High School scoreboard 1/9

Published:

 

(Schedule subject to change)

Wednesday's Schedule

GIRLS BASKETBALL

Woodland at Hockinson, 7:30 p.m.

Toledo at La Center, 7 p.m.

WRESTLING

Skyview at Evergreen, 7 p.m.

Camas at Heritage, 7 p.m.

Union at Battle Ground, 7 p.m.

Hudson's Bay at Mountain View, 7 p.m.

Prairie at Kelso, 7 p.m.

BOYS SWIMMING

Skyview, Fort Vancouver vs. Camas, Hockinson, North County, 3:30 p.m. at LaCamas Swim and Sport

Mark Morris, R.A. Long vs. Columbia River, Hudson's Bay, 3:30 p.m. at Propstra

GIRLS BOWLING

Evergreen vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al's

Union vs. Skyview, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Battle Ground vs. Heritage, 3:15 p.m. at Big Al's

Columbia River vs. Mountain View, 3:15 p.m. at Bailey's Classic Lanes

Kelso vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Hudson's Bay vs. Prairie, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Mark Morris vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Lanes

Tuesday's Games

BOYS BASKETBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Union (8-3) 2 0

Evergreen (5-7) 2 0

Battle Ground (5-6) 1 1

Camas (3-8) 1 1

Skyview (6-6) 0 2

Heritage (5-7) 0 2

UNION 90, HERITAGE 58

UNION — Tyler Copp 20, Jeff Wu 12, Trent Cowan 4, Seaver Whalen 10, Kyle Mercer 7, Micah Paulson 24, Skillful Davis 13, Micah Merfeld 0, Spencer Martin 0. Totals 33 (15) 9-9 90.

HERITAGE -- Tim Hergert 34, Grant Cayan 2, Daniel Karpyuk 2, Jeff Bersch 0, Baba Toure 6, Cameron Messershort 0, Devin Anderson, Mike Rogers 4, David Martin 10, Mark Bejan 0, David Vu . Totals 19 (7) 13-17 00.

Union 21 22 27 20—90

Heritage 17 9 18 14—58

JV — Union won. C — Union won.

EVERGREEN 58, CAMAS 40

EVERGREEN — Jalen Ballard 10, Jahmil Johnson 18, Robert Franks 16, Andrew Morris 4, Connor Finnegan 3, David Shirts 3, Nate Teagarden 0, Chris Chamberlain 2, Andrew White 2. Totals 22 (7) 7-14 58.

CAMAS — Trent Johnson 8, Tyler Hallead 0, Aaron Bratcher 0, Brandon Nguyen 2, Jordan Lenard 11, Kyle Robb 8, Trevor Jasinsky 9, Nick Lopes 2, Drew Clarkson 0, Zach Eagle 0. Totals 15 (3) 7-15 40.

Evergreen 10 11 19 18—58

Camas 11 10 13 6—40

JV — Camas won. C — Camas won.

BATTLE GROUND 52, SKYVIEW 47

SKYVIEW — Christian Bukant 8, Brian Brady 0, Kalvin Johnson 2, Jordan Berni 15, Reiley Henderson 5, Keegan Liebelt 8, Ben Spies 5, Marcus Lord 0, Lucas Baricevic 0, Will Lopez 4. Totals 19 (3) 6-10 47.

BATTLE GROUND — Jamie Ford 22, Damien Ford 0, Daniel Duong 2, Trevor Ingram 0, Jake Sachen 3, Kevin Haynes 11, Miles Luke 11, Keaton Hoots 3, Colby Cahoon 0, Josh Lemar 0, Devin Johnson 0. Totals 18 (6) 10-17 52.

