High school scoreboard 12/16

By

Published:

 

FRIDAY'S SCHEDULE

Boys basketball

Prairie at Columbia River, 7 p.m.

Camas at Fort Vancouver, 7 p.m.

Mountain View at Kelso, 7 p.m.

Mountain View (Ore.) at Evergreen, 7 p.m.

Skyview at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Sandy (Ore.) at Mark Morris, 7 p.m.

Kalama at Woodland, 6 p.m.

Yelm at R.A. Long, 7 p.m.

Ilwaco at La Center, 5:45 p.m.

Castle Rock at White Salmon, 5:45 p.m.

Trout Lake at King’s Way Christian, 7:30 p.m.

Wishkah Valley vs. Seton Catholic, 7:30 p.m. at Liberty MS

Girls basketball

Prairie at Columbia River, 5:30 p.m.

Fort Vancouver at Camas, 7 p.m.

R.A. Long at W.F. West, 7 p.m.

Kalama at Woodland, 7:30 p.m.

Castle Rock at White Salmon, 7:15 p.m.

Ridgefield at Toledo, 7:15 p.m.

Ilwaco at La Center, 7:15 p.m.

Wishkah Valley vs. Seton Catholic, 6 p.m. at Liberty MS

Trout Lake at King’s Way Christian, 6 p.m.

Wrestling

Woodland at Ridgefield, 7 p.m.

Girls bowling

Heritage vs. Columbia River, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Skyview vs. Mark Morris, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Mountain View vs. Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Prairie vs. Evergreen, 3:15 p.m. at Bailey’s Classic Lanes

Camas vs. Battle Ground, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

R.A. Long vs. Hudson’s Bay, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Gymnastics

Evergreen, Fort Vancouver vs. Heritage, 7:15 p.m. at Naydenov

BOYS BASKETBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Union (4-1) 2 0

Evergreen (7-1) 2 1

Battle Ground (5-3) 1 1

Skyview (1-3) 1 1

Heritage (0-8) 0 3

UNION 71, EVERGREEN 49

EVERGREEN — Jared Price 0, Jalen Ballard 9, Ajay Jenkins 11, David Shirts 4, Jahmil Johnson 6, Zach Smith 0, Tre Clark 4, Austin Gurnsey 6, Andrew White 0, Caleb Dressler 5, Thomas Phillips 4. Totals 12-44 (3-15) 22-33 49.

UNION — Dionte Ceaser 2, Kyle Mercer 8, Tyler Copp 16, Dominique Ceaser 2, Seaver Whalen 0, Tanner Nelson 11, Jordan Chatman 24, Trent Cowan 6, Kaben Humphrey-Butler 2, Gabe Rego 0, Micah Merfeld 0. Totals 27-52 (7-14) 10-16 71.

Evergreen 9 10 13 17—49

Prairie 15 21 21 14—71

BATTLE GROUND 63, HERITAGE 43

BATTLE GROUND — Jamie Ford 2, Damien Ford 6, Jake Sachen 0, Jordan Olsen 10, Serg Ovchinnikov 15, Trevor Ingram 8, Tim Shkarovskiy 4, Miles Luke 1, Jake Belford 8, Kaleb McGary 9. Totals 28 (4) 3-4 63.

HERITAGE — Danny Gray 0, Marquis Evans 0, David Martin 14, Daniil Karpyuk 0, Timmy Hergert 20, Cherno Sowe 2, Ezekial Wells 7. Totals 16 (5) 6-10.

Battle Ground 19 13 10 21—63

Heritage 8 7 10 18—43

JV —Battle Ground. C-team — Battle Ground won.

1A TRICO LEAGUE

W L

Toledo (4-1) 2 0

Kalama (3-3) 2 0

La Center (3-2) 1 0

Ridgefield (4-1) 1 1

Castle Rock (2-2) 0 1

Ilwaco (0-3) 0 1

White Salmon (0-4) 0 1

Stevenson (0-5) 0 2

TOLEDO 59, RIDGEFIELD 55

TOLEDO — Wood 0, Kennon Rakoz 4, Brtennon Rakoz 5, Trakelet 20, L. Rakoz 2, Sreece 7, Durham 3, Wallace 18. Totals not available.

