High school scoreboard 10/4

By

Published:

 

FRIDAY’S SCHEDULE

FOOTBALL

Camas vs. Skyview, 8 p.m. at Kiggins Bowl

Evergreen at Battle Ground, 7 p.m.

Heritage vs. Union, 5 p.m. at McKenzie Stadium

Prairie vs. Mountain View, 8 p.m. at McKenzie Stadium

Columbia River vs. Fort Vancouver, 5 p.m. at Kiggins Bowl

Hudson’s Bay at Kelso, 7 p.m.

Ridgefield at Hockinson, 7 p.m.

Washougal at R.A. Long, 7 p.m.

Mark Morris at Aberdeen, 7 p.m.

La Center at White Salmon, 7 p.m.

Kalama at Stevenson, 7 p.m.

Toledo vs. Seton Catholic, 7 p.m. at Doc Harris Stadium

Woodland at Ilwaco, 7 p.m.

Hoquiam at Castle Rock, 7 p.m.

Wishkah Valley at King’s Way Christian, 6 p.m.

BOYS TENNIS

Skyview at Heritage, 3:30 p.m.

Union at Camas, 3:30 p.m.

Evergreen at Battle Ground, 3:30 p.m.

VOLLEYBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Battle Ground 2 0

Skyview 2 0

Camas 1 1

Union 1 1

Evergreen 0 2

Heritage 0 2

SKYVIEW 3, EVERGREEN 0

25-12, 25-14, 25-12

Skyview

Highlights — Shelby Swanson 5 digs, 3 kills, 15 assists; Kelsey Brown 6 digs, 2 kills, 15 assists; Brinley Hadfield 8 digs, 7 kills; Rachel Shirley 5 digs, kill; Nicole Barth 9 kills, 2 blocks; Jocelyn Adams 13 kills, 3 blocks; Olivia Coale 13 digs.

Evergreen

No report

JV — Skyview won. C1 — Skyview won. C2 — Skyview won.

BATTLE GROUND 3, HERITAGE 0

25-16, 25-21, 25-16

Battle Ground

Highlights — Brooke VanSickle 16 kills, 2 blocks, 15 assists, 3 aces, 8 digs; Jossilyn Blackman 9 kills, 4 blocks, 3 digs; Nattali Baiar 6 kills, 2 aces; Hana Wyles 2 aces, 20 digs, 2 kills, 5 assists; Sarah Wilson 12 digs; Carly Hall 9 digs; Celine Murphy 14 assists, 8 digs.

Heritage

Highlights — Brooks Strawn 15 assists, 3 service points; Bridget Sorenson 15 digs, 2 service points; Rebecca Muresan 5 kills, 2 service points, 7 digs; Jennifer Price 4 kills, 3 service points; Anna Penttila 3 kills; Madison Swanson 3 kills, 2 service points; Cassidy Morris 2 service points; Beth Jenkins 2 kills.

JV –Battle Ground 2-1.

CAMAS 3, UNION 1

25-22, 21-25, 25-19, 25-14

Union

Highlights — Megan LaFond 8 aces, 18 kills; Madeline Sutherland 6 kills; Meghan Turner 6 digs, 7 kills; Kaitlyn Goertzen 26 assists.

Camas

Highlights — Lauren Harris 19 kills, 12 digs, 3 aces; Cassi Bailie 5 kills, 14 digs, 3 aces; Carly Banks 7 kills, 4 block; Tina Elliott 42 assists, 4 aces; Abby Young 19 digs 2 aces.

JV — Camas 2-1

C — Union 2-0.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Columbia River 2 0

Prairie 1 1

Mountain View 1 1

Kelso 1 1

Hudson’s Bay 1 1

Fort Vancouver 0 2

HUDSON’S BAY 3, FORT VANCOUVER 0

25-10, 26-24, 25-10

Fort Vancouver

Highlights — Molly DeLeo 2 kills, block; Laura Martinez 6 digs, ace; Jazelle Wyatt-Dixon 2 digs; Autumn Beck 5 assists, kill, 3 digs; Ivana Angel 3 kills, ace, 7 digs; Carol Nguyen 7 digs, kill; Sarah Smith 6 assists, kill, ace; Abby Judge 3 kills; Emma Nellor 5 kills, 2 digs, 2 blocks; Emily Hengstler 7 digs, kill.

