High school scoreboard 01-16

Published:

 

FRIDAY’S SCHEDULE

BOYS BASKETBALL

Battle Ground at Mountain View, 7 p.m.

Union at Evergreen, 7 p.m.

Camas at Skyview, 7:30 p.m.

Prairie at Kelso, 7 p.m.

Fort Vancouver at Columbia River, 7 p.m.

White Salmon at Kalama, 7 p.m.

La Center at Castle Rock, 7 p.m.

Seton Catholic at King’s Way Christian, 7 p.m.

Stevenson at Hood River (Ore.), 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Battle Ground at Mountain View, 5:30 p.m.

Union at Evergreen, 5:30 p.m.

Hood River (Ore.) at Heritage, 5:30 p.m.

Camas at Skyview, 6 p.m.

Hockinson at Woodland, 7 p.m.

Mark Morris at R.A. Long, 7 p.m.

Washougal at Ridgefield, 7 p.m.

Hudson’s Bay at La Center, 7 p.m.

WRESTLING

Battle Ground, Camas, Evergreen, Heritage, Mountain View, Skyview, Union, Columbia River, Fort Vancouver, Prairie, Hockinson, Ridgefield, Washougal, Woodland, La Center at Clark County Championships at Prairie HS

GIRLS BOWLING

Mountain View vs. Evergreen, 3:15 p.m. at Big Al’s

Skyview vs. Union, 3:15 p.m. at Big Al’s

Heritage vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al’s

Battle Ground vs. Mark Morris, 3:30 p.m. at Triangle Bowl

Fort Vancouver vs. Columbia River, 3:30 p.m. at Crosley Lanes

Hudson’s Bay vs. Kelso, 3:30 p.m. at Triangle Bowl

R.A. Long vs. Prairie, 3:30 p.m. at Triangle Bowl

BOYS BASKETBALL

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mark Morris (12-1) 6 0

Hockinson (8-6) 4 2

Washougal (11-3) 4 2

Woodland (9-4) 3 3

R.A. Long (6-8) 2 4

Ridgefield (5-9) 2 4

Hudson’s Bay (0-14) 0 6

Other scores

Mark Morris 64, R.A. Long 48

WASHOUGAL 56, RIDGEFIELD 37

RIDGEFIELD — Tim Radosevich 4, Travis Gottsch 7, Colin Stakup 0, Logan Moses 5, Noah Couch 5, Austin Wellman 5, Austin Dahaan 5, LJ.D. Wolniewicz 5. Totals 8 (3) 18-27 37.

WASHOUGAL — Yorro Bah 6, Dan Davis 8, Ryan Taylor 10, Noah Prangley 18, Spencer Adams 0, Collin Prangley 8, Dylan Snapp 2, Robert Gehrke 4, Josh Bischoff 0, Matt Rotundo 0, Brody Oberg 0. Totals 24 (6) 2-8 56.

Ridgefield 12 6 7 12—37

Washougal 12 17 12 15—56

JV — Ridgefield 35-32. C — Washougal 51-46.

WOODLAND 50, HOCKINSON 35

WOODLAND — Bryce Mulder 6, Tanner Froeber 13, Ryan Sturdivan 5, Hayden Huddleston 6, Jake Rosenbalm 12, Tanner Sixberry 2, Dillon Wear 0, Troy Flanagan 6. Totals 16-33 (3-13) 15-18 50.

HOCKINSON — Austin Steimle 5, Brian Prigmore 0, Kedrick Johnson 0, Jared Broer 9, Kinai Kiyokawa 9, Ry Paulsen 7, Weston Gullberg 0, Littleton Davidson 5, Logan Klodt 0. Totals 13-46 (4-14) 5-11 35.

Woodland 14 14 8 14—50

Hockinson 16 10 6 3—35

NON-LEAGUE

KING’S WAY 62, HUDSON’S BAY 47

HUDSON’S BAY — Anthony Sanchez 1, Tyler Lee 11, Hayden Trant 1, Cameron Kelly 4, Anderson Aiken 0, Jordan Hickman 7, Victor Gray 0, Raymond Mason 3, Nehemiah McDougal 12, Trevor Zimmerman 5, Andre Pomomarev 3, Shawn Morgan 0. Totals 18 (3) 8-16 47.

KING’S WAY CHRISTIAN — Cole Jensen 17, Mikey Johnson 0, Arda Ayden 2, Kienan Walter 32, Clayton Rajewich 0, Anthony Huser 0, Joe Mills 6, Karter Graves 3, Nick Pulicella 2, Isaiah Pratt 0, Darion Lycksell 0. Totals 19 (8) 16-20 62.

H. Bay 8 8 17 14—47

K. Way 10 21 16 15—62

JV — King’s Way won.

1B COLUMBIA VALLEY LEAGUE

COLUMBIA ADVENTIST 58, WASHINGTON SCHOOL FOR THE DEAF 45

WSD (3-5, 0-4) — Randall Smith 11, Jeremy Descloux 0, Zhano Ingram 0, Tredynn Selvog 19, Miguel Peregrino 11, Josh Marvel 0, Enrique Rodriguez 0, Colt Hurd 0, Jacob Tufton 0, Taylor Payne 3, John Smart 0. Totals NA

COLUMBIA ADVENTIST — NA.