RIDGEFIELD (4-1) — Michael Potter 12, Sam Landerholm 9, Michael Schwinof 16, Brady Williams 4, Max Ballantyne 7, David Potter 5, AJ Olson 2, Kyle Morris 0. Totals 21 (3) 10-14 55.

Toledo 15 10 19 15—59

Ridgefield 13 12 17 13—55

JV — Toledo won.

KALAMA 73, STEVENSON 28

Boxscore not reported

1B COLUMBIA VALLEY LEAGUE

KING’S WAY CHRISTIAN 63, THREE RIVERS CHRISTIAN 53

THREE RIVERS CHRISTIAN — Seth Carns 0, Sean Powell 14, Brady Backstrom 4, Josh Caddle 18, Eric Powell 3, Ian Hoffman 2, Zack Martinez 12. Totals 21 (8) 3-6.

KING’S WAY CHRISTIAN — Jay Becker 4, Christian Bukant 20, Carter Coval 22, Josh Snyder 13, Sundeep Sandhu 2, Ben Nelson 2, Chris Crenshaw 0. Totals 25 (3) 10-14.

Three Rivers 6 15 17 15—53

King’s Way 16 15 13 19—63

SETON CATHOLIC 64, WASHINGTON SCHOOL FOR THE DEAF 17

SETON CATHOLIC (3-3, 2-1) — John Polen 4, Evan Simms 3, D.K. Lee 5, Conor McDaid-O’Neill 7, Drew Fuller 9, Robert Frazier 6, Justin James 5, Hayden Strong 6, Zach James 2, Riley McShane 10, Cole Farrell 7. Totals 22 (4) 8-14 64.

WSD — Clemente Martinez 4, Jacob Cozzens, Jonah Winninghoff 3, Keysi Severino 4, Andy Vasquez 4, Jeremy Descloux 0, Randall Smith 2, Enrique Rodriguez 0, Trevor Dockter 0. Totals 6 5-7 17.

Seton Catholic 16 12 28 8—64

WSD 6 4 5 2—17

COLUMBIA ADVENTIST 46, VANCOUVER CHRISTIAN 19

VANCOUVER CHRISTIAN — Gabe Lindblom 0, Justin Beck 0, Danny Kelly 18, Seung Hyun Roh 0, Michael Keene 0, Tyler Bickley 0, Jacob Millay 0, Aaustin Lindblom 0. Totals 7 5-15 19.

COLUMBIA ADVENTIST — Chris Sanderson 1, Kesomi Palki 6, Evan Davies 4, Josh Rodriguez 10, Stephen Jardin 3, Thomas Reed 15, Justin Herbrandson 3, Urijah Seanz 0, Josh Fry 2, Austin Parrish 0, Matt Redberg 2, Ben Jokela 0. Totals 13 (6) 2-7 46.

