Prep sports schedule for the week of May 7

Published:

 

(Schedule subject to change)

MONDAY, May 7

SOFTBALL

Kelso at Camas, 4 p.m.

Washougal at Hockinson, DH, 3:30 p.m.

Mark Morris at R.A. Long, 4 p.m.

Woodland at Castle Rock, 4 p.m.

Ridgefield at White Salmon, DH, 3:30 p.m.

BOYS SOCCER

1A district playoff: La Center vs. Seton Catholic, 7 p.m. at Doc Harris Stadium

GIRLS TENNIS

4A district tournament at Vancouver Tennis Center, 8 a.m.

3A district tournament at Club Green Meadows

Hockinson at R.A. Long, DH, 2:30 p.m.

Ridgefield at Castle Rock, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

4A, 3A district tournament at Lewis River

Woodland vs. Washougal, 3:30 p.m. at Orchard Hills

Mark Morris vs. R.A. Long, 3:30 p.m. at Longview CC

TUESDAY, May 8

BASEBALL

4A bi-district tournament

Beamer at Skyview, 5 p.m. Propstra Stadium

Evergreen vs. SPSL No. 7 (Emerald Ridge - Auburn-Riverside winner), 5 p.m. at Heritage Park, Puyallup

Battle Ground vs. Kentlake, 1 p.m. at Art Wright Field, Kent

3A bi-district tournament

SSB No. 5 vs. Camas, 4 p.m. at Auburn Mountainview

Columbia River vs. SSB No. 4, 7 p.m. at Auburn Mountainview

2A district tournament

Aberdeen at Hockinson, 4:30 p.m.

1A district tournament

Montesano vs. Ridgefield, noon at Toledo

La Center vs. Hoquiam, noon at Winlock

Winner-to-state game, 3 p.m. at Toledo

Loser-out game, 3 p.m. at Winlock

SOFTBALL

Woodland at Hockinson, 3:30 p.m.

R.A. Long at Washougal, 3:30 p.m.

La Center at Ridgefield, DH, 3:30 p.m.

BOYS SOCCER

3A district playoff: Columbia River vs. Fort Vancouver, 7 p.m. at Doc Harris Stadium

2A district playoffs

Washougal at Tumwater, TBA

Centralia vs. Hockinson, TBA

GIRLS TENNIS

Hockinson at R.A. Long, 4 p.m.

Stevenson at Ridgefield, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

4A, 3A district tournament at Lewis River

Washougal vs. Hockinson, 3:30 p.m. at The Cedars

Elma, La Center vs. Ridgefield, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

WEDNESDAY, May 9

BASEBALL

4A bi-district tournament

Loser out games in Puyallup, Kent

3A bi-district tournament

Narrows No. 3 or SSB No. 3 vs. Mountain View, 5 p.m. at Propstra Stadium

Quarterfinal games at Auburn MountainView

2A district tournament

Winner-to-state games at Chehalis

Loser-out games at Centralia

Non-league

Woodland at La Center, 4 p.m.

SOFTBALL

Hockinson at Mark Morris, 4 p.m.

Washougal at Woodland, 4 p.m.

TRACK AND FIELD

4A, 3A district meet, 2:30 p.m. at McKenzie Stadium

GIRLS TENNIS

Ridgefield at Tenino, 3:30 p.m.

THURSDAY, May 10

SOFTBALL

Skyview at Ridgefield, 4 p.m.

3A district tournament in Kelso

BOYS SOCCER

2A district playoffs at TBA

1A district playoffs at Kalama

TRACK AND FIELD

4A, 3A district meet, 2:30 p.m. at McKenzie Stadium

FRIDAY, May 11

BASEBALL

2A district tournament

Championship game at Chehalis

1A district tournament

Loser-out game at Castle Rock

SOFTBALL

3A district tournament in Kelso

Woodland at R.A. Long, 4 p.m.

Mark Morris at Washougal, DH, 4 p.m.

BOYS SOCCER

1A district title: Ridgefield vs. Montesano, 7 p.m. at Tumwater HS

TRACK AND FIELD

2A sub-district meet, 4 p.m. at Washougal

Trico League championship, 3:30 p.m. at Stevenson

2B sub-district, 4 p.m. at Napavine

GIRLS TENNIS

2A district tournament at Mint Valley, Longview

Northwest Christian at Ridgefield, 3:30 p.m.

SATURDAY, May 12

BASEBALL

4A bi-district tournament

Winner-to-state games in Puyallup, Kent

3A bi-district tournament

Winner-to-state games in Tahoma, Auburn

2A district tournament

Loser-out games at Chehalis

1A district tournament

Winner-to-state games at Castle Rock

BOYS SOCCER

4A bi-district playoffs

Narrows No. 4 vs. Union, 1 p.m. at Kiggins Bowl

Skyview vs. SPSL No. 3, noon at Art Crate Stadium

3A bi-district playoffs

SSB No. 5 vs. Camas, 1 p.m. at Doc Harris Stadium

Narrows No. 3 vs. Prairie, 4 p.m. at Auburn Memorial Stadium

Mountain View vs. SSB No. 2, 11 a.m. at Highline Stadium

Columbia River or Fort Vancouver vs. SSB No. 1, 1 p.m. at Highline Stadium

2A district playoffs at TBA

BOYS TENNIS

4A bi-district tournament at Auburn

3A bi-district tournament at Lakewood

GIRLS TENNIS

4A bi-district tournament at Auburn

3A bi-district tournament at Lakewood

2A district tournament at Mint Valley, Longview