High school scoreboard 12/16

Published:

Updated: December 15, 2012, 10:05 PM

 

BOYS BASKETBALL

Non-league

CENTRALIA 62, RIDGEFIELD 61

CENTRALIA -- Trevor Baumann 20, Kerner 3, Joe Blaser 0, Scott 11, Neely 3, Wearing 12, Housden 2, Tasby 11, Studeman 0. Totals 23 (8) 8-13 62.

RIDGEFIELD (3-3) -- David Potter 17, Kyle Morris 14, Josh Mason 16, Dalton Morales 2, Sam Gillenwater 2, A.J. Olson 10, J.D. Wolniewicz 0. Totals 25 (7) 4-10 61.

Centralia 14 19 15 14--62

Ridgefield 16 19 13 13--61

JV -- Centralia won. C -- Centralia won.

WASHOUGAL 63, NORTH SALEM 48

WASHOUGAL -- Mike McElroy 13, Josh Banks 3, Regan Townsend 2, Sean Guthrie 11, Austin Tran 1, Nate Adams 14, Yoro Bah 0, Patrick Jones 0, Jaden Jantzer 7, Aaron Deister 12. Totals 18 (6) 21-26 63.

NORTH SALEM -- Sauseda 9, Quebedo 6, Taussig 11, Green 3, Lowe 13, Roberts 3, Williams 3. Totals 18 (6) 6-10 48.

Washougal 15 15 17 15--63

North Salem 9 16 11 12--48

JV -- North Salem 54-45. C -- North Salem 45-40.

HOCKINSON 61, PRAIRIE 42

PRAIRIE -- JaMariay McDonald 5, Reece Burnett 6, Mason Pack 8, James Phillips 6, Preston Brooks 8, Cairo Jackson 0, Spencer Jordan 4, Jacob Austin 0, Ronnie McPherson 5, Mendez 0. Totals 13 (3) 13-19 42.

HOCKINSON -- Jack Klodt 6, Logan Barbour 4, Alan Haagen 4, Jess Krahn 0, Wyatt Yearout 15, Taylor Rennaker 14, Casey Turner 0, Nathan Gunderson 5, Taylor Ellensohn 3, Tommy Beckley 4, Sam Georgioff 6. Totals 19 (6) 15-21 61.

Prairie 6 7 12 17--42

Hockinson 12 9 16 24--61

JV -- Prairie won; C -- Prairie won.

WASHINGTON STATE SCORES

Bethel 78, Todd Beamer 71

Bothell 57, Bellevue 49

Curtis 71, Rogers (Puyallup) 40

Cusick 60, Odessa-Harrington 43

East Valley (Spokane) 67, Sandpoint, Idaho 38

Emerald Ridge 49, Spanaway Lake 44

Enumclaw 47, Kingston 45

Federal Way 68, Graham-Kapowsin 24

Kent-Meridian 54, Kentridge 50

LaCrosse/Washtucna 57, Touchet 39

Newport 54, Kettle Falls 43

Northwest School 73, Northwest Christian (Lacey) 53

Oroville 80, Columbia (Hunters) 39

Seattle Lutheran 37, Shoreline Christian 25

South Whidbey 69, Overlake School 51

Sumner 64, Peninsula 54

University Prep 59, Bear Creek School 35

Washougal 63, North Salem, Ore. 48

Wellpinit 75, Klickitat 27

GIRLS BASKETBALL

Non-league

SKYVIEW 76, MT. VIEW (Ore.) 56

MOUNTAIN VIEW (Ore.) -- Booster 12, Farnsworth 1, Warren 3, Camp 2, Johnson 4, Waldrop 4, Alexander 16, Reeves 2, Flatner 0, Bailey 0, McCadden 12, McCarthy 0. Totals 19 (1) 17-37 56.

SKYVIEW -- Stephanie McDonagh 18, Aubrey Ward-El 12, Cassie Swartz 0, Gen Lo 14, Meggan Rakoz 6, Neesen Bristow 8, Hannahjoy Adams 7, Carli Fultz 0, Megan Condon 0, Alex Hull 0, Tiana Klutz 10, Marissa Wellington 1. Totals 25 (8) 17-23 76.

Mt. View 9 12 16 19--56

Skyview 25 19 18 14--76

JV -- Skyview won. C -- Mountain View won.

MOUNTAIN VIEW 65,WASHOUGAL 54

WASHOUGAL -- Haley Briggs 0, Megan Sharp 13, Brooke Croeni 2, RaeAnn Allen 4, Mackenzie Kitchen 0, Crystal Chase 3, Megan Townsend 6, Mackenzie Pfeifer 2, Savannah McDowell 8, Kristan Graham 2, Alyssa Blankenship 14. Totals 14 (3) 23-38 54.

MOUNTAIN VIEW -- Carly Holboke 9, Christina Lundy 20, Emily Moore 7, Raina Shadle 5, Sarah Pongon 0, Emma DuChesne 10, Melissa Ljuca 0, Bailey Gaspar 3, Bailey Lindsley 11. Totals 18 (6) 23-29 65.

Washougal 13 11 14 16--54

Mt. View 12 15 15 23--65

JV -- Mountain View won. C-team -- Washougal won.

SUTHERLIN 35, EVERGREEN 30

SUTHERLIN (Ore.) -- Mendenhall 23, Clamo 9, R. Mack 3, K. Mack 0, C. Lefeure, Holtz 0, Merrifield 0. Totals 11 (3) 10-18 35.

EVERGREEN -- Deja Nicholas 12, Ciara Shannon 4, Bailley Simms 0, Demia Browning 0, Nakesha Hatchett 5, Vella Jackson 4, Moriah Doyle 5. Totals 10 (0) 10-15 30.