Vancouver Chr. 0 3 5 11—19

Columbia Adv. 18 13 10 5—46

WASHINGTON STATE SCORES

Anacortes 64, Meridian 53

Auburn Mountainview 70, Capital 49

Battle Ground 63, Heritage 43

Burlington-Edison 67, Nooksack Valley 39

Clarkston 53, Lewiston, Idaho 44

Coeur d’Alene, Idaho 61, Stanwood 52

Colville 52, Lakeland, Idaho 50

Glacier Peak 43, Everett 39

Jackson 58, Mount Si 42

Kalama 73, Stevenson 28

King’s Way Christian School 63, Three Rivers Christian School 53

Lummi 68, Highland Christian Prep 12

Mount Vernon 64, Bellingham 49

Mountlake Terrace 77, Marysville-Getchell 17

Mt. Rainier Lutheran 49, Puget Sound Adventist 33

North Beach 50, Ocosta 46

Pullman 55, Moscow, Idaho 40

Raymond 37, Willapa Valley 33

Seattle Prep 61, Eastside Catholic 44

Seton Catholic 64, Washington School For The Deaf 17

Shorecrest 64, Lynnwood 47

Shorewood 61, Oak Harbor 44

Squalicum 62, Lynden Christian 31

Toledo 59, Ridgefield 55

Union 71, Evergreen (Vancouver) 49

Valley Christian 68, Cusick 59

Seaside Tournament

South Whidbey 39, La Pine, Ore. 32

GIRLS BASKETBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Skyview (5-0) 2 0

Battle Ground (5-3) 2 0

Union (4-2) 1 1

Heritage (5-3) 1 2

Evergreen (2-4) 0 3

UNION 56, EVERGREEN 35

EVERGREEN — Deja Nicholas 17, Sydney Holland 4, Jennifer Patterson 8, Samantha Burmister 2, Marissa Shannon 1, Chaysee Telles 0, Ciara Shannon 0, Cashsha Bynum 0, Jocelyn Gerdue 3, Bailly Simms 0. Totals 14 (1) 4-10 35.

UNION — Aman Kaur 0, Jessica Chatman 19, Angelique Williams 12, Tuileisu Anderson 18, Nicole Woodside 4, Molly Petrie 0, Hannah O’Donnell 0, Mykaila Forsyth 1, Amica Cranston 2, Cassie Anderson 0. Totals 14 (3) 19-26 56.

Evergreen 13 7 4 11—35

Union 10 12 10 24—56

BATTLE GROUND 51, HERITAGE 43

BATTLE GROUND — Haley Hamilton 16, Haley Grossman 10, Tessa Vanderpool 7, Chelsie Aguigui 2, Taya O’Hanlon 8, Jossilyn Blackman 2, Liz Smarr 0, Mallory Olson 6. Totals 17 (3) 8-19 51.

HERITAGE — Shanna Romig 3, TeeTee Martin 3, Kynze Lyons 7, Nesija Selava 2, Nakesha Hatchett 5, Vella Jackson 0, Emily Myers 17, Deanna Riggs 4, Serena Carroll 2. Totals 14 (1) 12-22 43.

Battle Ground 17 15 11 8—51

Heritage 17 9 6 11—43

JV — Battle Ground won; C — Battle Ground won.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Hudson’s Bay (2-3) 1 0

Camas (2-1) 1 0

Prairie (3-1) 1 0

Kelso (3-4) 2 1

Mountain View (1-4) 0 1

Fort Vancouver (0-7) 0 1

Columbia RIver (0-8) 0 2

KELSO 52, MOUNTAIN VIEW 49

MOUNTAIN VIEW — Carly Holboke 26, Kimi Reed 5, Brittany Crace 0, Raina Shadle 2, Emma Duchesne 9, Melisa Ljica 1, Bailey Gaspar 2, Bailey Lindsley 4. Totals 20 (5) 4-11 49.

KELSO — Brianna Sorensen 0, Taylor Pritchett 4, Jamilee Iddings 3, Kalena Gustin 3, Taylor Leach 5, Sierra Richards 5, Loryn Musgrove 4, Kylynne Whitright 14, Kailynn Rae 4, Natasha Marith 10. Totals 9 (6) 16-27.

Mountain View 11 14 15 9—49

Kelso 10 16 15 11—52

JV — Kelso 60-17. C — Kelso 32-11.

1A TRICO LEAGUE

W L

Castle Rock (5-0) 1 0

Ilwaco (2-2) 1 0

La Center (3-3) 1 0

White Salmon (1-4) 1 0

Stevenson (4-1) 0 1

Kalama (1-4) 0 1

Toledo (2-2) 0 1

Ridgefield (0-4) 0 1

STEVENSON 76, KALAMA 57

STEVENSON — Courtney Bradley 19, Jen Rathgeber 26, Hailey Ulery 10, Dakata Marr 0, Annie Leighton 4, Kennedy McGovern 4, Amelia Hanley 1, Claire Chapman 12, Raisa Cam 0. Totals not available .