Hudson’s Bay

Highlights — Danae Lee 8 kills; Aby Chalupa 8 kills; Meghan Wirth 3 aces, kill; Simi Vaenuku 4 kills, 2 blocks; Jordan Hunter 17 kills, 3 aces.

JV — Hudson’s Bay won.

C — Fort Vancouver won

COLUMBIA RIVER 3, PRAIRIE 0

25-22, 25-20, 25-21

Prairie

Highlights — Malea Doerfler 10 digs; Jessica Ripley 9 digs, 9 assists; Kaylee Warren 10 kills, 9 digs, 2 stuff blocks, 1 ace; GG Eastman 15 assists, 5 kills, 5 digs; Huong Nguyen 9 kills, 5 digs, 1 stuff block.

Columbia River

Highlights — Alexis Cartwright 3 digs; Brooke Williams 6 kills, 4 blocks, 3 digs; Esti Wilson 6 kills, 3 blocks, 8 digs; Evi Wilson 8 kills, 2 blocks, 11 digs; Isabelle Crary 1 kill, 2 digs; Maggie Harahaw 2 aces, 10 digs; Morgan Bergerud 1 ace, 3 kills, 2 digs; Page Heller 3 aces, 1 kill, 15 assists, 5 digs; Trisha Johnson 6 kills, 3 blocks, 14 assist, 2 digs.

JV — Prairie 2-1

C — Columbia River 2-0

MOUNTAIN VIEW 3, KELSO 1

25-23, 23-25, 25-15, 25-16

Mountain View

Highlights — Kim Reed 13 kills, 4 blocks, 2 aces; Kendall Johnson 14 kills, 7 blocks, 2 aces, 9 digs; Colleen Driscoll 5 kills; Melisa Ljuca 11 kills, 2 blocks, 5 digs; Bailey Gaspar 2 aces, 5 kills, 5 assists, 2 blocks; Nina Duerk 2 aces, 8 digs; Megan Gaeth 8 digs; Kendra Bahr 7 digs, kill, 2 aces; Jessica Moroye 5 digs, kill.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mark Morris 2 0

R.A. Long 1 0

Ridgefield 1 0

Hockinson 0 2

Washougal 0 2

RIDGEFIELD 3, WASHOUGAL 0

25-8, 25-21, 25-7

Ridgefield

Highlights — Paige Smith 2 aces, 2 digs; Julia Benville 2 kills, 4 blocks; Maddy Campbell 3 digs, ace; Karley Beattie 3 digs; Shannon Boyle 3 aces, 13 kills, 6 digs; Shyanne Chandler 6 digs; Sam Rice 2 kills, ace, 4 digs, 31 assists; Emily Persons 6 kills; Marissa Morris 6 kills, 2 blocks; Ali Serface 1 dig; Sarena Bartley 2 kills, 1 dig.

Washougal

Highlights — Bailey Watts 3 kills, 10 digs; Kayla Cayton 3 kills, 2 blocks; Baylei Williams 5 digs, 2 solo blocks

MARK MORRIS 3, HOCKINSON 0

25-20, 26-24, 25-15

Hockinson

Highlights — Makenzie Blaylock 9 service points, 4 aces, 3 digs; Taylor Erickson 5 kills, 5 service points, 6 digs; Abbie Johnson 10 assists. Kohl Barbour 5 digs.