Skyview 6 9 20 12—47

Battle Ground 7 20 14 11—52

JV — Battle Ground won. C — Skyview won.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Columbia River (9-4) 4 0

Mountain View (10-4) 3 1

Fort Vancouver (6-6) 2 2

Prairie (8-6) 1 3

Hudson's Bay (5-9) 1 3

Kelso (6-7) 1 3

COLUMBIA RIVER 55, PRAIRIE 49

COLUMBIA RIVER — Devin Bolds 3, Bryan Wyche 5, Torey Jones 6, Rian Bassett 21, Clark Bryant 4, Isaiah Smith 16. Totals 18 (4) 15-21 55.

PRAIRIE — JaMariay McDonald 0, Reece Burnett 9, Mason Pack 11, James Phillips 13, Preston Brooks 7, Spencer Jordan 1, Mauro Mendez 8. Totals 19 (4) 7-9 49.

Col. River 15 16 8 16—55

Prairie 7 13 17 12—49

JV — River won. C — River won.

MOUNTAIN VIEW 55, FORT VANCOUVER 47

FORT VANCOUVER — Loris Hervey 7, Matt Delisle 19, Deonte Hawkins 6, K-Last Karue 4, Jordan Howard 0, Will Doty 5, Tre Eisenhut 6, GaQuan White 0. Totals 17 (4) 9-12 47.

MOUNTAIN VIEW — Shane McCauley 16, Luke DuChesne 8, Taylor Drey 19, Akash Sanghera 12, Alex Torson 0, Nolan Biggs 0. Totals 19 (5) 12-18 55.

Fort Vancouver 10 13 9 15—47

Mountain View 16 13 10 16—55

JV — Fort Vancouver won.

HUDSON'S BAY 50, KELSO 24

HUDSON'S BAY — Micah Fitzpatrick 6, Bryan Hopster 0, Jomarri Gable 8, Dewayne Whittley 4, TJ Brumfield 11, Christian Glidden 4, Jacob Bushlach 9, LaRon Barrow 0, Ayrrius Presley 8. Totals 21 (2) 6-7 50.

KELSO — Aaron Adams 8, Jake Haase 2, Cole Leppert 1, Seth Gillihan 4, Zach Cummings 5, Tyler Covel 4. Totals 7 (0) 10-15 24.

Hud. Bay 10 12 17 11—50

Kelso 4 5 7 8—24

JV — Kelso won. C — Kelso won.

1A TRICO LEAGUE

W L

Kalama (8-2) 8 0

Toledo (12-1) 10 1

Castle Rock (10-3) 8 3

Woodland (8-4) 7 3

La Center (7-5) 6 4

White Salmon (3-7) 3 6

Ilwaco (4-9) 3 8

Seton Catholic (2-9) 2 8

King's Way Ch. (2-10) 2 8

Stevenson (1-8) 0 8

WOODLAND 59, SETON CATHOLIC 21

SETON CATHOLIC — Evan Sims 2, Cole Farrell 4, DK Lee 2, Drew Fuller 2, Pat Grace 2, Justin James 2, CJ Strong 0, Riley McShane 0, CJ Farrell 0, Hayden Strong 0, Noce-Sheldon 7. Totals 8 (2) 3-8 21.

WOODLAND — Tanner Huddleston 10, Logan Piper 4, Kyle Hendrix 5, Troy Flanagan 3, Harley Bean 12, Henry Warndahl 4, Ryan Sturdivan 12, Jake Rosenbalm 6, Dalton Burnett 3, Troy Flanagan 3. Totals 23 (7) 6-10 59.

Seton Catholic 3 7 5 6—21

Woodland 17 18 15 9—59

JV -- Seton Catholic won.

LA CENTER 64, KING'S WAY 59, OT

KING'S WAY CHRISTIAN — Jay Becker 14, Chris Crenshaw 6, Yoshi Kuramoto 4, Zach Rohrer 0, Brad Benton 0, Kyle Gonzales 14, Carter Coval 13, Kienan Walter 8, Arta Aydin 0, Preston Danberg 0. Totals 25 (5) 4-10 59.