KALAMA — not reported.

1B COLUMBIA VALLEY LEAGUE

KING’S WAY 63, THREE RIVERS 30

THREE RIVERS CHRISTIAN — Jordan Caddel 4, Nikki Schmidt 6, Danielle Trevis 10, McKayla Bell 2, Alex Schmidt 6, Stephanie Maldonado 2. Totals 15 0-17 30.

KING’S WAY (4-3, 3-0) — McKenna Christian 0, Harper Christian 29, Jessica Roy 11, Sarah Landstrom 8, Azaria Caokley 0, Dani Dunn 0, Callie Crawford 9, Hannah Snyder 0, Halle Colf 6. Totals 29 (3) 2-6 63.

Three Rivers Chr. 8 10 12 0—30

King’s Way Chr. 19 6 19 19—63

SETON CATHOLIC 44, WASHINGTON SCHOOL FOR THE DEAF 35

SETON CATHOLIC (2-3) — Brynn Letang 7, Coleen Murphy 3, Emma Young 3, Edrienne Chan 25, Paulina Barboza 4, Meg Spencer 2, Jessica Fernandez 0. Totals 16 (4) 8-12 44.

WSD — Alejandra Sierra 0, Alondra Zepeda 5, Selina Martinez 0, Brittany Randant 8, Daniela Chavez 9, Yessica Jimerez 0, Yaidid Sanchez 0, Yajaira Bedolla 0, Maria Chavez 13, Melissa Bascom 0, Kayla Girard 0, Riley Welch 0. Totals 12 (1) 10-18 35.

Seton Catholic 7 14 17 5—44

WSD 11 10 9 4—35

COLUMBIA ADVENTIST 28, VANCOUVER CHRISTIAN 21

VANCOUVER CHRISTIAN — Janey Hume 0, Hannah Sound 6, Rene Espasandin 0, Faith Copenhaver 3, Anna Evanson 0, Jessamine Miller 2, Rachel Franke 10, Anna Sara Vavara 0. Totals 6 (1) 6-14 21.

COLUMBIA ADVENTIST — Ashley Allen 0, Meaghan Ashton 1, Emily Ashton 0, Chloe Ferguson 0, Jaci Allison 6, Kira Thornton 4, Natalia Perry 0, Nikki Holm 0, Michelle Turner 0, Becca Blair 0, Sami Schmidt 0, Megan Gruesbeck 0, Lindsey Shearer 0, Channe Hendrix 17, Abby Ashton 0. Totals 12 4-14 28.

