High school scoreboard 3/2

Published:

 

BOYS BASKETBALL

4A STATE TOURNAMENT

At Tacoma Dome

Friday's games

Semifinals

Curtis 70, Garfield 66

Jackson 68, Arlington 41

Consolation

Newport 65, Bothell 58

Central Valley 63, Richland 37

Saturday's games

Championship

Curtis vs. Jackson, 9 p.m.

Third place

Garfield vs. Arlington, 11:15 a.m.

Fourth place

Newport vs. Central Valley, 8 a.m.

3A STATE TOURNAMENT

At Tacoma Dome

Friday's games

Semifinals

Rainier Beach 73, Franklin 59

Lakeside 86, Lincoln 67

Consolation

Seattle Prep 56, Timberline 52

Mountlake Terrace 59, University 56

Saturday's games

Championship

Rainier Beach vs. Lakeside, 5 p.m.

Third place

Franklin vs. Lincoln, 1 p..m.

Fourth place

Seattle Prep vs. Mountlake Terrace, 9:30 a.m.

2A STATE TOURNAMENT

At Yakima SunDome

Friday's games

Semifinals

Pullman 51, Renton 41

Anacortes 52, Lynden 44

Consolation

Sequim 52, Burlington-Edison 49

Clover Park 63, West Valley (Yakima) 49

Saturday's games

Championship

Pullman vs. Anacortes 9 p.m.

Third place

Renton vs. Lynden, 11:15 a.m.

Fourth place

Sequim vs. Clover Park, 8 a.m.

1A STATE TOURNAMENT

At Yakima SunDome

Friday's games

Semifinals

King's 46, Lynden Christian 39.

Toledo 46, Cedar Park Christian 39

Consolation

Cashmere 62, Granger 37

Okanogan 69, Seattle Academy 56

Saturday's games

Championship

King's vs. Toledo, 5 p.m.

Third place

Lynden Christian vs. Cedar Park Christian, 1 p.m.

Fourth place

Cashmere vs. Okanogan, 9:30 a.m.

2B STATE TOURNAMENT

At Spokane Arena

Friday's games

Semifinals

Colfax 53, Wahkiakum 37

St. George's 55, Lind-Ritzville-Sprague 52

Consolation

LaConner 45, Winlock 31, 9 a.m.

Northwest Christian (Colbert) 62, Morton-White Pass 59

Saturday's games

Championship

Curtis vs. St. George's, 9 p.m.

Third place

Wahkiakum vs. Lind-Ritzville-Sprague, 11:15 a.m.

Fourth place

LaConner vs. Northwest Christian (Colbert), 8 a.m.

1B STATE TOURNAMENT

At Spokane Arena

Friday's games

Semifinals

Sunnyside Christian 50 , Pomeroy 40

Neah Bay 77, LaCrosse-Washtucna 60

Consolation

Christian Faith 52, Columbia Adventist 45

Taholah 72, Soap Lake 55

Saturday's games

Championship

Sunnyside Christian vs. Neah Bay, 5 p.m.

Third place

Pomeroy vs. LaCrosse-Washtucna-Kahlotus, 1 p.m.

Fourth place

Christian Faith vs. Taholah, 9:30 a.m.

CHRISTIAN FAITH 52, COLUMBIA ADVENTIST 45

COLUMBIA ADVENTIST -- Davies 0, Rodriguez 6, Jardin 15, Irias 13, Parrish 0, Altamirano 7, Merklin 0, Saenz 3, Fry 1.

CHRISTIAN FAITH -- Stinson-Rodriguez 5, Cabiles 2, Lee 0, Rolinsky 0, Amosun 18, Toor 12, Santos 0, Medani 15, Weed 0.