LA CENTER — Wyatt Aguirre 22, Dylan King 6, Connor Wonderly 4, Matt Braaten 9, Jamison Benitez 0, Jonathan Griffee 2, Jeremiah Arn 4, Zach Brown 2, AJ Myers 10, Levi Van Tol 5. Totals 27 (5) 5-12 64.

King's Way 10 12 21 12 4—59

La Center 19 14 13 9 9—64

JV — La Center won.

Toledo 67, White Salmon 36

Kalama 78, Stevenson 26

Castle Rock def. Ilwaco

WASHINGTON BOYS SCORES

Almira/Coulee-Hartline 57, Odessa-Harrington 50

Arlington 67, Cascade (Everett) 45

Asotin 62, Orofino, Idaho 47

Auburn Mountainview 49, Lakes 45

Bainbridge 52, Blanchet 41

Battle Ground 52, Skyview 47

Bear Creek School 57, Seattle Lutheran 30

Bellevue 71, Liberty 38

Cashmere 60, Brewster 55

Castle Rock 42, Ilwaco 25

Cedar Park Christian (Everett) 78, Chimacum 45

Central Valley 54, Ferris 34

Centralia 72, Aberdeen 55

Cheney 51, East Valley (Spokane) 43, OT

Chewelah 47, Medical Lake 37

Clarkston 62, Deer Park 40

Clover Park 77, Steilacoom 64

Columbia (Burbank) 43, Warden 35

Columbia River 54, Prairie 49

Curtis 84, Graham-Kapowsin 54

Decatur 76, Bonney Lake 50

Eatonville 66, Life Christian Academy 46

Emerald Ridge 68, Federal Way 57

Everett 55, Meadowdale 54

Garfield-Palouse 59, Colton 52

Gonzaga Prep 66, Rogers (Spokane) 50

Granite Falls 49, South Whidbey 40

Hermiston, Ore. 51, Southridge 50Hudson's Bay 50, Kelso 24

Interlake 67, Sammamish 60

Issaquah 64, Inglemoor 57

Jackson 69, Snohomish 33

Kalama 78, Stevenson 26

Kamiak 74, Lake Stevens 64

Kentridge 52, Kentwood 43

King's 54, Coupeville 16

Kingston 64, Klahowya 46

LaCenter 56, King's Way Christian School 19

Lake Roosevelt 66, Manson 60

Lakeside (Nine Mile Falls) 53, Freeman 44

Liberty Christian 50, Touchet 47

Lummi 50, Lopez 27

Mansfield 45, Thorp 21

Mariner 53, Monroe 51

Mercer Island 59, Lake Washington 41

Meridian 45, Friday Harbor 27

Morton/White Pass 50, Onalaska 25

Mountlake Terrace 73, Marysville-Getchell 30

Mt. Rainier 74, Kentlake 31

Mt. Rainier Lutheran 49, Rainier Christian 32

Muckleshoot Tribal School 62, Quilcene 61

Northwest School 53, Overlake School 47

O'Dea 75, Chief Sealth 63

Olympic 63, North Kitsap 35

Oregon Episcopal, Ore. 56, Rainier 44

Port Angeles 56, Port Townsend 53

Puyallup 57, Spanaway Lake 56

River View 48, Wahluke 46

Riverside 49, Kettle Falls 41Roosevelt 56, Redmond 35

Seattle Prep 73, Eastside Catholic 59

Selkirk 58, Columbia (Hunters) 20

Sequim 61, Bremerton 58

Shadle Park 54, North Central 37

Shorecrest 67, Marysville-Pilchuck 31

Shorewood 69, Oak Harbor 68

Shorewood Christian 61, Evergreen Lutheran 42

St. George's 69, Springdale 23

Stanwood 55, Glacier Peak 54

Sultan 68, Archbishop Murphy 51

Tacoma Baptist 43, Crosspoint Academy 22

The Oaks Academy 62, N. Idaho Christian, Idaho 33

Three Rivers Christian School 51, Napavine 37