1A TRICO LEAGUE

South Division W L

La Center 6 1

King’s Way Christian 5 2

Seton Catholic 4 3

White Salmon 1 4

Stevenson 1 5

North Division W L

Kalama 7 0

Woodland 5 2

Castle Rock 2 5

Toledo 2 4

Ilwaco 0 7

Other matches

Toledo 3, Stevenson 0 (25-21, 25-18, 25-18)

White Salmon 3, Castle Rock 0 (25-21, 25-22, 27-25)

LA CENTER 3, ILWACO 0

25-6, 25-3, 25-7

La Center

Highlights — Alyssa Carnes 6 aces, 6 kills; Morgan Micheletti, 11 digs; Kaela Carnes 4 blocks, 13 kills; Madisen Stimmel 3 aces, 4 digs, 3 kills; Emma Yates 24 assists, 2 aces.

JV — La Center won.

C — La Center won.

KALAMA 3, SETON CATHOLIC 0

26-24, 25-15, 25-21

Seton Catholic

Highlights — Natalie Pederson, 2 blocks, 3 kills, 5 digs, 9 assists; Olivia White, 2 kills, 2 blocks; Elise Filuk, 1 ace, 2 blocks, 4 kills, 8 digs; Kat Ahloo, 1 block, 1 ace, 5 digs, 7 kills, 7 digs; Haley Rosbarsky, 1 kill, 6 digs; Ena Langvin, 1 ace, 2 blocks, 7 kills, 8 digs; Ashley Watkins, 1 ace, 7 kills, 10 blocks, 10 digs, 11 assist.

KING’S WAY 3, WOODLAND 1

23-25, 25-23, 25-18, 25-23

Woodland

Highlights — Nicolette Nesbitt 14-14 serving, ace, 4 blocks, 31 assists; Sam Ikerd 6 kills; Haley Yoder 6 kills; Madi Raymond 10 kills; Jenna Booker 23 digs, Rikki Hadaller 19-20 serving, ace.

King’s Way

Highlights — Julia Sprowls 2 aces, Tiffany Hansen: 32 assists, 3 aces, 2 blocks,5 digs: Diane Walter 12 kills. 1 ace, 10 blocks 6 digs; Hannah Snyder 4kills, 3 blocks, Andrea Demlow; 2 aces, 6 kills, 1 block, 10 digs; Jasmine Nesbitt; 3 aces, 6 kills 1 block,5 digs, Kari Staples; 13 kills, 5 blocks, 13 digs, Lindsey Nein; 1 ace, 15 digs.

GIRLS SOCCER

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Camas 2 0 0 6

Union 2 0 0 6

Battle Ground 1 1 0 3

Skyview 1 1 0 3

Evergreen 0 2 0 0

Heritage 0 2 0 0

UNION 7, HERITAGE 1

Union

Goals (assists) — Delaney Lindahl (Haley Wheelon); Jessica De Le Melena (Naomi McDonald); Wheelon (Alex Sanders); Wheelon (Lindahl); Sanders (McDonald); Melissa Foster (Sanders); McDonald (Maddie Sjothun). Goalkeeper saves — Alexx Burrman 0; Mo Spieth 1.

Heritage

No report

Halftime — 3-1.

JV — Union won.

CAMAS 4, BATTLE GROUND 0

Camas

Goals (assists) — Anyssa DeVera (unassisted), Mika Norrish (Mason Minder), Fiona Samodurov (unassisted), Sarina Reilly (unassisted). Goalkeeper saves –Marie Matthews 0.

Battle Ground

Goalkeeper saves — Madi Reeves 15

Halftime –2-0.

JV — Camas 3-0.

SKYVIEW 6, EVERGREEN 0

Skyview

Goals (assists) — Grace Eversaul (unassisted), Sydnee Smith (Taylor Kernion), Maddie Lanford (Riley Gray), Molly Beaman (unassisted), Riley Gray (Becca Harris), own goal.

Goalkeeper saves — Kaitlyn Hagedorn 0, Alexis Nolan 0.

Evergreen

Goalkeeper saves — Gabrielle Roberts 2.

