (2) 10-17 44.

Washougal 16 19 29 17—81

Stevenson 4 9 18 13—44

JV — Washougal 72-36.

LA CENTER 60, ROCHESTER 34

LA CENTER (1-1) — Conner Wonderly 3, Scott Barger 3, Jeremiah Arn 4, Wyatt Aguirre 7, Dillon King 7, Matthew Braaten 15, Zach Brown 3, Daniel Evans 3, Austin Myers 15, Jon Griffee 0, Josh Soske 0. Totals 22-48 (11) 5-16 60.

ROCHESTER — Gutierrez 7, Gedney 10, Underwood 2, Corey 3, Grimett 6, Smith 2, Blanchard 4, Wilson 0, Ranger 0, Rigsbee 0. Totals 11-38 (1) 11-21 34.

La Center 5 28 12 15—60

Rochester 5 7 8 14—34

JV — La Center won.

Oregon School for the Deaf 51, Washington School for the Deaf 29

No details reported. WSD is 0-1.

GIRLS BASKETBALL

SKYVIEW 86, CAMAS 48

CAMAS — Allen 11, Brown 4, M. Jackson 3, Johnson 1, Khaw 3, Neff 3, Predninger 5, Schroeder 6, Stasna 12, P. Jackson 0. Totals 15 (3) 9-16 48.

SKYVIEW — Carli Fultz 4, Brooke Bowen 18, Larissa Hamilton 13, Katie Hendricks 0, Delaney Keser 16, Jocelyn Adams 7, Stephanie McDonagh 13, Katie Swanson 12, Aubrey Ward-El 3, Cassie Swartz 0. Totals 26 (9) 7-18 86.

Camas 11 14 11 12—48

Skyview 27 29 15 15—86

JV — Skyview won.

MARK MORRIS 75, COLUMBIA RIVER 22

MARK MORRIS — Christie Kirkpatrick 10, Tayler Blackman 5, Kourtney Eaton 13, Kelee Lambert 5, Tasha Shero 3, Breanna Dubois 10, Shilah Nickerson 0, Kaytlin Ingman 2, Raimee Sluder 4, Majerle Reeves 10, Karley Eaton 13, Kiyana Parvas 0. Totals na.

COLUMBIA RIVER — Beth Lowery 1, Kim Lowery 15, Kelli Morin 0, Leilani Cruz Wildman 0, Holli Chose 3, Sydney Moore 0, Morgan Anthony 3, Monica Sobolewski 0. Totals na.

Mark Morris 23 19 20 13—75

Columbia River 6 7 5 4—22

JV — Mark Morris won.

HUDSON’S BAY 41, RIDGEFIELD 38

HUDSON’S BAY (1-1) — Cece Wooten 10, Treneisha Doyle 8, Bailey Freeman 6, Demi Browning 6, Ann Wittenburg 4, Ashley Pipkins 4, Ava Bartley 2, Paris Collins 1. Totals 12 (3) 8-17 41.

RIDGEFIELD (0-1) — Jesse Shaffer 10, Carly Estes 9, Shannon Boyle 9, Brooke Kates 4, Cami Pickett 3, Beatrice Bremer 2, Kayla Weaver 1, Mirand Ohs 0, Katie Maldonado 0, Rachael Thomas 0. Totals 12 14-26 38.

Hudson’s Bay 10 12 14 5—41

Ridgefield 6 14 7 11—38

WOODLAND 61, LA CENTER 19

WOODLAND — Kendall Grell 9, Madison Sorensen 13, Taylor McCullough 2, McKenna Mulder 4, Emily Smith 16, Brianne Koering 4, Sidra Malik 5, Gracey Trice 2, Kylie Osborn 6. Totals 22 (3) 14-33 61.

LA CENTER (1-1) — Annie Baker 2, Megan Vansoest 2, Kailey Miller 0, Danielle Larson 8, Samantha Wise 0, Alyssa Carnes 3, Rachel Moudy 4, Mimi Kalani 0, Amanda Moudy 0. Totals 5 (3) 6-10 19.

Woodland 9 14 17 21—61

La Center 2 5 10 2—19

JV — La Center won.

R.A. LONG 52, FORT VANCOUVER 26

No details reported.

WASHINGTON SCHOOL FOR THE DEAF 32, OREGON SCHOOL FOR THE DEAF 9

No details reported. WSD is 1-0.

FOOTBALL

4A state tournament

Championship

Saturday at Tacoma Dome

Skyline vs. Skyview, 7:30 p.m.

3A state tournament

Championship

Friday at Tacoma Dome

O’Dea vs. Bellevue, 7:30 p.m.

2A state tournament

Championship

Saturday at Tacoma Dome

Lynden vs. Archbishop Murphy, 10 a.m.

1A state tournament

Championship

Saturday at Tacoma Dome

Connell vs. Cascade Christian, 1 p.m.

2B state tournament

Championship

Saturday at Tacoma Dome

Morton-White Pass vs. Waitsburg-Prescott, 4 p.m.

1B state tournament

Championship

Friday at Tacoma Dome

Almira/Coulee-Hartline vs. Neah Bay, 4 p.m.

Oregon state playoffs

Class 6A

Semifinals

Saturday at Jeld-Wen Field, Portland

Jesuit vs. Lake Oswego, noon

Sheldon vs. Central Catholic, 4 p.m.

Class 5A

Championship

Saturday at Hillsboro Stadium

Sherwood vs. Mountain View, 5:30 p.m.

Class 4A

Championship

Saturday at Hillsboro Stadium

La Salle vs. Siuslaw, 2:15 p.m.

Class 3A

Championship

Saturday at Hillsboro Stadium

Santiam Christian vs. Dayton, 11 a.m.

Class 2A

Championship

Saturday at Cottage Grove, Ore.

Gold Beach vs. Scio, 4:30 p.m.

Class 1A

Championship

Saturday at Cottage Grove, Ore.

Camas Valley vs. Perrydale, 1 p.m.