Timberlake, Idaho 71, Newport 43

Todd Beamer 67, Rogers (Puyallup) 37

Toledo 67, Columbia (White Salmon) 36

Tulalip Heritage 54, Grace Academy 49

Union 90, Heritage 58

University 67, Lewis and Clark 46

W. F. West 58, Capital 48

Wahkiakum 68, Adna 62

Wellpinit 74, Wilbur-Creston 49

West Valley (Spokane) 51, Colville 50

White River 59, Sumner 47

Willapa Valley 65, Naselle 39

Winlock 65, Pe Ell 58

Woodland 59, Seton Catholic 21

OREGON BOYS SCORES

Beaverton 68, David Douglas 62

Bend 64, Crook County 55

Benson 54, Franklin 21

Cascade 49, Cottage Grove 42

Central Catholic 64, Sunset 44

Century 77, Newberg 55

Clackamas 55, Barlow 53

Gresham 64, Oregon City 59, OT

Henley 54, Phoenix 38

Hermiston 51, Southridge, Wash. 50

Jefferson PDX 67, Lincoln 55

La Grande 72, Nyssa 57

La Salle 40, Seaside 28

Lake Oswego 46, Jesuit 38

Lakeridge 56, Aloha 52

Madison 53, Wilson 34

Marshfield 68, Reedsport 34

McMinnville 56, Hillsboro 29

Milwaukie 57, Wilsonville 47

North Bend 44, South Umpqua 41

North Marion 60, Junction City 42

North Medford 70, Grants Pass 27

North Valley 85, Mazama 61

Oregon Episcopal 56, Rainier, Wash. 44

Philomath 70, Sweet Home 54

Redmond 62, Mountain View 55

Reynolds 59, Hood River 32Roosevelt 56, Cleveland 51

Roseburg 75, Ashland 25

Sandy 69, Parkrose 49

Sheldon 78, North Eugene 37

Sherwood 58, Putnam 35

Sisters 47, Stayton 44, OT

South Eugene 39, Marist 37

South Medford 66, Crater 49

South Salem 72, McNary 70, OT

Southridge 65, Canby 44

Sprague 69, North Salem 57

St. Helens 49, Liberty 39

Summit 52, Ridgeview 37

Sutherlin 70, Siuslaw 43

Taft 79, Estacada 36

The Dalles-Wahtonka 55, Centennial 37

Tigard 58, Glencoe 53

Tualatin 91, Forest Grove 60

West Linn 64, Westview 56

West Salem 72, McKay 50

Yamhill-Carlton 58, Central 56, OT

GIRLS BASKETBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Skyview (6-6) 2 0

Union (9-3) 2 0

Camas (5-5) 1 1

Evergreen (8-4) 1 1

Battle Ground (2-9) 0 2

Heritage (0-11) 0 2

UNION 59, HERITAGE 13

UNION — Grace Davis 3, Tessa Vanderpool 2, Tuileisu Anderson 5, Kendra Preuninger 10, Molly Petrie 2, Katie Burbank 3, Hannah O'Donnell 8, Katherine Williams 6, Jessica Chatman 12, Emily Rowe 8. Totals 24 (5) 6-9 59.

HERITAGE — Ashley Edwards 1, Amy Gould 0, Jenny Cruz , Anna Penttila 1, Madison Bare 0, Shayla Bell 2, Madison Swanson 1, Mesha Branch 2, Serena Carroll 2, Diana Riggs 2, Jocelyn Knowles-Washington 2. Totals 4 (0) 5-11 13.

Union 26 8 16 9—59

Heritage 0 4 2 7—13

JV -- Union won. C -- Union won.

CAMAS 53, EVERGREEN 35

EVERGREEN — Deja Nicholas 10, Bailley Simms , Demia Browning 3, Kristina Presson 1, Nakesha Hatchett 11, Vella Jackson 10, Moriah Doyle 0, Lexi Burney 0, Keilea Swearingen 0, Cameronn Logan 0. Totals 12 (1) 10-24 35.