Halftime — 4-0

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Columbia River 2 0 0 6

Kelso 2 0 0 6

Prairie 1 1 0 3

Mountain View 1 1 0 3

Fort Vancouver 0 2 0 0

Hudson’s Bay 0 2 0 0

MOUNTAIN VIEW 2, PRAIRIE 0

Mountain View

Goals (assists) — Milla Benedetti (Jessie Wilmoth); Abbey Creagan (Benedetti). Goalkeeper saves — Jessica Phibbs 5.

Prairie

Goalkeeper saves — Mary Banks 5, Megan Sawyer 3.

Halftime — 1-0.

JV — Prairie 1-0.

COLUMBIA RIVER 4, HUDSON’S BAY 0

Hudson’s Bay

Goalkeeper saves — Jaidyn McCoy 6 saves.

Halftime — 3-0.

JV — Columbia River 4-0.

KELSO 9, FORT VANCOUVER 0

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Hockinson 2 0 0 6

Ridgefield 1 0 0 3

Mark Morris 1 1 0 3

R.A. Long 0 1 0 0

Washougal 0 2 0 0

RIDGEFIELD 5, WASHOUGAL 1

Washougal

Goals (assists) — Haley Briggs (unassisted); Goalkeeper saves — Ana Kallie 15 saves.

Ridgefield

Goals (assists) — Taryn Ries (Riley Smetzler), Ries (Smetzler), Jordyn Voyles (Ries), Madison Ochoa (Smetzler), Ochoa (Gina Schroder). Goalkeeper saves — Jenna Rogers 0.

Halftime — 2-1.

JV — Ridgefield 4-0.

HOCKINSON 2, MARK MORRIS 0

Hockinson

Goals (assists) — Cameron Bielat (Gabrielle Burrell); Rylee Seekins. Goalkeeper saves — Isabella Koenig 5.

JV — Mark Morris 4-0.

1A TRICO LEAGUE

W L

Woodland 8 0

White Salmon 6 1

La Center 4 4

Castle Rock 4 4

Kalama 3 3

Seton Catholic 3 4

Toledo/Winlock 3 5

King’s Way Christian 3 5

Stevenson 0 8

Other games

Castle Rock 3, Toledo/Winlock 0

KING’S WAY 1, LA CENTER 0 (OT)

La Center

Goalkeeper saves — Shelby Vermeulen 9.

King’s Way

Goals (assists) — Heidi Fronk (unassisted); Goalkeeper saves — Makenzie Brown 3.

Halftime — 0-0.

BOYS CROSS COUNTRY

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

MARK MORRIS 28, WASHOUGAL 31, RIDGEFIELD 79

At Washougal HS, 5,000m

MARK MORRIS — 1, Aaron Brumbaugh 16:53; 3, Austin Beasley 18:12; 4, Dustin Williams 18:22; 6, Steven Wallis 18:51; 14, Cameron Snyder 19:48.

WASHOUGAL — 2, Thomas Normandeau 17:44; 5, Bailey Duncan 18:37; 7, Anthony Velardi 19:01; 8, Aiden Pullen 19:04; 9, Nicolas Velardi 19:09.

RIDGEFILD — 12, Sam Andersen 19:32; 13, Alex Langer 19:40; 17, Grant Gaspar 20:46; 18, Jacob Martinez 20:58; 19, Jacob Newell 20:59.

HOCKINSON 24, R.A. LONG 37

At Hockinson Meadows; 5,000 meters

HOCKINSON — 2, Logan Klodt 17:52; 4, Jack Klodt 18:09; 5, Ben Zora 18:26; 6, Derek Henderson 18:44; 7, Stuart Smith 18:45; 8, Connor Knaust 18:47; 9, Kyle Peterson 18:50.

R.A. LONG — 1, Dustin Nading 17:26; 3, Ethan Johnson 17:54; 10, Jacob Thornton 19:44; 11, Orion Yates 20:09; 12, Neil Dickerman 21:34; 13, Adam Hammond 22:20; 14, Jake Hopkins 22:37.

GIRLS CROSS COUNTRY

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

WASHOUGAL 30, RIDGEFIELD 45, MARK MORRIS inc.