Vancouver Chr. 3 3 7 8—21

Columbia Adv. 9 4 8 7—28

WASHINGTON STATE SCORES

Auburn Mountainview 65, Capital 42

Battle Ground 51, Heritage 43

Blaine 61, Mount Baker 48

Bridgeport 30, Soap Lake 26

Chelan 53, Liberty Bell 8

Cusick 60, Valley Christian 14

Foss 52, Steilacoom 43

Holy Names 51, Lakeside (Seattle) 36

Kelso 52, Mountain View 49

King’s Way Christian School 63, Three Rivers Christian School 30

Lake Quinault 46, Ocosta 31

Lakeland, Idaho 56, Colville 37

Lewiston, Idaho 46, Clarkston 38

Liberty 45, Mercer Island 41

Lummi 43, Highland Christian Prep 26

Lynden 51, Ferndale 43

Mark Morris 65, Hudson’s Bay 30

Moscow, Idaho 45, Pullman 37

Mt. Rainier Lutheran 46, Puget Sound Adventist 26

North Thurston 69, Aberdeen 48

Sehome 71, Sedro-Woolley 31

Seton Catholic 44, Washington School For The Deaf 35

Stevenson 76, Kalama 57

Timberlake, Idaho 62, Medical Lake 40

Tumwater 46, Centralia 30

W. F. West 62, Black Hills 48

Seaside Tournament

Elma 54, Seaside, Ore. 44

La Pine, Ore. 52, South Whidbey 36

WRESTLING

PRAIRIE 69, COLUMBIA RIVER 12

106 — Nick Ruhsenberger (P) won by fall AJ Harner :50; 113 — Ty Babb (CR) won by fall Dustin McFarland :35; 120 — Will Treadwell (P) won by forfeit; 126 — Joel Wiley (P) won by fall Trever Claudson 1:02; 132 — Andre Hufnagel (P) won by fall Henry Carmosa :47; 138 — LZ Tomas (CR) won by fall Jake Lucia 3:03; 145 — Mario Gonzalez (P) won by fall Steven Herrick 1:27; 152 — AJ Dixon (P) won by decision Jason Nicholson 8-5; 160 — Luke Middelstadt (P) won by fall Cody Chipman 1:36; 170 — Ronnie Evenden (P) won by forfeit; 182 — Austen Fuller (P) won by fall Jeremiah Patrick 2:22; 195 — Tyler Duncan (P) won by forfeit; 220 — Cody Geary (P) won by fall Brytt Williams 2:48; 285 — Todd Riddle (P) won by fall Jonas Nemila 1:14.

JV — Prairie 16-3

KELSO 69, FORT VANCOUVER 6

106 — Dan Kyllo (K) pinned Maxim Kzarez 0:50; 113 — Darren Morris (K) won by forfeit; 120 — Btuce Davis (K) won by forfeit; 126 — Brandon Olsen (K) won by forfeit; 132 — Justice Bodine (K) d. Tyler Myers by default; 138 — Dalton Mitchell (K) pinned Joshua Spangler, 2:19; 145 — Marcus Mickelson (K) d. Thomas Acevedo 6-2; 152 — Kyle Bergquist (K) d. Daniel Bryant 21-11; 160 — Jake Kurtis (K) d. Jake LaBrado 6-3; 170 — Noel Solis (FV) pinned Leif Engebo 2:32; 182 — Jesse Baldwin (K) pinned Luis Penaloza, first round; 195 — Keoni Garcia (K) pinned Christian Walker, first round ; 220 — Jeff Entler (K) pinned Jacob Mohr first round; 285 — Nate Grumbois (K) d. William Brown 9-0.

JV — Kelso 30-15.

BOYS SWIMMING

SKYVIEW 107, KELSO 60

KELSO 127, FORT VANCOUVER 27

200 medley relay — 1, Skyview (Connor Shannon, Gavin Harvey, Eric Bugna, Derek Van Vessem) 1:52.97. 200 freestyle — 1, Connor Shannon (S) 2:04.07. 200 individual medley — 1, David Williams (K) 2:17.02. 50 freestyle — 1, Garrett Kooistra (S) 25.38. 100 butterfly — 1, Eric Bugna (S) 54.87. 100 freestyle — 1, David Williams (K) 52.46. 500 freestyle — 1, Connor Shannon (S) 5:18.64. 200 freestyle relay — 1, Skyview (Derek Van Vessem, Garrett Kooistra, Joshua Holbrook, Mason Leavitt) 1:42.65. 100 backstroke — 1, Eric Bugna (S) 58.33. 100 breaststroke — 1, Gavin Harvey (S) 1:10.17. 400 freestyle relay — 1, Skyview (Connor Shannon, Gavin Harvey, Mason Leavitt, Eric Bugna) 3:44.47.

GIRLS BOWLING

UNION 1623, FORT VANCOUVER 1358

At Big Al’s

Union — Angie Chan 128-96; Kirstyn Dolson 90-122; Chessa Gratrix 129-111; Heather Lacey 144-179; Parker Bonife 157-207. Baker games 111-149.

Fort Vancouver — Emily Proudfoot 115-118; Christina Patterson 115-75; Asli Coklar 139-100; Maia Sherrick 95-105; Kaileigh Oliphant 163-104. Baker games 104-125.