WSD 6 12 10 17—45

CAA 15 20 18 5—58

GIRLS BASKETBALL

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Prairie (9-5) 2 0

Columbia River (11-3) 1 1

Kelso (9-4) 1 1

Fort Vancouver (2-12) 0 2

PRAIRIE 54, KELSO 49

PRAIRIE — Lindsay Asplund 3, Jamie Phares 7, Cherita Daugherty 26, Natalie Whitesel 4, Grace Prom 3, Jozie Tangeman 5, Glory Prom 6.

KELSO — Kady Bruce 27, Maycie Norman 0, Hunter Thomson-Terrel 2, Melany Roggow 0, Jamilee Iddings 7, Grace Kinch 4, Loryn Musgrove 9.

Prairie 20 6 18 10—54

Kelso 13 13 10 13—49

COLUMBIA RIVER 60, FORT VANCOUVER 17

COLUMBIA RIVER — Ellie Furth 2, Amara Moore 7, Marion Lilly 18, Kate Kraft 6, Teaghan Cowles 4, Holli Jo Chose 4, Gabrielle Collins 11, Katie Kolbe 2, Maddy Kessi 0, Emma Fisk 6. Totals 24 (4) 8-9 60.

FORT VANCOUVER — Molly Deleo 0, Yimei Kerr 2, Devyn Tilley 4, Sarah Vankueren 2, Emily Hengstler 0, Sydney Brugman 4, Esmeralda Espinoza 0, Jocelyn Salavea 3, Katy Parker 2, Jhoana Hernandez 0, Keiana Kaysone-Taisacan 0. Totals 7 (1) 2-13 17.

Col. River 20 10 20 10—60

Ft. Vanc. 5 2 7 3—17

JV — Col. River 43-31. C — Col. River 40-13

1A TRICO LEAGUE

W L

Kalama (12-2) 5 0

La Center (12-2) 5 1

White Salmon (10-4) 3 3

Castle Rock (6-7) 3 4

Seton Catholic (4-8) 1 4

Stevenson (2-10) 0 6

Other scores

Kalama 54, White Salmon 21

LA CENTER 67, CASTLE ROCK 33

CASTLE ROCK — Auna Dolan 3, Nakayla Ehrhorn 7, Haley Keeling 9, Kaylee Cline 0, Carly Lam 2, Aleena Guerrero 0, Emilee Janisch 4, Jessica Lair 4, Kyndil Kirkendoll 0, Katrina Smith 0, Ellen Hadaller 0, Mattie Williquette 4. Totals 12-34 (1) 8-16 33.

LA CENTER — Katie Whitten 12, Molly Edwards 2, Bethany Whitten 4, Taylor Mills 12, Shelby Vermuelen 14, Rachel Moudy 3, Paige Stinson 6, Andrea Griffee 2, Lacey Grotte 5, Whitley Seter 2, Ashley Denny 0, Kayla Aguirrie 5. Totals 29-54 (3) 6-15 67.

C. Rock 2 10 8 13—33

La Center 19 17 13 18—67

JV — La Center won.

NON-LEAGUE

SETON CATHOLIC 37, HUDSON’S BAY 34

SETON CATHOLIC — Megan McDaid-O’Neill 2, Abby Ickert 15, Kailey Beckwith 5, Alexa Barboza 0, Emma Young 2, Dani Zalutko 0, Cheyenne Badger 0, Paulina Barboza 4, Amy Fraizer 0, Emily Martin 0, Nami Nsubuga 0, Lizzie Sheldon 9, Meg Spencer 0. Totals 14 (7) 2-6 37.

HUDSON’S BAY — Jade McDonald 0, Sierra Jones 8, Ariel Rutherford 3, Erykah Weems 4, Kim Nguyen 0, Tupo Vanakeu 0, Emily Henderson 0, Kezia Grady 0, Brittany Doolittle 0, Maria Jackson 0, Sol Valenzuela 2, Lynnese Harrell 17. Totals 12 (1) 9-17 34.

Seton 9 2 12 14—37

H. Bay 11 10 3 10—34

JV — Seton Catholic won.

1B COLUMBIA VALLEY LEAGUE

COLUMBIA ADVENTIST 35, WASHINGTON SCHOOL FOR THE DEAF 22

WSD (4-4, 2-2) — Jadzia Ingram 0, Cassie Tracy 0, Yajaira Bedolla 6, Lexie DiCapua 0, Kayla Girard 8, Salina Lozier 2, Brandy Pietsch 4, Mai Truong 0, Haili St. Louis 0, Maria Lopez 0, Vangie Sohler 2, Rosetta Aaro 0. Totals NA.

COLUMBIA ADVENTIST — NA.