RIDGEFIELD — 1, Chloe Lindbo 22:28; 2, Bailey Birch 22:29; 13, Helena Bockstadter 25:35; 14, Grace Shields 25:36; 15, Lexi Entenman 25:44.

WASHOUGAL — 3, Courtney Owens 22:43; 4, Hannah Wright 22:50; 5, Karina Miller 22:51; 6, Meredith Collins 23:10; 12, Brooke Croeni 24:58.

MARK MORRIS — 7, Brooke Hogsed 23:29; 8, Meredith Collins 23:29.

R.A. LONG 15, HOCKINSON 42

At Hockinson Meadows; 5,000 meters

HOCKINSON — 6, Kristen Dwyer 24:11; 7, Kali Pohle 24:12; 8, Lacey Duckett 24:30; 9, Emma Neciuk 26:07; 12, Allena Pinney 27:20; 13, Moriah Borba 27:25; 15, Hannah Pearson 28:07.

R.A. LONG — 1, Abby Weiler 21:14; 2, Ashlyn Opgrande 21:23; 3, Sadie Dalgleish 22:51; 4, Dani Roberson 23:56; 5, Jordyn Jansen 23:57; 10, Juanita Friend 26:56; 11, Amy Khoxayo 27:14.

GIRLS SWIMMING

UNION 102, SKYVIEW 50

MOUNTAIN VIEW 111, SKYVIEW 39

SKYVIEW 88, HERITAGE 50

UNION 111, FORT VANCOUVER 28

MOUNTAIN VIEW 119, FORT VANCOUVER 17

HERITAGE 72, FORT VANCOUVER 45

SKYVIEW 72, EVERGREEN 57

EVERGREEN 74, FORT VANCOUVER 36

200 medley relay — 1, Union (Marissa Young, Livi Cox, Alice Chang, Kate Stengel), 2:00.59; 2, Mountain View (Holland Vuu, Emma Pickett, Emily Hain, Jenny Zheng). 200 freestyle — 1, Darya Samiee (MV) 2:02.11; 2, Colleen Woods (Her) 2:12.95. 200 individual medley — 1, Marissa Young (U) 2:25.05; 2, Emma Pickett (MV) 2:34.56. 50 freestyle — Alice Chang (U) 27.03; 2, Kate Stengel (U) 27.40. 100 butterfly — Colleen Woods (Her) 1:04.44; 2, Livi Cox (H) 1:05.83. 100 freestyle — 1, Alice Chang (U) 57.54; 2, Kate Stengel (U) 59.90. 500 freestyle — Livi Cox (U) 5:42.44; 2, Jenny Zheng (MV) 5:59.75. 200 free relay — 1, Union (Melody Gao, Kate Stengel, Megan Lee, Alice Chang), 1:52.21; 2, Mountain View (Emily Hain, Jennae LeComte, Stacie Tao, Darya Samiee), 1:54.55. 100 backstroke — 1, Marissa Young (U) 1:05.28; 2, Heather Stewart (Eve) 1:06.99. 100 breaststroke — 1, Darya Samiee (MV) 1:12.78; 2, Christina Perrin (MV) 1:23.28. 400 free relay — 1, Union (Livi Cox, Sarah Denney, Melody Gao, Marissa Young), 4:06.16; 2, Mountain View (Emma Pickett, Jenny Zheng, Holland Vuu, Darya Samiee), 4:06.99.