CAMAS — Paige Jackson 4, McKenna Jackson 0, Rachel Rice 4, Kimi Knight 2, Brenna Khaw 7, Lauren Neff 10, Kyle Sumpter 2, Kathryn Johnson 0, Nikki Corbett 8, Sierra Brown 16. Totals 19 (2) 13-19 53.

Evergreen 5 9 5 16—35

Camas 16 12 12 13—53

JV — Camas won. C — Camas won.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mark Morris (11-2) 2 0

Hockinson (4-8) 1 1

Washougal (7-5) 0 0

R.A. Long (8-4) 0 1

Ridgefield (4-8) 0 1

HOCKINSON 37, R.A. LONG 24

HOCKINSON — Brianna Curtis 8, Kelsey Dunham 2, Meghan Vandermaas 0, Katelyn McGuire 12, Summer Dean 0, Brooke Sparks 4, Lexi Schommer 0, Kaylee Hartloo 3, Corrina Gensitskiy 0, Elle Tilkin 2, Sydnie Cole 3, Hannah Neibauer 3, Hannah Wrightson 0. Totals 14 (0) 9-25 37.

R.A. LONG — Kenzie Kendle 4, Hannah Speed 0, Jacki Smith 3, Paige Snair 4, Sarah Luedke 10, Cheyanne Jones 1, Alize Asplund 0, Erin Kuhlmeyer 2. Totals 6 (1) 11-20 24.

Hockinson 6 7 11 13—37

R.A. Long 4 12 2 6—24

JV — R.A Long won. C — Hockinson 24-14.

MARK MORRIS 75, RIDGEFIELD 38

RIDGEFIELD — Jessica Shaffer 5, Beatrice Bremer 4, Brooke Kates 2, Cami Pickett 5, Shannon Boyle 10, Abby Smithline 0, Alyssa Richardson 0, Riley Smetzler 10, Carly Estes 2. Totals 17 (3) 1-2 38.

MARK MORRIS — Kourtney Eaton 17, Karley Eaton 19, Breanna Dubois 9, Raimee Sluder 9, Majerle Reeves 10, Renee Pond 2, Ashley Coons 9, Kaytlyn Perez 0, Emmylee Holt-Giles 0, Tayler Teeters 0. Totals 31 (5) 8-10 75.

Ridgefield 12 6 10 10—38

Mark Morris 20 25 16 14—75

JV — Mark Morris won.

1A TRICO LEAGUE

W L

Castle Rock (12-0) 11 0

Woodland (11-1) 10 1

La Center (11-2) 9 2

XStevenson (6-4) 5 3

Ilwaco (8-5) 6 5

White Salmon (5-7) 4 6 XKalama (4-7) 3 6

Toledo (3-10) 3 8

Seton Catholic (1-11) 1 10

King's Way Ch. (1-11) 0 11

WOODLAND 52, SETON CATHOLIC 13

SETON CATHOLIC — Lauren Rakoz 9, Ashley Watkins 2, Emma Young 0, Paulina Barboza 2, Jessica Fernandez 0, Alexa Barboza 0, Meg Spencer 0, Sarah Hoesly 0, Molly Clark 0. Totals 3 (1) 6-10 13.

WOODLAND — Kendall Grell 2, Amber Malik 0, Jessica Flanagan 15, Madison Sorensen 10, McKenna Mulder 3, Sidra Malik 13, Gracey Trice 0, Kenya Burns 2, Mackenzie Collins 0, Katie Kern 0, Kate Cochran 7, Grace Adams 0. Totals 21 (2) 8-18 52.

Seton Catholic 2 2 7 2—13

Woodland 20 15 12 5—52

LA CENTER 56, KING'S WAY 19

KING'S WAY CHRISTIAN — Halle Colf 1, Jessica Roy 6, Maddie Veltkamp 3, Azaria Coakley 1, Callie Crawford 6, Hannah Snyder 2. Totals 6-32 (0) 7-17 19.