Sutherlin 6 10 10 9--35

Evergreen 3 7 14 6--30

1A TRICO LEAGUE

TOLEDO 44, KING'S WAY 32

Not details reported

WASHINGTON STATE SCORES

Bickleton 47, Columbia (White Salmon) 29

Coeur d'Alene, Idaho 59, Shadle Park 41

Colfax 48, Northwest Christian (Colbert) 47

Colville 45, Chewelah 34

Crosspoint Academy 48, Chief Leschi 25

Curlew 55, Northport 42

Cusick 51, Odessa-Harrington 30East Valley (Spokane) 57, Sandpoint, Idaho 18

East Valley (Yakima) 49, Othello 25

Eastmont 60, Davis 40

Enumclaw 40, Sumner 30

Grandview 80, Selah 57

Granite Falls 41, Concrete 34

Kentwood 38, Auburn Riverside 36

LaConner 46, Tacoma Baptist 32

Lake Washington 49, Sammamish 31

Lakeside (Nine Mile Falls) 55, Deer Park 20

Lakeside (Seattle) 43, Decatur 17

Lind-Ritzville/Sprague 52, Springdale 38

Moses Lake 70, Sunnyside 64

Newport 68, Kettle Falls 30

Reardan 64, St. George's 23

Republic 51, Inchelium 28

Shoreline Christian 49, Seattle Lutheran 29

Skyview 76, Mountain View, Ore. 56

St. John-Endicott 50, Rosalia 23

Tekoa-Oakesdale 60, Liberty Christian 39

Touchet 45, LaCrosse/Washtucna 26Wapato 54, Prosser 44

WRESTLING

CENTRALIA TIGER CLASSIC

Team scores -- 1, Heritage 170.5; 2, Evergreen 140; 3, Tumwater 137. Also : 10, Columbia River 66; 13, Woodland 55; 14, Stevenson 51.

Heritage placers

106 -- 2, Jordan Zuniga 106; 113 -- 3, Karell Abdul; 145 -- 2, Marcus Hendrickson; 152 -- 1, Gabe Morales; 170 -- 3, Jacob Cooper; 182 -- 3, Gabe Dedmore; 220 -- 2, Josh Sharp; 285 -- 3, Josiah Jones.

Woodland place-winners

113 -- 3, Andrew Bosch (Woodland); 160 -- Zac Seevers (Woodland); 170 -- 5, Kurtis Patterson (Woodland).

HAMMERHEAD INVITATIONAL

At Silverdale

Boys results

Team scores -- 1, Eastmont 251. Also: 8, Battle Ground 149; 18, Washougal 107; 29, Skyview 78.

Local placers

106 -- 3, Jose Nava-Montez (Skyview)

145 -- 2, Adam Peterson (Battle Ground)

170 -- 2, Stephen Camden (Washougal)

Girls results

Team scores -- 1, Kelso 151; Also: 2, Washougal 120; 8, Battle Ground 69.5.

Local placers

100 -- 3. Yaneli Martinez (Washougal) d. 6. Jessic Eakins (Washougal).

106 finals -- Aysha Richardson (Mount Tahoma) pinned Emily Alder-Storm (Washougal)

112 -- 1, Kassi Strano (Battle Ground)

124 -- 6, Savana Kepner (Washougal)

130 finals -- Taltenda Johnson (South Kitsap) pinned Sara Sanchez (Washougal).

137 -- 3. Erin Locke (Wash) d. Angelina Vaschenco (Franklin Pearce) 17-2.

155 -- 6, Victoria Carlson (Battle Ground)

190 -- 2, Mixtly Simon (Battle Ground)

235 finals -- Katelyn Purkeypyle (Washougal) pinned Rebekah Moreno (Kelso).

GYMNASTICS

HERITAGE 162.9, UNION 158.8, HUDSON'S BAY 122.75

Vault -- 1, Nicole Moss (Her) 9.7; 2, Britni Atwell (Her) 9.6; 3, Brooke Atwell (Her) 9.5.

Bars -- 1, Britni Atwell (Her) 8.5; 2, Suren Kanchanavaleerat (U) 8.3; 3, Nicole Moss (Her) and Brooke Atwell (Her) 8.2.

Beam -- 1, Jazmin Harris (U) 9.3; 2, Brooke Atwell (Her) 9.0; 3, Suren Kanchanavaleerat (U) 8.95.

Floor -- 1, Nicole Moss (Her) 9.6; 2, Britni Atwell (Her) 9.4; 3, Jazmin Harris (U) 9.35.

All-around -- 1, Nicole Moss (Her) 36.3; 2, Suren Kanchanavaleerat 35.9.5; 3, Brooke Atwell (Her) 35.9.

SKYVIEW 152.65, MOUNTAIN VIEW 152.3, EVERGREEN 135.5

Vault -- 1, Chloe Mouw (MV) 8.6; 2, Kaitlyn Nagy (MV) 8.5; 3, Rylee Samander (S) 8.4.

Bars -- 1, Kaitlyn Nagy (MV) 7.7; 2, Nicole Gorretta (S) 7.3; 3, Rylee Samander (S) 7.2.

Beam -- 1, Rylee Samander (S) 8.9; 2, Kaitlyn Nagy (MV) 8.0; 3, Heather Klug (MV) 7.6.

Floor -- 1, Rylee Samander (S) 9.4; 2, Chloe Mouw (MV) 9.3; 3, Nicole Gorretta (S) 9.2.

All-around -- 1, Rylee Samander (S) 33.9; 2, Kaitlyn Nagy (MV) 33.3; 3, Chloe Mouw (MV) 32.3.