R.A. LONG 114, SETON CATHOLIC 23

MARK MORRIS 140, SETON CATHOLIC 15

R.A. LONG 104, HOCKINSON 41

MARK MORRIS 129, HOCKINSON 33

CAMAS 128, R.A. LONG 40

CAMAS 93, MARK MORRIS 77

R.A. LONG 91, PRAIRIE 55

MARK MORRIS 136, PRAIRIE 22

R.A. LONG 102, BATTLE GROUND 29

MARK MORRIS 128, BATTLE GROUND 23

200 medley relay — 1, Mark Morris 2:02.91; 2, Camas 2:09.36. 200 freestyle — 1, Julianne Reed (Cam) 2:05.46; 2, Jamie Rogers (BG) 2:10.11. 200 individual medley — Corinne Brintz (Cam) 2:26.46; 2, Alexandra Hall (Cam) 2:42.30. 50 freestyle — 1, Anna Panebianco (Cam) 25.74; 2, Tori Maslennikova (MM) 26.01. 100 butterfly — 1, Anna Panebianco (Cam) 1:05.96; 2, Addie Naglich (MM) 1:09.99. 100 freestyle — Tori Maslennikova (MM) 57.41; 2, Sierra Colletto (Cam) 1:00.37. 500 freestyle — 1, Jamie Rogers (BG) 5:48.04; 2, Monica Krubeck (Hock) 6:05.50. 200 free relay — 1, Camas 1:46.83; 2, Mark Morris 1:50.36. 100 backstroke — 1, Julianne Reed (Cam) 1:05.58; 2, Ally Meyers (MM) 1:13.53. 100 breaststroke — 1, Corinne Bintz (Cam) 1:13.13; 2, Grace Johnson (MM) 1:19.63. 400 free relay — 1, Camas 4:01.31; 2, Mark Morris 4:24.78.

BOYS TENNIS

UNION 4, BATTLE GROUND 2

Singles — Jacob Buckley (U) def. Graham Gingras 6-1, 6-0; Tanner Blake (U) def. Ty Warnes 6-0, 6-0; Alex Avramenko (BG) def. Josh Zeng 7-6, 1-6, 7-6 (3).

Doubles — Alex Chanthavong/Colton Chambers def. Logan Roesch/Michael Spellacy 4-6, 6-2, 6-2; Bjorn Morfin/Andrew Chanthavong (U) def. Kaleb Armstrong/Ben Nikolas 6-0, 6-0; Matthew Huit/Blake Stever (BG) def. Mitchell Francisco/Alex Trostle 2-6, 7-5, 7-6 (4).

CAMAS 6, HERITAGE 0

Singles — Johnathan Ho (CHS) d. Vlad Dobrolezha 6-1, 6-1; JJ Jung (CHS) d. Brandon Hatch 6-3, 6-0; Alec Gantar (CHS) d. Zach Bocanegra 6-0, 6-0.

Doubles — Nitin Beri/Sam Christopher (CHS) d. Zack Dyment/Austin Wunderlich 6-1, 6-0; Andrew Lee/Josh Yi (CHS) d. Zach Casey/Brandon Swanner 6-1, 6-1; Anish Prisad/Toby Pizot (CHS) d. Alex McGarity/Daniel Shcherbina 6-2, 6-3.

JV — Camas 6-0

SKYVIEW 5, EVERGREEN 1

Singles — Matt Nord (EG) d. Kamyar Abtin 6-2, 6-3; Duncan Bickmore (Sky) d. Hunter Stahheber 6-4, 6-1; Christian Bickmore (Sky) d. Justice O’Neel 6-0, 6-1.

Doubles — Alex Sheppert/Isaac Ballew (Sky) d. Anthony Phan/Ryola Iwata 6-0 6-2; Hung Truong/Alex Osler (Sky) d. Kameron Etchison/Jesse Thompson 6-0, 6-0; Will Wodrich/Blake Greeley (Sky) d. Joe Mattson/Andrew Johnson 6-0, 6-0

JV — Skyview 3-0.

HUDSON’S BAY 4, PRAIRIE 2

Singles — Aaron Bode (HB) d. Erik Saylor 6-1, 6-2; Dat Vo (HB) d. Jason Nguyen 6-1, 6-4; Thanh Vo (HB) d. Mackinnon Buck 6-2, 6-1

Doubles — James Phillips/Mason Pack (P) d. Daniel Bomber/Corbin Alexander 6-1, 6-0; Bailey Ridgway/Aleksandr Mertvyy (HB) d. Ryan Mandeville/Gage Elerding 6-3, 6-2; Zach Tompkins/Seth Tripp (P) d. Tyler Barton/Paul Copeland 6-0, 6-3.