LA CENTER — Samantha Wise 14, Katie Whitten 10, Danielle Larson 5, Katie Hebdon 6, Andrea Griffey 8, Rachel Moudy 4, Ashley Denney 2, Amanda Moudy 7, Kayla Aguiree . Totals 18-42 (4) 16-17 56.

King's Way 3 4 3 9—19

La Center 16 15 15 10—56

Castle Rock 55, Ilwaco 38

Stevenson at Kalama, no report

White Salmon 39, Toledo 22

WASHINGTON GIRLS SCORES

Almira/Coulee-Hartline 62, Odessa-Harrington 17

Archbishop Murphy 60, Sultan 17

Auburn Adventist Academy 42, Chief Leschi 11

Auburn Mountainview 36, Lakes 29

Auburn Riverside 52, Tahoma 35

Bonney Lake 55, Decatur 12

Bremerton 50, Sequim 32

Brewster 52, Cashmere 38

Camas 53, Evergreen (Vancouver) 35

Cascade (Leavenworth) 71, Omak 59

Castle Rock 55, Ilwaco 38

Cedar Park Christian (Everett) 57, Chimacum 24

Cedarcrest 61, Lakewood 19

Centralia 70, Aberdeen 68

Charles Wright Academy 45, Vashon Island 32

Chewelah 33, Medical Lake 30

Clarkston 54, Deer Park 17

Columbia (Burbank) 65, Warden 42

Columbia (Hunters) 38, Selkirk 33

Connell 52, Kiona-Benton 36Crosspoint Academy 47, Tacoma Baptist 31

Davenport 52, Lind-Ritzville/Sprague 42

East Valley (Spokane) 58, Cheney 40

Enumclaw 32, Peninsula 29

Federal Way 61, Emerald Ridge 45

Ferris 62, Central Valley 56

Freeman 52, Lakeside (Nine Mile Falls) 30

Gonzaga Prep 74, Rogers (Spokane) 23

Hermiston, Ore. 44, Southridge 24

Hockinson 37, R.A. Long 24

Kalama 38, Stevenson 32

Kentwood 36, Kentridge 24

Klahowya 45, Kingston 34

LaCenter 56, King's Way Christian School 19

Lake Roosevelt 62, Manson 28

Lewis and Clark 64, University 58, OT

Mark Morris 75, Ridgefield 38

Mead 66, Mt. Spokane 43

Moses Lake Christian Academy 54, Wilson Creek 32

Mountlake Terrace 73, Marysville-Getchell 30

Mt. Rainier 59, Kentlake 29

N. Idaho Christian, Idaho 44, The Oaks Academy 15

Newport 48, Timberlake, Idaho 37

North Kitsap 54, Olympic 39

Port Angeles 54, Port Townsend 33

Puyallup 50, Spanaway Lake 39

Reardan 62, Northwest Christian (Colbert) 57

River View 41, Wahluke 34

Seattle Academy 50, Annie Wright 16

Shadle Park 71, North Central 30

St. George's 59, Springdale 46Tekoa-Oakesdale 38, Rosalia 21

Touchet 61, Liberty Christian 50

Union 59, Heritage 13

University Prep 47, Bush 6

Valley Christian 34, St. Michael's 33

W. F. West 48, Capital 24

Washington 50, Franklin Pierce 42

West Valley (Spokane) 43, Colville 32

White River 57, Sumner 36

Wilbur-Creston 65, Wellpinit 39

Woodland 52, Seton Catholic 13

OREGON GIRLS SCORES

Aloha 85, Hood River 49

Barlow 65, Jefferson PDX 26

Benson 63, Franklin 49

Canby 49, Beaverton 46

Central 49, Yamhill-Carlton 45