Columbia Adventist 7 14 7 17--45

Christian Faith 14 20 12 6--52

OREGON SCORES

Class 6A Tournament

Second Round

Central Catholic 78, Century 70, OT

Grant 48, Roseburg 36

Jesuit 45, Sprague 38

Lake Oswego 60, Tigard 50

South Medford 70, Lincoln 66

Southridge 53, David Douglas 51

Sunset 98, Tualatin 50

West Linn 69, Westview 54

Class 5A Tournament

First Round

Churchill 83, Summit 53

Jefferson 85, Willamette 62

Milwaukie 83, Marist 58

Mountain View 62, Corvallis 51

Sandy 50, Benson 42

Silverton 59, Sherwood 54

West Albany 69, Eagle Point 43

Wilsonville 59, Redmond 47

Class 4A Tournament

First Round

Cascade 63, Ridgeview 52

Elmira 71, South Umpqua 45

Gladstone 49, Central 42

La Salle 50, Scappoose 39

North Bend / Oregon Coast Technology 66, Newport 53

North Valley 87, Brookings-Harbor 52

Philomath 49, Baker 41

Sutherlin 50, Madras 42

Class 3A Tournament

Consolation Semifinal

Cascade Christian 77, De La Salle 61

Portland Adventist 58, Oregon Episcopal 53, OT

Semifinal

Blanchet Catholic 48, Valley Catholic 37

Horizon Christian Tualatin 53, Dayton 30

Class 2A Tournament

Semifinal

Irrigon 49, Western Mennonite 39

Oakland 50, Pilot Rock 42

Class 1A Tournament

Semifinal

Elkton 53, City Christian 52

Horizon Christian Hood River 58, Hosanna Christian 37

GIRLS BASKETBALL

4A STATE TOURNAMENT

At Tacoma Dome

Friday's games

Semifinals

Arlington 66, Lake Stevens 64

Mead 51, Mount Rainier 50

Consolation

Gonzaga Prep 59, Kentwood 44

Inglemoor 44, Skyline 34

Saturday's games

Championship

Arlington vs. Mead, 7 p.m.

Third place

Lake Stevens vs. Mount Rainier, 1 p.m.

Fourth place

Gonzaga Prep vs. Inglemoor, 9:30 a.m.

3A STATE TOURNAMENT

At Tacoma Dome

Friday's games

Semifinals

Seattle Prep 36, Wilson 33

Cleveland 52, Bellevue 43

Consolation

Kamiakin 57, Mercer Island 47

University Prep 49, Glacier Peak 44

Saturday's games

Championship

Seattle Prep vs. Cleveland, 3 p.m.

Third place

Wilson vs. Bellevue, 11:15 a.m.

Fourth place

Kamiakin vs. University, 8 a.m.

2A STATE TOURNAMENT

At Yakima SunDome

Friday's games

Semifinals

W.F. West 44, Renton 25

Mark Morris 49, River Ridge 46

Consolation

Wapato 64, Cedarcrest 50

West Valley (Spokane), 34, Burlington-Edison 32

1A STATE TOURNAMENT

At Yakima SunDome

Friday's games

Semifinals

Castle Rock 52, Chelan 44

Brewster 60, King's 36

Consolation

Cascade Christian 42, Connell 40

Lynden Christian 44, Okanogan 42

Saturday's games

Championship

Castle Rock vs. Brewster, 3 p.m.

Third place

Chelan vs. King's, 11:15 a.m.

Fourth place

Cascade Christian vs. Lynden Christian, 8 a.m.

2B STATE TOURNAMENT

At Spokane Arena

Friday's games

Semifinals

Reardan 54, Morton-White Pass 15.

Northwest Christian (Colbert) 47, Pe Ell 46

Consolation

DeSales 34, White Swan 33

Napavine 39, Onalaska 33

Saturday's games

Championship

Reardan vs. Northwest Christian, 7 p.m.

Third place

Morton-White Pass vs. Pe Ell, 1 p.m.

Fourth place

DeSales at Napavine, 9:30 a.m.

1B STATE TOURNAMENT

At Spokane Arena

Friday's games

Semifinals

Sunnyside Christian 78, Pateros 38

Colton 71, Wilbur-Creston 30

Consolation

St. John-Endicott 69, Yakama Nation 35

Shoreline Christian 58, Taholah 49

Saturday's games

Championship

Sunnyside Christian vs. Colton, 3 p.m.

Third place

Pateros vs. Wilbur-Creston, 11:15 a.m.

Fourth place

St. John-Endicott vs. Shoreline Christian, 8 a.m.

OREGON SCORES

Class 5A Tournament

First Round

Hermiston 60, Liberty 51

Class 3A Tournament

Consolation Semifinal

Santiam Christian 47, Nyssa 41

Scio 42, Vale 41

Semifinal

St. Mary's 44, Willamina 34

Valley Catholic 44, Rainier 40

Class 2A Tournament

Consolation Semifinal

Oakland 42, Lost River 34

Pilot Rock 50, Enterprise 34

Semifinal

Regis 47, Western Mennonite 32

Union 64, Heppner 51

Class 1A Tournament

Consolation Semifinal

Perrydale 53, McKenzie 33

Triangle Lake 73, City Christian 60

Semifinal

Condon/Wheeler 43, St. Paul 39

Damascus Christian 45, Hosanna Christian 27