JV — Hudson’s Bay 4-2.

BOYS GOLF

Thursday

FORT VANCOUVER 160, MOUNTAIN VIEW 164

At par-36 Colwood

MOUNTAIN VIEW — Zach Ng 37, Austin Chang 43, Peter Lu 44, Christian Maddox 40, Ian Arthur 5, Jared Berg 44.

FORT VANCOUVER — Spencer Tibbits 34, Trent Standard 36, Nick Gorham 38, Joseph Colombo 52.

COLUMBIA RIVER 146, PRAIRIE 158

At par-37 The Cedars

COLUMBIA RIVER — Brandon Barnes 35, Nik Ayers 36, Reed Guernsey 37, Spencer Long 38, Matt Cornwell 38, Sam Walker 44.

PRAIRIE — Tucker Reilly 38, Steven Whitlock 38, Reid Maahs 39, David Harring 43, Jace Vavroski 44, Weston Parks 48.

JV — Columbia River 181-210.

UNION 152, EVERGREEN 193

At par-36 Camas Meadows

UNION — Eddie Abellar 32, Ben Gruher 37, Logan Hansen 38, Ryan Young 45, Gunnar Drell 50 Neal Brown 52.

EVERGREEN — Brant Buchanan 47 Riley Ellison 43, Andrew Englund 53, Isaiah Av 51, Mikey Summerhill 60, Teven VanDomelen 50.

SKYVIEW 172, HERITAGE 185

At par-36 Green Meadows

SKYVIEW — Tyler Hoffman 44, Jackson Guffey 42, Zach Peros 43, Brady Nash 43, Sam Pritchard 51, Brandon Zilles 45.

HERITAGE — Gabe Brye 44, Austin Cornell 47, Brayden Butterfield 48, Brandon Ikebe 46, Vaschon Dills 52, Beau Reynolds 52.

JV — Skyview won.

RIDGEFIELD 167, R.A. LONG 182

At par-35 Mint Valley

RIDGEFIELD — Nick Stadelman 45, Logan Moses 46, Spencer Konkright 38, Andy Besel 45, Dalton Morales 43, Cory Smetzler 41.

R.A. LONG — Tyler Messinger 42, Tyler Maryott 44, Zach Kochis 44, Brando Miller 58, Matt McGraw 52, Ben Fravenfeld 59.

Wednesday

SKYVIEW 167, PRAIRIE 169

At par-37, Tri-Mountain

SKYVIEW — Tyler Hoffman 40, Jackson Guffey 41, Zach Peros 42, Sam Pritchard 44, Brady Nash 44, Brandon Zilles 47.

PRAIRIE — Jace Vavrosky 41, Weston Parks 42, Tucker Reilly 43, Reid Maahs 43, Steven Whitlock 45, David Harring 45.

HOCKINSON 149, WASHOUGAL 200

HOCKINSON 149, MARK MORRIS 179

At par-35 Cedars

HOCKINSON — Casey Turner 36, Diego De La Torre 37, Michael Phillips 37, Tanner Christensen 39, Scott Stavig 40, Taylor Rennaker 43.

WASHOUGAL — Bryce Samwel 41, Jacob Weis 49, Alex Ramboosek 53, Michael Wubben 57, Curtis Crisby 57, Spencer Adams 63.

MARK MORRIS — Logan Wallace 43, Austin White 43, Colin Clinch 46, Dave Belt 47, Jared Bartleson 55.

JV — Woodland 185, Washougal 212

FOOTBALL

WASHINGTON STATE SCORES

Auburn 60, Kentlake 38

Auburn Riverside 31, Thomas Jefferson 21

Central Valley 28, Lewis and Clark 0

Portland Lutheran, Ore. 14, Washington School For The Deaf 8

Renton 45, Highline 8

Shadle Park 63, Mt. Spokane 42