Century 49, Newberg 26

Churchill 54, Pleasant Hill 49

Clackamas 58, Lincoln 43

Cleveland 47, Roosevelt 36

Corvallis 63, Woodburn 32

Cottage Grove 63, Cascade 50

Crescent Valley 44, South Albany 39

Douglas 66, Brookings-Harbor 51

Estacada 51, Taft 33

Gladstone 54, Tillamook 45

Grants Pass 42, North Medford 39

Hermiston 44, Southridge, Wash. 24

Junction City 28, North Marion 23

Klamath 43, Hidden Valley 29

La Grande 60, Nyssa 45

La Pine 51, Madras 37Lake Oswego 44, Southridge 24

Liberty 51, St. Helens 42

Mazama 62, North Valley 33

McMinnville 47, Hillsboro 26

Milwaukie 57, Wilsonville 29

Mountain View 50, Redmond 35

Oregon City 85, Jesuit 26

Phoenix 39, Henley 37

Putnam 58, Sherwood 56

Roseburg 52, Ashland 30

Seaside 58, La Salle 50

Sheldon 73, North Eugene 35

Sisters 62, Stayton 40

South Eugene 50, Marist 33

South Medford 90, Crater 38

South Salem 56, McNary 37

Springfield 57, Willamette 53

Summit 72, Ridgeview 34

Sutherlin 41, Siuslaw 24

Sweet Home 72, Philomath 34

The Dalles-Wahtonka 48, Sunset 33

Tigard 29, Glencoe 20

Tualatin 55, Forest Grove 35

West Albany 58, Silverton 27

West Salem 70, McKay 32

Westview 72, West Linn 53

WRESTLING

RIDGEFIELD 46, R.A. LONG 26

106 — Grant Gaspar (R) p. Orion Yates; 113 — Casey Oviatt (R) p. Evan Hudek; 120 — Adrian Montiel (R) by forfeit; 126 — Tomm Herz (R) by forfeit; 132 — Ryan Harris (R) d. Richar Clark 10-7; 138 — Tanner Ackerly (RAL) p. Tyler Adams; 145 — Andres Smiley (RAL) d. Lane Anderson 15-2; 152 — McKenna Yates (RAL) p. Josh Sokolowski; 160 — Clayton Farr (R) d. Jim Roundtree 11-0; 170 — Jason Doane (RAL) d. Gunner Long 12-8; 182 — Jason Leboki (R) d. Branon Braaksma 8-5; 195 — Jordan Baur (R) d. Marcus Graham 20-5; 220 — John White p. Devlin Nipper.

JV -- Ridgefield 18-6.

MARK MORRIS 32, WASHOUGAL 31

106 — Christian Rivera (MM) pinned Urich Reyes 2:25; 113 — Zach Oster (W) pinned Hyrum Robinson 0:29; 120 — Jordan Stello (MM) d. Wyatt Eakins 12-2; 126 — Jesse Reagan (W) d. Matt Mendez 10-2; 132 — Andrew Langlois (MM) d. Roger Polanco 11-3; 138 — Nathaniel McKee (MM) d. Garrett Duey 10-4; 145 — Weston Robinson (MM) d. Tanner Baldwin 3-0; 152 — Derek Troy (MM) won by forfeit; 160 — Andrew Bedjan (W) pinned Gunner Krey 2:24; 170 — Tim Cachelin (MM) d. Josh Economides 4-2; 182 — John Sunderland (W) pinned Cole Brady 4:23; 195 — Joe Leal (MM) d. Bailey Burk 4-0; 220 — Ruben Aguilar (W) d. Isaac Schwartz 3-2 (OT); 285 — Jacob Brown (W) won by forfeit.

JV -- Washougal 21-9.

GIRLS WRESTLING

RIDGEFIELD 12, R.A. LONG 0

112 — Cailee Martin (R) p. Kathrin Bantista; 118 — Baylee Wright (R) p. Karen Meza.