WSD 5 2 2 13—22

CAA 10 6 17 2—35

BOYS SWIMMING

At PROPSTRA AQUATIC

Team scores — Skyview 130, Hudson’s Bay 40; Skyview 92, Hockinson 75; Hockinson 109, Hudson’s Bay 60; Skyview 135, Fort Vancouver 18; Hudson’s Bay 118, Fort Vancouver 36; Hockinson 119, Fort Vancouver 26; Skyview 109, Columbia River 53; Hudson’s Bay 94, Columbia River 70; Hockinson 103, Columbia River 52; Columbia River 79, Fort Vancouver 38.

200 medley relay — 1, Hockinson (Evan Oja, Jonah Rodewald, Dylan Osborne, Nathan Carssow) 1:49.29; 2, Skyview (Dalton Harvey, Jake Breuer, NIck Anderson, TJ Gassaway) 1:49.49; 3, Columbia River (Cal Duus, Josh Bottelberghe, Dan Nehnevaj, Kevin Thov) 1:50.58.

200 freestyle — 1, Josh Bottelberghe (CR) 1:55.50; 2, Evan Oja (H) 2:02.60; 3, Josh Breuer (S) 2:03.74.

200 individual medley — 1, Jonah Rodewald (H) 2:09.04; 2, Dalton Harvey (S) 2:24.72; 3, TJ Gassaway (S) 2:28.86.

50 freestyle — 1, Dylan Osborne (H) 23.11; 2, Kevin Thov (CR) 24.62; 3, Evan Oja (H) 25.49.

100 butterfly — 1, Dylan Osborne (H) 54.33; 2, Cal Duus (CR) 58.67; 3, Josh Breuer (S) 1:02.48.

100 freestyle — 1, Jake Breuer (S) 49.42; 2, Jonah Rodewald (H) 50.36; 3, Josh Bottelberghe (CR) 51.01.

500 freestyle — 1, Kevin Thov (CR) 6:06.20; 2, TJ Gassaway (S) 6:27.80; 3, Bryce Croucher (H) 6:47.42.

200 free relay — 1, Hockinson (Evan Oja, Drew Beckley, Jonah Rodewald, Dyland Osborne) 1:36.99; 2, Columbia River (Josh Bottelberghe, Cal Duus, Kevin Thov, Brian Miller) 1:41.74; 3, Skyview A (TJ Gassaway, Nick Anderson, Dalton Harvey, Josh Breuer) 1:42.92.

100 backstroke — 1, Jake Breuer (S) 57.08; 2, Cal Duus (CR) 1:01.22; 3, Wyatt Bacon (S) 1:07.65.

100 breaststroke — 1, Bryce Croucher (H) 1:17.53; 2, Alex Osler (S) 1:21.52; 3, Josh Todd (S) 1:25.58.

400 free relay — 1, Skyview A (Josh Breuer, Tanner Knox, Wyatt Bacom, Jake Breuer); 2, Skyview B (Alex Osler, Ian Hanseler, Robert Littmen, Josh Todd) 4:37.67; 3, Hudson’s Bay (Matt McBroom, Andrew Brewer, Adam McBroom, Quin Benning) 5:00.21.

At KELSO HIGH SCHOOL

Team scores — Mountain View 100, Union 70; Union 116, Kelso 54; Mountain View 117, Kelso 53; Heritage 24, Toutle Lake 10; Kelso 128, Heritage 14; Kelso 110, Evergreen 48.

200 Medley Relay — 1, Mountain View ‘A’ (Chris Xue, Chris Cresap, Michael Suk, Jose Ortega, 12), 1:46.88; 2, Union ‘A’ (Andrew Chang, Sean Hwang, Eric Hou, Austin Jakubs), 1:49.69.

200 Freestyle — 1, Stuart Sardo (MV) 1:55.96; 2, Max Mann (TL) 1:56.09.

200 IM — 1, Chang (U) 2:09.43; 2, Christian Broschat (K) 2:14.28.

50 Freestyle — 1, Todd Russell (K) 23.51; 2, Ortega (MV) 23.84.

100 Butterfly — 1, Xue (MV) 55.36; 2, Ortega (MV) 1:02.20.

100 Freestyle — 1, Maksim Dolbinin (H) 51.37; 2, Mann (TL) 52.31.

500 Freestyle — 1, Nick Solovey (U) 5:44.51; 2, Chris Joa (MV) 5:47.99.

200 Freestyle Relay — 1, Mountain View ‘A’ (Sardo, Suk, McCarthy, Ortega), 1:36.08; 2, Union ‘A’ (Jakubs, Hwang, Hou, Chang), 1:37.19.

100 Backstroke — 1, Chang, Andrew, Union, 1:01.53. 2, Chintalapati, Dhruv, Union, 1:04.30.

100 Breaststroke — 1, Xue (MV) 1:01.61; 2, Broschat (K) 1:02.78.

400 Freestyle Relay — 1, Mountain View ‘A’ (Cresap, McCarthy, Sardo, Xue), 3:43.81. 2, Evergreen ‘A’ (Alfredo Plascencia, Mark Candamo, Adrian Davis, Bob Christie), 3:57.68.